Otázka

Rozvod a alimenty


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chtěla bych se informovat v případě rozvodu, existuje něco takového, že manžel musí platit manželce výživné po rozvodu, protože by přišla o nějaký životní standard? Pokud ano, za jakých okolností by to mohlo byt naplněné? S pozdravem.

Odpověď

Dobrý den, ano, po rozvodu má manželka nárok na příspěvek rozvedené manželky. Nejde ani tak o vyrovnání životní úrovně jako o příspěvek ani výživu. Podmínkou je, že manžel není schopen se sám živit.

Příspěvek na výživu manžela je v menší výšce jako výživné na manželku během trvání manželství.

Rozvedený manžel, který není schopen sám se živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů.

Pokud se bývalí manželé nedohodnou, určí rozsah příspěvku na výživu na návrh některého z nich soud. Přihlédne přitom také na příčiny, které vedly k rozvratu vztahů mezi manžely.

Příspěvek na výživu rozvedeného manžela lze přiznat nejdéle na dobu pěti let ode dne právní moci rozhodnutí o rozvodu. Soud může výjimečně tuto dobu prodloužit, pokud rozvedený manžel, kterému soud příspěvek přiznal, není z objektivních důvodů schopen sám se živit ani po uplynutí této doby, zvláště pokud jde o toho manžela, jemuž bylo v řízení o rozvod manželství svěřeno do péče dítě s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, nebo o manžela, který má sám dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav vyžadující soustavnou péči.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, můj mazel před 18 lety se rozvedli soudní cestou bylo určeno výživné dieta uz je dospělé a prave skončil vysokou skolu. Potřebuji věděla, jakou formou zrušit na sudu zde povinnost placení alimenty. za vasi odpoved předem dakujem

17.06.2022
Odpověď

Dobrý den, Pokud jde o zrušení alimenty (tj zrušení povinnosti platit výživné na dítě), tak platí, že POkud Měl určené výživné na dítě soudní cestou, pak musí resi zrušení alimenty (výživného) na dítě takové soudní cestou. Jinak jeho povinnost trvá. Stačí tedy podat návrh k soudu a soud o jeho návrhu rozhodne. V případě, že máte zájem, Můžeme Vám takový návrh na zrušení alimenty poslat. Právní služba je však doposud zpoplatněna.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Zdravim chci se zeptat, jaké sankce mě postih při rozvodu, BYDLÍME rodinném domě, mame dvě děti - chlapce 8a6 ročních, ake mi výběr alimenty. Mám plat 1000 eur. dakujem

14.07.2022
Odpověď

Dobrý den, výšku alimenty na dvě děti není možné stanovit pouze na základě toho, kolik mate příjem. Je DŮLEŽITÉ i to, kolik Vydělávej matka, jaké má ona ai Vy výdaje a jaké potřeby mají děti, zda jsou zdravé nebe mají nemoci, zda mají nějaké koníčky a jiné.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, prosím vás, ráda bych vám položila otázku Ohlédneme placení alimenty. Nakolik jsem otěhotněla a už bývalý přítel se začal ke mně chovat agresivně, Oděsa jsem od něj ke rodičům. Mám 20 let, porodu mám v březnu. Problém je ten že nevím jak s alimenty. Jeho rodina i on odmítají, dokonce odmítají přiznání dítěte. Věci přes komplikuje, že otec dítěte nemá trvalý pobyt, stálý příjem vysoké dluhy. Je možnost při podání návrhu o placení alimenty, že soud rozhodne o jejich placení? Děkuji za odpoved.

04.08.2022
Odpověď

Dobrý den, nárok na placení alimenty máte až když se narodí dítě. Je pravděpodobné, že otec nebude souhlasit s tím, aby byl zapsání na rodný list dítěte. Toto budete musela vyřešit podáním návrhu k soudu na určení otcovství. Toto řízení je zároveň spojeno s řízením o určení výživného. POKUD je on otcem, soud ho zavazuje k placení alimenty. O jejich výši rozhodne podle toho, jaké výživné budete požadovat a jaké výdaje na dítě prokážete.


Jak neprovdaná matka máte právo požadovat od otce dítěte i výživné na sobě.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den přeji. Můj přítel, se kterým žijí 1,5 roku v jedné domácnosti, má soudní spor s bývalou manželkou o zvýšení alimentů na 16 letěla syna. Nejsme manželé, ani nežijeme jako druh a družka. Koupil byt na hypotéku, kde jsem uvedena jako spolumajitelka bytu, ale přihlášeného a trvalé bydliště mám na jiné adrese. Soud žádá můj platový výměr. Může soud vyžadovat toto Potvrzení? Jaký vliv má výška mého platu na určení výše alimenty, když žijeme jen jako partneři a je na naší dohodě jak se podílet finančně na přispívání do domácnosti. Mohu odmítnout dodat k soudního jednání tento doklad? Je to vůbec standardní zadat platový výměr od spolubydlící? Můj plat je nižší než partnerů a nerozumím velmi tomu, jak výška mého platu ovlivňuje povinnosti mého partnera vůči dítěti z bývalého manželství. Děkuji za odpověď.

30.09.2022
Odpověď

Dobrý den, Váš příjem, POkud tvořil s přítelem společnou domácnost, je pro určení výše výživného Důležitý a soudy ho požadují. Aby soud tento příjem nezohledňoval, musel by přítel tvrdit, že nesdílíte společnou domácnost, ale jste jen spolubydlící, kterým se podílejí na společných nákladech na bytě avšak spolu nehospodárné.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Rozvod a alimenty" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobry den. Prosim Vas potřeboval bych vedet do kdy mam platit alimenty. 5.2 2016 jsem byl na sudu ve Velký Krtíš ohledem alimenty na dceru ktera ma 25 let skolu ukončila jako zdravotna sestra, ale teď mě zdravotní problémy mě Kronovou nemoc, takže podle ní Nemůže pracovat. Bývá ve společné domácnosti s matkou, se kterou jsem se rozvedli v roce 2001 a pak jsem platil na dceru alimenty do doby kdy ukončila skolu. Matka robi v Rakousku, takže Muji dost peněz, takže její plati vsechny naklady domacnosti obleceni a Léky. Já zijem v CR mam zenu a 2 nezletilé děti pracuji jako živnostník a za minulý rok jsem Měl podle dan. přiznání průměrný výdělek 13 000Kč. Sud mi přiznal ze mam platit alimenty 70 eur a zpět zaplatit dluh odkdy podala návrh na sud to je od 4.2015. Prosim vas muzete mi říct dokdy bych Měl platit alimenty ci je tam hranice 26 let? A mam potom Pozadí sud o ukončené? Dopředu Vam dakujem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den,


vyživovací povinnost obou rodičů, trvá do doby Dokud dítě není schopno samo se živit. Věkově hranice neexistuje. Skutečná hranicí je pouze schopnost dítěte vlastní prací a snahou hradit své náklady na život, Což v tomto príapde zřejmě není schopna, nakolik je nemocná. Oba rodiče musí přispívat podle svých schopností, možností a majetkových poměrů. Důležitou skutečností je i Váš reálný příjem a to, že máte i jiné vyživovací povinnosti (na Vaši současného manželku a dvě nezletilé děti). Záleží však jen na soudu, jak posoudit výše uvedené skutečnosti a zda Vás závažím přispívati nějakou částky na výživu zletilé dcery. Určitě zohledňovat Váš příjem a Rovněž další vyživovací povinnosti. Návrh na zrušení vyživovací povinnosti Můžete samozřejmě podat, přičemž v něm Podrobně všechny rozhodné skutečnosti. Je takové DŮLEŽITÉ, abyste, POkud Vám výživné určil soud, nepřestali platit. Je lepší podat návrh k soudu a požadují ho buď o snížení nebo úplné zrušení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

S manželkou nežijeme ve společné domácnosti. Manželka si určila alimenty na děti 50 euro na dceru a 70 euro na syna. Doposud jsem Peníze posilami. Ale chtěl bych se zeptat, jestli jsem vlastní povinen Peníze před rozvodem posil a kdybych je neposílal Může jejich soud nechat vyplatit zpět? Děkuji za odpověď.

12.02.2021
Odpověď

Dobrý den, manželka by mohla od Vás vysoudit výživné i za období Během trvání manželství. Manželka by však musela podat návrh k soudu, ve kterém by zadat určit výživné Během trvání manželství. Výživné Během trvání manželství se neřest v rozvodovém řízení ale je třeba podat zvláštní úpravou.

Pokud jde o vaši otázku, zda Vám soud Může určit výživné i zpět, tak Nejdříve by to bylo od podání návrhu manželky na soud. Výjimečně z důvodů hodných zvláštního zřetele by soud přiznat výživné zpět, to znamená za období před podáním návrhu, ale matka by musela prokazuje, že jsou pro to důvody.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, 15. 6. 2016 jsem u Okresního soudu podala návrh na rozvod, UPP na dobu po rozvodu a návrh na výživné na manželku. Dne 14. 2. 2017 se konalo jednání v prvních dvou věcech - jsem tedy rozvedená a syn je v mé péči s určeným výživným. Jednání ve věci výživného na manželku zatím nebylo vytyčené. Uvažuji o tom, že podám žádost o vytyčení jednání v této věci. Obávám se komplikací ze strany bývalého manžela, který si najal právnickou. Dva roky před rozvodem se odstěhoval z naší domácnosti ke své "přítelkyni" ao peníze jsem ho musela prosit. Byly to částky na nezbytný chod domácnosti. Jsem invalidní důchodkyně, ZTP, mám dlouhodobé zdravotní problémy, jsem evidovaná na ÚP a do budoucna plánuji pracovat z domova (chráněná dílna). Mám i dospělou dceru, která studuje na VŠ. Prosím Vás, jaké jsou moje šance na jednání v mé věci?


22.02.2021
Odpověď

Dobrý den, v první řadě byste měli vědět, že výživné na manželku se platí pouze do času rozvodu. Pravomocně rozvedení budete tehdy, když už nebude možné proti rozhodnutí o rozvodu podat odvolání. Pokud Vám rozsudek o rozvodu nebyl ještě doručeno, považujete se za sezdaných.



Po rozvodu máte právo žádat příspěvek na rozvedeného manžela. V tomto případě však už jde jen o příspěvek na výživu a ne o standardní výživné. Příspěvek na výživu manžela je vždy nižší než výživné během manželství.



Soud nepřiznává příspěvek na výživu rozvedenému manželovi za stejných podmínek jako výživné během manželství.



Jelikož neznám Váš případ, nedokážu odhadnout Váš úspěch ve věci.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, má nárok na příspěvek na rozvedeného manžela 69 letá důchodkyně, ZTP, když její důchod je 350 €? Je po operací kyčelního kloubu. Její exmanžel má důchod 1000 €, nakolik pobírá dva důchody. Musí si platit podnájem, nakolik exmanžel je agresivní a nemohou spolu bydlet. Zatím ještě nejsou majetkově vypořádání. Děkuji.

06.04.2023
Odpověď

Dobrý den. Úvodem si dovoluji uvést, že příspěvek na výživu rozvedeného manžela je takříkajíc časově ohraničen, nakolik jej lze přiznat nejdéle na dobu pěti let ode dne právní moci rozhodnutí o rozvodu (výjimečně je možné danou dobu i prodloužit). Z vaší otázky však není zřejmé, kdy došlo k rozvodu manželství.

Pokud již od rozvodu uplynulo více než pět let, nad příspěvkem na výživu rozvedeného manžela už ani nelze uvažovat. Na druhé straně pokud zmíněná doba ještě neuplynula, pro případný nárok na příspěvek na výživu rozvedeného manžela je důležité, aby byly splněny předpoklady určeny v ustanovení § 72 odst. 1 zákona o rodině. Podle tohoto ustanovení platí, že: "Rozvedený manžel, který není schopen sám se živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů."

Z citované normy přitom vyplývá, že rozvedený manžel (oprávněný) nemůže být schopen sám se živit. Pro posouzení daného předpokladu by bylo třeba znát další okolnosti kromě těch, které jste uvedli v zadané otázce. Z uvedeného důvodu není jednoznačně možné posoudit oprávněnost případného nároku na příspěvek na výživu rozvedeného manžela. Osobně se však přikláním spíše k tomu, že přiznání příspěvku v daném případě nemusí soud přiznat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Rozvod a alimenty" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, prosím Vás podala jsem návrh na rozvod ze zpětnou platností výživného od podání návrhu rozvodu. Chci se zeptat nakolik manžel nás opustil a odstěhoval se ke své přítelkyni a mi neplatí, zda mám nárok na spetne výživné od podání návrhu na rozvod po rozvodu.

04.12.2021
Odpověď

Dobrý den, z otázky jsme pochopili, že jste podali návrh na rozvod a současně jste v návrhu uplatnili nárok na výživné mezi manželi v souladu s ust. § 71 zákona o rodině:
"(1) Manželé mají vzájemnou vyživovací povinnost. Pokud jeden z manželů tuto povinnost neplní, soud na návrh některého z nich určí její rozsah tak, aby životní úroveň obou manželů byla zásadně stejná. Při rozhodování o určení rozsahu vyživovací povinnosti soud přihlédne na péči o domácnost.
(2) Vyživovací povinnost mezi manžely předchází vyživovací povinnost dětí vůči rodičům. "

Pokud je návrh formulován v tomto směru, soud bude povinen se jím zabývat.
Otázce výživného mezi manžely se věnujeme v mnoha našich odpovědích, včetně otázky výživného mezi manžely , které odpovědi by Vám mohli být nápomocné.
Poznamenáváme, že toto výživné Vám může být přiznáno pouze za čas do pravomocného skončení řízení o rozvod manželství.

Po právní moci rozsudku o rozvodu v závislosti na Vaší situace byste mohli požádat za splnění zákonem stanovených podmínek o příspěvek na výživu rozvedeného manžela podle § 72 a násl. zákona o rodině:
"Příspěvek na výživu rozvedeného manžela
§ 72
(1) Rozvedený manžel, který není schopen sám se živit, může žádat od bývalého manžela, aby mu přispíval na přiměřenou výživu podle svých schopností, možností a majetkových poměrů.
(2) Pokud bývalí manželé nedohodnou určí rozsah příspěvku na výživu na návrh některého z nich soud. Přihlédne přitom také na příčiny, které vedly k rozvratu vztahů mezi manžely.
(3) Příspěvek na výživu rozvedeného manžela lze přiznat nejdéle na dobu pěti let ode dne právní moci rozhodnutí o rozvodu. Soud může výjimečně tuto dobu prodloužit, pokud rozvedený manžel, kterému soud příspěvek přiznal, není z objektivních důvodů schopen sám se živit ani po uplynutí této doby, zvláště pokud jde o toho manžela, jemuž bylo v řízení o rozvod manželství svěřeno do péče dítě s dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, nebo o manžela, který má sám dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav vyžadující soustavnou péči.
§ 73: Právo na příspěvek na výživu zanikne, jestliže oprávněný manžel uzavře nové manželství nebo povinný manžel zemře. "

V případě problémů nás kontaktujte, případně můžete s námi konzultovat již podán návrh na rozvod a určení výživného na čas do rozvodu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Rozvod a alimenty" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, můj partner se rozvádí s manželkou. Do návrhu napsala, že chce vyplatit výživné na dítě zpětně od doby, kdy s ní nežije ve společné domácnosti. Uvedla, že jí k rukám neplatí žádné peníze, ale partner posílá každý měsíc 5.000. Může po ně zpětně chtít vyplatit výživné? Tedy před nabytím právní moci rozsudku? Děkuji za odpověď.

29.01.2024
Odpověď

Dobrý den, 

Ano, je možné dlužné výživné zpětně vymáhat. Soud může stanovit povinnost zpětné úhrady výživného, a to až za tři roky. Tento postup je však možné zvolit pouze u nezletilých dětí. Je možné se na soud obrátit s žádostí o přiznání výživného, zpětně i do budoucna. 

Zcela přesně nerozumím tomu, co je myšleno větou před právní mocí rozsudku. Bývalá manželka se samozřejmě může domáhat zpětného výživného i dříve, avšak pokud nebude mít pravomocný a vykonatelný rozsudek od soudu, bude chybět exekuční titul. Nicméně to, zda to bude požadovat před právní mocí rozsudku, nebo až po něm, nehraje zcela zásadní roli. Pokud se totiž prokáže, že Váš partner dluží na výživném určitou částku, soud tuto částku přizná i zpětně. Je však důležité zmínit, že dle aktuální právní úpravy (dle občanského zákoníku účinného od roku 2014) se veškeré neuhrazené platby na výživném promlčí po 3 letech. Pokud by se tedy bývalá manželka domáhala plateb za období delší než 3 roky, je možné namítnout u soudu námitku promlčení.  

Odpověď na Vaši otázku zní tedy následovně – ano, je možné u nezletilých dětí vymáhat zpětné výživné, a to za období dlouhé až 3 roky. Pokud však partner u soudu prokáže, že odpovídající výživné v pravidelných dávkách posílal, pak soud nárok na zpětné výživné nepřizná. 

29.01.2024
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace