Otázka

Stěhování v rámci ČR


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, mám 11letou dceru, bydlíme v nájemním bytě v Opavě, dceru mám v péči, otci je stanoveno výživné a styk s dcerou co 14 dní o víkendu, letní prázdniny.. Mám přítele, který bydlí ve Frýdku-Místku, a chce, abychom se s dcerkou přestěhovaly s tím, že dcerka už má zajištěnou novou základní školu, kam by od září nastupovala. Může mi expartner bránit odstěhování popřípadě s novou školou? Má k dispozici osobní automobil a cesta trvá cca 48 minut. 

17.05.2024
Odpověď

Dobrý den, dle českého civilní práva platí, že se jako matka nemůžete s dcerou odstěhovat z trvalého bydliště, pokud s tímto nevysloví otec souhlas.

Dle české právní úpravy platí, že změna místa bydliště je významnou záležitostí, o které mají rozhodovat oba rodiče.

Dle § 877 Občanského zákoníku je určení místa bydliště dítěte jako významná záležitost, kterou mají rozhodnout oba rodiče, tedy mají se dohodnout.Výkladem občanského zákoníku je možno dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí při každé změně místa bydliště.

Občanský zákoník stanovuje, že s přestěhováním musí rodič dítěte vyslovit souhlas, a pokud jej nevysloví, musí být podán návrh soudu k rozhodnutí o přestěhování se.

Po případném podání návrhu k soudu se druhá strana může k dané věci též vyjádřit. Jedná se pak ve smyslu § 466 písm. j) Zákona o zvláštních řízeních soudních o rozhodování soudu ve věcech pro nezletilé dítě významných, na nichž se rodiče nemohou dohodnout.


Tedy, nejlepším řešením je samozřejmě dohoda Vás a Vašeho bývalého partnera s možným nalezením určitých kompromisů. Pokud byste se byli schopni dohodnout, doporučuji na písemné sepsání dané dohody a podpisy na této dohodě pro jistotu nechat úředně ověřit. Pokud se nedohodnete, doporučuji sepsat návrh soudu na schválení daného jednání. Pokud otec nebude souhlasit, bude nutné, aby o tomto rozhodl soud. Soud v rámci konaného jednání bude posuzovat důvody matky vedoucí k danému přestěhování, zda je to v zájmu či mimo zájem nezletilých, jakým způsobem bude možné upravit styk s otcem, vzdálenost apod.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace