Dobrý den, spolu s manželkou chceme odkoupit podílové vlastnictví rodinného domu, kde existují dva podílníci každý s podílem 1/2. Manželka získala podíl dědickým řízením a nyní chceme odkoupit i druhou polovinu. Otázka: Je možné formulovat kupní smlouvu a návrh na vklad do katastru tak, abychom vystupovali v evidenci na katastru jako bezpodieloví vlastníci nebo ať si manželka uplatní předkupní právo a později (nevím jakým způsobem) upravit tento vlastnický vztah k nemovitosti? děkuji velmi pěkně.
Dobrý den. Pokud věc zdědí během trvání manželství jeden z manželů, tato věc nebude předmětem společného jmění manželů (dále jen "SJM"). Podíl o velikosti ½ na předmětné nemovitosti je tedy výlučným vlastnictvím Vaší manželky. Za předpokladu, že druhý podíl na předmětné nemovitosti odkoupíte během trvání Vašeho manželství z prostředků, které budou alespoň zčásti prostředky z Vašeho SJM, pak tento podíl nabudete do SJM. Právní stav na katastru bude pak takový, že podíl o velikosti ½ na předmětné nemovitosti bude výlučným vlastnictvím vaší manželky a druhý podíl o velikosti ½ na předmětné nemovitosti bude patřit do Vašeho SJM. Aby však patřila celá nemovitost do Vašeho SJM, pak bude nutné zrealizovat minimálně dva další převody toho podílu, který je výlučným vlastnictvím Vaší manželky. Nejdříve převod tohoto podílu na třetí osobu a následně zpětný převod z třetí osoby do Vašeho SJM. Tento zpětný převod však nelze realizovat darovací smlouvu, neboť darování je ve vztahu k SJM stejnou výjimkou jako dědění. Darování podílu manželem by způsobilo, že předmět darování by manželé nevstoupily do SJM, ale do podílového spoluvlastnictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, mam s manželem problem, rozvod mi podpisu pouze POkud za byt mu předem vyplatit nim stanovenou částku za byt. Z jaké částky se Získej z manželů podíl z bytu POkud její mámě ve společné jmeno? Přihlíží se i na investici do bytu, kterou jsem platila já? Mame 1 dieta a chtěla bych Zůstat v tomto bytě s dcerou. Předem dakujem za poskytnutí rady. S pozdravem
Dobrý den, Pokud jde o výpočet manželova podílu z bytu, který patří do SJM, tak platí, že POkud byt Skuteč patří do SJM, tak manžel má nárok na polovinu tržní ceny z bytu. Tržní cena bytu se určí na základě znaleckého posudku (ten stoji cca 100-120, - €). Někdy se vyplatí dat si vypracovat znalecký posudek (i bez znalosti druhého manžela) s tím, že budete vedeny v jakých částkách se máte pohybovat, Pokud jde o Vyplacení manželova podílu z bytu.
Pokud jde o investici do bytu, tuto si Můžete započítat POkud šlo o investici z peněz, které nepatřily do SJM, tedy Například zděděné Peníze, darované, nebe ty, které jste mele před manželstvím. Do SJM však patří například i příjem nabytý Během manželství, který jste vydělali nebe získali ina jako děděním nebe darováním. V tom případě, byste si nemohli započítávat tuto částku.
Na Slovensku rozvody zatím nefungují na tom principu, že oba manželé podepisují Žádost o rozvod. Žádost podává jeden z manželů a druhému ji soud doručí, aby se vyjádřil. I když nebude souhlasit, Obyčejné soud manželství rozvede. Je to o důvodech rozvratu manželství ne o tom, zda druhý souhlasí nebo ne. Svým nesouhlasem Může prodloužuje délku rozvodu, avšak nakonec Vás soud rozvede. Na Slovensku se přípravě nového zákona o rodině (resp. Se o ní uvažuje), kterou se umožní i tzv. "Rozvod dohodou", tj že se oba manželé domluvte na rozvodu. Zatím to však není možné.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den, prosim o radu ohledem vypořádání společného jmeno manželů po rozvodu. Máma byla zaměstnána celý život, z její příjmu se platily vsechny náklady na živobytí. Otec přispívati na živobytí v době, kdy byl zaměstnán (1974-1998), od 1998 do 2012 byl dobrovolně nezaměstnaný, sporadicky přijímal podporu v evidenci na UP (1998-2003), odmítl spolupracovat s UP, od září 2012 je evidován na UP, pracoval a nadále pracuje "na černo". Zdravotně pojištění v obdobi dobrovolné nezaměstnanosti platila mama (2700 eur). Během manželství otec odnesl bez vědomí a souhlasu mámy společné 15-rocne úspory (640 000 SK) do BMG Invest, vložil je na své jméno, společnost zkrachovala, rodice přišli o Peníze. Otec se odmítá zaměstnat, jeho příjmy z práce "na černo" byly sporadická, nepřispívá na životní náklady (Nájemné, dětem do skoly), byl a je alkoholik. Starší syn, žijící a pracující v zahraničí podporoval mladšího bratra (hry, věci na sport, oblečení), mame věnoval kožené sedačky a televizor. Dcera Během studia na VS prispevala na obživy rodiny ze svého sociálního stipendia (4 roky, přibližně 6700 eur). Dcera Současně finančně podporuje mladšího bratra i mámu. Rodice prodali v únoru 2013 3 kk (za částku 42 000 eur). Peníze z prodeje bytu zůstaly na účtu mámy, která z nich splatila dluh za předělávání domu a zůstatek dala na 2 účty na jméno dcery a mladšího syna. Rodiče se rozvedli v červenci 2013, souběžně s stíhání otce ve věci tyranie blízké osoby, otec byl 2 roky v podmínce, plati výživné na nezletilé syna. Otec žije v domě svých žijících rodičů, je nezaměstnaný. Máma pracuje, žije s dětmi v domě, který získala po smrti svých rodičů darovací smlouvou na její jméno. Tento dům byl předělaný za Peníze, které si poziciala as pomocí pracujucicch děti vrátila. Otec aktualne pozadu o Soudal vypořádání společného jmeno manželů, žádá: - polovinu z ceny prodeje bytu (21 000 eur) - hmotný majetek získaný Během manželství (nabytek, obrazy, elektrospotrebice) - kožené sedačky a televizor. Prosim poradit, co ma otec nárok ziskat. Máma navrhuje od polovičního podílu z částky z prodeje bytu (21 000 eur) - odečíst náklady na živobytí - odečíst částka UHRAZEN na zdravotně pojištění v case otci dobrovolné nezaměstnanosti (2700 eur) - odečíst polovinu částky společných úspor, o kterou přišli Kvůli otci v BMG Invest (320 000 SK) - odečíst částku, kterou přispívala dcera ze sociálního stipendia (6700 eur) - nezapočítává do nároku otce věci, které matka získala darem od staršího syna (kožené sedačky, televizor) - je relevantní synovo čestné Prohlášení? Otec bude na sudu zastupován právníkem, máma takové. Dakujem za odbornou pomoc a rady.
Dobrý den, ve smyslu příslušných ustanovení občanského zákoníku do společného jmeno manželů (BSM) ve všechny věci, které za trvání manželství nabyl jeden z manželů. Nepatří sem věci získané dědictví, darem, věci osobní povahy, věci sloužící výkonu povolání jednoho z manželů i věci, které byly získaného v rámci předpisů o restituci majetku. Při zániku BSM občanský zákoník upřednostňuje dohodu manželů o vypořádání BSM. POKUD nedojde k dohodě do tří let od zániku BSM, na návrh jednoho z manželů jej vypořádat soud. Základním východiskem pro vypořádání BSM je předpoklad stejný podíl obou manželů na společné majetku. Každý z manželů je však oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého majetku vynaložil na společný majetek a opačně, je povinen uhradit to, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho osobním majetek. Tyto zásady doplňují další pravidla, jako je zásada přihlíženo ke skutečnosti, který z manželů se jakou Mero zasloužil o nabytí společného majetku ao jeho udržení. Pro správné aplikace všech pravidel důležitých pro vypořádání BSM je třeba znát všechny okolnosti Vaše případné av neposlední Mire i jejich výklad vyplývající z rozhodovací činnosti soudů o obdobných případech. Určit strategii v Soudný procesu a chránit všechny Vaše oprávněné nároky je povinen Váš právní zástupce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Je možné, aby si manželka přepsala společně nabytý rodinný dům během manželství do osobní vlastnictví bez mého vědomí, bez mého podpisu a souhlasu a ani nevyplatila můj vlastně poloviční podíl. Děkuji za odpověď a přeji příjemný den.
dobrý den
podle § 145 OZ: "1) Běžné věci týkající se společných věcí může vyřizovat každý z manželů. V ostatních věcech je třeba souhlasu obou manželů; jinak je právní úkon neplatný. 2) Z právních úkonů týkajících se společných věcí jsou oprávněni a povinni oba manželé společně a nerozdílně. " Pokud jde o vybavobvanie jiných ať běžných věcí, na platnosti právního úkonu se vyžaduje souhlas obou manželů. Tento souhlas lze dát v jakékoliv formě (ústně, písemně, mlčky - konkludentně, pokud z chování druhého manžela lze usoudit, že s tím souhlasil, ...). Pokud nebyl souhlas druhým manželem daný, jde o relativní neplatný právní úkon. Právo uplatnit neplatnost právního úkonu má především manžel, jehož souhlas byl opomenut.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den! Jak rozvedena jsem získala do osobního vlastnictví rodinny dům formou darovací smlouvy, takže v LV jsem uvedena jako jediný vlastník. Chtěla bych vědět, jestli po uzavření manželství moj manzel automaticky nabude nárok na tuto nemovitost a ci i jeho děti z prvního manželství budou mít nárok na dědictví po otci. Za Vasu odpoved předem dakujem! S pozdravem
Dobrý den, věci nabyté darem nepatří do společného jmění manželů (SJM). Ve Vašem případě, jste nemovitost dokonce nabyly před uzavřením manželství. Z těchto dvou důvodů je předmětná nemovitost Vašim výlučným vlastnictvím a Váš budoucí manžel z ní nebude mít žádné nároky po případném rozvodu nebo jeho úmrtí. V případě, že byste během trvání manželství investovali do Vaší nemovitosti ze společných prostředků, tak by tato skutečnost musela být při vypořádání SJM zohledněna a byli byste povinna vrátit předmětnou finanční částku do SJM (ustanovení § 150 občanského zákoníku).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Společné jmění manželů?" a chcete pomoci?
Prosím o zodpovězení otázky, na kterou mi nedal relevantní a hlavně konkrétní odpověď dosud žádný právník. Po rozvodu chci, aby mě manžel vyplatil z domu, který vlastníme oba. Moje otázka zní, pokud se s ním nedohodne mimosoudní a dám to k soudu, do kdy je povinný manžel, který z domu neodejde, vyplatit mi můj podíl? Musím opustit společnou domácnost a nemám prostředky na zajištění bydlení. Mohu žádat o vyplacení podílu iv případě, kdy se nerozvede? Doufám, že mi pomůžete, protože jsem v těžké životní situaci. Děkuji.
Dobrý den, společné jmění manželů (SJM) zaniká zpravidla společně se zánikem manželství. Ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům nebo pokud jeden z manželů získá podnikatelské oprávnění, může SJM zaniknout i za trvání manželství soudním rozhodnutím. Po zrušení SJM se má majetek, který do něj patří, vypořádat. Pokud nedojde k dohodě, společný majetek na návrh vypořádá soud. V případě společné nemovitosti, pokud tato připadne do výlučného vlastnictví jednoho z manželů, má druhý manžel právo na vyplacení podílu. Podle § 160 odst. 1 občanského soudního řádu, pokud soud uložil v rozsudku povinnost, je třeba ji splnit do tří dnů od právní moci rozsudku; soud může určit delší lhůtu. Soud může určit, že peněžité plnění lze provést i ve splátkách, jejichž výši a podmínky splatnosti určí, a to i tak, že prodlení s plněním jedné splátky má za následek splatnost celého plnění. Pokud Vám tedy soud přizná právo na vyplacení vypořádacího podílu z titulu vypořádání SJM, Vašemu manželovi určí na to lhůtu minimálně 3 dnů. Vzhledem k tomu, že se pravděpodobně bude jednat o vysokou částku, může být určena delší lhůta nebo zaplacení ve splátkách.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím o radu. S manželkou žijeme odděleně uz 10 měsíců, děti jsou soudem určené ve střídavé péči. Návrh na rozvod manželství jsem dal v únoru, ale stale není určen termín. Mám už nový vztah, ale mám obavy z toho, že manželka může dělat nějaké dluhy. Chci vědět jak to je, pokud nadělá dluhy i když žije už sama, ale stále jsme manželé, zda se může stát, že když bude neschopná tyto dluhy splácet, budu spoludlužník i já. Děkuji
dobrý den
podle § 143 zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník: "Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. " To znamená, že do společného jmění manželů patří jak aktiva, tak i pasiva. Pokud jeden z manželů je v pozici dlužníka, je možné tento dluh uspokojit z bezpodílového spoluvlastnictví manželů. Podle § 147 odst. 1 zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník: "1) Pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů." V tomto případě je nepodstatné, že žijete odděleně, pokud jste nezrušili nebo nezúžily SJM během manželství. Podle zákona platí, že společné jmění manželů zanikne zánikem manželství, tedy ve Vašem případě rozvodem.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se informovat ohledně zúžení SJM manželů. Jsem vdaná a chci si od rodičů koupit polovinu rodinného domu. Chci si na koupi vzít hypoteční
Dobrý den, podle § 143a občanského zákoníku (OZ), manželé mohou dohodou rozšířit nebo zúžit stanovený rozsah společného jmění manželů (SJM). Obdobně se mohou dohodnout io správě společného majetku. V souladu s citovaným ustanovením, můžete s manželem uzavřít dohodu, podle níž věc (nebo věci) nabyté v budoucnu ze společných prostředků, nabudete jen Vy resp. Váš manžel do svého výlučného vlastnictví. Při úplném zániku SJM lze provést vypořádání podle zásad uvedených v OZ, tedy i společné prostředky vynaložené na věc nabytou jedním s manželů na základě dohody o zúžení SJM lze vypořádat jako investice společně vynaložené na oddělený majetek manžela, v důsledku čehož patří druhému manželovi přiměřená náhrada. Do SJM v zásadě patří i příjmy z práce nebo i prostředky získané ze smlouvy o úvěru. Proto při vypracování dohody o zúžení SJM doporučuji, aby se tato vztahovala i na tyto odměny resp. výnosy.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry vecer, prosim chtěla jsem se zeptat, jestli můžu a kdy vyměnit zamky na domě, když mě s manželem rozvedli 4.4.2016, rozsudek nabude právní moci koncem května. Nas rodinny dům je postaven na pozemku, který jsem dostala ještě před svatbou a nemovitost tedy este stavba je psaná výhradně na mna. Dům este není zkolaudován. Mam hypotéku, ktera je take psaná na mna. V domě jsem nebývala 8 měsíců az dosud, protože manžel se mi stale vyhrožoval. Ale vsechny ucty jsem platila s nim na polovinu. On se nyní Odstěhoval do nového bytu a uz mi nechce prospívat ani na hypotéku. Takze hlavně kvůli tomu a este pokud kvůli bezpecnosti bych chtěla vyměnit zamky. Majetkové vyrovnání este neproběhlo. Předem dakujem za odpoved. S pozdravem
Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste výlučnou držitelem pozemku na kterém je postaven rodinný ai výlučnou držitelem rodinného domu, tak se vypořádání společného jmění manželů po rozvodu nebude těchto nemovitostí týkat. Tzn. že tyto nemovitosti jsou ai budou ve Vašem výlučném vlastnictví. V případě vážné obavy o Vaše zdraví z důvodu vyhrožování Vašeho bývalého manžela Vám doporučuji zámky vyměnit. Zároveň Vám však doporučuji požádat Vašeho bývalého manžela, aby po přestěhování do nového bytu změnil adresu trvalého pobytu. Ve vztahu k vypořádání SJM si Vám dovoluji uvést, že i přesto, že nemovitosti vlastníte výlučně Vy, pokud jste během trvání manželství investovali do nemovitostí ze společných prostředků, tyto prostředky budou předmětem vypořádání SJM a bude se postupovat ve smyslu ustanovení § 150 občanského zákoníku .
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Společné jmění manželů?" a chcete pomoci?
Okresní soud Bratislava 2 zastavil řízení vypořádání bezpodílového vlastnictví manzelu na zaklade usnesení ck 19 / C / 157 / 2014-22 z 3.3.2015, sud řízení "akoze" přerušil podle § 110 OSŘ. Usnesení nabylo právní moci 18.4.2015. Toto unesena mi nebylo doručeno, ani mi nebylo oznámeno, takže jsem ho nemohl převzít az tohoto důvodu jsem se nemohl proti němu odvolat. Nakolik podle § 111 odst. 3 OSP pokud je řízení přerušeno podle § 110 sud v nem pokracuje na návrh po uplynutí 3 měsíců. Pokud se návrh na pokračování v řízení nepodá do 1 roku, sud řízení zastavit. Na zaklade tohoto § sud řízení zastavil, nakolik uplynula 18.4.2016. Je Podplacení soudkyně JUDr. FaKANOVA, nakolik OPAKUJI ZÁDNÉ rozhodnutí soudu Z 3.3.2015 MI nebyly oznámeny, ANI doručeny, takže jsem HO zabráněno převzít !!! Dovoluji si Vas požádat o radu jak mam postupovat. Pokud mi neposkytnete bezplatně radu, tímto Vás srdečně alespon mi pošlete cenu kolik by stalo poskytnutí pravní pomoci jako mam v tomto případě postupovat. S pozdravem
Dobrý den, ve smyslu ustanovení § 110 OSŘ je možné přerušit řízení na základě shodného návrhu obou účastníků řízení. Pokud soud řízení přerušil podle ustanovení § 110 OSŘ znamená to, že jste na jednání shodně s Vaší bývalou manželkou navrhli přerušení řízení. Na základě toho, soud přímo na jednání prohlásil usnesení o přerušení řízení. Takové usnesení se poštou doručuje účastníkům řízení pouze tehdy, pokud nebyli přítomni na jednání, kde se takové usnesení vyhlásilo. Tzn. že pokud jste oba byli přítomni na jednání, kde bylo usnesení prohlášeno, soudu nevznikla povinnost toto usnesení doručovat i poštou. Ve své otázce jste však uvedli, že Vám nebylo oznámeno (tj vycházejíce z toho mám za to, že jste na jednání, kde bylo usnesení vyhlášené nebyly). V tomto směru Vám doporučuji objednat se prostřednictvím infocentra na nahlédnutí do spisu a zjistit, na základě jakých skutečností nabylo usnesení právní moci. V případě, že usnesení nabylo právní moci ve smyslu zákonných ustanovení soud nepochybil. V tomto směru bylo ve Vašem zájmu jednoletou lhůtu sledovat av případě nemožnosti dohody s Vaší bývalou manželkou podat k soudu návrh na pokračování v řízení. V případě, že usnesení nabylo právní moci v rozporu se zákonem doporučuji Vám odvolat se proti usnesení o zastavení řízení a poukázat na pochybení soudu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, potřebovala bych vědět jestli je možné podepsat bezpodílové vlastnictví již během trvání manželství? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
Vaše otázka je značně neurčitá, pro její lepší zodpovězení by bylo vhodné ji blíže specifikovat.
Společné jmění manželů vzniká uzavřením manželství, a to přímo ze zákona - tedy není třeba dělat žádný právní úkon (nic podepisovat) na to, aby SJM vzniklo.
Pokud Vaše otázka směřovala k tomu, ať už během trvání manželství lze uzavřít dohodu o vypořádání SJM, k tomuto je třeba uvést, že dohodnout se s druhým manželem na vypořádání SJM již během manželství možné je, ovšem jen s odkládací podmínkou - tedy ustanovením, podle kterého se dohoda stane právně účinnou až pravomocným rozhodnutím soudu o rozvodu (tedy až zánikem manželství).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, touto cestou bych se chtěla informovat, ci poradit jak to bývá s nemovitostmi, ci jinym majetkem získaným este před vznikem manzelstvi. Ma nan narok i manzel? A pokud ano, jak se chránit, aby po rozvodu nan narok neměl? Dakujem Vam za jakoukoliv Vasu odpoved.
Dobrý den, ve smyslu § 143 občanského zákoníku, ve společném jmění manželů (SJM) je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou některých věcí. Majetek získaný před manželstvím jedním z manželů proto netvoří součást SJM ale je výlučným vlastnictvím tohoto manžela, který s ním může libovolně disponovat a to bez jakýchkoliv nároků nebo omezení ve vztahu k druhému manželovi.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, přítel si chce vzít sám hypotéku na byt, o tom, abychom si vzali hypotéku spolu nebo, abych aspoň rekonstrukci bytu financovala já, nechce ani slyšet. Ženit se budeme tak o 1,5 roku později po koupi bytu. Chci se zeptat, v případě rozvodu, je možné, že jelikož si byt kupoval jako svobodný, mohu já zůstat v případě rozvodu "na dlažbě"? I když mě zapíše do listu vlastnictví později (po sňatku)? dakujem
Dobrý den, úvěr, který si Váš přítel vezme před uzavřením manželství a byt, který si koupí budou jeho výlučným majetkem. Po uzavření manželství se na této skutečnosti nic nezmění. V případě, že se Vám rozhodne darovat podíl na bytě (např. 1/2), stanete se poměrné spoluvlastnických bytu. Byt budete mít v podílovém spoluvlastnictví, každý v podílu 1/2. Pokud byste se v budoucnu rozvedli, rozvod se Vašeho podílového spoluvlastnictví nijak nedotkne. Stále budete mít oba právo užívat byt. Soužití po rozvodu je však často nemožné, a proto ve Vašem případě bude muset dojít ke zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví (ať už dohodou nebo soudem).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Společné jmění manželů?" a chcete pomoci?
V červenci 2016 byly tři roky od našeho rozvodu a já dosud nemám nic z našeho společného majetku, protože ex se mnou nekomunikuje. Prosím Vás, poraďte mi v konkrétních krocích jak mám postupovat, abych si vymohla svůj podíl soudní cestou. Děkuji za radu.
Dobrý den, v první řadě je třeba určit, zda jste majetek nabyli během manželství, a zda patřil do SJM a také, zda jste i Vy zapsaná na listu vlastnictví jako spoluvlastník.
Pokud již uplynuly více než tři roky od rozvodu manželství, pak se uplatnila právní domněnka, podle které nemovitosti v SJM přecházejí do podílového spoluvlastnictví.
Před jakýmkoli soudním řízením je třeba, abyste ho vyzvali na dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.
Až následně můžete podat návrh k soudu a žádat zrušit spoluvlastnictví a vypořádat ho.
V návrhu na vypořádání spoluvlastnictví mimosoudně mu navrhněte způsob vypořádání, to znamená, že jestli žádáte, aby se stal výlučným vlastníkem nemovitosti on a vyplatil Vás nebo naopak. Případně, zda se má nemovitost rozdělit.
Pokud exmanžel nebude s Vaším návrhem souhlasit, pak v soudním řízení můžete požadovat náhradu soudních nákladů pokud Váš návrh v souladu s tím, jak rozhodne soud.
Při vypořádání podílového spoluvlastnictví soudní náklady jsou vysoké, na rozdíl od těch, které byste platili, kdybyste to řešili v tříleté lhůtě po rozvodu.
Nejdříve mu tedy pošlete výzvu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu