Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu ohledně SJM. Manžel nabyl pozemek během manželství darem. Pozemek po 10 letech prodal. Za peníze nakoupil různý nábytek: auto, nábytek, předělávku domu .... Patří uvedený movitý majetek (koupený za peníze prodaného darovaného pozemku) do společného jmění manželů?
Dobrý den, pokud jde o odpověď na Vaši otázku ohledně prodeje darovaného pozemku a koupě věcí během manželství, tak naše odvoveď je následující:
Pokud jeden z manželů nabyl během manželství určitou věc na základě darování, taková věc nepatří do společného jmění manželů (dále jen "SJM"). Následně pokud tento manžel předmětnou věc zpeněžil, výtěžek z takového prodeje také nepatří do SJM, ale do výlučného vlastnictví tohoto manžela (protože jde pouze o transformaci majetku). Pokud však jde o odpověď na Vaši otázku, zda věci nabyté z tohoto výtěžku patří nebo nepatří do SJM, je třeba zkoumat vůli kupujícího, resp. kupujících (pokud věci kupovali manželé společně). Podle usnesení NS ČR sp 22 Cdo 1461/2006: "Jestliže kupní cena pořízené věci byla zcela zaplacena z výlučných prostředků jednoho z manželů, avšak kupujícím byly oba manželé a oba při uzavření kupní smlouvy projevily vůli nabýt kupovanou věc do společného jmění, pak se tato věc stala předmětem jejich společného spoluvlastnictví. "Pro aplikaci tohoto judikátu je tedy třeba současně splnit podmínky, podle kterých kupujícími musí být oba manželé a vůle obou kupujících musí směřovat k tomu, že věc chtějí nabýt do SJM. Proto pokud by se věci kupovali z výlučných prostředků jednoho z manželů a nebyla by naplněna byť jedna z uvedených podmínek (např. Pokud by byl kupujícím pouze jeden manžel), pak se věci nestanou předmětem SJM, ale budou ve výlučném vlastnictví toho manžela, jehož výlučné prostředky byly použity na koupi těchto věcí (půjde totiž pouze o další transformaci majetku).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
dobrý den, chtěla bych se poradit ... ..před manželství jsem vlastila 3izový byt v bratislave kterého jsem jediná vlastnicka..po case jsme s manželem byt prodali a Koupili dům nedaleko bratislavy.Samozrejme na uver.Peniaze z mého bytu byly pouzijte na cele vybavení a zařízení domu nakolik to byl holodom.Manzel si našel přítelkyni a budeme se rozvádět. Dům si bud nechá manzel nakolo niesom sama schopna splácet tak vysoký úvěr nebe půjde na prodej a Peníze z prodeje půjde na předčasné splácení úvěru. Chci se zeptat kedze jsem přišla o svůj byt který jsem Měla před manželstvím Stejně io Peníze z bytu je mozne při rozvodu Vysoudil nějak Peníze nebe nejake vypořádání .... jak je to s prodejem bytu Během manželství a SJM?
Dobrý den,
POkud jste prodali byt Během manželství, který patří výhradně Vám, potom vrámci vypořádání SJM máte právo požadovat, aby se Vám tato Částka vrátila. Doporučuji však vše řešit v řízení o vypořádání SJM. Nedělte vypořádání na dvě části, tj dům a úvěr a pak Peníze investované do domu. V řízení o vypořádání SJM budete musela prokazuje, že jste ty preniaze z prodeje bytu investovaly do domu av jaké výši. POKUD to prokážete, soud Vám náhradu přiznat, jelikož šlo o investici z prodeje bytu do společného SJM. Vhodnou strategii vypořádání Vám Můžeme navrhnout při osobní konzultace, POkud souhlasíte se Setkání. Osobní konzultace v kanceláři Ohlédneme SJM jsou zpoplatněna.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Rozvedli jsme se, rozhodnutí nabylo i právní moci. Byt je jen jménem manželky. Nabyly ho během manželství, koupili jí to rodiče. Chtěla by ho prodat, a koupit si mensí s dcerou s tím, že ze zbývajících peněz by vyplatila manzela na základě jejich dohody, která byla jen mezi nimi, ne písemná, - bez právního zásahu. Manžel totiž si stanovil sám částku. 7.OOO eur. Manželka může byt prodat? Nebo manžel požádá soudní cestou o rozdělení majetku, a byt do té doby musí manželka ponechat. Jaká může být částka při rozdělení majetku, pokud nic jiného nevlastní jen byt. Manžel vlastní auto a nic víc. Dakujem za odpoved.
Dobrý den,
pokud manželka koupila byt za své výlučné prostředky (i když jí byly darovány), resp. přijala byt jako dar, pak tento nepatří do SJM. Manžel však může požadovat, aby mu bylo nahrazeno to, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na výlučný majetek manželky (např. Rekonstrukce, vybavení apod.). SJM se vypořádává tak, že se určí, co patří do SJM a co ne. Následně se určí hodnota těchto věcí, plus úvěry, půjčky pohledávky. Následně se přihlíží a na přičinění o vytvoření majetku, na vnos do SJM a určí se, co komu připadne a kolik bude povinen vyplatit druhému manželovi.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat jak můžeme postupovat, resp. ci je mozne prodat manželovi dům, který jsem nabyla před manželstvím; a ci si on jako jediný příští majitel nan muze vzít hypotéku samostatně? dakujem
Dobrý den, pokud vlastníte nemovitost ve svém výlučném vlastnictví můžete takovým majetkem libovolně disponovat. Tzn. že můžete tento majetek prodat nebo darovat i svému manželovi. Avšak v právní teorii, ani v soudní praxi není jednotný názor jaký právní režim se bude po takovém prodeji majetku vztahovat na nemovitost. Jsou dva odlišné názory. První názor říká, že když jeden z manželů nabude z výlučných prostředků věc do svého vlastnictví, patří tato věc výlučně jemu a nepatří do SJM (bezpodílového spoluvlastnictví manželů). Druhý právní názor zajímá stanovisko, že když během trvání manželství jeden z manželů nabude věc byť za své výlučné prostředky, tato věc (pokud neslouží výlučně pro jeho osobní potřebu) patří do SJM. V současnosti není jednotný názor na to, který z těchto režimů by se měl použít. Právní teorie se dosud s touto otázkou zcela nevyrovnala. Pokud by Váš manžel kupoval Vaši nemovitost z hypotéky, která byla poskytnuta pouze jemu, podle mého právního názoru by tato nemovitost měla být jeho výlučným majetkem. Co se týče možnosti vzít si hypotéku, banka poskytne každému hypotéku, pokud splní jejich podmínky. Tuto otázku je třeba směřovat přímo na banku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer. S manželem nejsem rozvedená, ale opustil společnou domácnost s podmínkou, že ho vyplatím s dohodnuté částky a vzdá se částky bytu. Před notářem jsme provedli tento úkon, který je sepsán prohlášením a potvrzením u notáře. Je byt už mým vlastnictvím? Mohu ho jít zapsat do katastrálního úřadu? Děkuji.
Dobrý den, pokud je byt ve společném jmění manželů (SJM) a podepsali jste dohodu o vypořádání ještě před rozvodem, jde o absolutně neplatný právní úkon, a proto se nemůžete na základě této smlouvy stát vlastníkem nemovitosti (bytu). Můžete uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí nebo smlouvu s odkládací podmínkou účinnosti smlouvy, která vstoupí v platnost okamžikem jezero manželství. Pokud jste nic takového neřešili, tak máte podepsanou neplatnou smlouvu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Prodej darovaného pozemku a koupě věcí během manželství" a chcete pomoci?
Dobrý den, poprosím Vás o radu, když jsme manželé, musíme pozemek kupovat oba? Nebo stačí pouze na jednoho aby byla smlouva? Pouze manžel koupí na sebe pozemek. Děkuji.
Dobrý den,
bez ohledu na to, kdo z Vás uzavře kupní smlouvu (ať Vy, nebo Váš manžel nebo oba dohromady), v případě, že nemáte zúžený rozsah BSM, bude pozemek patřit do společného jmění Vás a Vašeho manžela.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chystám se koupit zahradu jako pozemek od manželů z jejich SJM (1/1). Prosím jaké ustanovení by neměly chybět v kupní smlouvě pokud jde o prodej z SJM do mého výlučného vlastnictví? Stačí uvést, že oba prodávající manželé souhlasí s prodejem, případně pokud mají předkupní právo tak, že se toto rozhodli nevyužít? Děkuji.
Dobrý den, v kupní smlouvě je třeba označit všechny účastníky smlouvy údaji podle katastrálního zákona (jméno, příjmení, rodné příjmení, datum narození, rodné číslo, trvalý pobyt). Pak je třeba označit předmět převodu (též všemi údaji podle katastrálního zákona). Dále musíte smlouvě uvést, že nemovitost převádějí manželé ze svého společného jmění manželů o velikosti podílu 1/1 do Vašeho výlučného vlastnictví. Dále je třeba uvést kupní cenu.
Toto je úplný základ, aby Vám smlouva na katastru prošla. Pak by jistě bylo vhodné, abyste do smlouvy uvedli také ustanovení, které Vás chrání.
Například způsob placení kupní ceny, právo na odstoupení od smlouvy.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu