Dobrý den! Potřebovala bych radu ohledně rozvodu. Mám s manželem půjčky a chci se zeptat, pokud podám o rozvod, rozdíly se dluhy napůl a budeme každý platit svůj díl? A když podám o rozvod a pokud bude rozvodové řízení, může si ještě vzít nějakou půjčku, kterou budu i já muset platit? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pokud jde o rozvod a rozdělení dluhů, tak platí, že pokud si některý z manželů vezme během manželství půjčku bez souhlasu druhého manžela, pak tato půjčka nepatří do SJM, je dlouhém výlučně toho manžela, který si vzal půjčku. Platí však, že věřitel může požadovat uhradit dluh z majetku patřícího do SJM.
Pokud byste neměli žádný spo- lečného majetek, tak na žádné společný majetek nemůže exekutor sáhnout. Stejně nemůže sáhnout na majetek, který patří jen Vám.
Po rozvodu se nebudou dluhy dělit napůl, pokud nejsou společné. Pokud by byly dluhy společné (tj s podpisem obou manželů), pak se mohou dělit na polovinu (ale nemusí).
Pokud si tedy vezme manžel půjčku během rozvodu, Vy ji nemusíte platit.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, rozvedla jsem se z manželem 3 roky dozadu. Jde o to, že jsme měli společný účet, měli jsme i půjčky. Půjčky jsme platili, jednou já, jednou on. Já mám také o tom doklady. Měli jsme i vkladní knížky, na kterých byly peníze a dosud nevím kde jsou. Nyní chce od Domnul určitou částku zaplatit, ale já netuším proč. Mohu to nějak napadnout? Jak se mám odvolat?
Dobrý večer,
k otázce uvádíme odpověď:
1. / Důležité je přesně kdy nabyl právní moci rozsudek o rozvodu manželství. Pokud je to více než 3 roky, pak platí ust. § 149 odst. 3 Obč. zákoníku:
"Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "
2. / Pokud je to tak i ve Vašem případě pak budete muset věc řešit dohodou ne však jako vypořádání SJM, ale vypořádání podílového spoluvlastnictví.
3. / Pokud se jedná o účty v bance, zde platí ust. § 100 odst. 3 Obč. zákoníku:
"Nepromlčují se rovněž práva z vkladů na vkladních knížkách nebo na jiných formách vkladů a běžných účtech, pokud vkladový vztah trvá."
V této věci doporučujeme osobně kontaktovat banku, která věc vyřeší i když nemáte vkladní knížky a nevíte ani čísla účtů a najde účty ve svém systému dle Vašich ident. údajů. Nevíme na základě čeho máte bývalému manželovi platit, zda Vám poslal nějakou výzvu a podobně, v každém případě musí existovat právní důvod k tomu, abyste mu nějaké fin. prostředky vrátili.
Celkově pro vypořádání i když dodatečné resp. následné po uplynutí lhůty 3 let, protože neznáme okolnosti, kdo podepisoval smlouvy, rozsah uhrazení závazků, kontaktovat advokáta.
Bez konzultace s advokátem nic neuhradzujte.
©
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer, mám dluhy a exekuce z podnikání, s manželkou mame SJM a 8 r.dcéru, rodinný dům, ve kterém bydlíme je 1: 1, jsou na něm již tíhy a plomby, je možné nějak ochránit tento dům před exekutory ?, nebo už je pozdě ?, mohu svůj podíl převést na dceru, případně i celý dům ?, s pravém doživotního užívání ?, dá se provést, i když jsou tam exekuce nebo darovat, abych ochránil střechu nad hlavou, já jsem poloviční vlastník, no trvalý pobyt tam nemám, jak postupovat? Pokud bychom se rozvedli a dluhy bych vzal na sebe, pomohlo by to nebo může exekutor sáhnout na dům a zpětně neuznat darování nebo neuznat rozdělení SJM, pokud bych nemovitost převedl na manželku nebo dceru ?, dá se to, nebo už je pozdě, velmi pěkně děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, na Vámi uvedenou otázku předkládáme následující odpověď:
Pokud je ne nemovitosti, která patří do SJM zřízeno exekuční zástavní právo pak už s nemovitostí nemůžete disponovat bez předchozího písemného souhlasu soudního exekutora.
V otázce uvádíte, že v nehnuteľnsoti nemáte hlášen trvalý pobyt.
Proč to uvádíme?
Podle ust. § 63 exekučního řádu platí:
"(2) Jde-li o provedení exekuce na vymožení peněžité pohledávky, která bez příslušenství ke dni doručení návrhu na provedení exekuce nepřevyšuje 2 000 eur (dále jen" drobné exekuce "), nelze exekuci provést prodejem nemovitosti, v níž má povinný hlášen trvalý pobyt nebo přechodný pobyt podle zvláštního předpisu; právo zřídit exekuční zástavní právo na nemovitost tím není dotčeno. Za drobnou exekuci se nepovažuje exekuce na vymožení pohledávky na výživném.
(3) Exekuci prodejem nemovitosti, v níž má povinný Online trvalý pobyt nebo přechodný pobyt podle odstavce 2, lze provést výjimečně na základě schválení soudu, pokud jsou vůči povinnému vedeny několik exekuce, ve kterých se vymáhají pohledávky převyšující v souhrnu 2 000 eur a exekutor prokáže, že peněžitá pohledávka nemůže být navrácena jiným způsobem. Návrh na schválení prodeje nemovitosti podle věty první může podat exekutor, který jako první v pořadí na nemovitosti zřídil exekuční zástavní právo a na základě jeho písemného souhlasu i exekutor, kterého exekuční zástavní právo bylo zřízeno později. "
Doporučujeme Vám přihlásit se do nemovitosti k trvalému pobytu, k tomu souhlas exekutora nepotřebujete.
Rozvod manželství podle našeho názoru není řešením, neboť exekuční zástavní právo na nemovitosti rozvodem manželství nezrušíte. Podle ust. § 35 odst. 3 exekučního řádu platí:
"Pokud exekutor určil způsob provedení exekuce postižením majetku ve společném jmění manželů, pozdější vypořádání společného jmění manželů nemá právní účinky vůči oprávněnému."
V otázce neuvádíte jaká je výška dluhů a kdo je oprávněným v exekučním řízení, ale podle stavu věci je třeba využít námitky v exekučním řízení (nezákonnost, promlčení apod.), Ale to bychom museli vědět víc a případně i prostudovat doklady a podklady v exekučním řízení.
Dobrý den, mám otázku - prosbu. Po vypořádání BSM manželů byly manželce rozsudkem o vypořádání BSM přidělené naše společné dluhy během manželství. Rozsudek je pravomocný již téměř rok a exmanželka si ty dluhy nesplácí. Protože jsem při uzavření smluv byl i já jako dlužník nebo spoludlužník vymáhání, společnost dané dluhy vymáhá od mé osoby. Jaký by měl být můj postup. Děkuji.
Dobrý den. Doporučuji písemně seznámit věřitele o pravomocném rozsudku soudu na jehož základě v rámci vypořádání BSM převzala Vaše exmanželka všechny dluhy a zaslat jim kopii tohoto rozsudku. Věřitel však toto rozhodnutí akceptovat nemusí, soudní rozhodnutí není pro věřitele závazné, jelikož nebyl účastníkem soudního řízení. Věřitel i nadále může uvedenou pohledávku vymáhat od Vás jako dlužníka, nebo spoludlužníka. Pokud byste však pohledávku věřiteli uhradili, máte právo si následně celou zaplacenou pohledávku vymáhat přímo od Vaší exmanželky.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se informovat, chci podat žádost o rozvod ale s manželem máme společné i ne společné dluhy. Chtěla bych vědět jak mám postupovat, abych dluhy sama platit nemusela, neboť i tak bych chtěla vyhlásit bankrot. Můžete mi prosím poradit či vyhlásit bankrot před rozvodem nebo až po něm. Ještě bych chtěla vědět nakolik žijeme již dlouhodobě i pracujeme na území ČR není možné podat návrh na rozvod v místě kde momentálně bydlím? Nebo jen v místě trvalého bydliště. Děkuji.
Dobrý den, pokud chcete podat návrh na osobní bankrot, doporučuji to udělat po rozvodu manželství. Návrh na rozvod lze podat iv místě, kde pobýváte, pokud tam žijete alespoň jeden rok před podáním návrhu na rozvod manželství.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Rozvod a rozdělení dluhů" a chcete pomoci?
Dobrý den, mám dotaz. Před manželstvím jsem měla půjčku ze studentského fondu, kterou jsem splatila během trvání manželství. Jak je to s půjčkou při vypořádání SJM? Zároveň se chci zeptat, jak se vypořádává SJM, pokud jsem při vstupu do manželství měla kladný zůstatek na účtu a bývalý manžel byl v mínusu a současně měl dluhy a exekuci. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, předmětem vypořádání jsou jen věci, které v době zániku společného jmění manželů (SJM) (např. Právní moci rozsudku o rozvodu manželství) existovaly a tvořily předmět SJM. Závazky z půjček netvoří předmět SJM, je jich však možné vypořádat podle zásad, které platí pro ostatní společný majetek.
Ve smyslu § 143 občanského zákoníku, v SJM je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.
Zároveň platí, že při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, s manželkou se chceme rozvádět no před rozvodem bych si řadu vzal úvěr na koupi nemovitosti, do které se přestěhuji, mě při rozvodu právo na část koupeného majetku? Pokud si budu úvěr platit sám a ona nebude účastník úvěru?
Dobrý den, pokud byste si chtěli koupit nemovitost během manželství, pak je třeba udělat zúžení SJM formou notářského zápisu a to v úvěru pokud nabyté nemovitosti. V opačném případě bude nemovitost patřit do SJM (bezpodílového spoluvlastnictví manželů).
Bylo by lepší pokud byste počkali do rozvodu manželství. Pokud byste správně postupovali v soudním řízení, rozvod manželství lze velmi urychlit. Dokážete ušetřit měsíce čekání. Nejrychlejší rozvod, který jsme měli byl do 29 dnů od podání návrhu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer, jsem v zoufalé situaci. Od roku května 2015 jsem rozvedená, můj ex manžel v roce 2016 si vzal půjčky, kterou nesplácí. Od patky nám vyvolává advokát ze Staré Ľubovňu a žádá ode mně splatit jeho dluh i od mých děti doslova se nám vyhrožuje, má na to právo? Nakonec mě ještě obvinil, že zde půjčky jsem vzala já na jeho jméno a není to malá Částka. Jelikož neproběhlo BSM je vlastníkem poloviny domu lze zbavit ex manžela jeho poloviny, když nesplácí půjčky, nepřispívá na údržbu domu, neplatí svou částky daně, já ji platím sama. Mám strach, že přijdu o střechu nad hlavou. Děkuji za pochopení a brzká odpověď.
Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
V otázce uvádí, že jste se rozvedli v květnu 2015 a Váš bývalý manžel vzal půjčky v roce 2016.
Z uvedeného vyplývá, že Vy jako jeho bývalá manželka za tuto nenesete Právní Odpovědnost.
POKUD BSM nebylo vypořádání dohodou nebo nebyl podán návrh na soud a protože jak píšete, dům je v BSM, pak vzniklo ze zákona podílového spoluvlastnictví. Proč to uvádí?
Při výkonu rozhodnutí Může být pohledávky věřitele uspokojena z majetku Vašeho bývalého manžela, tedy i prodejem poloviny domu.
V otázce Není relevant výši dluhů, ke které Vás telefonicky vyzývá advokát ze Staré Ľubovňu.
K tomu jen poznamenává, že to není z jeho strany správný přístup a musí Vám zaslat písemná výzvu včetně všech písemných podkladů k samotnému dluhu / smlouva o půjčce, výška jistiny, příslušenství, s uvedením informací, kolik bylo UHRAZEN a kdy a jaký je zůstatek dluhu / včetně písemného zmocnění od věřitelů / = ten, komu dlužím Váš bývalý manžel Peníze. Následně budete moci vznese námitky.
POKUD by Vás znovu kontaktoval, oznamte mu, aby všechny své požadavky vůči Vám vznesl v písemné formě jako uvádí výše, včetně předložení písemných dokladů.
POKUD se jedná o Vaši obavu, že by mohlo dojit k prodeji domu, to není možné pouze na základě výzvy advokáta, muselo by proběhnout soudní řízení vůči manželovi a až následně cestou soudního exekutora. Zde uvádí, že podle exekučního řádu není možný prodej nemovitosti pohledávce věřitele menší než 2000 € a je to možné pouze na základě souhlasu soudu. Tento proces celkově by mohl trvat i cca 2 - 3 roky.
Naše doporučení je Takové, abyste advokátovi oznámili, aby všechny své požadavky vůči Vám vznesl v písemné formě tak jako uvádí výše, včetně předložení písemných dokladů.
Zatím samozřejmě nic neplaťte.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, děkuji za odpověď. Výše jeho dluhu je 5838 e. Chci se ještě zeptat, když jsem tomu dobře rozuměla, takže, když mi to pošle písemně ty podklady musím to platit? Vždyť on ji bral rok po rozvodu a já s jeho půjčkou nemám nic společně. Vždyť mě ještě i obvinili, že jsem já s dětmi udělala podvod, že jsme mi vzali půjčku na jeho jméno vždyť to se nedá. Já splácím sama společnou půjčku v měsíční splátce 210E, na níž je spoludlužník a nepřispívá mi na ni ani cent. Vždyť ta jeho půjčka je pro mě likvidační. Děkuji.
Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme následující odpověď:
K výši dluhu 5838 €, kterou uvádí advokát, poznamenáváme, že tato nemusí v žádném případě odpovídat zákonným ustanovením.
Ale toto je otázka resp. problém Vašeho bývalého manžela, aby napadl neplatnost smlouvy o půjčce cestou soudu pro nepřijatelnost smluvních podmínek. I když se na uvedené v otázce neptáte, z jeho strany je třeba poslat smlouvu k posouzení na Ministerstvo spravedlnosti SR, Župné nám. 13, 811 13 Bratislava. Konečný výsledek může být ten, že bude povinen zaplatit jen půjčenou částku bez úroku a bez poplatků.
K samotné podstatě otázky:
Vy nejste povinna předmětnou částku 5838 € platit, jelikož se jedná o dluh Vašeho bývalého manžela a půjčku si vzal až po rozvodu.
Problém může nastat v případě exekučního řízení v tom směru, že pohledávka - dlužná částka může být navrácena tak, že se prodá podíl bývalého manžela na nemovitosti.
Doporučujeme Vám proto kromě toho co jsme uvedli, což je i ve Vašem zájmu, aby advokát Vám poslal všechny podklady ve věci.
Vy nejste povinná advokátovi odpovědět a on není oprávněn od Vás požadovat úhradu dlužné částky 5838 €, k úhradě uvedené částky Vás nemůže zavázat ani soud, ale budete vědět podstatu problému a budete mít podklady už teď.
Advokát ví, že Vy nejste povinna půjčku za manžela uhradit, jen chce dosáhnout její uhrazení pro věřitele. Vy nejste dlužníkem, spoludlužníkům ani ručitelem, takže nejste povinna nic za bývalého manžela platit. Soud Vás nemůže zavázat k úhradě dlužné částky. Jen v případě exek. řízení je možnost prodeje podílu Vašeho manžela na domě.
Pokud chcete, můžete se zkontaktovat s bývalým manželem a sdělit mu, aby smlouvu poslal k posouzení na Ministerstvo spravedlnosti ČR, což bude na jeho prospěch.
Opakujeme, že Vy nejste povinná nic platit, protože se jedná o závazek Vašeho bývalého manžela.
Trápi vás "Rozvod a rozdělení dluhů" a chcete pomoci?
Dobrý den, Děkuji za takto rychlou odpověď i ochotu pomoci. Co se týče splácení obou půjček - 1. Z nich jsem pravidelně splácel až do května 2018, kdy byla zcela splacena - lze uplatňovat polovinu celé částky splacené od rozvodu nebo jen část za poslední 2-3 roky? U druhé půjčky došlo z mé strany k ne zcela prozíravému postupu- vzal jsem si těsně po rozvodu samostatnou půjčku na své jméno a tou splatil naši společnou jednorázově. Předpokládám na základě Vaší odpovědi, že v tomto případě už nárok nemám žádný. Je to tak? Ještě jednou moc děkuji.
Dobrý den,
uvádíme následující odpověď:
1. / Půjčka splacena v 5/2018: Vymáhat můžete splátky za poslední 3 roky, tedy splátky za období od 05/2018 do 01/2016 / lhůtu tří let musíme počítat od 01/2019 minus 3 roky = 01/2016 /.
2. / Půjčka byly brány po rozvodu: Není podstatný účel této půjčky a na co jste peníze použili, a to z důvodu, že tuto půjčku jste si už vzali po rozvodu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych radu pro známého, který se ne svým přičiněním dostal do finančních obtíží. Jeho manželka si vzala několik půjček přes internetbanking, přičemž zneužila jeho osobně informace, také půjčku, při které falšovala jeho podpis, k čemuž se sama přiznala. Kromě toho spáchala několik trestných činů, u, kterých je předpoklad, že po ukončení trestního řízení bude od ní vymáhána způsobená škoda. On teď podal návrh na zrušení SJM, už mě rozhodnutí o zrušení SJM. Avšak jeho manželka nesouhlasí s prodejem nemovitosti a následným vyplacením dluhů, které způsobila ona. Jak se mě bránit člověk, který ne vlastní vinou mě takové problémy, ale chce je řešit, avšak neví jak manželku donutit k prodeji nemovitosti a vyplacení dluhů? A druhá otázka. Je možné, aby následně, po ukončení trestního řízení (už je NPO a věc je u soudu) i od něj požadovali splacení škody, kterou způsobila ona pácháním trestné činnosti? Jednalo se o podvody a zpronevěru. Za odpověď Vám budu vděčná, chci tomu člověku pomoci, nakolik už je z celé situace bezradný. Ne vlastní vinou přichází o všechno, včetně rodiny. Děkuji s pozdravem Marta
Dobrý den,
ve věci doporučujeme, aby manžel předložil manželce písemně návrh na vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví.
Pokud s tímto nebude souhlasit, bude muset podat návrh k soudu, kde se vychází z ust. § 150 Obč. zákoníku:
"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "
Upozorňujeme, že pokud je rozhodnutí o zrušení SJM pravomocný, majetek nabytý po tomto datu nabývají do svého výlučného vlastnictví.
Otázky úhrady dluhů manželky její věřitelům: V případě, že by došlo k exekučnímu řízení, exekutor by mohl postihnout i majetek patřící do zrušeného SJM, nemůže však nyní sáhnout na mzdu manžela.
Doporučujeme kontaktovat advokáta za účelem uzavření dohody.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu