Otázka

Rozvod manželství


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chci se zeptat, jaké podklady potřebuji pro rozvod manželství, jak dál postupovat, abychom byli rozvedeni co nejrychleji?

11.04.2023
Odpověď

Dobrý den, bohužel jste neuvedli, jaký druh rozvodu bude ve Vašem případě probíhat- sporný rozvod či nesporný.

U nesporného rozvodu, jako jednodušší a rychlejší variantě, je podstatné, že se chtějí rozvést oba manželé a na všech podstatných skutečnostech pro rozvod manželství se jsou schopni dohodnout. Pokud jeden z manželů nesouhlasí, nebo se nejste schopni dohodnout na úpravě péče poměrů o nezletilé či na vypořádání SJM. Při soudním jednání o rozvodu následně soud vyslechne manžele jako účastníky řízení, zeptá se, zda nadále trvají na návrhu na rozvod a manželství rozvede. Oproti tomu u sporného rozvodu dojde k nařízení soudního jednání s dokazováním, kdy bude soud muset zjistit, proč k rozvratu manželství došlo, zda není obnova manželského soužití nadále možná, a dále příčinu a míru zavinění každým z manželů. Pokud soud o rozvratu manželství přesvědčen nebude, manželství rozvést nemusí. 

Pro nesporný rozvod je nutné: Návrh podávají společně oba manželé nebo se druhý k návrhu připojí/ Ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí/ Manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil/ Manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení a popřípadě výživného pro dobu po rozvodu. Obě dohody vyžadují písemnou formu a podpisy musí být úředně ověřeny.Návrh se podává okresnímu soudu, v jehož obvodu máte nebo jste s manželem měli poslední společné bydliště, pokud v tomto obvodu alespoň jeden z Vás stále bydlí. Pokud již ani jeden z Vás v posledním společném bydlišti nebydlí, obraťte se na okresní soud, v jehož obvodu má bydliště Váš manžel. Není-li takový soud, podejte návrh u okresního soudu, v jehož obvodu máte Vy bydliště. Návrh musí mít písemnou podobu a musí obsahovat: název a adresu soudu, kterému návrh zasíláte, nadpis „Návrh na rozvod manželství", informaci o tom, kdo návrh podává, jména, příjmení a bydliště manželů, popřípadě jejich rodná čísla, popřípadě také obdobné informace o jejich zástupcích, údaje, kdy a kde jste uzavřeli manželství, pokud máte společné nezletilé děti, jejich jména a datum narození, popis skutečností, které Vás k návrhu na rozvod vedou, případně důkazy, o které se coby navrhovatel opíráte, datum, Váš podpis; v případě, že jste se na rozvodu dohodli, také podpis manželky nebo manžela.
K návrhu připojte kopii oddacího listu, návrh na vypořádání SJM. Za podání návrhu na rozvod se platí soudní poplatek 2.000,- Kč. 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den,s manželkou nežiji ve společné domácnosti,po 10 měsích jsem si našel přitelkyni,je to bráno jako mimomanželská nevěra ? Rozvádím se,manželka poukazuje na nevěru,i když jsem od ní odešel kvůli zdraví Děkuji

26.02.2025
Odpověď

Dobrý den,

Váš vztah s přítelkyní je z právního hlediska považován za porušení manželské věrnosti, neboť manželství nebylo dosud rozvedeno. Odloučení od manželky, ať už z důvodu neshod nebo zdravotních problémů, nezbavuje povinnosti věrnosti, dokud soud manželství oficiálně nerozvede.

Co se týče rozvodu, existují dvě možnosti. V případě sporného rozvodu soud zkoumá, kdo způsobil rozvrat manželství. Vaše manželka může argumentovat Vaší nevěrou. Nicméně soud posuzuje všechny okolnosti případu. Pokud jste manželství opustil z vážných důvodů a nový vztah vznikl až po faktickém rozvratu soužití, nemusí mít údajná nevěra zásadní vliv na rozhodnutí soudu.

Druhou možností je nesporný rozvod. Pokud spolu nežijete déle než půl roku a shodnete se s manželkou na ukončení manželství, soud rozvede manželství bez zkoumání příčin rozvratu. V takovém případě by otázka nevěry nehrála žádnou roli.

Nevěra může mít vliv na některé další otázky související s rozvodem. Pokud by manželka po rozvodu žádala o výživné, mohl by soud v krajním případě přihlédnout k okolnostem rozvratu manželství. Naopak při vypořádání společného jmění manželů nemá nevěra žádný vliv – majetek se dělí podle zákonných pravidel, bez ohledu na osobní důvody rozvodu.

Shrnuto, Váš vztah s přítelkyní je z právního hlediska považován za nevěru, protože manželství nebylo dosud rozvedeno. Pokud se s manželkou dohodnete na nesporném rozvodu, tato skutečnost nebude mít žádný vliv na průběh rozvodu. Při sporném rozvodu může manželka namítat nevěru, ale soud přihlíží k celkové situaci.

26.02.2025
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace