Otázka

Společně bydlení a nárok na byt


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat. Nyní jsme s přítelem koupili byt. Na úvěr společně. Ale na listu vlastnictví je psán on jako majitel bytu. Na bytě mám trvalý pobyt já jako i přítel. O rok mame svatbu. Kdybychom se rozešli mám nárok na polovinu bytu? I když nejsem vlastník? Nebo se musí udělat nová kupní smlouva? Sňatkem nemám nárok, když byl byt pořízeno pro manželstvím že? Děkuji velmi pěkně.

Odpověď

Dobrý den, ve vaší otázce jste uvedli, že jste byt koupili společně a také úvěr vzali společně. Pokud jste v kupní smlouvě uvedeni oba jako kupující muselo někde dojít k chybě při zápisu vlastnického práva do katastru nemovitostí (měli jste tam být uvedeni oba s podílem 1/2). Pokud byl na kupní smlouvě uveden pouze on jako kupující, tato nemovitost patří pouze jemu. Bez ohledu na Váš záměr při koupi nemovitosti. Pokud jste byli oba uvedeni na kupní smlouvě jako kupující, je třeba katastr upozornit na chybu v zápisu v katastru nemovitostí. Pokud byste se za tohoto stavu (on byl jediný kupující) rozešli neměli byste nárok na nemovitost. Novou kupní smlouvu mezi původním vlastníkem nemovitosti a vámi již není možné sepsat. Pokud se s přítelem dohodnete, může Vám darovat spoluvlastnický podíl (1/2). Uzavřením manželství tuto situaci již nevyřešíte, protože nemovitost již vlastní. Do SJM patří pouze nemovitost nabytá během trvání manželství.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, vlastním větší rodinný dům a chtěl bych z něj Udělat více samostatných bytových jednotek. Proti tomu však Namito můj bratr, který je spoluvlastníkem tohoto domu. Tvrdí, že to není možné protože dům tomu není přizpůsobeny. Může prosím Vás soud určit zda bude tento dům lze rozdělit nebo ne? Děkuji.

29.10.2023
Odpověď

Dobrý den,



možnost dělit dům na samostatné bytové jednotky zde samozřejmě existuje, avšak je DŮLEŽITÉ posoudit zda by nově vzniklé samostatné bytové jednotky byly schopen fungovat samostatně tj zda by byla možnost vybudovat samostatné přístupy do nemovitosti, sítě, vodovodní a plynové přípojky atd. V případě, že dojde k neshodují je na rozhodnutí soudu zda je to možné nebo ne, avšak jelikož soud nemá znalosti ve všech oborech je nutné přivolat znalce z oboru stavebnictví, který rozhodne o tom zda je taková přestavba realizovatelný. Domů s bytovými jednotkami je na Slovensku velmi mnoho.



Další věc se týká Vámi spomíaného spoluvlastnictví. Protože dům není jen Vašim vlastnictvím ale spoluvlastníkem je třeba, aby i Váš bratr vyslovil souhlas s touto přestavbou. POKUD nebude možné rozdělit dům na bytové jednotky dohodou, Můžete se obrátit na soud.



Připojují rozhodnutí soudu, který se vyslovil o nutnosti přivolání znalce.



R 46/1991



Otázka dělitelnosti stavby ze stavebnětechnického hlediska (tedy z hlediska, zda by příslušný stavebního úpravami Provedení při respektování platných stavebních předpisů vůbec mohly vzniknout nové samostatné budovy) je odbornou otázkou, jejiž úspěšné zodpovězení není možné bez účasti znalce.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jaký je prosím postup, POkud chci určit někoho jako spolumajitelů bytu. Má bratry syn z rozvedeného manželství, se kterým nejsem v styku nárok na dědictví. děkuji

16.01.2023
Odpověď

Dobrý den,


z Vaší otázky není zřejmé, co máte na mysli, když se ptáte, jak učit spolumajitelů bytu. Předpokládám, že chcete věděla, jak Převést vlastnické právo k bytu tak, aby se někdo stal spolumajitelem.



Vlastnické právo k bytu je možné nabýt Například smlouvou (např Kupní nebo darovací smlouvou) ale i Dědictví.



Pokud jde o Vaši druhou otázku, zda má bratry syn nárok vesnici, Vaše otázka je nejasná, nakolik jste neuvedli, po kom by měl vesnici a kdo (ve vztahu k němu) je zůstavitelem.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den přeji, chtěl bych radu, ohledne mé přítelkyně. Po rozvodu mi ex manzelka koupila 1 kk a děti jsem napsal na doživotní pravo. Co by bylo nejlepší Udělat pro mou přítelkyni, v případě, že se mi něco stane, aby ji nemohli z bytu dostat ven. Vztahy s dětmi mame dobře, ale člověk nikdy neví. Předem dakujem.

26.01.2023
Odpověď

Dobrý den,


POkud jste napsali děti do listu vlastnictví a zřídilo jim doživotní právo bydlení v bytě, děti mají právo v bytě bydlet.


Děti by mohly Vaši přítelkyni vyhodit z nemovitosti, POkud by byly vlastníkem bytu. Vlastník se stane v případě Vaší smrti, POkud Nemovitost budete vlastnit v době, kdy zemřete.


Máte dvě možnosti, buď přítelkyni zřídit takové právo doživotního užívání nemovitosti nebe na ni převedete malý podíl z bytu. Vlastnístvo bytu (být části) jí umožní v byt užívat i po Vaší smrti. Děti však MOHOU podat návrh k soudu na vypriadanie podílového spoluvlastnictví (přítelkyni by pak musely vyplatit, POkud by chtěl, aby v bytě nebydlela).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda je možné docílit přepsáních otci poloviny bytu na mě a bratra. Moje máma Měla byt ve svém vlastnictví před sňatkem, no, jelikož neuzavřely předmanželský smlouvu polovina bytu připadají mému otci. Rozvedení jsou doposud více než 15 let, otec má doposud novou rodinu (ženu a tři další děti), ale polovina bytu je stále jeho. V případě, že by se mu nedejbože něco stalo, jeho polovinu si dělíme 5ti. Otec však neplatí Nájemné, ani energie, ani neplatil rekonstrukci, tedy kompletně veškeré náklady spojené s užíváním bytu jsou na bedrech mé mámy. Je možné nějakým způsobem docílit přepsáních bytu z mého otce na mě a bratra (oba jsme dospělí)? Jelikož otec to dobrovolně za pěkně slovo neudělá. Předem děkuji.

18.05.2023
Odpověď

Dobrý den, ve Vaší otázce jste uvedli, že Vaše matka vlastnila byt před uzavřený manželství. V takovém případě však uzavřený manželství a ani jeho zánikem nevzniká Vašemu otci nárok na 1/2 tohoto bytu. Byt totiž nebyl v SJM, ale v Jejím výlučné vlastnictví. Váš otec mohl nabýt podíl 1/2 na tomto bytě pouze těm způsobem, že mu tento podíl Vaše mama darovala nebe Vaše matka Během manželství zemřela a Váš otec dědilo jako pozůstalých manžel. Mohlo se stát, že byt byl jí pouze jako družstevní a pak její odkoupili along (POkud je to tento případ, dalo by se s tím něco dělat).

POKUD katastr přepsal byt po uplynutí 3 let od rozvodu do jejich podílového spoluvlastnictví o velikosti podílu 1/2, byl tento postup nesprávný. K přepisu ho žádným způsobem donutit nemůžete. Je totiž svobodný vůli každé osoby jako náklady se svým majetkem. Jedinou cestou je, POkud druhý spoluvlastník podá k soudu žalobu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. V rámci tohoto soudního řízení Může spoluvlastník domáhá, aby mu druhý spoluvlastník vyplatil jeho podíl, resp. prodal jeho podíl za tržní hodnotu. V případě, že byste chtěl tuto Vaši věc dále resi bude nutná osobní konzultace, kde se Probert detaily Zejména Ohlédneme jeho nároku na spoluvlastnických podíl ve výši 1/2 (je totiž možné, že zápis v katastru je nesprávný a Váš otec vůbec nemá nárok na 1/2 bytu).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Společně bydlení a nárok na byt" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké právo má manžel na byt který jsme získali díky tomu, že byt který jsem Měla ještě za svobodná, jsem Prodané Během manželství a Koupili jsme větší. Momentálně jsme v situaci, která bude vesty k rozvodu. A zajímalo by mě, jak se bude přihlížet na skutečnost, že před půl rokem mi dali moji rodiče Peníze na koupi chaty. Chatu jsme Koupili a nevím jestli si Může můj "ještě manžel" nároků chatu kterou jsme nabyli díky penězům, které mi dali moji rodiče. Předem děkuji za brzká odpověď.

31.08.2022
Odpověď

Dobrý den, majetek nabytý Během manželství, jako společný byt nebe chata patří automatické do společného jmeno manželů, to znamená, že Během trvání manželství máte oba Stejné vlastnického práva k bytu. V případě, že Vás soud rozvede, BSM se zruší a majetek, který patří do BSM se vypořádat mezi Vás obou. Vypořádat majetku Můžete Udělat dohodou s vaším manželem nebo v případě, že se nedohodnete Můžete podat návrh na vypořádání BSM soudem. POKUD bude majetek vypořádává soud, navrhl, aby soud přidělil uvedené nemovitosti Vám s tím, že prokazuje, že uvedené nemovitosti jste Koupili z peněz, které Vám dali rodiče a Váš manžel na koupi podílu nemá, následoval soud tyto skutečnosti zhodnotí a na základě toho vám majetek rozdělí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, přítelkyně náby Nemovitost - byt. Jako vlastník bytu je uvedena sama. Chtěl bych se proto zeptat, zda je mozne PRIPS druheho vlastnika. Původně se to neřešilo, protože banka, z níži Měla bratr hypotéka povodně, tak nedovolovala založit celu Nemovitost při 2 vlastníkem bytu. S bankou, v níži se finální hypotéka realizovala, by s tím problém byt Neměl. POKUD připsání 2. vlastnika bytu mozne je, chtěl bych se informovat za jakých podmínek. Chtěl bych se zeptat, zda je mozne PRIPS druheho vlastnika POkud financoval stejnou částkou na Nemovitost. předem dakujem

Odpověď

Dobrý den,

vlastník věci s ní Může disponovat podle své vůle. Může ji užívat, drzé, zcizit (Převést na jiné). Můžete se s vlastníkem nemovitosti dohodnout, že Vám např. prodá polovinu nemovitosti. Zapíšeme do katastru se stanete podílového spoluvlasntíkom TÉTO nemovitosti. Podíl Vám Může Rovněž darovat. Záleží to na vlastníkovi.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Za manželství jsem daroval byt manželce normalne nic jsme nespisovali o dělení ci nedělená majetku byt je výlučně jen jí i na katastru bez tíhy a nyní se Rozvadov jak to bude bytem. dakujem

Odpověď

Dobrý den,

je DŮLEŽITÉ zda jste byt nabyli Během manželství nebo ne. POKUD jste byt nabyli Během manželství, pak je součástí SJM, a jelikož v SJM platí, že oba manželé jsou úplnými vlastníky celé věci bez podílu, nešlo by o platné darování. Důvodem je že manželka už je vlastníkem bytu Stejně jako Vy a darovaných na tom nic nemění.

POKUD jste ale byt vlastnili ještě před uzavřením manželství a Během manželství jste ho darovali manželce, ta ho nabýt do Svého výlučného vlastnictví. To znamená, že nebude předmětem SJM a tedy ani předmětem vypořádání. Do SJM by patřil pouze POkud byste se na tom dohodli a sepsali před notářem notářský zápis.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Jeden ze dvou sourozenci nabyl družstevní byt formou smlouvy o převodu vlastnictví bytu od rodičů, které uvolnily tento byt a přivedli se z tohoto bytu. Bylo to v roce 1987. Je mozne, nyní v dědickém Konami takto nabyté družstevní byt započítá, jako dar a snižuje tak dědička podílu tohoto sourozence?

Odpověď

Dobrý den, POkud práva k družstevního bytu byly provedení bezúplatně, tak šlo o darování těchto práv. Tato práva mají určitou majetkovou hodnotu a proto je bude možné započítat.
Zůstává však otázka v jaké částce, protože v roce 1987 byla hodnota těchto práv jiná než je dnes z důvodu inflace.


Domnívá, že je spravedlivé, aby se na inflaci přihlíželo.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Společně bydlení a nárok na byt" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla bych Vás velmi pěkně poprosit o radu. Můj manžel je gambler, pobral si dost půjček aniž bych o tom věděla. Chtěla jsem se zeptat nebyla ještě setrváváme v manželství, jestli bych mohla přijmout o byt který jsem náby dědění po babičce v případě neplacení jeho úvěru. V případě jako bych se mohla vyvarovat toho aby k tomu nedošlo. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

POkud jste byt nabyl děděním, tak potom nespadá do SJM, protože věci nabyté darem nebe dědění jsou PŘÍMO občanským zákoníkem vyloučení z SJM. To znamená, že v případě výkonu rozhodnutí nebude moci exekutor na tento byt sáhnout. POKUD by se náhodou stalo, že postihne exekuční i byt, Můžete se u soudu domáhá vyloučení věci z exekuce.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Kupujeme nemovitost, hypotéka bude na partnera, jelikož já jsem na rodičovské dovolené. Muze byt zakládáním Nemovitost psaná pouze na mna? S partnerem jsme dohodnutou na tomto postupu, ale muze bratr hypotéku na neco, čeho nebude vlastníkem? dakujem

Odpověď

Dobrý den, vycházející z ustanovení občanského zákoníku je třeba uvést, že není v něm výslovně uvedena, že zastávce (vlastník nemovitosti) musí být zároveň i záložním dlužníkem (dlužníkem z úvěru). Zákon připouští, aby šlo o různé osoby. Otázkou však zůstává, zda by s takovým Postupem souhlasila banka. Banky mají totiž Zvláštní pravidla pro poskytování úvěrů a takové pro vznik zástavního práva. Tzn. ve Vašem případě je Vámi uveden Způsob ze zákona možný. Musíte však Zjistit, zda s takovým Postupem bude souhlasit i banka.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, bydlím s manželkou v 3-pokojovém bytě, jehož jsme spolumajitelů rovným podílem. Jelikož má manželka zálibu v kočkách, i přes mému nesouhlasu, chová v bytě 3 kocour, kterým se pohybují volné po celém bytě a znečišťují ho. Čas od času přinese i volné žijící kočky, pro které hledá adopci a tyto, aby nepřišly do kontaktu s Jejím kocoury, dočasně drží v jednom pokoji, která se nedá po tuto dobu užívat. Prosím o radu, jak tomuto její řízení zabránit, abych mohl byt užívat v plném rozsahu, bez chlupaté, smradu a zvratcích po kočkách. Děkuji a přeji hezký den.

29.01.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud je být ve vlastnictví vás oba, pak along rozhodujete o tom, jak se bude s bytem nakládat. POKUD se s manželkou nevíte dohodnout jak se bude užívat tato jedna klid, pak máte právo zadat soud, aby o této skutečnosti rozhodl. Soud má pravomoc rozhodovat při neshodují manželů v souvislosti s dispozicemi se společným věcmi. Ve Vašem případě si myslím, že soud dá za pravdu Vám a tento klid budete moci plnohodnotně užívat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, potřeboval bych věděla, zda po rozvodu, když jsem ještě nedostal rozhodnutí písemně se mám vystěhovat z bytu manželky, protože byt Patří jí a obdržené přes darovací smlouvou od sestry? Byt jsme získali v roce 2008 už jako manželé / manželství uzavřela 2004 / a komplet jsme ho zrekonstruovali oba za along získané finance. Mohu v bytě manželky bydlet až do majetko-právního vyrovnání? Za odpověď předem děkuji.

06.02.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud nemáte kde bydlet, Můžete bydlet v bytě manželky ale ne do doby vypořádání ale do doby Dokud Vám nenajde náhradní bydlení, které je adekvátně tomu současným.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Společně bydlení a nárok na byt" a chcete pomoci?

Podotázka

Byla jsem rozvedená v Bratislavě v roce 1996. Oděsy jsem žít do ciziny. Ve společné osobním vlastnictví jsme meli byt v Bratislavě, který Tribunál přisoudil mému manželovi, vzápětí byl bez mého vědomí Prodani a zakoupeno pro byt v jinem slovenském městě, odkud oba pochází. Nakolik můj muž byl nesamostatný po vážné nemoci, poskytovaly mu pomoc jeho rodiče. Otec Drive, matka v říjnu 2015 zemřeli. Mezitím můj ex manžel podepsal zřeknutí se Svého bytu ve prospěch bratra s podmínkou, (pouze ústní), že se bude o něj starat, nevěděl co podepisuje, protože jeho paměť, vnímání a uvažování jsou silně narušena. Neprosím ani měsíc po smrti matky a tento byl převeden do sociálně-zdravotní struktury, kterou Snášel velmi těžko, a po krátkém čase, zesláblý a záhadné infikovaný sepsi a následným zápalem plic 2 krát hospitalizován díky zásahu mé dcery, ne zdravotního personálu ve struktuře, na pokraji života a smrti. Dnes po těžkém a dlouhém zápase, byl převezen do další struktury na doléčování cca 21 dny 100 km od města, ve kterém žije. Mé rozhořčení je velke, nebyla jediná kdo se o něj stará je moje jediná dcera, i ona bydlící v cizině, nucena tak jednat na úkor práce, tj formou dlouhodobé neplacení volna. Moje otázka: je možné po tolik letech napadnout soudní rozdodnutie a vzápětí odejmout byt přepsáních na bratra mého muže, jsem přesvědčen, že nelegálním způsobem? Jakou cestou a na koho se obrátit? Prosím Vás o radu. Děkujeme za porozumění a zůstává s uctivé pozdravem.

14.02.2021
Odpověď

Dobrý den, Vás manžel převedl byt ma třetí osobu. POKUD byl převod platný, tj učinil ho ve stavu způsobilost k právním úkonům pak není možné tento úkon napadnout. POKUD by však provedl převod ve stavu nezpůsobilém k právním úkonům, pak by bylo možné napadnout darovací smlouvu. Nejdříve byste mele stanovit mu opatrovníka a až následně by on zastoupené opatrovníka napadl darovací smlouvu. POKUD by v průběhu řízení zemřel na jeho místo by nastoupili Dědicové a pokračovalo by se v konání.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chci se zeptat jak postupovat POkud vlastním byt s mým bývalým přítelem Přesně půl na půl. Hypotéku na byt jsem brala sama, ale byt se rozepsal na obou. Nyní jsme se rozešli a chci věděla, co dál dělat, protože ani já, ani on o byt příjmu nechceme. Děkuji za brzká odpověď.

16.03.2021
Odpověď

Dobrý den. POKUD jste oba podílníky spoluvlastníci bytu a nemáte zájem setrvat v podílovém spoluvlastnictví máte právo toto podílového spoluvlastnictví vypořádat. Nikdo totiž nelze nutit, aby v podílovém spoluvlastnictví setrval. Vypořádání podílového spoluvlastnictví je možné dohodou prostřednictvím advokáta nebo mediátora. Dohodu o vypořádání lze podat s návrhem na vklad do katastru na zápis vlastnického práva. Při Takové dohodě se ale musíte domluvte komu případě byt a kdo je povinen av jaké výši vyplatit toho druhého z podílu. POKUD nemáte zájem o byt příjmu oba tak dohodou o vypořádání nedosahoval nic. Oba nadále zůstane podílníky spoluvlastníci. POKUD ale nemáte zájem na tom, abyste byli podílníky spoluvlastníci bytu a nedohodnete se komu být případ do výlučného vlastnictví, tak pak jedinou možností je obrátit se na soud s návrhem na vypořádání podílového spoluvlastnictví. Soud pak Může rozhodnout, že se byt prodá třetí osobě a výtěžek se mezi Vás rozděluje. Případně být případ do výlučného vlastnictví jednoho z Vás s povinností výplaty toho druhého, nebe oba zůstane podílníky spoluvlastníci bytu. Soudní řízení však bude i časově i finančně náročné. Proto Vám doporučuji dohodu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat Ohlédneme nájmu bytu. S rodinou tj 2 dospělé osoby a jedno dítě BYDLÍME od 7. 9. 2016 v podnájmu. Platíme 350 € měsíčně už is režijními náklady. Momentálně jsem těhotná a odkazy na registr kolejových nás informovala, že zvýší nájem o 50 € měsíčně. Může si jen tak odkazy na registr kolejových bouchnout po břiše a zvýšit nájem až o 50 € a vlastně na jakém základě? Daň za byt neplatí. Nedoplatky za energie nemáme. Chtěla bych se nějak bránit avšak nevím co si mohu já jako nájemníka dovolit. Předem děkuji.


22.03.2021
Odpověď

Dobrý den, nájem bytu je založena na základě nájemní smlouvy. Jde o závazkový vztah, při kterém ke každé změně je třeba souhlasu obou stran. Tzn. že pronajímatel Nemůže jednostranně zvýšit Nájemné, Dokud nepodepíšete dodatek k nájemní smlouvy a upravíte výši nájemného na základě Vaší dohody. V některých případech se však v nájemních Smlouvy nacházíte ustanovení, podle kterého je pronajímatel oprávněn jednostranně zvýšit Nájemné o inflaci. POKUD i Vaše smlouva obsahuje Takové ustanovení je oprávněn pronajímatel jednostranně zvýšit Nájemné, avšak výlučně ve výši inflace.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, pokud manželé vlastní byt, který spolu nabyli během manželství. Byt je čistý, bez tiarch či hypotéky. Mají SJM. Mají nezletilé dítě. A pokud by došlo k rozvodu, má právo se manžel bát, že přijde o byt, tedy, že byt s dítětem zůstane ženě a manžel zůstane na "ulici"? Děkuji.

08.04.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud je byt ve společném jmění manželů (SJM), pak tento byt je společný a bude se vypořádat po rozvodu.

Pokud mají manželé nezletilé dítě av uvedeném bytě žije pouze manželka, pak je vypořádání o něco komplikovanější. Proto je vhodnější, pokud byste se z bytu nevysťahovali a nezůstala v něm bydlet pouze manželka.

Po rozvodu podejte návrh na vypořádání SJM, pokud s manželkou nebude možná dohoda.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Společně bydlení a nárok na byt" a chcete pomoci?

Podotázka

dobrý den, mam takový problém máma na mě přepsala před 4 lety byt stým, že tam bude mít doživotně pravo. před dvěma lety mě ten byt i z bratrem přinutila prodat na katastru se to doživotně pravo zrušilo a já jsem si ji nastěhovala k sobě do domu. přenáší se to doživotně pravo i na můj dům? nebo se to automaticky zrušeno tím prodejem toho bytu?

19.08.2022
Odpověď

Dobrý den, právo doživotního užívání se nepřenáší na Váš dům.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně dědictví po zesnulé matce. Jsme tři sourozenci, a otec ještě žije a bydlí v tomto bytě. Náš otec by chtěl tento byt přepsat na všechny 3deti s tím dodatkem, že v tomto bytě bude mít doživotní bydlení. Jak prosím máme postupovat, abychom se v budoucnu vyhnuli případným komplikacím po jeho smrti - aby nemohlo dojít k napadení smlouvy - popř. konfliktům mezi sourozenci. za vaši odpověď předem děkuji s pozdravem

Odpověď

Dobrý den, po jeho smrti mohou nastat komplikace a také k napadení smlouvy. Tomu se nedá zabránit. Otázkou však je, zda ten, kdo napadne smlouvu bude úspěšný. Pokud nemá zákonný důvod k napadení smlouvy, pak jeho žaloba bude zamítnuta.


Může se stát, že spoluvlastník bude žádat vyplatit ze svého podílu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Družstevní byt nabytého převodem vlastnictví je mozne povazovat za dar?

Odpověď

Pokud někdo něco získá bezplatně na základě smlouvy, pak jde o dar.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Vážení paní advokáti. Děkuji za Brisk odpověď. Budeme postupovat jak jste mi poradili. Podotázka: rozhodnutí o majetkovém vypořádání po rozvodu je napadnutelné? (Po více než 20 letech)? Proč Soud rozhodl přidělit byt jemu? Nenapadla jsem věc dříve, věříce, že jeho majetek se stane jednou majetkem naší dcery. Byt byl prodán a já v něm mám stále trvalý pobyt; z nevědomosti jsem se neodhlasila a mám v konzekvecii problémy se Zravotnou pojišťovnou, které byrokraticky řeším. Děkuji ještě jednou za Vaši laskavou řady S pozdravem.


14.02.2021
Odpověď

Dobrý den, po tolika letech soudní rozhodnutí úspěšně nenápadnou. To, proč se soud rozhodl přidělit byt jemu nedokážu objektivně posoudit, ale je jisté, že se to nedá zrušit.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Společně bydlení a nárok na byt" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, v roce 2013 jsem zakoupil byt do osobního vlastnictví. Zaměstnankyně příslušného SBD mi dala podepsal nájemní smlouvy k bytu (x-krát jsem ji upozorňoval, že jak mi MOHOU pronajímat byt, který je můj vlastní). V měsíci 12/2016 jsem výpověď Nájemní smlouvu, v měsíci 3/2017 jsem obdržel od SBD, že zmiňovaný smlouva byla bezpředmětná a tým pádem mi nemají co vypovídat. A z toho důvodu od nich zadáme vrácení všech zálohových plateb, Což činí cca 1500 eur. Jak postupovat?

15.06.2021
Odpověď

Dobrý den, v případě, že neexistuje právní Důvod pro Uzavření nájemního vztahu, nájemní smlouvy jste nemel podepisuje a už vůbec ne platit Nájemné. V takovém případě se bytové družstvo na Váš úkor bezdůvodně obohacovalo. Ve smyslu § 451 občanského zákoníku (OZ), bezdůvodného obohacená je majetkový prospěch získaný plněním bez právního důvodu, plněním z neplatného právního úkonu nebo plněním z právního důvodu, který odpadly, jakož i majetkový prospěch získaný z nepoctivých zdrojů. Zároveň platí, že kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, musí obohacená vydat. Ve smyslu uvedeného Vám proto doporučuji vymáhat UHRAZEN platby a to případně i soudní cestou. Dovoluji si Vás takové upozornit na ustanovení § 107 OZ, podle kterého právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacená se promlčí za dva roky ode dne, kdy se oprávněný dozví, že došlo k bezdůvodného obohacená a kdo se na jeho úkor obohatil. Nejpozději se právo na vydání plnění z bezdůvodného obohacená promlčí za tři roky, a jde-li o úmyslné bezdůvodně obohacená, za deset let ode dne, kdy k němu došlo.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Můj otec byl před pár lety zvolen předsedou bytového domu. Z toho důvodu měl přístup ke společnému účtu nájemníků. Jelikož otec neví odmítnout hru na automatech, z tohoto společného účtu vybral částku 2100 €. Po předání papírů mu nájemníci hrozí podáním trestního oznámení na jeho osobu za dejme tomu odcizení těchto peněz z účtu, ke kterému měl přístup jen on. Nyní nevíme jak dál. Nejsme na tom finančně tak dobře, abychom mohli tuto celou částku vrátit do zítra. Co mu hrozí? Dá se s nájemníky dohodnout na splácení tohoto dluhu na měsíčních splátkách. A jaký je postup policie v taktomto případě? Děkuji za odpověď.


02.07.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku odpovídáme následovně:



1. / Váš otec nemůže vlastníkem zabránit v podání trestního oznámení. Mohlo by se jednat o trestný čin porušování povinnosti při správě cizího majetku podle ust. § 237 trestního zákona. Ve smyslu ust. § 125 TZ škodou malou se rozumí škoda převyšující částku 266 eur. Škodou větší se rozumí částka dosahující nejméně desetinásobku takové částky. Polehčující okolností ve smyslu trest. zákona je kromě také to jestliže pachatel spáchal trestný čin v důsledku nouze, kterou si sám nezpůsobil, spáchal trestný čin pod vlivem tíživých osobních poměrů nebo rodinných poměrů, které si sám nezpůsobil, vedl před spácháním trestného činu řádný život, přičinil se o odstranění škodlivých následků trestného činu nebo dobrovolně nahradil způsobenou škodu, přiznal se ke spáchání trestného činu a trestný čin upřímně litoval, sám oznámil trestný čin příslušným orgánem atd.



2. / Dohoda je možná, ale s touto by museli souhlasit vlastníci bytů resp. správce bytového domu v písemné dohodě, kde by byly sjednány splátky.



3. / Doporučujeme v uvedené věci, aby otec dobrovolně začal splácet uvedený dluh, ale ne ve splátkách po 20.- €, protože s těmito splátkami by zřejmě neuspěl a samotných vlastníků bytů jen rozzlobil.



4. / Doporučujeme kontaktovat advokáta.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Skončila mi nájemní smlouvy a mě se ihnet vystehovat jeliz nemám kam hned odejít. Muže me vyhodit na ulici s 3 nezletilemi dětmi? Jakou mám ted miznost než si neco seženete? Akutní stav prosím o rada co delat.


03.07.2021
Odpověď

Dobrý den,



obecným pravidlem při skončení nájmu bytu je, že pronajímatel není povinen zajistit nájemci, jehož nájem končí, bytovou náhradu.



Uvedené pravidlo má jen několik výjimek, z nichž pokud jedna nastane, pronajímatel je povinen zajistit při skončení nájmu svému nájemci i bytovou náhradu. Podle § 712 a násl. zákona č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník v účinném znění jsou jimi následující případy:



- pronajímatel vypověděl nájemci nájem bytu, protože pronajímatel potřebuje byt pro sebe, manžela, pro své děti, vnuky, zetě nebo snachu, své rodiče nebo sourozence,



- pronajímatel vypověděl nájemci nájem bytu, protože je třeba z důvodu veřejného zájmu s bytem nebo s domem naložit tak, že byt nelze užívat, nebo pokud byt nebo dům vyžaduje opravy, při jejichž provádění nelze byt nebo dům po dobu nejméně šesti měsíců užívat,



- pronajímatel vypověděl nájemci nájem bytu, protože nájemce přestal splňovat předpoklady užívání bytu zvláštního určení nebo předpoklady užívání bytu vyplývající ze zvláštního určení domu,



- pronajímatel vypověděl nájemci nájem bytu, protože nájemce přestal vykonávat práci, na kterou je nájem služebního bytu vázán z důvodu na straně zaměstnavatele nebo z důvodu, za který zaměstnavatel odpovídá podle zvláštních předpisů,



- pronajímatel vypověděl nájemci nájem bytu, protože nájemce nebo ten, kdo je členem jeho domácnosti, hrubě poškozuje pronajatý byt, jeho příslušenství, společné prostory nebo společné zařízení v domě nebo soustavně narušuje klidné bydlení ostatních nájemců nebo vlastníků bytů, ohrožuje bezpečnost nebo porušuje dobré mravy v domě,



- pronajímatel vypověděl nájemci nájem bytu, protože nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu bytu, zejména tím, že nezaplatil nájemné nebo úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu za delší dobu než tři měsíce, nebo tím, že přenechal byt nebo jeho část jinému do podnájmu bez písemného souhlasu pronajímatele.



V jednotlivých případech se však liší typ bytové náhrady, kterou je pronajímatel povinen nájemci zajistit. V ostatních případech výše neuvedených (pokud byly splněny všechny podmínky ukončení nájmu bytu) není pronajímatel povinen zajistit nájemci bytovou náhradu. Výpovědní důvod musí být vždy skutkově vymezen ve výpovědi nájemní smlouvy - jeho porovnáním s výše uvedenými případy zjistíte, zda je či není pronajímatel povinen zajistit Vám bytovou náhradu.



Na závěr Vás upozorňuji vzhledem k tomu, že otázka je položena v českém jazyce, výše uvedená právní úprava vychází ze slovenské právní úpravy. Chcete-li odpovídat Vaši otázku podle českého práva, je nutné obrátit se především na advokáty poskytujících právní služby (i) podle českého práva.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné koupit dům během trvání manželství, aby byl psán pouze na mě, a aby patřil do bezpodílového vlastnictví.

Děkuji pěkně.


04.10.2021
Odpověď

Dobrý den přeji,



z právního hlediska není taková situace možná. Pokud nabude jeden z manželů během manželství věc a nejde např. o darování či dědění, tak daná věc patří do BSM. Někdy se však v praxi objeví situace, kdy je na smlouvě (např. Kupní) uveden jen jeden manžel a na základě toho se iv katastru zapíše pouze 1 manžel na list vlastnictví. Formálně je vlastníkem tento jeden manžel, ale z právního hlediska (skutečnost má přednost před zápisem v katastru) patří nemovitost oběma. Takže, pokud byste také uzavřeli smlouvu, kde budete sama jako kupující a katastr zapíše tuto skutečnost i na LV, formálně bude na LV jen 1 vlastník, ale nemovitost bude v BSM (materiální).


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Společně bydlení a nárok na byt" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, prosím Vás o informaci, zda stavba, ve které budou čtyři bytové jednotky je rodinný dům nebo bytový dům. Taková stavba jde vyrůst vedle mého domu a už tam byly dosud různé nesrovnalosti.
Velmi děkuji za rychlou odpověď.
S pozdravem S.

04.06.2020
Odpověď

Dobrý den,
definice jsou obsaženy v ust.§ 2 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů a nebyt. prostorů:


"Bytovým domem (dále jen" dům ") se pro účely tohoto zákona rozumí budova, v níž je více než polovina podlahové plochy určená k bydlení a má více než tři byty a ve které byty a nebytové prostory za podmínek stanovených v tomto zákoně ve vlastnictví nebo spoluvlastnictví jednotlivých vlastníků a společné části domu a společné zařízení tohoto domu jsou současně v podílovém spoluvlastnictví vlastníků bytů a nebytových prostor. "



Rodinný dům definuje stav. pořádek v ust. § 43b /:


"Bytové budovy jsou stavby, jejichž nejméně polovina podlahové plochy je určena k bydlení. Mezi bytové budovy patří
a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatní budovy na bydlení, například dětské domovy, studentské domovy, domovy důchodců a útulky pro bezdomovce.
(2) Bytový dům je budova určená k bydlení sestávající ze čtyř az více bytů se společným hlavním vstupem z veřejné komunikace.
(3) Rodinný dům je budova určena především na rodinné bydlení se samostatným vstupem z veřejné komunikace, která má nejvíce tři byty, dvě nadzemní podlaží a podkroví.
(4) Byt je obytná místnost nebo soubor obytných místností s příslušenstvím uspořádaný do funkčního celku s vlastním uzavřením, určený k trvalému bydlení.
(5) Obytná místnost je místnost, která svým stavebně řešením a vybavením splňuje podmínky pro trvalé bydlení.
(6) Příslušenství bytu pro účely tohoto zákona jsou místnosti, které plní komunikační, hospodářské nebo hygienické funkce bytu. "

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
04.06.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace