Otázka

Rozdělení majetku po rozvodu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chtěla bych poradit v oblasti rozdělení majetku po rozvodu. Manžel získal darovací smlouvou pozemek, na kterém máme postavený rodinný dům. Vzali jsme si hypotéku ve výši 50 tisíc, která je také psaná na manžela. Potom jsme hypotéku navýšili na 80tisíc, abychom mohli koupit sousední pozemek. Hodnota domu spolu s pozemkem je cca100 tisíc. Chci se zeptat jak se bude postupovat protože pozemek pod domem je manželů. Je nějaká šance, že mi bude muset něco vyplatit? Dům nechce prodat, ale chce splácet hypotéku. Jak je to s rozdělením majetku po rozvodu?

Odpověď

Dobrý den,

při rozdělení majetku při rozvodu se postupuje podle občanského zákoníku. Pokud se nedohodnete o rozdělení majetku, rozhodne po rozvodu soud na návrh některého z vás.

To, že je manžel vlastníkem pozemku neznamená, že Vas nebude muset z ničeho vyplatit. Pokud nabyl manžel pozemek darovací smlouvou během manželství, pozemek nebude předmětem vypořádání SJM. Pokud jde o dům postavený na pozemku, pokud byl tento postaven během manželství, tak tento dům se bude vypořádává v řízení o vypořádání SJM po rozvodu. Znalec bude muset určit hodnotu domu bez pozemku. Nakolik je manžel vlastníkem domu, je vyšší předpoklad, že by ho soud při vypořádání svěřil právě manželovi (pokud byste Vy neprokázaly jiné důvody, které by byly závažnější). Soud by zároveň rozhodl o tom, že Vás má vyplatit.

Pokud máte společnou hypotéku, tak tato se bude také vypořádává po rozvodu spolu s domem.

Rozdělení majetku po rozvodu se snaží soud řešit komplexně (pokud neuzavře dohodu vy vypořádání SJM), což znamená, že kromě aktiv budou vypořádává i pasiva (dluhy).

Velký pozor si dejte na to, aby byl úvěr v bance přepsán pouze na manžela, pokud se vypořádat tak, že manžel nabude nemovitost. Dohoda a dokonce ani soudní rozhodnutí o tom, komu připadne úvěr, nejsou závazné pro banku.

Pokud se víte dohodnou, doporučuji Vám s dohodou o rozdělení majetku po rozvodu kontaktovat advokáta ve svém okolí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně rozvodu, jak je to s dělením majetku. Koupili jsme byt už jsme byli manželé, ale já jsem měl více než polovinu naspořené a na zbytek jsme vzali úvěr. A ona chce půl na půl přičemž neměla nic když jsme se brali. A jak je to z cenou bytu či se dělí z té ceny za kolik jsme ho koupili, nebo za novou cenu stanovenou odhadcem. Děkuji

31.07.2022
Odpověď

Dobrý den, při vypořádání bytu se vychází z ceny nemovitosti v době vypořádání (ne jeho koupě). Cena se stanovuje odhadcem - znalcem. Vy máte právo požadovat, aby se Vám nahradilo to, co jste investovali do nemovitosti ze svého (tj z peněz, které jste měli ještě před uzavřením sňatku).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

S manželem jsme se rozvedli v roce 1999. Máme zahradu ve společném jmění, kterou obdělávají já v místě bydliště, manžel se odstěhoval do jiné obce. On je ochoten přepsat na mě, jen nevím jakou smlouvu nebo dohodu třeba předložit k Katastrální úřad.

24.07.2022
Odpověď

Dobrý den, z Vaší otázky není zřejmé zda došlo k vypořádání SJM po rozvodu. Vzhledem k formulaci "máme zahradu ve společném jmění" mám za to, že k vypořádání nedošlo ani dohodou, ani soudním rozhodnutím. V takovém případě se uplatní zákonná domněnka vypořádání SJM. Tzn. ve smyslu § 149 odst. 4 občanského zákoníku "o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné." Z toho vyplývá, že zahradu už nemáte ve společném jmění, ale v podílovém spoluvlastnictví, přičemž Vaše podíly představují 1/2. Chcete-li nabýt zahradu do výlučného vlastnictví je nutné zrušit a vypořádat podílové spoluvlastnictví. Vzhledem k tomu, že Vás ex-manžel souhlasí s "přepsáním" zahrady na Vás, nejjednodušší bude uzavřít s ním dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Výlučným vlastníkem zahrady byste v dohodě měli označit Vás, přičemž se můžete zavázat Vašemu ex-manželovi vyplatit určitou částku za jeho podíl nebo i bez výplaty. Záleží na dohodě. Dohoda musí mít u nemovitostí písemnou formu, musí ji podepsat oba účastníci. Následně po podepsání dohody lze podat návrh na vklad do katastru, ke kterému jako přílohu musíte připojit 2x dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den. Chtěla bych se Vas zeptat, zda se do návrhu rozvodu, můžu napsat ze jsme se s manželem dohodli, že mi z našeho společného majetku vyplatí 10.000 eur do jistého datumu, ci mi to sud odklopí, když jsme se dohodli, nebo to uz patri na majetkově pravne vypořádání? Velmi pěkně Vam dakujem za odpoved.

08.11.2022
Odpověď

Dobrý den, soud v rozvodovém řízení neřeší majetkové vypořádání, proto do návrhu na rozvod tyto skutečnosti uvádět nemusíte. Majetkově se vypořádat (rozdělit majetek) si můžete také dohodou, nemusí to být soudní cestou. Sepište si po rozvodu dohodu o tom jak se podělíte s majetkem.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den pan Advokat, chtěl bych se zeptat na Vas nazor jako by se dělil majetek při rozvodu v následujícím případě. S manželkou jsme se vzali v Septebri 2010. V průběhu roku 2011 jsme koupili byt v hodnotě cca 120 000 eur. Při koupi bytu jsme měli k dispozici cca 80 000eur plus jsme brali uver ve vysi 50 000 eur. Z celkové hotovosti kterou jsme měli k dispozici byla přibližně částka 65-70 000 eur mé vlastně zdroje, ktere jsem nodobudol už před svatbou. Tyto zdroje vím i doložit připadne podloží převody na mém ucte. Pokud by se měl dělit bezpodílové majetek, brala by se tato skutečnost v úvahu a majetek by se dělil podle toho jakou částkou kazdy do toho majetku přispěl? Nebo by i přes vydokladovanym přijímá z mé strany, se majetek dělil na polovinu? Předem dakujem za vasi odpoved a radu. S pozdravem.

Odpověď

Dobrý den, při vypořádání majetku po rozvodu by se postupovalo tak, že by se učila hodnota bytu ke dni vypořádání SJM a zůstatek hypotečního úvěru.

Vy byste měli nárok dostat částku, kterou jste vložili do SJM ze svého zpět. Respektive tato částka se může započítat při vyrátavaní částky, která by jí patřila na vyplacení.

Svůj nárok na vrácení částky z sjm si však musíte kvalifikovaně uplatnit. Pokud byste si tuto částku neuplatnily, ačkoli ji u soudu zmínili, soud by na ni nepřihlížel.

Stejně musíte vědět u soudu prokázat, že jste tuto částku vložili do sjm a že jste touto částkou disponovaly.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Rozdělení majetku po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, 19.1.mame rozvod s manželem, oba souhlasíme. Problém je v rozdělení majetku. Máme 3 + kk, který jsem měla po rodičích, on neměl nic. Ale jak jsem se dozvěděla, po 3 letech společného života má nárok na jeho polovinu. Moje otázka je, když nemám peníze na jeho vyplacení, jaké mám možnosti? Máme dvě nezletilé děti 12 a 7 ročně, zůstávají se mnou v tom bytě. Úvěr na vyplacení si brát nebudu, ani bych ho nedostala, jsem podnikatelka, mam minimální příjem. Dá se jeho polovina napsat na děti, nebo něco, abych ho nemusela vyplatit? Bývá zpět u rodičů momentálně. děkuji za radu

Odpověď

Dobrý den, tvrzení, že po 3 letech společného života získává manžel nárok na polovinu bytu je nesprávné. Tak to podle zákona neplatí. Pokud jste byt zdědili, pak je Váš a nemusíte ho vyplácet a manžel se bude muset z bytu vystěhovat. Určitě by však bylo třeba hlouběji prozkoumat Vaši situaci, na jejímž základě bychom Vám se 100% jistotou řekli, zda má manžel na něco nárok.

Pokud chcete, můžeme Vám s tímto pomoci. Tato služba by byla zpoplatněna a oceníme Vám ji, pokud máte o tuto službu zájem.

Zatím se však s manželem na ničem nedohadujte a nic mu nevyplácajte.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Řekněte mi, prosím, zda může manžel - cizinec, který během manželství studoval a nepracoval, dostat část příjmů své manželky z podnikatelské činnosti během manželství v případě rozvodu. Jaké jsou šance? Díky za odpověď. S úctou.

Odpověď

Dobrý den, po zániku SJM se při vypořádání SJM postupuje v souladu s ustanovením § 150 občanského zákoníku. Ve smyslu tohoto ustanovení se má za to, že podíly obou manželů jsou stejné. Tzn. že se v rámci vypořádání SJM určí v první řadě masa SJM, tzn. všechny věci a majetkové hodnoty, které ve smyslu ustanovení § 143 OZ patří do SJM a byly pořízeny během trvání manželství (příjem obou manželů patří do SJM). Po určení masy SJM se přistupuje ke konkrétnímu způsobu vypořádání SJM (tzn. Který z manželů nabude, které věci). Samozřejmě, při vypořádání SJM není nikdy možné majetek patřící do SJM rozdělit přesně na 50/50 az toho důvodu je nutné vzájemně si podíly vyrovnat. Občanským zákoníkem však není vyloučeno, aby ve výjimečných případech podíly obou manželů nebyly stejné. Tato situace nastává opravdu výjimečně a je způsobena tím, že některý z manželů se zasloužil o nabytí a udržení určité věci více než druhý.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, s manželem jsme se dohodli o rozvodu našeho manželství nakolik už 5 let žijeme vedle sebe jako cizí lidé a on většinu času tráví pracovně v zahraničí. Během manželství, když manžel byl bez práce jsme si vzali spotřební úvěr, který se stal dluhem. Nyní při rozvodu by je chtěl všechny vzít na sebe, kvůli tomu, abych se dvěma nezletilými dětmi neměla problémy, protože tento stav zapříčinil on, i když tyto úvěry jsou vedeny na mé jméno. Je něco takového vůbec možné, že by si jeden z manželů sebral všechny dluhy pocházejícího z manželství, když nemáme žádné SJM? Děkuji

Odpověď

dobrý den

společné jmění manželů (SJM) vzniká uzavřením manželství.

Mysleli jste asi to, že nemáte žádný majetek, který byste chtěli vypořádat v rámci SJM.

Do SJM podle § 143 zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník:

"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "

Tedy SJM tvoří aktiva, jakož i pasiva. Je možné, abyste po rozvodu vypořádali dohodou.

Podle § 150 zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník: "Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "

Je jen na vás, zda se budete umět s ex-manželem po rozvodu dohodnout.

Manžel si může na sebe převzít všechny dluhy, ale pokud s tím věřitel nebjse souhlasit, pak se vy dluhu nezbavíte.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jak se rozdělí po rozvodu majetek (konkrétně osobní motorové vozidlo), který měl napsaný manžel na svou živnost? Manžel totiž před rozvodem přepsal bez mého souhlasu auto ze živnosti, která mu již zanikla, na sro, kde je jen on společníkem. Auto užívám od našeho rozchodu, tj rok výhradně jen já. Manžel má totiž další auta, které jsou majetkem jeho sro

Odpověď

Dobrý den,

jelikož auto bylo používáno na výkon povolání, resp. podnikatelské činnosti nepatří do SJM. Paragraf 143 občanského zákoníku- Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.

Pokud byly na koupi auta použité prostředky ze společného majetku, pak máte nárok při vypořádání požadovat to, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na výlučný majetek manžela. Stanoví to § 150 občanského zákoníku- Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Rozdělení majetku po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Před uzavřením manželství jsme s partnerem vzali hypotéku na byt. Po třech letech se naskytla možnost, abychom šli bydlet ke jeho matce do domu, který trebalo zrekonstruovat. Manželství jsme uzavřeli po přenesení hypotéky na dům. Tíha hypotéky byla přenesena na uvedený dům s tím, že náš byt se prodal a investovaly se peníze do rekonstrukce. Dům je psaný na tchyni s tím, že jím ručí bance za úvěr a že ho s manželem zdědíme oba když zemře. Chtěla bych se informovat, jaké by bylo rozdělení majetku a hypotéky (splatit třeba ještě cca 50 000 €) majetku v tomto případě, pokud dům je psán na tchyni, já ani manžel nemáme žádný podíl pouze závěť, že když zemře zdědíme ho oba. Závěť ona může kdykoliv přepsat pouze na něj. Budu povinná v případě rozvodu dále platit hypotéku (jsem hlavní dlužník, on jen spoludlužník). Mám právo požadovat část domu, případně finanční vyrovnání za splacené splátky ze strany manžela, pokud bych se z domu odstěhovala a neužívala ho dál?

Odpověď

Dobrý den,

bance zaleží na tom, aby jí byly vráceny půjčené peníze s úrokem. Skutečnost, že jste se rozvedli pro ni není významná. Navíc hypotéka vznikla před manželstvím a pokud jste na úvěrové smlouvě uvedeni jako dlužníci oba, jste povinni ji platit. Doporučuji však vypořádat si SJM a dohodnout se na tom, že jeden z Vás převezme hypotéku a ten druhý mu vyplatí poměrný podíl ze společného majetku. Musíte však disponovat souhlasem banky o tom, že hypotéku si ponechá jen jeden z Vás.

Pokud jde o nárok na dům, pokud je psaný na matku Vašeho bývalého manžela, nemáte něj Vy ani on žádný právní nárok. V úvahu přichází jen bezdůvodné obohacení se jeho matky. Z titulu bezdůvodného obohacení můžete požadovat to, co jste vynaložili na její majetek při rekonstrukci, tedy rozdíl mezi původní a současnou hodnotou domu. Protože to financováno ze společné hypotéky, pak můžete žádat polovinu z toho.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je v případě dělení domu při rozvodu, jaké mám právo. Před svatbou jsem nabyla 2. + kk do osobního vlastnictví. Po svatbě se byt prodal, a koupil se dům. Polka domu se vyplatila sumou z prodeje bytu (cca 70 000 €) a na druhou půlku se sebral hypoúver. Cena domu byla cca 140 000 €. Prodej bytu proběhl jen pod mým jménem, jediným vlastníkem na LV. S manželem se jdeme rozvádět, a zajímá mě, jak se zohlední můj vklad bytu do koupě domu, (v kupní smlouvě na dům je bezpodílové vlastnictví) jak se to bude počítat, kdo má jaký nárok na jakou částku. Výška hypoúveru, kterou je třeba ještě splatit je cca 60 000 €. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, pokud jste během manželství nabyli nemovitost do společného jmění, tato nemovitost bude společná a bude předmětem vypořádání. Peníze z prodeje Vašeho bytu budou při vypořádání domu a hypotéky zohledňovat.

Budete mít právo na to, aby se vám vrátilo to, co jste do domu investovali to znamená suma z prodeje bytu.

Při vypořádání se bude vycházet z hodnoty domu v době vypořádání, tedy není to částka, za kterou jste dům koupili. Pokud se hodnota domu zvýšila, manžel bude mít nárok na vyšší částku peněz.

Uvedu příklad. Pokud je současná hodnota domu 160.000 eur a Vy byste si ponechali dům a hypotéku, pak manželovi zaplatíte 15 tisíc eur na vyrovnání podílů. Výpočet je následující (160.000 - 70.000 - 60.000): 2 = 15.000 eur.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, manžel chce podat o rozvod. Já souhlasím. Jen mi nic nechce dát co jsme nabyli za manželství. Z peněz svatebních si koupil halu za 2000 eur, založil si firmu sro, vyrábí nádrže, bazény, septiky, opravuje auta. Vzali jsme si do pronájmu vinotéku a hospodu. Koupil auto, jenže na vinotéku a auto sebral peníze z banky a ještě to splácí.

14.01.2021
Odpověď

dobrý den

je třeba uvést, že rozvod aa rozdělení společného jmění manželů jsou dvě různé řízení. Nejprve musí proběhnout rozvodové řízení a až následně můžete rozdělit majetek nabytý během manželství. Podle § 143 zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník: "Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "

SJM lze rozdělit dohodou. Pokud nedojde k dohodě, SJM rozdělí na návrh soud. Tedy pokuste se s manželem dohodnout a pokud to nebude možné, můžete se obrátit na soud s tím, že uvedete co patří do masy SJM a jak navrhujete majetek rozdělit.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Děkuji za Vaš čas a odpověď, chci se ještě zeptat, muž dostal darem dům, ale nebyl napsán na něj, ale babičku, dům se prodal a za peníze, které za něj dostal předělal z části hospodu, kterou máme v pronájmu. Na vinotéku si vzal úvěr, který ještě splácí, koupil si auto, ale auto předtím, co měl, si koupil za svobodna a toto vlastně již za manželství, ale také má úvěr z banky. Vše je psané na něj. Společně máme obývák. Tvrdí, že nic z toho co má, auto, firma, hospoda, vinotéku, mi nepatří, pouze obývací pokoj. Nevím jak to tedy je. Děkuji

23.01.2021
Odpověď

dobrý den

podle § 143 zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník:

"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "

To znamená, že vše co jste získali za manželství, za společné peníze, patří do SJM, kromě výjimek, které jsou výše uvedené.

Pokiaľnadobudol manžel majetek za manželství výhradně ze svých peněz, na tyto má při vypořádání právo.

Věci, které byly pořízeny prostřednictvím úvěru, tyto patří do SJM, avšak při vypořádání se musíte dohodnout, komu dané věci přejdou do výlučného vlastnictví a kdo probere daný úvěr.

VoVašom případě bych Vám doporučila, abyste kontaktovali nějakého advokáta a vše dopodrobna byste probrali, abyste nepřišli o něco nač máte nárok.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Rozdělení majetku po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, moji rodiče se jdou rozvádět přes mediátora. Rozdělení majetku se bude pravděpodobně řešit soudní. Otec mi koupil auto v době, kdy matka s námi už v jedné domácnosti nebývala. Kvůli nižší pojistce je auto psané na otce a chci se Vás zeptat, zda mě na auto právo i matka? V případě pokud ano, chci se zeptat, zda by se dala vyhotovit nějaká darovací smlouva kde by otec uváděl jako majitelku mě v případě rozvodu, ale auto by bylo psané stále na otce bez nutnosti přepisu auta u policistů. Děkuji Vám za radu.

02.03.2021
Odpověď

Dobrý den, v první řadě si Vám dovoluji uvést, že rozvod manželství mediátorem není možné. Ve smyslu platné legislativy může manželství rozvést pouze soud. Mediátor jim může pomoci pouze k tomu, aby byl rozvod bez konfliktů, případně je předem připravit na majetkové vypořádání po rozvodu (snažit se o dohodu po rozvodu manželství). Pokud Váš otec koupil auto během trvání manželství a je psané na něj, toto auto patří do SJM av rámci vypořádání SJM se na něj bude muset přihlédnout. Nelze darovací smlouvou převést vlastnictví auto na Vás a zároveň nepřepsat vlastníka u příslušného orgánu Policie ČR. Rovněž při takových úkonech (ne běžné věci týkající se společného majetku) je třeba souhlasu druhého manžela, jinak může druhý manžel ve lhůtě 3 let napadnout neplatnost tohoto právního úkonu. Z pohledu právní jistoty bude nejlepší, pokud počkáte na vypořádání SJM (kdy se Váš otec stane výlučným vlastníkem auta) a až následně budete řešit převod motorového vozidla na Vás. V současnosti není možné již žádným způsobem zajistit to, aby toto auto, resp. její hodnota v penězích nepatřila do SJM (ve smyslu relevantní judikatury pokud jeden z manželů nakládal se společným majetkem bez souhlasu druhého manžela, hodnotu tohoto majetku je po rozvodu nutné zahrnout do masy SJM).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se informovat jak je to s dluhy během a po rozvodu. Manžel si nabral půjčky, o kterých jsem ani nevěděla. Nemá zájem se se mnou o nich bavit, čili ani nevím, jestli je pořádně splácí, nebo ne. Nemáme žádný společný majetek. Může exekutor sáhnout na můj plat? Předem děkuji za odpověď.


04.04.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud si manžel vzal půjčky, tak tyto jsou jen jeho půjčkami. Pokud jste rozvedení, tak se Vás tyto půjčky nedotknou pokud nemáte žádný společný majetek. Pokud jste však stále oddáni, doporučuji vám, abyste buď rozvedli nebo podali návrh na zrušení BSM během manželství. Návrh na zrušení BSM během manželství lze podat z důvodu dluhů manžela. Takto se vyhnete tomu, aby exekutor sáhl na Váš příjem.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, řada bych se informoval, jak by se dala řešit následující situace. Muž se ženou si postavili dům. Při rozvodu, kde by se dům prodal, vyplatila by se hypotéka a zbytek by se měl teoreticky dělit stejnou částí oběma však? V případě, že všechny splátky hypotéky, inkaso a vše kolem domu se platilo z peněz, které vydělával manžel (dalo by se to doložit tak, že manžel zasílal pravidelně peníze ze svého účtu na účet, odkud se platilo inkaso i hypotéka) Otázka 1 - je možné, že by po prodeji domu a rozvodu soud určil, že manžel má nárok na více než polovinu? Otázka 2 -v případě, že by manžel věděl prokázat, že před manželstvím měl nějakou finanční hotovost, kterou investoval do společného domu, má na dělení této částky manželka nárok? Otázka 3 - v případě, že manžel během manželství koupil auto, které je napsané na manžela, spláceny výhradně z účtu manžela a manželka nepřispívala žádnou částí - je možné, aby manželka neměla na toto auto nárok? Za odpovědi velmi děkuji.

04.04.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud jde o rozdělení majetku v případě rozvodu, tak platí, že podíly obou manželů jsou zásadně stejné. Soud však může rozhodnout io rozdílných podílech, kdyby se jeden z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetku ve větší míře než ten druhý. Přihlíží se přitom i na to, proč se druhý z manželů o to nezasloužil.

Důležité je však vědět, že peníze vydělané během manželství jen jedním z manželů jsou majetkem patřícím do společného jmění manželů (SJM), a tedy společné. Takže, pokud během manželství jeden z manželů platí platby z příjmu, který vydělal během manželství nebo koupí movitou věc z tohoto příjmu, pak se má za to, jakoby to platil ze společného.

Pokud má jeden z manželů před manželstvím nějaký majetek a tento investoval do společného, pak může požadovat, aby mu tato vložená částka vrátila.

Důkazní břemeno o vložení výlučných peněz do společného je pro investora manželovi.

Pokud bylo auto koupeno během manželství ze společných peněz, tak manželka bude mít na toto auto nárok, protože patří do SJM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

S manželkou máme dvě děti, jedna studuje prvním rokem na vysoké škole v Olomouci druha chodí do 8. třídy na ZŠ. Vlastnil spolu rodinný dům a takový bar v našem městě. Důvodem našeho rozvodu je nevěra. Jak se dá vypořádat majetek, když ani jeden nebudeme mat na vyplacení poloviny majetku druhému.

Odpověď

Dobrý den, pokud nebudete mít ani jeden na vyplacení toho druhého, pak může soud nemovitost dát do podílového spoluvlastnictví. Osobně nejsem zastáncem tohoto řešení, protože to nevyřeší situaci mezi vámi.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Rozdělení majetku po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

dobrý den, chci se informovat jak to může dopadnout: pozemek jsme měli darovaný od mého otce, který dal polovinu na mna a půlku na manželku. postavili jsme dům já splácet i splácet půjčku a teď jsem dal na rozvod. Manželka říká, že dohodu neuzavře. Jakým podílem se to bude dělit nebo jak se to da řešit?

11.08.2022
Odpověď

Dobrý den, pozemek patří do podílového spoluvlastnictví. Tím pádem máte oba stejná práva k pozemku. Pokud se nedohodnete na vypořádání, pak nezbude nic jiného než soudní cesta. Vy si zvažte, zda chcete pozemek do svého vlastnictví nebo ne. Pokud ano, budete muset manželku vyplatit.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat: Bratr daroval rodinný dům sourozencem, dělí se dům při rozvodovém řízení. Děkuji

31.12.2022
Odpověď

Dobrý den, pokud máte na mysli, zda obdarovaný, který je oddán se musí rozdělit z domem, tak odpověď je, že ne, neddelí se, protože dar nepatří do BSM a není společný s manželkou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den. Manzel podal návrh na rozvod, nakolik uz dva roky spolu nežijeme. Byt, ve kterém jsme spolu bydleli byl mých rodic, manzel se přistěhoval. Otec mi byt daroval sepsání darovací smlouvy. Po neshodách se manzel Odstěhoval do podnájmu k přítelkyni. V bytě byvam já se svým synem a přítelem. Chci vedet ci manzel ma narok na můj byt, jehož jsem vlastnickými a ci tedy patří do BSM. Dakujem předem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den, ve smyslu občanského zákoníku věci nabyté děděním nepatří do BSM. Věci nabyté děděním patří do výlučného majetku toho manžela, který tuto věc nabyl. Tzn. že po rozvodu a zániku BSM byt nebude předmětem vypořádání BSM. Byt je Vašim výlučným vlastnictvím. V případě, že jste během trvání manželství do bytu investovaly prostředky patřící do BSM (např. Rekonstrukce z příjmu manželů), tak ve smyslu zákona budete nahradí to, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na Váš výlučný (budete nahradí mu 1/2 těchto výdajů).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Když mě manžel ještě další 2 auta, které jsou majetkem sro a užívá jejich on, tedy jemu slouží k výkonu zaměstnání a nemá žádné zaměstnance, ani tehdy nemám nárok na toto auto, když ho užívám a i během manželství jsem ho užívala cely čas jen já ? Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,


pokud tyto auta prokazatelně využívá k výkonu svého povolání, pak nepatatria do BSM. Podle § 143 občanského zákoníku Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Rozdělení majetku po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jménem mého bratra, který je momentálně ve výkonu vazby. Začátkem roku 2016 se rozvedl a rozhodnutí je pravomocné. Nestihl ale požádat o rozdělení společného majetku z důvodu vazby. Požádal mě o získání informací jak to podat, kdy je ve vazbě, či musí mít na to právníka nebo stačí podat žádost na příslušný soud aby stihl dobu pro podání žádosti.

Odpověď

Dobrý den. V zásadě není vyloučeno, aby byla žaloba o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví podána iz výkonu vazby. Takové typy soudního řízení jsou však poměrně náročné, a proto je vhodné nechat si poradit do advokáta. Pokud jde o zachování lhůty, tak žaloba musí být u soudu podána ve tříleté lhůtě počítané od právní moci rozsudku o rozvodu manželství, jinak se uplatní zákonná domněnka upravena v ustanovení § 149 odst. 4 občanského zákoníku.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, nevěrná manželka se jde se mnou rozvádět, i když já s tím nesouhlasím z náboženského přesvědčení a kvůli našim malým dětem. Jelikož jsem u soudu nikdy nebyl a soudní síně nedívám, chci se zeptat, zda rozvody jsou veřejné? Jestli můžu zajít na soud, (prohlédnout si v nějaké síni kdo se jde rozvádět a vstoupit tam s dovolením rozvádějících se) přičemž nebudu znát ani jednu stranu a ze zadu jen budu tiše poslouchat jak probíhá takový rozvod, jaké otázky se dávají na výslechu, aby jsem zažil tu atmosféru na jednání živě, co mě vlastně čeká, abych se toho nebál, je to pro mě velký stres a nejraději bych na svém rozvodu ani nebyl přítomen. Díky.


03.03.2021
Odpověď

Dobrý den, každé soudní jednání je veřejné, dokud není z jednání veřejnost vykázána, resp. líčení prohlášeny za neveřejné. V případě, že se chcete jednání zúčastnit tak jak jste to popsali ve Vaší otázce je třeba, abyste byli před jednacím sálem už tehdy, když se věc vyvolává. Pokud již jednání začalo a probíhá nelze vstupovat do jednací místnosti. K účasti na jednání nepotřebujete souhlas účastníků řízení.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, bývalý manžel je z Egypta. Během manželství jsem si vzala několik půjček, ktré jsem mu poslala do Egypta, kde podnikal. Mám o tom doklady - bankovní výpisy. Tyto peníze použil na osobní potřebu a možná i pro potřeby podnikání. Nic věcné však nekoupil. Je možné požádat soud o vypořádání těchto dluhů, tedy jejich rozdělení? Zatím jejich splácím sama a starám se io nezletilou dcerku. Musím pracovat, jinak bychom nevyžili a ještě splácím i dluhy za bývalého manžela. Děkuji za odpověď.


13.04.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud jste si vzali během manželství půjčky nebo úvěr a manžel není podepsán na smlouvách k těmto úvěrům / půjčkám, pak jde pouze o Vaše dluhy a manžel nebude povinen je zaplatit přímo bance.



Pokud jste tyto peníze poslali manželovi, pak i důležité, jakým způsobem jejich spotřeboval. Pokud tyto peníze neminul na společně účely, ale jen pro sebe, máte právo jejich požadovat vrátit již za trvání manželství. Pokud by peníze použil na společně účely, tak máte právo požadovat vypořádat společné jmění manželů po rozvodu který zohlední tyto Vaše peníze.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. S bývalým expertem jsem žila 13 let. Mame společnou dceru Michaelu, která je 10 letá. V roce 2011 se koupila nemovitost, kterou si můj expartner napsal pouze na své jméno. Od roku 2007 jsme žili v Uk kde jsme společně pracovali a šetřili na nemovitost. Dnes vím, že on tu nemovitost prodal. Chci se zeptat jak jeho dlouholetá partnerka a matka naší společné dcery mám nějaký nárok na nemovitost? S úctou.

01.10.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud je napsána na jeho jméno, tak nemáte na ni z těchto důvodů nárok. Pouze, pokud byste měli nějakou smlouvu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Rozdělení majetku po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Prosím o radu, jsem rozvedený už 9 let bydlíme spolu v jednom domě, nyní chce bývala rozdělení majetku, po rozvodu jsme souhlasili bydlení v domě, že ho budeme udržovat pro děti, které jsou v zahraničí pokud by se vrátili, bývala si našla přítele a teď chce dělit majetek neboť děti se nechtějí vrátit. Bývala dobře vydělávala tak zveľaďovala dům, že se děti vrátí. Bez mého souhlasu a nyní při dělení žádá částku, kterou nevím zaplatit za dům neboť dala do něj více peněz bez mého souhlasu, že jednou bude chtít dům prodat. Prosím o radu, nebyla žádná dohoda, děkuji.

12.12.2021
Odpověď

Dobrý den. V zadané otázce uvádíte, že s bývalou manželkou jste rozvedení již devět let a Vaše bývalá manželka nyní požaduje rozdělení společného majetku.

Zákonná domněnka vypořádání společného jmění manželů (dále také jako "SJM")

Vzhledem k tomu, že jste s bývalou manželkou rozvedení už devět let, ve vztahu k Vašemu SJM se mezitím uplatnila zákonná nevyvratitelná domněnka vypořádání SJM upravena v ustanovení § 149 odst. 4 občanského zákoníku.

Podle zmíněného ustanovení přitom platí, že: "Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "

Rozdělení Vašeho majetku se má týkat domu, přičemž dům je v právním smyslu nemovitostí, o které s poukazem na citované zákonné ustanovení platí, že v současnosti ho už nemáte v SJM, ale v podílovém spoluvlastnictví. Uvedené névy platí bez ohledu na to, jak v současnosti dané nemovitost eviduje katastr nemovitostí.

Proto pokud se ve Vašem případě bavíte s manželkou o majetkovém vypořádání po rozvodu, už nejde o majetek patřící do SJM, ale do podílového spoluvlastnictví, kde oba vlastníte podíly o velikosti 1/2 k celku.

Tato informace má přitom poměrně zásadní význam, protože režim SJM je odlišný od režimu podílového spoluvlastnictví, a to i s ohledem na investice do předmětu spoluvlastnictví.

Investice do společného majetku

V režimu podílového spoluvlastnictví platí, že investice spadají pod pojem hospodaření se společnou věcí. Pro účely vypořádání investic třeba rozlišovat případy, kdy jsou investice realizované se souhlasem druhého spoluvlastníka nebo bez jeho souhlasu (což je Váš případ).

Jelikož ze zadané otázky vyplývá, že Vaše bývalá manželka investovala do předmětu spoluvlastnictví bez vašeho souhlasu, tzn. bez dohody spoluvlastníků ohledně hospodaření se společnou, případný proplácení nárok Vaší bývalé manželky nelze vyvozovat z ustanovení § 137 odst. 1 občanského zákoníku, který říká: "Podíl vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci."

Na druhé straně však může Vaše bývalá manželka, jako investující spoluvlastník, opírat svůj případný nárok o povinnost vydat bezdůvodné obohacení, které vzniklo na Vaší straně v důsledku zhodnocení společné věci. Podle ustanovení § 451 odst. 1 občanského zákoníku platí, že: "Kdo se na úkor jiného bezdůvodně obohatí, musí obohacení vydat."

Z právního hlediska má význam i to, zda šlo investice, které byly vzhledem ke konkrétním okolnostem nezbytné nebo ne. Pokud by se totiž jednalo o investice na nezbytné opravy nebo údržbu společné věci, výška bezdůvodného obohacení by byla dána podílem na investici odpovídajícím podílu na společné věci a povinnost vydat bezdůvodné obohacení by vznikla už vynaložením investice, a to za trvání spoluvlastnického vztahu (uvedený právní názor vychází z rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky sp 22 Cdo 599/99).

Naopak, pokud by šlo o investice jiné než na nutné opravy a údržbu, v takovém případě povinnost spoluvlastníka vydat bezdůvodné obohacení vzniká až při zániku jeho spoluvlastníka, a to ve výši zhodnocení jeho podílu v důsledku vynaložené investice. Přitom toto zhodnocení je dáno rozdílem ceny podílu před investicí a po ní (uvedený právní názor vychází z rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky sp 22 Cdo 599/99 a sp 22 Cdo 1644/2005).

V právní obci se však lze setkat i s názory, že zmíněný nárok na vydání bezdůvodného obohacení by měl být v každém případě splatný už se trvání podílového spoluvlastnictví, protože už tehdy se dá zjistit výška zhodnocení společné věci v důsledku investice. Jinak řečeno, netřeba rozlišovat mezi nezbytnými a jinými investicemi.

Vznik nároku na vydání bezdůvodného obohacení je přitom velmi důležitým momentem, a to zejména s ohledem na případnou námitku promlčení, kterou by bylo možné proti investujícímu spoluvlastníku v případě sporu uplatnit. Ve vztahu k bezdůvodnému obohacení totiž obecně platí subjektivní promlčecí doba dvou let.

závěr

Pokud jde o možnosti řešení vaší situace, v první řadě je třeba věc řešit v režimu podílového spoluvlastnictví a pokud nedokážete Vaší bývalé manželce nahradit částky za investice do společné nemovitosti, doporučuji Vám prověřit, kdy byly investice provedeny, protože ty, které byly provedeny před více než dvěma lety, již mohou být promlčeno. Také můžete kalkulovat s tím, zda by v případě soudního sporu věděla Vaše bývalá manželka investice prokázat. Pokud by je totiž nedokázala prokázat, tak je můžete jednoduše popírat. V případě sporu totiž důkazní břemeno ohledně prokázání investic a zhodnocení společného majetku snáší ona, jako investující spoluvlastník v procesním postavení žalobce.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, prosím o radu pro mého přítele. Rozváděl se před 10 lety. Neproběhlo u nich SJM. Během manželství byla mj nabytá zahradní chatka, kterou si přítel hlavně poslední 4 roky dosti nákladné zrekonstruoval, uz, kdy byl rozvedený. Zajímá mě, jestli se hodnota podílu jeho bývalé manželky zvýšila úměrně k současné ceně dané nehnutelnoti nebo zůstala na úrovni jako byla v době rozvodu. Chatu bývala manželka vůbec neužívala, ani se nestarala.

05.02.2023
Odpověď

Dobrý den, chata po 3 letech přešla do podílového spoluvlastnictví. Jeho investice do chaty si může započítat ale mohou být i promlčené, závisí to na tom, zda šlo o nutné nebo vhodné investice. Podle toho totiž běží promlčecí lhůta.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Mohu se zeptat jestliže během manželství jsem pracoval v zahraničí, a proto dům, který jsme koupili se napsal na manželku, tak teď po rozvodu mám na dům jaké právo nebo jaké překvapení mě čeká. Děkuji Martin

16.11.2023
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

Podle ust. § 149 a násl. Obč. zákoníku platí, že "pokud zanikne společné jmění, provede se vypořádání podle zásad uvedených v § 150 .

§ 150 Obč. zák. : "Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a obstarávání společné domácnosti. "

Vzhledem k okolnosti, že nemovitost byla získána za trvání manželství, dům patří do bezdpodielového spoluvlastnictví manželů.

Pokud se s bývalou manželkou nedohodnete případně do tří let od zániku společného jmění, tedy do 3 let od právní moci rozsudku o rozvodu manželství, nepodáte návrh k soudu na vypořádání SJM, pak platí ust. § 149 odst. 4 Obč. zákoníku:

"Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "

Platí, že z bytu se nejste povinen vystěhovat Vy ani Vaše bývalá manželka, a vzájemně nejste oprávněn druhého manžela z bytu svépomocí vystěhovat. Předpokládáme, že jelikož jste pracovali v zahraničí, (což nebylo překážkou, abyste nemovitost získali tak, abyste byli i Vy vedený přímo jako účastník smlouvy o koupi nemovitosti), že jste i většinu fin. prostředků zajistily na koupi předmětného domu, což může mít vliv při vypořádání SJM hlavně v případě, kdy např. manželka nepracovala a přitom pracovat mohla.

Doporučujeme kontaktovat advokáta za účelem vypořádání SJM dohodou.

Můžete se obrátit i na naši advokátní kancelář.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Mám přítelkyni, která žije ve vztahu před rozvodem, ale nemá odvahu zatím to vyřešit, protože manžel jí vyhrožuje násilím. Za svého manželství postavili rodinný dům, který financovali hypotečním úvěrem. Přítelkyně prokazatelně platí celou hypotéku ze svých příjmů co činí k dnešnímu dni cca 50000 e, manžel za celou dobu zaplatil 700E na splátkách, dále podstatnou měrou financuje chod domácnosti splátku plynu atd. Mám otázku, zda v takovém případě, kde jedna strana prokazatelně se nepodílí na financování majetku i přesto, že má příjmy ze zaměstnání, které používá výhradně pro vlastní prospěch je možné při majetkovém vyrovnání po rozvodu zohlednit tuto skutečnost přímého podílu na financování společného majetku. Manžel v minulosti měl velké problémy s alkoholem, kde dva krát postoupil léčení. Obracím se na Vás jejím jménem, protože sama nemá dost odvahy na řešení problému. V pozadí rozvodu je dlouhodobé domácí násilí fyzické a psychického nátlaku.

16.12.2023
Odpověď

Dobrý den, pokud platí společnou hypotéku během manželství ze svého příjmu, který vydělala během manželství, tak se má za to, jako kdyby hypotéku platil i on. To by neplatilo, kdyby platila ten úvěr z peněz, které jí daroval někdo jiný. Pak by si tyto peníze mohla žádat započíst. Existuje ještě možnost žádat, aby soud určil, že vypořádání bude v jiném podílu jako je půl na půl. Není to však jednoduché. Tento požadavek je třeba řádně odůvodnit a prokázat. Dá se to však.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Rozdělení majetku po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

dobrý den

Manželka se chce rozvést a vyhrožuje, že pak mě může klidně vyhodit ze společně postaveného rodinného domu. Může?

13.01.2020
Odpověď

Dobrý den přeji,

pokud je předmětný dům ve Vašem společném majetku, tedy v SJM, tak do právoplatného rozdělení SJM Vás vyhodit nemůže. Nejdříve však proběhne rozvodové řízení, kde pokud soud rozvede manželství, tak až právní mocí tohoto rozsudku SJM zanikne. Následně máte 3 roky na to, abyste SJM vypořádali, a to ať již mimosoudně, nebo prostřednictvím žaloby. Pokud byste podávali žalobu, tak majetek by se považoval za vypořádán až právní mocí rozhodnutí. Pokud by pravomocné rozhodnutí hovořilo o tom, že výlučný vlastník je ona, tak pak už nemůžete nemovitost užívat, a tehdy by mohla na Vás podat žalobu na vyklizení. Dokud však nejste rozvedení, nemáte vypořádáno SJM a je to společný dům, tak Vás vyhodit nemůže.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
13.01.2020
Podotázka

dobrý den



Moje otázka se týká rozdělení majetku po rozvodu. Jde o rodinný dům, který zůstal po rozvodu manželovi, zůstal v něm bydlet, ale nebývá tam stále. Chodí k přítelkyni a tam do rodinného domu chodí asi 2 krát do měsíce. Já jsem se s dětmi od něj odstěhovala. Soudíme se o tento rodinný dům, vyplatit mi polovinu nechtěl a prodat dům také ne. Tak jsem to dala k soudu. Po 5 letech přišla řada na nás případ. Navrhla jsem manželovi ještě možnost, že, jestli se nechce dohodnout ještě před konáním soudu na dohodě, že mi vyplatí tu polovinu bez soudního rozhodnutí. Jeho odpověď tentokrát byla, že je schopen dát polovinu a druhu polovinu na splátky, protože nyní nemá více. Nyní nevím, jestli je lepší nechat to na soud nebo vzít jeho nabídku, ale bojím se, že nebude splácet jako mě, protože už výživné na syna leckdy měl problém zaplatit. Můžete mi prosím uvést možnosti, jak může soud rozhodnout, kdy bývalý manžel řekne, že nemá z čeho vyplatit mou polovinu a dům prodat nechce? Bude se soudní řízení táhnout další roky nebo mu mohou určit vyplacení? Děkuji předem.

15.10.2020
Odpověď

Dobrý den,
jím uvedenou možnost (vyplatí polovinu a polovinu na splátky) lze zajistit tzv. ztrátou výhody splátek. Pokud se zpozdí se zaplacením byť jen jedné splátky, stane se splatným celý dluh a můžete jej od něj vymáhat exekučně. Nehrozí proto, že by svévolně přestal splácet splátky (pokud se tedy nechce vystavit riziko exekuce). Dohodu Vám však doporučujeme uzavřít jako soudní smír, abyste měli zároveň i exekuční titul a ne dohodou mimo soudu (pokud totiž již uplynuly 3 roky od právoplatnosti rozvodu, dohodu mimo soudu již nelze uzavřít).


V případě, že se budete dále soudit a on Vás nebude vědět vyplatit a stejně nebudete chtít vyplatit Vy jeho, soud rozhodne o tom, že dům bude patřit do Vašeho podílového spoluvlastnictví, každý o podílu 1/2. Dá se říci, že budete na začátku a nic soudním řízením nevyřešíte. Znovu budete muset podat novou žalobu, kde již soud bude moci rozhodnout o prodeji nemovitosti (i proti vůli Vašeho bývalého manžela).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
15.10.2020
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledně rozdělení financí po rozvodu.
Oba jsme Slováci, žijící v UK již 11 let, rozvod proběhl hladce na SVK.

Mame 2 děti a máme rodičovskou dohodu.

Co se týče majetku, bývalý manžel mě dům na hypotéku, který nabyl v době, kdy jsme se ještě neznali.
Byli jsme spolu 7 let, v manželství 2 roky z čehož jsem byla já na mateřské 3 roky.
Mám vůbec nárok na něco? Děkuji.

16.10.2020
Odpověď

Dobrý den,
nakolik dům nabyl ještě před uzavřením manželství, tak tento patří do jeho výlučného vlastnictví. Z domu nemáte nárok na vyplacení poloviny hodnoty.


Pokud však během manželství platil splátky úvěru ze svého příjmu nebo jiných peněz patřících do společného majektu, máte nárok požadovat náhradu za takto vynaložené prostředky v souladu s ustanovením § 150 občanského zákoníku. Pokud totiž někdo použije na svůj výlučný majetek (dluh) peníze ze společných prostředků, je povinen je následně do společného vrátit v rámci vypořádání BSM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
16.10.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace