Otázka

Společná hypotéka a vypořádání SJM


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, v lednu 2023 jsme se s manželkou rozvedli kvůli jejímu dlouholetému pití alkoholu ve velké míře. Chtěl bych manželku co nejdříve vyplatit, protože soužití s ní je těžko zvladatelný. Jak se prosím počítá rozdělení hypotéky?

01.04.2023
Odpověď

Dobrý den, zánikem manželství zaniká i společné jmění manželů, přičemž tomuto se tak děje buď dohodou manželů, návrhem na vypořádání SJM podaném soudu, anebo tzv. fikcí po uplynutí 3 let od zániku manželství, pokud o vypořádání nebylo rozhodnuto. Co se týče rozdělení hypotéky, bude záležet na způsobu, jak s nemovitostí bude chtít jeden z manželů naložit. Například pokud bude chtít jeden z manželů v domě zůstat, bude muset druhého z hypotéky vyvázat a vyplatit mu podíl na nemovitosti. Dalšími možnostmi je společné splácení hypotéky, prodej nemovitosti, doplacení hypotéky a rozdělení se o zisk apod.

Pokud byste chtěl v nemovitosti zůstat a bývalou manželku vyplatit, stanoví se podíl jako aktuální hodnota domu, ze které se odečte hodnota zbývajícího dluhu na nemovitosti, a tento se vydělí 2. Samozřejmě pokud byste se na vypořádání SJM dohodli, můžete si stanovit pravidla i odlišná.

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, Jak se prosím postupuje při vypořádání SJM zatíženého hypotékou? Manželka si hodlá ponechat rodinný dům a já požadují vyplácení poloviny hodnoty nemovitosti. Odečítá se v tomto případě od hodnoty nemovitosti výše hypotéky která je ještě potřeba doplatit, nebo mám nárok na polovinu hodnoty nemovitosti podle odhadu? Hypotéka by zůstala manželce. Děkuji Vám za odpověď

31.07.2024
Odpověď

Dobrý den,

podíl se stanoví tak, že se od aktuální tržní hodnoty domu odečtete aktuální dluh na hypotéce a výsledná částka se pak rozdělí na poloviny (pokud se nedohodnete jinak), jelikož je dům ve společném jmění manželů.

 

O převedení hypotéky jen na jednoho z manželů (respektive vyvázání Vás jako spoludlužníka z hypotéky) musíte požádat banku. I když se na vyvázání dohodnete, musí vše schválit banka. Rozhodnutí soudu, ani dohoda manželů ve smlouvě o vypořádání společného jmění manželů toto vyřešit nemůže. Schválení bankou však není automatické. 

 

Je vhodné, abyste ještě před rozvodem manželství (ideálně ještě před podáním návrhu na rozvod manželství) navštívili banku u níž máte zřízen předmětný hypoteční úvěr. Manželka, která si ponechá dům zde musí banku formálně požádat o převzetí úvěru a vyvázání druhého z manželů. Banka pak zhodnotí bonitu klienta (manželky) a posoudí, zda jeho příjmy vystačí na převzetí celého úvěru. 

 

Až po schválení převodu hypotéky na jednoho z manželů bankou a po souhlasu s vyvázáním z úvěru je možné zpracovat dohodu o vypořádání společného jmění manželů a také je možné rovnou zpracovat návrh na rozvod manželství dohodou.

 

Pokud by banka převod hypotéky a vyvázání manžela neschválila, může se věc řešit refinancováním „staré“ hypotéky „novou“ hypotékou. Pokud by nebylo toto řešení možné, je možné společnou nemovitost prodat a z toho by se pak přednostně uhradila zbylá hypotéka. To, co by z prodeje zbylo, byste si v rámci vypořádání při rozvodu manželství rozdělili rovným dílem.

31.07.2024
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace