Otázka

Stahování se matky s nezletilý dítětem


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, se synem (3 roky) se chci odstěhovat k partnerovi do jiného města (25km od současného bydliště). S otcem dítěte jsme nebyli manželé, syn je svěřen do mojí péče (neřešili jsme u soudu, pouze sepsali dohodu na Ospodu). Otec syna se stěhováním nesouhlasí, přestože jsem mu jasně dala najevo, že styk se synem zůstane zachován ve stejném rozsahu jako doposud. Má právo mi ve stěhování bránit? Ještě upřesním, že trvale bydliště měnit zatím nehodlám. Mohu se se synem přestěhovat i přes jeho nesouhlasí? 

20.06.2024
Odpověď

Dobrý den, i přestože jste matkou dítěte, které Vám an základě dohody s otcem bylo svěřeno do výlučné péče, nemáte právo se odstěhovat z trvalého bydliště, pokud s tímto nevysloví otec souhlas.

Dle české právní úpravy platí, že změna místa bydliště je významnou záležitostí, o které mají rozhodovat oba rodiče. Dle § 877 Občanského zákoníku je určení místa bydliště dítěte jako významná záležitost, kterou mají rozhodnout oba rodiče, tedy mají se dohodnout. Výkladem občanského zákoníku je možno dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí při každé změně místa bydliště.

Občanský zákoník stanovuje, že s přestěhováním musí rodič dítěte vyslovit souhlas, a pokud jej nevysloví, musí být podán návrh soudu k rozhodnutí o přestěhování se.Po případném podání návrhu k soudu se druhá strana může k dané věci též vyjádřit. Jedná se pak ve smyslu § 466 písm. j) Zákona o zvláštních řízeních soudních o rozhodování soudu ve věcech pro nezletilé dítě významných, na nichž se rodiče nemohou dohodnout.

Tedy, než učiníte dané kroky ohledně stěhování se, doporučuji sepsat návrh soudu na schválení daného jednání, které hodláte učinit. Pokud otec nebude souhlasit, bude nutné, aby o tomto rozhodl soud. Soud v rámci konaného jednání bude posuzovat Vaše důvody vedoucí k danému přestěhování, zda je to v zájmu či mimo zájem nezletilých, jakým způsobem bude možné upravit styk s otcem, a zda se na tomto styku něco změní apod.

Doslovným výkladem zákona je možné dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí k jakékoliv změně místa bydliště dítěte, tedy i kdyby došlo ke stěhování v rámci jednoho domu do vedlejšího bytu na stejném poschodí, a to nezávisle na tom, zda přepíšete místo trvalého bydliště či nikoliv. 

Nicméně mám za to, že v tomto rozhodnutí, pokud je vzdálenost skutečně cca 25 km od současného bydliště, nebude problém. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace