Otázka

Pozemek a spoluvlastnický podíl


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, Zdědili jsme podíl na pozemku, který je ve společném vlastnictví v poměru 1/1 s osobou, která zemřela v roce 1970 a evidentně na její straně neproběhlo dědické řízení. Je možné získat podíl zesnulé osoby např. vydržením? Pokud ne, je možné právním způsobem rozdělit pozemek na dva podle poměru vlastnictví? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, pokud vlastníte spoluvlastnický podíl na pozemku, pak z listu vlastnictví je zřejmé, kdo je dalším spoluvlastníkem. Pokud je tato osoba mrtvá, pak jsou spoluvlastníky jeho dědicové. A to i v případě, že nejsou zapsáni na listu vlastnictví.

Vydržet můžete pouze věc, kterou jste nějakým způsobem získali, například koupí, darováním, záměnou. Samotné zmocnění se cizího majetku ještě neznamená, že jste ho vydrželi, i kdyby uplynula desetiletá vydržecí lhůta. Držba k pozemku musí být totiž dobromyslná, to znamená, že musíte být přesvědčen, že jste tento pozemek získali zákonným způsobem.

Druhá možnost je podat návrh k soudu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví a žalovat dědiců spoluvlastníka. Někdy není jednoduché zjistit, kdo všechno připravena v úvahu jako spoluvlastník. Zkuste oslovit dědiců zesnulého spoluvlastníka a dohodnout se s nimi na odkoupení podílu.

Odkoupení ale realizujte až tehdy, když bude pozemek napsaný na dědice. Můžete si to tolikrát pojistit smlouvou o smlouvě budoucí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, vlastním s mým známým menší pozemek, o který se starám v podstatě jen já. Investoval jsem do něj nemalé Peníze (do celého pozemku) a nyní se bojím, že soud ho jednoduzcho rozdělit na dvě části a mně to bude jen na újmu. Je i jiná možnost? Děkuji.

06.07.2022
Odpověď

Dobrý den,


ve smyslu platné právní úpravy, konkrétně § 142 OZ, soud vypořádat podílového spoluvlastnictví na návrh jednoho z spoluvlastníka, POkud se tito nedohodli, přičemž přihlíží k účelné využití věci, i na chování spoluvlastníků. Podle ustálené soudní praxe jsou přihlíží i na investice do předmětem spoluvlastnictví, chilli POkud zdůvodnil a soudu předložit důkazy mohl by pozemek připadnout Vám a vy byste vzhledem na výšku investic vyplatily druhého spoluvlastníka. Uvádím i zmíněné rozohdnutie:



R 40/1970


Vypořádání ve smyslu § 142 OZ se PROVÁDÍ jako vypořádání v nejširší slova smyslu, v jeho rámci se přihlíží například i na to, zda a do jaké Míry některé z předchozích podílového spoluvlastníků zhodnotil společnou věc investicemi a pod.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, v podílovém spoluvlastnictví vlastním s mými sourozenci pozemek a takové dům, který na něm stojí. Chci se zeptat, že POkud chci zrušit a vypořádat spoluvlastnictví k domu či se tým vypořádat i spoluvlastnictví k pozemku. Děkuji.

29.04.2022
Odpověď

Dobrý den, Pokud jde o otázku, zda se ruší spoluvlastnictví spolu s pozemkem, tak uvádí následující: jelikož se jedná o dva právní samostatné věci (i dům i pozemek), které MOHOU být předmětem právních vztahů zvlášť nevypořádá a nezruší se spoluvlastnictví spolu se zrušením jedné z nich. Potvrzuje to i rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR rozsudek NS ČR sp. zn. 22 Cdo 2517/2006, který blíží rozebrat tuto problematiku.

Řízení o vypořádání podílového spoluvlastnictví patří mezi řízení, v nichž soud ve smyslu § 153 odst. 2 OSP není vázaná žalobním návrhem účastníků. Soud tedy Může podílového spoluvlastnictví účastníků vypořádat jiným způsobem než navrhují. Může takové rozhodnout o přiměřené náhrady podle § 142 odst. 1 OZ v jiné výšce než účastníci požadují, nebe zřídit věcné břemeno podle § 142 odst. 3 OZ, ačkoli to nikdo nenavrhoval.

Předmětem vypořádání podílového spoluvlastnictví soudem však MOHOU být jen Takové věci, které účastníci na vypořádání Navrhněte a označí je v žalobním návrhu s tím, že právě k nim chtěj podílového spoluvlastnictví zrušit. To platí i pro nemovitosti, které - i když jsou příslušenstvím hlavní věci - mají povahu samostatné věci v právním smyslu, zvláštní když taková věc je nemovitostí, která se zapisuje do katastru nemovitostí. Vlastnictví k příslušenství věci lze provádět samostatně bez současného převodu věci hlavní (Srovnej rozsudek Nejvyššího soudu ČR sp. Zn. 3 Cdon 1248/96, publikovaný v časopise Právní rozhledy č. 6/1998 a rozsudek velkého senátu občanskoprávního kolegia Nejvyššího soudu ČR sp. Zn . 31 Cdo 2772/2000, publikovaný pod č. 75/2004 ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek). Obdoba lze zrušit a vypořádat podílového spoluvlastnictví jen k příslušenství věci a naopak, lze vypořádat podílového spoluvlastnictví k věci hlavní, aniž by se tým bez dalšího vždy zrušilo a vypořádali podílového spoluvlastnictví k jejímu příslušenství.

POKUD odvolací soud předmětem vypořádání podílového spoluvlastnictví udělal i jinou Nemovitost (jiné nemovitosti), Ohlédneme níži (nichž) žádný z účastníků nenavrhoval vypořádání podílového spoluvlastnictví, pak (bez Ohlédneme na skutečnost, zda to bylo proto, že v podílovém spoluvlastnictví účastníků nebyla nebe proto, že k ní účastníci podílového spoluvlastnictví chtěj zachovat), překročil meze návrhu na zahájení řízení (žaloby), a tým zatížil řízení vadou, která Měla vliv na správnost rozhodnutí ve věci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Je možné, aby jeden ze spoluvlastníků převedl 1/3 pozemku, která se nacházíte při komunikaci na jiné? (Tento spoluvlastník byl Dříve spoluvlastníkem s velikostí podílu 1/3); za odpověď děkuji.

19.12.2021
Odpověď

Dobrý den. Převod tzv. reálné části věci, která je předmětem spoluvlastnictví, není ve smyslu ustálené judikatury možný:



Spoluvlastník nemovitosti Nemůže Převést na jiné reálnou část společné nemovitosti Odpovídající jeho spoluvlastnických podílů.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, jsem menšinovou spoluvlastnický dvou sousedících pozemků. Chci se zeptat, že jestli si mohu dat Udělat geometrický plán s novým číslem parcely, abych byla držitelem všech podílů v jedné parcele? Děkuji

13.04.2021
Odpověď

Dobrý den, rozdělit a užívat část pozemku, který patří do podílového spoluvlastnictví jako výlučný majetek, možná na základě dohody podílového spoluvlastníků o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Součástí TÉTO dohody bude právě geometrický plán. Na Základní předměty dohody o zrušení spoluvlastnictví, nabudete výlučné vlastnictví k parcele resp. parcelám, které vzniknou na základě geometrického plánu. V případě, že se na uvedené dohodě s ostatními spoluvlastníky nedohodnete, Můžete podat žalobu na zrušení a vypořádání spoluvlastnictví a to s identickým způsobem rozdělení společného pozemku.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Pozemek a spoluvlastnický podíl" a chcete pomoci?

Podotázka

Moje máma postavila společně se svým bratrem dům asi v r.1960. Po smrti obou jsme dům zdědili spolu s dětmi mamina bratra na polovinu. My jsme tři sourozenci a mamina bratr Měl dvě děti. My se sourozenci jsme se o dům celou dobu starali a zlepšení stavu ho, ale bratranec se sestřenice o dům nejevili zájem. Nyní by chtěl dům prodat. Chtěla bych věděla, zda mají nárok na celou polovinu částku domu od odhadce nebe jen Dílčí a zda je možné určit komu která polovina patřila av případě prodeje jine kupci je jedno která polovina komu patřila a zda musíme přistoupit na cenu, kterou navrhněte oni kdyby jsme chtěl jejich polovinu odkoupil my. Děkuji

13.08.2022
Odpověď

dobrý den


náš platný řád nezná tzv. reálné spoluvlastnictví (dělené), tedy Takové při kterém by z titulu spoluvlastnictví patřilo jednotlivým spoluvlastníkem právo vyloučit disponovat určitou věcí, reálné oddělených částí věci. Není tedy známo komu ze spoluvlastníků Patří ta která část společné věci. Mírou účasti na právech a povinnostech ke společné věci je spoluvlastnických podíl každého spoluvlastníka. Pokud není právním předpisem nebo dohodou účastníků stanoveno jinak, podíl všech spoluvlastníků jsou Stejné.


Přistoupíme na cenu nemusíte, avšak POkud byste se nedohodli a nechcete setrvat v podílovém spoluvlastnictví (zásada nikoho nelze spravedlivých nutit, aby setrval v podílového vztahu), je třeba dat návrh na vypořádání spoluvlastnictví k soudu. Tento Může provést vypořádání i tak, že s přihlédnutím k velikosti spoluvlastnických podílů a účelné využití věci a POkud je to dobře možné, přikáže společnou věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, jsme třetinový vlastníkem pozemku. Ostatní dvě třetiny vlastní naše souseda. Může dvoutřetinový vlastník zadat o rozdělení tohoto pozemku? Má právo určit protože má většinu, že která část pozemku bude naše a která jí? Jen podotýkám, jsme dvacetiletého uživatelem pozemku. Souseda odkoupila pozemek od dalších vlastníků asi před dvěma lety. Děkuji za odpověď.

17.08.2022
Odpověď

dobrý den


náš platný řád nezná tzv. reálné spoluvlastnictví (dělené), tedy Takové při kterém by z titulu spoluvlastnictví patřilo jednotlivým spoluvlastníkem právo vyloučit disponovat určitou věcí, reálné oddělených částí věci. Není tedy známo komu ze spoluvlastníků Patří ta která část společné věci. Mírou účasti na právech a povinnostech ke společné věci je spoluvlastnických podíl každého spoluvlastníka.


Podle § 141 odst. 1 OZ: "1) Spoluvlastníci se MOHOU dohodnout o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemné vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, dohoda musí být písemná." Podle § 142 odst. 1, 2 OZ: "1) POKUD nedojde k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některé spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podíl a účelnému využití věci. Pokud není rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom k tomu, aby věc mohla účel použít a na násilné chování podílového spoluvlastníka vůči ostatním spoluvlastníkům. POKUD věc žádný ze spoluvlastníků nechce, nařídit soud její prodej a výtěžek rozdělit podle podílu. 2) Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud nezruší a nevypořádá spoluvlastnictví přikázáním věci za náhradu nebo prodejem věci a rozdělením výtěžku. "


Zákon vychází ze zásady, že nikoho nelze spravedlivý nutit, aby setrvával v podílového vztahu, tedy spoluvlastník Může zadat zrušení spoluvlastnictví.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry den. BYDLÍME jsem 22 let s otcem v jeho rodinném domě. Umřel loni v listopadu. Jdu vyplatit bratrovi jeho podíl. Mozem si uplatnit odpočet částky za peci o pozemek (zahradu) cca 120 m čtverečních? Sekal jsem travnik průměrně 2x týdně 6 měs. v roce, střihy živý plot cca 17 m dluhy a tvaroval okrasné keře a dřeviny 3x ročně. Takové jsem se staral io ostatně keře a dřeviny aby nezasahovaly a neobtěžovali pozemky soused. Trh. cena celého pozemku je cca 28 440 eur. Otec byl vzdy pyšný na ,, anglicky ,, travnik a pěkně tvary keřů. Trh.cena domu cca 47 000 eur postaven 1969. Da se uplatnit nejaka amortizace (původní voda, odpad, elelektrina zvířata jsou je dokonce ve vážném stavu)? Dakujem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den, o pozemek jste se předpokládám starali dobrovolně, abyste Vašemu otci ulehčili robotu a zároveň mu udělali radost. Předpokládám, že šlo o nefinančních plnění (kromě nákladů na benzín a ostatní nástroje). Je sice pravdou, že Rovněž mohl Vašemu otci pomáhat i Váš bratr, ale mám za to, že požadovat náhradu za práce na zahradě by v tomto případě nebylo spravedlivé a asi ani vhodné. Jiná by byla situace, kdyby jste na nemovitosti prováděly různé opravy, rekonstrukce ... čím byste Nemovitost zhodnotili. V případech jako je Váš je nejlepší nechat si vypracovat znalecký posudek za úcelem ohodnocení nemovitosti. Znalec totiž při určení hodnoty nemovitosti bere v úvahu stav nemovitosti a všech jejich součástí (vodovody, elektrické rozvody ...). Následně byste zjistili tržní hodnotu nemovitosti spolu se všemi vadami na ní (zohledňovat i amortizace).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chceme s přítelem stavět na pozemku, který mu náleží. Ale jedné čtvrtina pozemku je stále jako majitel vedený zemřelý bratranec přítelova otce. Po zemřelém jsou jako dědička jeho dvě dcery. Ale přátel otec ještě za života vyplatil částku z pozemku bratrancovej manželce. Neexistuje smlouva o Vyplacení, ale rukou napsaný dopis, kde se uvádí předmětný pozemek, výška výplaty. Samozřejmě je to Podepsaní účastníka a notářem ověřené. Problém nastal, nebyla po výplatě pozemku ho nebyly přepsat. Nevíme jak nyní postupovat, abychom pozemek získali zpět. Víme že bude třeba vDodatečné dědičky řízení, aby pozemek přesně na dcery. Ale jak postupovat, aby ho přepsali na přítele, protože je už Vyplacení. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, tak jak jste uvedli, v první řadě bude třeba, aby podíl zesnulého spoluvlastníka přesně oficiálně na jeho dcery, případně jiných dědiců. Následně s novou dědičkou (dědička) bude nutné uzavřít dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k předmětného pozemku tak, aby se výlučným vlastníkem pozemku stal Váš přítel. V dohodě bude třeba uvést, že náhrada za její (jejich) spoluvlastnických podíl byl vyplacen před podpisem TÉTO dohody právnímu předchůdci poměrném spoluvlastnických. V tomto směru Může vzniknout problém, zda její dědičkou dokument o Vyplacení podíl budou akceptovat a považovat jejich podíl za vyplacen. Závisí to na dohoda spoluvlastníků.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Pozemek a spoluvlastnický podíl" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, moji rodiče vlastní 17/25 z pozemku, na kterém žijeme doposud přes 20 let. Ostatních 8/25 vlastní 18 osob, které osobně neznámé. Moji rodiče nevědí jak postupovat, aby jim patřil celý pozemek. Za rady děkuji.

Odpověď

Dobrý den. Vztahy podílového spoluvlastníky jsou často velmi komplikované a nepřehledné. Konkrétně Vaši situaci komplikuje poměrně vysoká počet ostatních spoluvlastníků. V zásadě však platí, že zrušit a vypořádat podílového spoluvlastnictví lze dohodou (Pokud jde o nemovitost, musí být dohoda písemná), a POkud nedojde k dohodě, lze podat k soudu žalobu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Nakolik rychlejším a levnější způsobem zrušení a vyporaidania podílového spoluvlastnictví je dohoda, bylo by vhodné, abyste ostatních spoluvlastníků vyhledali a pokusili se s nimi rozumně dohodnout.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Na 2 parcele, jedna se více měně o malou parcelu ve velké parcele, jsme 4 spoluvlastníci, 2 bezpodielovi jako manželé a 2 podílu. Na pozemky je pořízení nový geometricky plán, kt. jsme si dávali dělat my. Jak máme postupovat, aby 2 bezpodílové spoluvlastníkem zůstala jedna parcela a nam 2 podílového zůstala jedna parcela? Mame to prosim vás resi dohodou nebo zaměnit smlouvou? Kolik by stala vaše služba při vypracování TÉTO smlouvy? Dakujem velmi pekne.

Odpověď

Dobrý den, zrušení podílového spoluvlastnictví k pozemku je možne dohodou mezi všemi podílového spoluvlastníka nebe soudní rozhodnutím. V dohodě o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitosti se můžete s ostatními spoluvlastníky libovolně sjednat o tom, která část pozemku av jaké výměře případě některých ze spoluvlastníků do výlučného vlastnictví. Nedílnou součástí TÉTO smlouvy bude geometrický plán, jehož provedení bude odrazem TÉTO dohody. Ten bude rozdělovat Původní pozemek a následně zobrazí nově vytvořené parcely podle vašich požadavků. V případě, že požadujete Vypracování smlouvy advokátní kanceláří, neváhejte ji kontaktovat.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

V roce 2015 rozhodl NS SR a zakázal užívat sousedovi můj pozemek, jehož jsem 2/3 spoluvlastnických. Aby nemusel dodržovat soudní rozhodnutí, po přehrání sporu se soused rozhodl prodat dům druhému spoluvlastníka, který vlastni podíl ve výši 1/3 a nepřetržitě v domě soused bydlí a užívá pozemek. Chci se zeptat, zda Může takto soused ignorovat soud, Stejně tak i 1/3 spoluvlastník, jehož soud upozornil, že jako menšinový vlastník, Nemůže bez souhlasu většinového pronajímat pozemky. Předpokládám, že je to trestný čin, kterého se dopouštějí ale nevím jestli se mohu obrátit s podnětem na prokuraturu. Jaké ustanovení zákona byly došlo k porušení? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, Váš soused pokračuje v protiprávním jednání, jehož obsahem je užívání pozemku bez právního důvodu, kterého jste většinovým spoluvlastníkem. Vzhledem k tomu, že zákaz užívání byl pro dotyčného souseda vyřčen soudní rozhodnutím, který nabyl Právní moci a vykonatelnost, máte právo domáhat se, aby uvedená povinnost byla splněna v exekučním řízení. Exekutor je ve smyslu § 192 oprávněn udělit za každé porušení povinnosti pokutu a to až do úhrnné částky 30 000, - €. Menšinový a ani rovnodielny spoluvlastník Nemůže bez souhlasu druhého spoluvlastníka samostatně uzavírá smlouvy o nájmu věci patřící do podílového spoluvlastnictví. Jakýkoliv takový právní úkon o hospodaření se společnou věcí je absolutně neplatný.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych vypořádat pozemek, který má cca. 30 vlastníků. Zajímalo by nás, zda stačí jedna Kupní smlouva, kde budou uvedení všichni vlastníci a zda musí být na TÉTO smlouvy ured ověřený podpis při každém vlastníkovi. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, podílového spoluvlastnictví k nemovitosti lze vypořádat jednou dohodou mezi všemi spoluvlastníky. Podle § 141 odst. 1 občanského zákoníku, spoluvlastníci se MOHOU dohodnout o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemné vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, dohoda musí být písemná. Ve smyslu § 42 odst. 3 katastrálního zákona, podpisy spoluvlastníků na smlouvy o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví musí osvědčí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Pozemek a spoluvlastnický podíl" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na odškodné, když nemohu Vstoupit na svůj pozemek a pozemek je radno zaevidován na katastru, že jsem vlastníkem. Vlastníkem jsme dva. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, odškodné uvedený ve Vaší otázce Představuje ve smyslu právní úpravy tzv. bezdůvodně obohacená. Ve Vašem případě se druhý spoluvlastník nemovitosti bezdůvodně obohacuje na Váš úkor tým, že užívá Nemovitost ve větší míře než mu příslušné podle jeho spoluvlastnických podílů. Jelikož Vás z užívání dle Vámi uvedených skutečností zcela vyloučil z užívání nemovitosti, máte nárok na vydání bezdůvodného obohacená. Výše tohoto bezdůvodného obohacená se určuje podle výšky tzv. běžného nájemného za podobné nemovitosti ve Vašem okolí. Běžné Nájemné lze určit dvěma způsoby. Prvním (soudy více akceptovaným) způsobem je určení běžného výživného znaleckým posudkem. Druhou možností Zjištění výšky běžného nájemného je hledání inzerátů na internetu, kde prodeji v ve Vašem okolí k pronájmu podobné nemovitosti. V tomto jde o muzea být často problematické Naji podobné a vhodné inzeráty.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, poprosím o radu Po mé mámě jsem zdědil roli, kde figuruje jako spoluvlastník moje prababička. Zjistil jsem že prababkina druhá dcera asi nevypořádala pozemky, nebe se na ně opomenutí. (Z naší strany to je v pořádku). Její dcera a syn jsou doposud zemřelí. Jaké další kroky mám Udělat abych si vypořádat tento pozemek? Za radu předem Děkuji S pozdravem Jozef V.

Odpověď

Dobrý den,

vypořádat takový pozemek lze Různé způsoby. Prvním z nich je takový, že zjistit žijících potomků osob, které jsou na listu vlastnictví evidován. POKUD tito potomci nebudou Mít výhrady k tomu, aby byl pozemek přepsáních na Vás, může se toto uskuteční formou notářské osvědčení o dějích vlastnického práva, POkud jsou na toto splnění všechny podmínky. Další alternativou je, že žijící potomek podá k soudu návrh na projednání nově objeven majetku po zůstaviteli (tomu kdo je na LV zapsání). Pozemek se prededí na žijících potomka, kterého MOHOU s nímž následuje disponovat. V případě, že osoby evidované na LV mají při svém jménu uvedeno, že jejich vlastnictví spravuje Slovenský pozemkový fond (SPF), je možné tuto situaci řešit i podáním návrhu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví na příslušného soudu, kde bude za vlastníka jednat SPF.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, jsme dva spoluvlastníci jednoho pozemku. Ústní jsme se dohodli, která cast bude moje a ktera bratrova. Zde mou polovinu chci dat zapsat pouze na mna protože chci tam predelave a aby si na to pak nenárokuje ... Da se takovy zapis udelat? Prostě chci to, co jsme se dohodli ústně, mat o tom doklad. Dakujem.

19.01.2021
Odpověď

Vypořádat spoluvlastnictví k pozemku lze Dohodou o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví, jejiž účinky nastalých po povolení vkladu na příslušnou katastru nemovitostí. Její Uzavření však předchází vyhotovení geometrického plánu, který rozděluje pozemek na dva samostatné nové pozemky.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat Melia bychom zájem o koupi pozemku, na kterém jsou 5 vlastníci a každý má 1/5. 4 vlastníci nemají problém nám pozemek prodej a 5. vlastník reklamě, že němu se nevyplatí podat dědické řízení po otci-tedy nově objeven majetek. Prosím nedalo by se koupit pozemek aniž jednoho vlastníka a zde 1/5 mu vyčlenit geometrickým plánem někde vzadu parcely a na ostatní ploše bychom Meli výstavbu? Nebe Víte mi poradit jak to Udělat protože myslím, že se to asi dat nebude, nakolik jsou vlastníci všichni ale tedy já nejsem odborníci. Děkuji a hezký den.

08.04.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud je pozemek v podílovém spoluvlastnictví, tak ostatní spoluvlastníci mají při převodu předkupního práva. Toto předkupního práva se nepoužije, Pokud jde o převod osoby blízké. Takže v první řadě je třeba myslet na uplatnění předkupního práva.

I čtyři z pěti spoluvlastníků MOHOU Převést svůj podíl na třetí osobu. Po tomto převodu Můžete pozadu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Nejdříve mimosoudní a POkud to bude bezvýsledné, pak soudní. Soud při vypořádání přihlíží k velikosti podíl a takové účelné využití nemovitosti. POKUD byste chtěl pozemek v přední části a jemu by měl Zůstat pozemek v zadní části, museli byste mu nechat právo přechodu po svém pozemku, POkud by Neměl možnost se k němu dostat jinou cestou. Takové vypořádání ale je možné. O vyčlenění pozemku však nerozhodujete Vy, ale je to na dohodě nebe u soudu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Pozemek a spoluvlastnický podíl" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat můj otec je podílového spoluvlastníkem pozemku - orné půdy podle LV 1/11. Nyní chce svůj podíl 1/11 darovat 4 svým dětem, jak se změní zápis na KN? Každý z obdarovaných bude mít podíl ně jako otec 1/11 ale? Děkuji.

08.04.2021
Odpověď

Dobrý den,

předmětný podíl se v podstatě vydělí 4. To znamená, že každý z obdarovaných by měl být později vlastníkem podílu o velikosti 1/44. Dovoluji si Vás upozornit, že darovací smlouva musí být písemná a následné je třeba podat návrh na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, doposud nějaký rok žijí v České Republice. Na Slovensku reŞim se svým bratrem situaci prodeje pozemku, kdy vlastníme po rodičích každý 1/3 pozemku s domem. Poslední část vlastní sestra. Rádi bychom s bratrem pozemek prodali, avšak sestra s námi odmítá jakkoli komunikovat. Je možné pozemek prodat bez její souhlasu, když vlastníme s bratrem 2/3 daného pozemku? Dekuji za radu.

09.09.2021
Odpověď

Dobrý den,

v podstatě máte dvě možnosti. Buď může každý z Vás prodat svůj podíl jiné osobě, nebo podat návrh na zrušení podílového spoluvlastnictví. Pokud se rozhodnete prodat svůj podíl a nepůjde o prodej blízké osobě, musíte nejdříve nabídnout tento prodej sestře. Pokud ta ve stanovené lhůtě podíl neodkupuje, pak jej můžete desky převést na jinou osobu. Druhá možnost spočívá v podání žaloby k soudu, kde navrhnete, aby soud přiznal nemovitost sestře a její uložil povinnost vyplatit Vás.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, pokud má osoba spoluvlastnický podíl na pozemku, může darovat část svého spoluvlastnického podílu jiné osobě? (Cizí) Případně odprodat část svého podílu na pozemku? Děkuji za odpověď. S pozdravem

07.01.2021
Odpověď

Dobrý den, v případě podílového spoluvlastnictví existuje tzv. zákonné předkupní právo. To znamená, že v případě převodu podílu prodejem jste povinen jej nejdříve nabídnout ostatním spoluvlastníkům, resp. spoluvlastníku - to neplatí, pokud se provádí blízké osobě (manžel, sourozenec, rodiče, děti ...). Zákonné předkupní právo je upraveno v § 140 občanského zákoníku: "Pokud se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké (§ 116, 117). Pokud se spoluvlastníci nedohodnou o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů. " Ačkoliv darování je bezúplatný převod, stejné platí i v tomto případě. Prodat nebo darovat svůj podíl nebo část podílu cizí osobě můžete tedy můžete, ale musíte ho nejdříve nabídnout ostatním spoluvlastníkům.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci darovat svůj podíl na rodinném domě (1/2) své vnučce. Má být v darovací smlouvě zahrnut i souhlas mého spoluvlastníka s darováním? Jak by to mělo byt formulovány? Děkuji. S pozdravem

09.01.2021
Odpověď

Dobrý den, sice se podle ustálené judikatury vztahuje předkupní právo i na případ darování, ale ve Vašem případě se jedná o darování osobě blízké. Proto nemusíte nabídnout svůj podíl nejprve spoluvlastníku. § 140 OZ: "Pokud se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké"

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Pozemek a spoluvlastnický podíl" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, Jsme s přítelkyní vlastníci pozemku každý podílem 1/2, katastrální území - Malacky, obec - Malacky, druh pozemku - Zahrada, způsob využívání pozemku - Pozemek převážně v zastavěném území obce nebo v zahrádkářské osadě, umístění pozemku - mimo zastavěné území obce . Po koupi pozemku jsme se stali spoluvlastníky každý 1/20 na "přístupové cestě" vedené v katastru jako zahrada, tato "cesta" hranicí našeho pozemku konci ale celkově má 13 spoluvlastníků. Pokud bychom chtěli odkoupit část této "cesty" počínaje začátkem naší parcely a konče na její hranici a přiřadit ji ke stávající zahradě je třeba předkupní právo, nový geodetický posudek s naceněním odkupní části parcely? Dá se vůbec takový odkup? Děkuji.


12.03.2021
Odpověď

Dobrý den,



z otázky usuzujeme, že v podstatě chcete, aby Váš podíl na přístupové cestě po 1/20 k celku byl přičleněn k Vámi odkoupení pozemku, kterého jste spoluvlastníkem spolu s Vaší přítelkyní.



AK jsme to správně pochopili pak by bylo řešením oslovit ostatních podílových spoluvlastníků a oznámit svůj záměr, tedy došlo by ke zrušení podílového spoluvlastnictví av podstatě k odčeleneniu části 1/20 podílu na předmětné nemovitosti. K zápisu do katastru však bude nezbytný i geometrický plán.



Doporučujeme kontaktovat geodeta pro posouzení samotného vyčlenění části pozemku, kde jste podílovými spoluvlastníky.




Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, je možné získat vlastnictví k 1/2 podílu pozemku, jejímž vlastníkem 1/2 jsme my s manželem, pokud původní majitel je zemřelý a to již počátkem 20. Století a následní dědicové se nedají dohledat?

24.09.2021
Odpověď

Dobrý den přeji,

v tomto případě by šlo o trochu komplikovanější situaci. Pokud je vlastníkem tzv. neznámý vlastník, tedy osoba, která se nedá dohledat, v takovém případě spravuje pozemek Slovenský pozemkový fond. Fondu je možné zaslat výzvu k vypořádání pozemku a pokud reagovat nebude, zda odmítne, v takovém případě Vám nezbude, jen podat žalobu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Doporučuji tedy začít nejdříve žádostí na Slovenský pozemkový fond.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace