Dobrý den, před svatbou jsem vlastnil polovinu bytu. Následně jsem se oženil a po několika letech jsem rodiči zdědil druhou polovinu bytu, tzn. že momentálně je v mém výlučném vlastnictví celý byt. Kdybych se rozhodl byt prodat - budou peněžní prostředky z prodeje spadat do SJM nebo stále do mého výlučného vlastnictví? Případně, kdybych se rozhodl z těchto peněz z prodeje koupit nějakou jinou nemovitost (bez doplatku, čistě z peněz z prodeje) - bude tato nemovitost spadat čistě do mého výlučného vlastnictví?
Dobrý den, co se týče prvního případu (prodej bytu), uvádím následující. Co se týče zisků z prodeje výlučného majetku osoby, která se nachází v manželství, nebyla doposud stanovena ustálená judikatura, která by stanovila, zda zisk z prodeje výhradního majetku jednoho z manžela spadá do SJM či nikoliv.
V Občanském zákoníku jsou bohužel stanovena protichůdná ustanovení včetně jejich výkladů, kdy bude záležet pouze na konkrétním soudu, jak si dané ustanovení vyloží. Já se kloním k názoru většiny advokátů, kdy by zisk z výhradního majetku neměl být součástí SJM, neboť za zisk je možno považovat například výplatu či peníze utržené z pronájmu apod.
Co se týče druhého případu, kdy byste prodal byt a koupili byste nemovitost s manželkou, uvádím následující. Nemovitost by byla součástí SJM, tudíž pokud se na na vypořádání SJM nedohodnete sami, bude postupovat soud dle obecných pravidel stanových v ust. § 742 OZ: (1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
Soudní praxe k výše uvedenému problému stanovuje, že i přestože byla nemovitost koupena víceméně z výlučných prostředků jednoho z manželů, avšak kupujícím byli manželé oba a oba projevili souhlas s nabytím nemovitosti do SJM, pak se tato věc stane předmětem jejich společného jmění, bez ohledu na jednotlivé vnosy a u vypořádání SJM se v případě soudního rozhodování bude postupovat dle ust. § 742 písm. a) OZ.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu