Dobrý den, chci se rozvést, na vaší stránce jsem se dočetla že mozte poskytnut vzor zádosti o rozvod za poplatek. Mame dvě děti, dcera mě 21 let, studuje na vysoké škole, syn 5 let, chodí do skolky. Manzel se po ztrátě zaměstnání před rokem postupně dopracoval k závislosti na alkoholu, v průběhu tohoto roku absolvoval několik léčení a pobytů na psychiatrii, bezvýsledně. Pije uz v podstatě nepřetržitě, z toho vyplývá ziadna péči o děti, domácnost, žádný příjem. Stresující prostředí pro syna. V létě jsem se dozvěděla, že má velké dluhy, které se samozřejmě stále zvětšují. V SJM mame byt. Já jsem zaměstnán. Co se týče výživného, nevím jak je to u dospělé dceři. Na syna ake výživné žádat ... No při tých dluzích a zádné práci. nevím. Dakujem za reakci. Jana Schalekova
Dobrý den,
s řízením o rozvod je spojeno řízení o úpravu práv a povinností k nezletilému dítěti pro dobu po rozvodu. Pokud je Vaše prvorozená dcera už plnoletá, tak se v rozvodu výživné a styk nebude projednávat. Vaše dcera (plnoletá) musí sama podat návrh k soudu a žádat, aby soud otce zavázal přispívat na její výživu. Zletilé dítěte tedy není řešeno v rozvodu.
Manželovy dluhy, které vznikly během manželství, mohou zasáhnout i Vás (váš společný majetek). Věřitelé mohou domáhat podle občanského zákoníku úhrady dluhu z majetku patřícího do SJM. Doporučuji Vám co nejdříve podat návrh na rozvod.
Pokud jde o výživné na syna, vypočítejte si náklady, které máte na syna měsíčně (započtěte do toho ale také roční platby, ubytování, stravu, lékaře, oblečení, hobby, ... atd) az této částky můžete vycházet. Soud nakonec s konečnou platností určí výživné na syna podle schopností a možností povinného rodiče (otce).
S návrhem na rozvod Vám samozřejmě můžeme pomoci, případně se můžete obrátit na kteréhokoliv advokáta. Důležité je však jednat a nečekat.
Určitě je také vhodné si nejdříve dohodnout osobní konzultaci, na níž probereme celý postup, tak aby řízení o rozvodu proběhlo co nejdříve, bez zbytečných průtahů.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Jdu podat žádost o rozvod, z manželství máme jedno dítě - dceru, která nyní v září dosáhne věku 18 let. Jak to mám napsat v žádosti, protože dcera už při soudním jednání nebude maloletá.Za odpověď Vám předem děkuji.
Dobrý den, pokud jde o nabytí plnoletosti dítěte během rozvodu manželství tak platí, že pokud dítě nabude plnoletosti soud již úpravu práv a povinnosti k dítěti v rozvodu nebude řešit a návrh na tuto úpravu zastaví.
Pokud dítě v době podání návrhu na rozvod ještě není plnoleté, pak ho do návrhu na rozvod musíte uvést.
Soud automaticky když se dozví o plnoletosti dítěte koná i bez návrhu. Někdy se stává, že soud vyloučí řízení o výživném na zletilé dítě na samostatné řízení. Podmínkou je však souhlas zletilého duet s řízením.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Pěkný den přeji. Chci se rozvést, budu muset přiložit i rodný list dítěte které je už plnoletá? Momentálně je dieta ve výkonu trestu a já se k rodnému listu nevím dostat. Mám vyplněnou židost o rozvod, oddací list, jen ten rodný list dítěte nemám. Potřebuji ho vůbec? Dakujem za odpoved.
Dobrý den. Nakolik je dítě pocházející z Vašeho manželství už plnoleté, rozvodové řízení se bude vztahovat pouze na manželů jako na účastníky řízení. Soud by však měl mít prokázáno minimálně to, že z manželství pochází dítě a také to, že dítě je už plnoleté. To se obvykle prokazuje rodným listem. Pokud však nemáte rodný list zletilého dítěte k dispozici, můžete podat návrh na rozvod i bez něj. Následně by mělo stačit, když oba manželé potvrdí, že z jejich manželství pochází jedno zletilé dítě. Soud si totiž může osvojit i shodné argumenty účastníků řízení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to je v případě rozvodu, pokud z manzelstvi mame 2 děti, jedno 22 rocne odstěhovala z domu, ekonomicky nezávislý a mame 17 ročního, ktery bude mít začátkem listopadu 18 let, středoškolák. Předpokládám, že dokud se dostane žádost o rozvod na sud, uz bude mít 18 let. Co v tomto případě? Ma se uvést do žádosti o rozvod, pokud ho podám este v 10/2015? Předem dakujem za odpoved.
Dobrý den, pokud by v průběhu soudního řízení dovršil syn 18 let, soud by o něm nerozhodoval a rozhodl by Iby rozvodu. Pokud podáte žádost ještě teď, tak ho uveďte v návrhu. Soud se s tím vypořádá sám, pak u soudu pouze řeknete (pokud by si to soudkyně nevšimla), že syn má 18 let. Obyčejně si to soud všimne.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych zeptat, mám přítele, který je rozvedený. Z předchozího manželství mě 2 děti, jeden 16-ční a 19- ční. V rozvodovém rozsudku je napsáno, že matka mě v péči obou syny. Otec nezletilého přispívá na výživné jak mu bylo uznáno ale plnoletý výživné nebylo uznáno. Plnoletý syn nyní podal na soud, že žádá od svého otce, aby mu platil výživné s tím, že v době, kdy se rozvedli ještě nebyl plnoletý žádá pozadok za dva roky co se mi nám oběma zdá dost velká suma plus, aby mu přispíval každý měsíc po 150E. Jenže matka už nyní zletilého syna vyhodila iz jejím přítelem z bytu a vyjádřila se, že mě už 19 let ať se stará o sebe sám neměl střechu nad hlavou tak otec ho vzal k sobě bydlet, ledaže ze školy ho vyhodili a není ani zaevidován na ÚPSVR. Otec chce podat odvolání proti tomuto rozsudku, protože se stará o něj on. Chci se zeptat co mě dělat jako mě podat to odvolání a, zda mu bude muset platit, když bývá u něj v bytě, když nedokončil střední školu, protože měl ještě možnost udělat komisionální zkoušky ale se ne nedostavil tak ho ze školy vyloučili, protože 2 × opakoval druhý ročník a stále propadl a není ani zaevidován na úřadu práce. Ještě chci dodat, že jsou už i vypořádán z BSM.
Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme odpověď:
Odvolání proti rozsudku o rozvodu manželství už nepřichází v úvahu.
V otázce uvádíte, že plnoletý syn známého nyní žije s vámi ve společné domácnosti, protože ho matka z bytu vyhodila. Nestuduje, není evidován na úřadu práce.
Pokud je to tak nadále, plnoletý syn může podat návrh na určení výživného proti matce, protože ve smyslu ust. zákona o rodině platí, že vyživovací povinnost trvá do doby dokud dítě není schopno se samo živit. V případném soudním řízení však soud bude zkoumat i to, zda syn na základě svého dosaženého vzdělání si může najít zaměstnání az jakého důvodu zaměstnán není. Soud ve smyslu ust. zákona o rodině nemusí přiznat výživné na zletilé dítě pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy ve smyslu ust. § 75 zákona o rodině / citujeme /:
"(1) Při určení výživného přihlédne soud k odůvodněným potřebám oprávněného, jakož i na schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného přihlédne soud také tehdy, jestliže se povinný vzdá bez důležitého důvodu výhodnějšího zaměstnání, výdělku, majetkového prospěchu; stejně přihlédne i na nepřiměřené majetkové rizika, která povinen na sebe bere.
(2) Výživné nelze přiznat, pokud by to bylo v rozporu s dobrými mravy; to neplatí, jde-li o výživné pro nezletilé dítě. "
Pokud plnoletý syn už podal návrh na určení výživného od svého otce, návrh ze soudu může vzít zpět. Jen poznamenáváme, že pokud by návrh nevzal zpět, soud v řízení bude zkoumat výše uvedené okolnosti a skutečnosti / studium, jeho ukončení, nezaměstnaný se syna, hledání resp. nehledá práce apod./.
Pokud se jedná o výživné zpětně, poznamenáváme, že podle zákona o rodině výživné lze přiznat jen ode dne zahájení soudního řízení. Výživné pro nezletilé dítě lze přiznat nejdéle na dobu tří let zpětně ode dne zahájení řízení, pokud jsou k tomu důvody hodné zvláštního zřetele. Zpětné výživné syn nemůže žádat od otce, neboť je plnoletý.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Rozvod a zletilé dítě" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu