Moje dcery zdědili po otci 1 / 3Domy a jejich strýc jejich nechce pustit ani na dvůr ze Tam nemají žádné pravo vstoupit. Jak je to vlastně podle zákona na co maji pravo.
Dobrý den,
spoluvlastník má taková práva a povinnosti k věci (nemovitosti), jako kdyby byl vlastníkem. Může nemovitost užívat, nakládat s ní, rozhodovat o jejím právním osudu. Tato práva však omezeno výškou spoluvlastnického podílu. Skutečnost, že disponují podílem o velikosti 1/3 neznamená, že nemohou vstoupit na nemovitost. Podíl vyjadřuje pouze míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech souvisejících s nemovitostí. Například, pokud by byly spoluvlastníky ovocných stromů, tak mají nárok na 1/3 z celkové úrody. Na druhé straně, pokud je třeba hradit nějaké platby za udržování nemovitosti, či opravy, tak musí přispět 1/3 z celkové ceny. Podíl však určitě neznamená, zda spoluvlastník vlastníkem konkrétní části společné nemovitosti, např. dvora a pod. Strýc tedy jedná v rozporu se zákonem.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Jak máme postupovat, abychom zamezili kouření zakazniky před vchody dvou Provoz pohostinské charakteru v obytné domě. Provozy si svévolně zřídilo kuřačka zóny před vstupy, kde se houfně Zdržuj zákazníci, kouří, popíjí, debatují do pozdních nočních hodin. V bezprostřední blízkosti se nacházíte byty s vlastnickými právy. Na nase podněty nereaguje provozu, správce bytového domu, ani developer.
Dobrý den,
v takovém případě je možné obrátit se na obec s žádostí o vyřešení situace. Podle § 5 občanského zákoníku POKUD došlo ke zřejmému zásahu do pokojného stavu, lze se domáhat ochrany na obci. Obec Může předběžně zásah zakázat nebo uložit, aby byl obnoven předešlé stav. Tým není dotčených právo domáhat se ochrany u soudu.
Existuje takové možnost podat k soudu žalobu podle § 127 odst. 1 a násl. Občanského zákoníku. V žalobě lze domáhat se, aby se vlastník věci zdržet zásahu do Vašeho vlastnického práva. Musí jít o zásahy nad míru přiměřenou místním poměrům. Petit žaloby (to, jak chcete aby soud rozhodl) je třeba formulovat zásadně negativní, čili např. vlastník věci je povinen zdržet se zásahu do práv ve formě výparů, hluku, apod. POKUD soud rozhodne ve váš prospěch a uloží mu takovou povinnost, závisí už na povinnou, jakým způsobem zajistí, aby více nezasahoval do práv. Žaloba Může podle judikatury Soudal směr nejen vůči vlastníkovi, ale vůči každému, tedy např. i nájemníkům.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se prosím zeptat, zda může soused manipulovat s dřevem přes můj pozemek. Konkrétně, palivové dřevo z dvora odnáší tak, že přistaví nákladní auto s tzv. rukou auto je na jeho pozemku, avšak pozemek je úzký přesně na šířku auta, a nakládka probíhá tak, že každé uchopení dřeva se přesouvá přes můj pozemek. Majitelem pozemku jsem jen krátce, do té doby to byla pouze plocha s obráběnou půdou a stržení plotem. My jsme postavili zcela nový plot. Musím strpět takový způsob? Běžně lidé, když nemají prostor tak to nakládají ručně, čímž neohrožují souseda. Děkuji.
Dobrý den,
na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
Podle ust. § 127 Obč. zákoníku platí, že "vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čímž vážně ohrožoval výkon jeho práv. Proto zejména nesmí ohrozit sousedovu stavbu nebo pozemek úpravami pozemku nebo úpravami stavby na něm zřízené bez toho, že by učinil dostatečné opatření na upevnění stavby nebo pozemku, nesmí nad míru přiměřenou poměrům obtěžovat sousedy hlukem, prachem, popílkem, kouřem, plyny, parami, pachy, pevnými a tekutými odpady, světlem, stíněním a vibracemi, nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemky a nešetrně, popřípadě v nevhodné roční době odstraňovat ze své půdy kořeny stromu nebo odstraňovat větve stromu přesahující na jeho pozemek. "
Odst. 3 cit. § 127 obč. zákoníku: "Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu av nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Pokud tím vznikne škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zbavit. "
Dále podle ust. § Obč. zákoníku platí, že "každý je povinen počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí."
Ze žádného ustanovení Obč. zákoníku nevyplývá, aby soused, pokud nezasahuje do Vašeho pozemku jako nemovitosti / půdy / nemohl přenášet břemeno vzduchem pomocí mechanismů, je zde pouze omezení v tom, že nesmí ohrožovat Vaši stavu nebo pozemek.
Pokud je situace taková, jak popisujete, bylo by správné ze strany souseda by Vás dopředu upozornil, ve kterém konkrétním čase bude zacházet s palivovým dřevem a to hlavně z důvodu, aby nedošlo k nějakému úrazu a škodám na životech, tak k poškození vašeho majetku. Je to i otázka bezpečnosti při práci ze strany řidiče, který předmětné motorové vozidlo obsluhuje.
V případě, že by došlo k poškození Vašeho plotu touto uvedenou činností překládky dřeva byl by povinen Vám nahradit Vám vzniklou škodu v plném rozsahu.
Doporučujeme komunikaci se sousedem a tedy pokud to neudělal soused, bude správné, abyste ho Vy sám upozornili na jeho povinnosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
SE, as mi neprávem odpírá vstup do objektů, v nichž má sídlo zaměstnavatel, u kterého pracuji na řádnou smlouvu. Práci nyní provádím omezeně mimo těchto prostor. Jak mám v tomto případě postupovat já, resp.zamestnávateľ, aby se daná věc vyřešila? Je to na právní spor vůči SE, as? Děkuji.
Dobrý den, vycházejíce z vaší otázky mám za to, že vlastníkem nemovitosti (objektu) kde má sídlo Váš zaměstnavatel je společnost SE, as Váš zaměstnavatel má následně s nimi uzavřenou nájemní smlouvu na nájem některých prostorů, kde byste měli vykonávat svou práci i Vy . V takovém případě nevidím žádný důvod k tomu, aby Vám nebo Vašemu zaměstnavateli společnost SE, as odmítala vstup do předmětné nemovitosti. Stejně, pokud Váš zaměstnavatel má v těchto oblastech vlastní objekty (pokud jde o průmyslový park), nemá společnost SE, as žádné právo na odepření vstupu do těchto nemovitostí. Předpokládám však, že SE Vám ve vstupu do objektu nebrání bezdůvodně. Doporučuji Vám kontaktovat správce těchto objektů, případně přímo vedení společnosti SE o vysvětlení situace. Rovněž se u Vašeho zaměstnavatele informujte, zda nedošlo k ukončení nájemní smlouvy mezi ním a společností SE. To by vysvětlovalo důvody, pro které Vám SE nepovolila vstup do objektů.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, zakládáme společnost s ručením omezeným a jeden ze společníků je nezletilá osoba. Při zakládání společností, podepisování společenské smlouvy a všech potřebných dokumentů podepisoval kromě nezletilého i jeho zákonný zástupce. Podpisy byly ověřeny na obecním úřadě. Nezletilý není jednatelem společnosti. Dokumenty byly podány k soudu a ten zápis do obchodního rejstříku zamítl. Potřebujeme soudem schválené oprávnění nakládat s majetkem nezletilého. Moje otázka co přesně máme podat k soudu, aby se tento problém vyřešil. Bude stačit zplnomocnění (generální plná moc) od nezletilého jeho zákonný zástupce? Za radu předem děkuji.
Dobrý den, podle § 28 občanského zákoníku, pokud zákonní zástupci jsou povinni též spravovat majetek těch, jejichž zastupují, a nejde-li o běžnou věc, je k nakládání s majetkem třeba schválení soudu. Odrazem tohoto ustanovení je § 119 civilním mimosporového řádu, podle kterého, právnímu úkonu, který učinil zákonný zástupce za nezletilého, soud schválí, pokud je to v zájmu nezletilého. Soud právní úkon učiněn v zájmu nezletilého schvaluje ve zvláštním řízení ve věci péče soudu o nezletilé. Založení obchodní společnosti jménem nezletilého nelze považovat za běžnou věc a proto je nutné postupovat v souladu s uvedenými zákonnými ustanoveními a zahájit soudní řízení. Souhlas soudu proto není možné nahradit generální plnou mocí ze strany nezletilé osoby.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Odepření vstupu pro pozemek." a chcete pomoci?
Dobrý den měla bych na Vás pár otázek. Moje máma má 55 let, je svobodná a bývá v rodičovském domě, polovinu domu zdědila po smrti své matky a druhou polovinu jí daroval otec, který ještě žije, ale má tam doživotní právo, ale bývá na jiné adrese i se svou přítelkyní, kde mě také doživotní právo a také trvalý pobyt. Jedná se o to, že nyní mé mámě zakazuje a přikazuje co má a co nemá dělat, co si může a co nemůže koupit, zakazuje mně tam chodit is mou dvouletou dcerou, rozhoduje on o všem, míchá se i do našich finančních záležitosti a minule i fyzicky napadl mou dceru. Stále říká, že on je tam PÁN. Ale abych to upřesnila na správnou míru, tak je pravda, že já jsem kdysi pijávala, už jsem s tím dávno skončila, ale nechce tomu věřit a stále mě hází do jednoho pytle a dělá i mně ze života peklo. Moje máma je i psychicky nemocná už od mého narození, ale je svéprávná ai pracuje a myslím si, že on jí také tímto jeho chováním jen přidává, protože má ráda mou dceru a tím, že mně zakazuje tam chodit, tak zakazuje i styk se svou vnučkou. Ale ještě je v tom jeden háček, že přispívá do domu penězi-dal na opravu střechy a zateplení. Tímto se Vás chci zeptat, zda má právo zasahovat do mámina života, stejně do našeho, zda může fyzicky napadat mou dceru a zakazovat mi navštěvovat svou matku? Za odpověď Vám předem děkuji. S pozdravem.
Dobrý den, otec Vaší matky nemá právo Vám a Vaší matce zasahovat do vašeho života.
Nemůže Vám ani zakazovat vstoupit do domu a nemůže Vám ani přikazovat co máte dělat.
Pokud má právo doživotního užívání ik jiné nemovitosti av maminčině nemovitosti už nebývá, pak to je důvod pro zrušení jeho věcného břemene.
Pokud fyzicky napadl svou dceru, podejte trestní oznámení, není přece možné, aby se k vám takto choval. Pokud mu to dovolíte, může se to stupňovat.
Pokud jde o jeho investice do domu, tak tyto nemusí dělat a je to na jeho dobré vůli.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chci se Vás ještě zeptat, že jakým způsobem se dá zrušit věcné břemeno, kdo podává návrh a kde? A musí to podepsat i dotyčný - čili mámin otec? Protože, když se dozví o tom, tak je schopen nás i zbít.
Dobrý den, pokud by souhlasil se zrušením, tak se to dělá dohodou. Pokud by nesouhlasil, což je Váš případ, tak se to podává k soudu. Oprávněný z věcného břemene nemusí souhlasit, proto se to podává k soudu, protože nebude souhlasit. Jakkoliv nezákonně se k Vám zpráva, podejte na něj oznámení na policii.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer. Souseda po 25-ti let oplotila svůj pozemek 0. 60 cm od mého domu. Zda je povinna umožnit vstup na její pozemek při opravě domu. Děkuji.
Dobrý večer, na Vaši otázku zasíláme následující odpověď:
Podle ust. § 127 odst. 3 občanského zákoníku platí:
"Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu av nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Pokud tím vznikne škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zbavit. "
Odpověď na Vaši otázku je ano.
Jen poznamenáváme, že podle stavebního řádu stavba oplocení podléhá ohlašovací povinnosti na stavebním úřadě, kterým je obec. S výstavbou oplocení mohla začít realizovat až poté, co jí bylo ze strany stav. úřadu oznámeno, že vůči výstavbě nemá námitky.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, předěláváme dům a souseda nám nechce umožnit vstup na její pozemek. Dům je na našem pozemku plot tam není jako kdyby dům nahrazoval plot ale, abychom se tam dostali musíme na její pozemek vstoupit co nám není umožněno je povinna nám to povolit? Jedná se o malou část předělávky. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme následující odpověď:
Ve věci je třeba podat ohlášení popřípadě požádat o stav. povolení stavebnímu úřadu podle ust. stavebního řádu a současně uvést v tomto ohlášení případně žádosti o stav. povolení, že přístup k Vaší stavbě, na níž budou prováděny rekonstrukční práce je možný pouze ze sousedního pozemku, protože stavba stojí na hranici se sousedním pozemkem.
Stavební úřad v souladu s ust. § 135 stavebního řádu uložit vlastníkovi sousedního pozemku, aby přístup na svůj pozemek strpěl a umožnil Vám takto provedení rekonstrukčních prací.
Citujeme ust. § 135 stav. pořádku:
"Opatření na sousedním pozemku nebo stavbě
(1) Pro uskutečnění stavby nebo její změny a pro provedení nezbytných úprav udržovacích nebo zabezpečovacích prací a pro odstranění stavby může stavební úřad uložit těm, kteří mají vlastnická nebo jiná práva k sousedním pozemkům nebo stavbám, aby trpěli provedení prací ze svých pozemků nebo staveb.
(2) Ten, kterému uložil stavební úřad opatření podle odstavce 1, je povinen dbát, aby co nejméně rušil užívání sousedních pozemků nebo staveb a aby prováděnými pracemi nevznikly škody, kterým je možno zabránit; po skončení je povinen uvést sousední pozemek nebo stavbu do původního stavu, a pokud to není možné nebo hospodářsky účelné, poskytnout vlastníkovi náhradu podle obecných předpisů o náhradě škody. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Odepření vstupu pro pozemek." a chcete pomoci?
Dobrý den, prosím Vás o řady. Čtu tu o povinnosti pustit a strpět souseda v našem dvoře za účelem nezbytné údržby jeho domu. Platí to tedy i na zateplení a následnou fasádu staršího domu? Jde o to, že nemají vynechán podle mě dostatečný odstup. Dům je od našeho pozemku vpředu cca 40 cm a zužuje se to vzadu na 20cm. Chtějí dávat 10 cm hrubý polystyren. Nechceme dělat problémy, jen by dům ráda věděla jejich i naše práva i povinnosti. Děkuji.
Dobrý den. Je přirozené, že na jedné straně nechcete dělat sousedem problémy, ale na druhé straně potřebujete mít zabezpečené vlastní práva. Přesně pro Vaši situaci je možné aplikovat ustanovení § 127 odst. 3 občanského zákoníku, které říká: "Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu av nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Pokud tím vznikne škoda na pozemku nebo stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zbavit. "
Základem je tedy to, že sousedům musíte vstup umožnit, ale jen v nezbytné míře a pokud způsobí škodu, tak za ni budou nést odpovědnost, které se neumí zbavit.
Z hlediska zateplení je třeba sledovat pouze to, zda se tedy nezpůsobila škoda a také to, zda zateplení nebude přesahovat na Váš pozemek.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu