Dobrý den, budeme se s manzelem rozvadet. Rodice mi nyni chteji z jejich dedictvi zaplatit nove auto, ktere dneska mam prebirat. Chci se zeptat, zda pri sjednani povinneho ruceni mam majitelem uvest radeji jednoho z rodicu, ci zda tam muzu uvest sebe samu. Mame sepsat nejakou darovaci smlouvu? Penize za auto rodice poslali primo na ucet salonu, kde auto porizujeme. Dekuji mockrat za radu. S pranim hezkeho dne Novakova
Dobry den,
určitě sepište s rodiči smlouvu, že Vám darovali peníze na auto a také do smlouvy uveďte, že jak se ten dar platí (tedy, že to jde na účet salonu). Podpisy na smlouvě (ze strany rodičů si nechte ověřit na matrice nebo u notáře), protože pokud by to manžel zpochybňoval, důkazní břemeno by bylo na Vás.
Dobrý den, během manželství jsem dostala peněžní dar na pořízení vozu, který se nevyužil. Má právo manžel při rozvodu požadovat polovinu této částky?
Dobrý den,
manžel má právo požadovat při rozvodu polovinu částky v případě, že tato se tzv. nevmísila s ostatníma finančníma prostředky na Vašem účtu. V takovém případě by se stala součásti společného majetku.
Jinak obecně platí, že dar, který byl darován do výlučného vlastnictví jednoho z manželů není součástí SJM. Uvedené vyplývá z § 709 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho,co b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,"
Trápi vás "Patří finanční dar během manželství jen jednomu z manželů?" a chcete pomoci?
Dobrý den, budme se rozvádět a chtěla bych se zeptat - rodiče mi darovali finanční prostředky v průběhu manželství, jak mám postupovat či sepsat nějakou smlouvu, aby toto nebylo ve společném jmění manželů?
Dobrý den, finanční dar od Vašich rodičů, pokud byl skutečně určen pouze pro Vás, není součástí SJM.
Ust. 709 a násl. Občanského zákoníku stanoví:
Zákonný režim
(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co
a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,
b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,
c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,
d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,
e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.
(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.
(3) Součástí společného jmění je také podíl manžela v obchodní společnosti nebo družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství společníkem obchodní společnosti nebo členem družstva. To neplatí, pokud jeden z manželů nabyl podíl způsobem zakládajícím podle odstavce 1 jeho výlučné vlastnictví. Nabytí podílu nezakládá účast druhého manžela na této společnosti nebo družstvu, s výjimkou bytových družstev.
Pokud jste tedy za trvání manželství dostala od rodičů dar a rodiče neprojevili úmysl darovat finanční prostředky i Vašemu manželovi, nejsou tyto finance součástí SJM.
Dobrý den, prosím pokud byly darované finance od rodičů darovány pouze jednomu z manželů a ten je použil na větší část úhrady kupní ceny nemovitosti, která je zapsána do sjm, má tento nárok na tyto finance při rozvodu nebo je nemovitost již vlastněna 1/2 oběma manželi?
Dobrý den, obecně platí, že manžel má v případě rozvodu manželství a následně v případě vypořádání SJM nárok na to, aby žádal o poměrné vrácení jeho výlučných prostředků, které investoval do SJM.
Výše uvedené plyne z ustanovení Občanského zákoníku:
§ 742
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.
Tedy, pokud manžel doloží, že se jednalo o jeho výlučné prostředky, kterými zhodnotil nemovitost nacházející se v režimu SJM, bude si moci investovanou částku dle výše uvedeného pravidla nárokovat.
Toto však bude záležet na tom, jak se při vypořádání SJM dohodnete, neboť pokud se sami dohodnete o vypořádání SJM, můžete se na finančním vypořádání dohodnout. Pokud byste se nedohodli a bylo by třeba podat žalobu soudu, tento bude postupovat dle výše uvedených pravidel Občanského zákoníku.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu