Otázka

Rozdělení RD na samostatné byt. jednotky?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, jsem v podobné situaci, potřebuji rozdělit rodinný dům s přístavbou na 2 samostatně byt. Jednotky, (přístavba 1. jednotka, původní dům 2. Jednotka), přístavba i původní dům mají samostatně vchody. Přístavba i dům mají společně sítě resp.prístavba je propojena s domem sítěmi. Ma ale vlastně měřidla (elektroměr, plynoměr). Dá se to rozdělit iv takovém případě, pokud tedy bytové jednotky nemají samostatně přípojky? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku odpovídáme následující:

1. / Reálné rozdělení budovy je možné tehdy, pokud její rozdělením vzniknou samostatné budovy, tj samostatné věci podle § 118 odst.1 občanského zákoníku. Bytom podle ust. zákona o vlastnictví bytů se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou rozhodnutím stavebního úřadu trvalo určené k bydlení a mohou pro tento účel sloužit jako samostatné bytové jednotky.

2. / Podle ust. stavebního řádu "stavby, jejich změny a udržovací práce na nich lze provádět pouze podle stavebního povolení nebo na základě ohlášení stavebnímu úřadu. Žádost o stavební povolení se podává pro samostatnou stavbu nebo její změnu. stavební úřad přezkoumá zejména, dokumentace splňuje požadavky týkající se veřejných zájmů, především ochrany životního prostředí, ochrany zdraví a života lidí, a zda odpovídá obecným technickým požadavkům na výstavbu stanoveným tímto zákonem a zvláštními předpisy. stav. úřad posoudí, zda rozdělení stavby bude vyhovovat stav. předpisům, požadavkům na hygienu, požárněbezpečnostní předpisy a ostatní předpisy iz hlediska ust. vyhl. č. 532/2002 Sb.

3. / Otázka společné přípojky na vodu / zřejmě myslíte vodu / je spíše technickou otázkou a otázkou vztahů mezi Vámi jako budoucími vlastníky samostatných byt. jednotek, což by mohlo přinést v budoucnu obtíže pokud se jedná o platby a úhrady vyúčtování za vodu. Doporučujeme tuto část otázky řešit s vodárenskou společností přímo resp. předem. Samostatné měření spotřeby el. energie a plynu jsou v pořádku.

4. / K návrhu na vklad budete je třeba předložit rozhodnutí stavebního úřadu o technické proveditelnosti reálného dělení stavby, a listinu o určení popisného čísla k nově vytvořeným provozním stavbám. Současně zajistěte provedení geomet. plánu na rozdělení nemovitosti, kde byste vyřešili i otázku rozdělení celého pozemku, a který budete potřebovat k žádosti o přidělení popisného čísla.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, poprosím Vás poradit mi ve věci vypořádání majetku mé matky, kde vlastní dům 9/10. Mi chceme vzít nějaké peníze z banky hypotéku, úvěr půjčka. A nastavit si podkroví. Jako třeba postupovat při vypořádání, pokud nejsou ochotni komunikovat, abychom mohli začít žít jako rodina? Děkuji za odpověď Martina.

12.03.2020
Odpověď

Dobrý den,

podle ust. § 139 a násl. Obč. zákoníku platí:

"(1) Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.

(2) O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo pokud se většina nebo dohoda nedosáhne, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud.

(3) Jde-li o důležitou změnu společné věci, mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud.

§ 140: Pokud se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké ( § 116, 117 ). Pokud se spoluvlastníci nedohodnou o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.

§ 141:

(1) Spoluvlastníci se mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemném vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, dohoda musí být písemná.

(2) Každý ze spoluvlastníků je povinen vydat ostatním na požádání písemné potvrzení o tom, jak se vypořádali, neměla již dohoda o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemném vypořádání písemnou formu.

§ 142:

(1) Pokud nedojde k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podílů a účelnému využití věci. Pokud není rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom na to, aby věc mohla účelně využít a na násilné chování podílového spoluvlastníka vůči ostatním spoluvlastníkům. Li věc žádný ze spoluvlastníků nechce, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů.

(2) Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud nezruší a nevypořádá spoluvlastnictví přikázáním věci za náhradu nebo prodejem věci a rozdělením výtěžku.

(3) Při zrušení a vypořádání spoluvlastnictví rozdělením věci může soud zřídit věcné břemeno k nově vzniklé nemovitosti ve prospěch vlastníka jiné nově vzniklé nemovitosti. Zrušení a vypořádání spoluvlastnictví nemůže být na újmu osobám, kterým příslušejí práva váznoucí na nemovitosti. "

Z uvedeného zák. ustanovení vyplývá, že i pokud je vaše máma spoluvlastníkem 9/10 RD, na přístavbu resp. nástavbu RD je potřebný souhlas všech spoluvlastníků. Nejlepším řešením v této věci by bylo, kdyby Vaše mama jako spoluvlastník 9/10 odkoupila podíl 1/10 a následně byste se dohodli na souhlasu s nástavbou DR.

Pokud by spoluvlastník 1/10 nesouhlasil s prodejem jeho podílu, Vaše máma bude muset podat návrh k soudu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví, což může být poměrně dlouhý a nákladný soudní proces. Nejlepším řešením je tedy dohoda spoluvlastníků o zrušení a vypořádání podíl. spoluvlastnictví.

Otázkou především je to, zda nástavba RD z hlediska stavebního a technického í možná, co budete muset vědět prokázat v stav řízení příslušnými projekty, hlavně statickým posudkem.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
12.03.2020
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co všechno třeba vyřešit (po technické i právní stránce), pokud bychom chtěli rozdělit rodinný dům na dvě bytové jednotky, pokud je dům postaven tak, že schodiště je společně a vstupy do každého prostoru patra jsou přes dveře, tj. Vchody do jednotlivých bytových jednotek by byly uvnitř ze schodiště a společně by bylo schodiště. Je to klasický dvoupodlažní dům.

děkuji.

12.05.2020
Odpověď

Dobrý den,
ve věci je třeba zajistit znalecký posudek o technické proveditelnosti rozdělení stavby na dvě samostatné bytové jednotky. Seznam znalců najdete na stránce Ministerstva spravedlnosti ČR (www.justice.sk).


Podle výsledku posouzení znalcem budete muset nechat vypracovat potřebnou projektovou dokumentaci a požádat přísl. stavební úřad o stavební povolení podle § 55 a násl. stav. pořádku. Stav. úřad posoudí zda rozdělení stavby na dvě byt. jednotky odpovídá přísl. bezpečnostním, stavebním a hygien předpisům.


Po zrealizování změn a vydání kolaudačního rozhodnutí, přidělení samostatného popis. čísla staveb požádáte katastr o provedení přísl. změn v KN.


Ve věci doporučujeme současně vypořádat i změny ohledně pozemku - jeho rozdělení podle např. velikosti podílů na RD.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
12.05.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace