Dobrý den. Chci Vás poprosit o radu. Manželka mě opustila a už jistý čas žijeme v rozluce, nebydlíme spolu ale nejsme rozvedení. Manželka mě informovala, že si chce vzít hypotéku na byt. Otázka zní: Pokud by jí banka schválila úvěr bez mého podpisu, v případě nesplácení, může banka požadovat ode mne splácení tohoto úvěru? A co mohu podniknout já abych nemusel splácet manzelkyne dluhy? Za včasnou odpověď předem velmi děkuji.
Dobrý den, na uzavření úvěru jedním z manželů, není třeba souhlasu druhého manžela. Každý z manželů může zavazovat samostatně, přičemž sám odpovídá za splácení dluhu. Souhlas druhého manžela se vyžaduje pouze při nakládání se společným majetkem, pokud nejde o běžnou věc. Běžnou věcí by nebylo např. zřízení zástavního práva k nemovitosti patřící oběma manželům, což je obvyklým prostředkem zajištění splácení úvěru. Dovolím si Vás upozornit, že i když každý z manželů samostatně odpovídá za splácení dluhu, který převzal, je věřitel oprávněn uspokojit svou pohledávku z celého majetku patřícího do společného jmění manželů.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Poprosím o radu, co mám dělat. Manžel bez mého souhlasu sebral půjčku z Cofidisu a koupil auto. Manžel bohužel tragicky zahynul a já nevím co s tím dělat. Ve velkém technickém je manžel zapsán jako majitel vozidla. Splácel jeden rok a ještě třeba platit čtyři roky. Pokud se vzdám dědictví, může banka iv takovém případě ode mne vymáhat dluh? Děkuji za odpověď. S pozdravem.
Dobrý den, ve smyslu ustálené rozhodovací praxe soudů může jeden z manželů vzít půjčku / úvěr i bez souhlasu druhého manžela. Pokud v rámci dědického řízení po Vašem zesnulém manželovi nedědí žádný jiný majetek, můžete dědictví odmítnout a tím pádem se "zbavit" všech dluhů. Pokud dědictví odmítnete, banka nebude moci od Vás požadovat plnění jeho dluhu. Je však třeba si dát pozor na to, že se dědictví odmítá jako celek. Tzn. že pokud jsou předmětem dědění i jiné věci stejně odmítnete dědictví ve vztahu k těmto věcem. Takové řešení není vhodné tehdy, pokud jste spolu vlastnili i nemovitost.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, manžel si vzal bez mého vědomí úvěr v bance. Nejsem nikde uvedena jako Spolužadatel ani ručitel. Může ode mě v případě úmrtí nebo nesplácení banka požadovat splácení tohoto úvěru? Byt byl můj ještě před uzavřením manželství, takže nespadá do SJM a ostatní majetek de facto nemáme. Já jsem na rodič. dovolené, takže splácet bych to neměla velmi z čeho. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, jeden z manželů si může vzít úvěr i bez souhlasu druhého manžela. Vůči bance je zavázán pouze tento z manželů, ale v případě, že by dluh a splátky úvěru nesplácel, podle ustanovení § 147 odst. 1 občanského zákoníku je možné pohledávku uspokojit i ze společného majetku manželů, tj z majetku patřícího do SJM. Majetkem patřícím do SJM může být ve Vašem případě například úspory vytvořené během manželství, resp. Váš příjem během trvání manželství. Pokud jste nemovitost nabyly před uzavřením manželství, nepatří do SJM a nebude možné ji použít k uspokojení věřitele. V případě jeho smrti byste měli možnost dědictví odmítnout, pokud jeho dluhy budou převyšovat jeho majetek. Pokud byste dědictví neodmítli, občanský zákoník Vám poskytne ochranu v tom rozsahu, že za závazky zůstavitele zodpovídáte pouze do výše hodnoty majetku, který nabudete v dědickém řízení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chtěla bych s partnerem požádat o hypoteční úvěr. Partner je Polák s přechodným pobytem na SR. V Polsku má ženu, se kterou již 12 let nežije, ale rozvedený není. Prosím Vás o radu jak postupovat při vybavení hypotéky v takové situaci. Za odpověď předem děkuji.
Dobrý den, podle Slovenské právních předpisů na to, aby si jeden z manželů, ačkoli i během trvání manželství vzal úvěr nepotřebuje souhlas druhého manžela. V Polsku, podle jejich zákonů, však může být podmínkou platnosti takového právního úkonu potřeba souhlasu druhého manžela. Nad rámec toho si Vám dovoluji uvést, že musíte z pohledu právní jistoty Vás i jeho zkoumat, zda v polském právu nepatří takový úvěr do společného jmění manželů (ačkoli by si ho bral v SR). To by mohlo znamenat, že jeho manželce vznikne nárok na 1/2 těchto peněz získaných úvěrem.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, moje otázka zní. Jak se řeší situace, že ještě nejsem rozvedená ale rozvádím se. Chci si koupit dům, vzít hypotéku. Samozřejmě chci vynechat manžela. Přečetla jsem si, že v bance problém s hypotékou nebude, ale nerozumím docela SJM, která se bude dělit po rozvodu. Jak vyjmout hypotéku a můj nový dům z SJM, aby manžel neměl nárok na něj. Děkuji.
Dobrý den,
pokud ještě manželství pravomocně nezaniklo a Vy si chcete vzít hypotéku, nepotřebujete na to souhlas manžela. Pokud byste však získali dům do právní moci rozsudku o rozvodu manželství, patřil by do SJM. Máte dvě možnosti, buď počkat do právoplatného rozvodu a koupit dům až potom nebo sepsat s manželem dohodu u notáře, že dům, který nabudete hypotékou, nebude patřit do SJM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Může vzít manželka úvěr bez mého souhlasu?" a chcete pomoci?
Dobrý den,
dva sourozenci kupují byt do podílového spoluvlastnictví s maminou (1/2), s tím, že oba sourozenci mají manželství a domluvu s manželkami o zúžení SJM na tento konkrétní podíl (každý sourozenec bude mít podíl 1/4). Může si jeden ze sourozenců vybrat spotřební úvěr na koupi tohoto podílu bez vědomí své manželky? Bude takový úkon platný? Děkuji pěkně předem za odpověď. S pozdravem.
Dobrý den,
odpověď na Vámi uvedenou otázku dává ust. § 147 Obč. zákoníku platí:
"(1) Pohledávka věřitele jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při plnění rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů.
(2) To neplatí, jde-li o pohledávku věřitele jednoho z manželů, kteří se dohodli podle ustanovení § 143a , pokud tato pohledávka vznikla při používání majetku, který nepatří do společného jmění manželů. "
Z uvedeného ustanovení vyplývá, že na vzetí spotřeb. úvěru nepotřebujete souhlas manželky, ovšem v případě neplacení úvěru, věřitel se může domáhat při výkonu rozhodnutí, aby jeho pohledávka byla uspokojena i prodejem majetku patřícím do SJM. Uvedené neplatí v případě, pokud máte sepsanou notářský zápis o zúžení SJM ve smyslu ust. § 143a / Obč. zákoníku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu