Vlastním pozemky v podílovém spoluvlastnictví. Je třeba zajistit souhlasy většinových spoluvlastníků k vypracování nájemní smlouvy, pokud jde o trvalou stavbu na daných pozemcích? Proč nemůže být spoluvlastnický podíl předmětem nájmu? Je souhlas spoluvlastníků podmínkou pronájmu pozemku? Za odpověď děkuji
Dobrý den, o hospodaření a nakládání se společnou věcí rozhodují podílníky spoluvlastníci společně na základě jejich dohody. Pokud se nedokážou dohodnout, tak o předmětném způsobu naložení se společnou věcí (např. Pronájem) hlasují. Při hlasování se uplatní většinový princip. Tzn. že většina počítaná podle spoluvlastnických podílů rozhoduje. Pokud většinoví spoluvlastníci nebudou chtít pronajmout předmětnou nemovitost, nebudete ji moci pronajmout sám. Je to třeba brát v úvahu zejména ve Vašem případě, kdy chcete na nemovitosti vybudovat stavbu, přičemž by šlo o výrazný zásah do dosavadního způsobu nakládání s nemovitostí. Taková smlouva by byla relativně neplatná. Samotný spoluvlastnický podíl nelze pronajmout, je ho však možné prodat nebo darovat (pokud již nechcete setrvat v podílovém spoluvlastnictví). Při takových převodech spoluvlastnického podílu je však třeba zohlednit zákonné předkupní právo ostatních podílových spoluvlastníků (to neplatí pokud spoluvlastnický podíl převádíte na blízkou osobu).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Protiřečí zákonu uzavřít nájemní smlouvu s menšinovým spoluvlastníkem - se mnou jako dědičkou pozemku, jednotlivcem, zatímco ostatní spoluvlastníci jsou firmy, které pravděpodobně většinové pozemky odkoupili. Jde o pozemek vodohospodářskou stavbu, která je již vybudována, což není možné změnit nebo jinak využít. Má právo nájemce jako uživatel pozemku odmítnout vypracovat nájemní smlouvy, když jsou parcely a jejich výměry podle LV známé? Za odpověď děkuji
Dobrý den, je třeba si uvědomit, že podílové spoluvlastnictví neznamená, že vlastníte určitou přesně vymezenou část nemovitosti. V našem právním řádu je podílové spoluvlastnictví postavené na tzv. ideálních podílech. Není možné přesně vymezit a určit Váš podíl jako část nemovitosti. Nemovitost je vaší společnou věcí, proto o nakládání s ním rozhodujete společně. Stejně se to týká uzavírání nájemních nebo jiných smluv týkajících se nemovitosti. Účastníky takové smlouvy musí být všichni spoluvlastníci. Nelze uzavřít nájemní smlouvu pouze s jedním spoluvlastníkem a užívat část nemovitosti jako pronajatou.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Může obec, která si pronajímá pozemek v podílovém spoluvlastnictví a spoluvlastnický podíl všech není stejný a je uveden v katastru, zaplatit nájemné jednotlivým vlastníkům podle počtu vlastníků bez ohledu na to, jaký je jejich spoluvlastnický podíl? Argumentem obce je, že to obec navrhla, protože je to malá výměra a tomu odpovídající nájemné, a tyto smlouvy už podepsalo 43 vlastníků (dodávám z 80-ti s různým spoluvlastnických podílů).
Dobrý den, argument obce, že nájemné vyplácí v podstatě paušálně jednotlivým spoluvlastníkem v poměru k počtu spoluvlastníků bez ohledu na velikost spoluvlastnického podílu není správný.
Správně má být vypláceny nájemné podle velikosti spoluvlastnického podílu každého jednotlivého spoluvlastníka na celé nemovitosti což odpovídá ust. § 137 odst. 1 Obč. zákoníku:
"(1) Podíl vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci."
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Dobrý den, mohu jako většinový spoluvlastník pozemku pronajmout část pozemku bez souhlasu menšinového vlastníka, s tím, že bych mu z té části, která se pronájmu vyplatil nájemné? A jaké případně musí byt to nájemné, obec si pronajala pozemek v dané lokalitě za 1 € m2 / rok, co jsem díval. Chtěl bych pomoci početné Romské rodině a nechat je tam bydlet v Unimobunka. Čemu bych se měl vyvarovat? Děkuji.
Dobrý den,
nejprve kousek citace zákona a to ust. § 139 Obč. zákoník a:
"(1) Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu