Otázka

Musí souhlasit s dohodu všichni spoluvlastníci?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, na více LV jsou vedeni spoluvlastníci, na jednom z nich jen dva v ideálním podílu po jedné polovině, na ostatních LV v různých podílech. Ti dva se chtějí vypořádat. Je možné uzavřít takovou dohodu, ve které budou jen tito dva účastníci, aby si vypořádali, jen své podíly, nebo s dohodou musí souhlasit i ostatní podílníky spoluvlastníci. Dohoda by byla uzavřena, tak, že na každém z listech vlastnictví by zůstal jen jeden z nich ,. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den.

Z vaší žádosti máme za to, že osoba, se kterou se chcete vypořádat není blízkou osobou dle ust. § 116 a 117 občanského zákoníku, (tj. Příbuzný v řadě, rodič, dítě, sourozenec a manžel) proto prioritně dáváme do pozornosti ustanovení občanského zákoníku upravujících podílové spoluvlastnictví.

Základem vlastnického práva je ve smyslu § 123 zákona č. 40/1964 Sb., Občanského zákoníku (dále jen ,, občanský zákoník ") právo vlastníka v mezích zákona předmět svého vlastnictví držet, užívat, požívat jeho plody a užitky a nakládat s ním.

Věc může být ve smyslu § 136 odst. 1 občanského zákoníku ve spoluvlastnictví více vlastníků.

Podle § 136 odst. 2 občanského zákoníku je spoluvlastnictví podílové nebo bezpodílové. Společné jmění může vzniknout jen mezi manžely.

Na závěr naší odpovědi se však pro úplnost věnujeme i ustanovením upravujícím společné jmění manželů.

podílové spoluvlastnictví

Základní úprava podílového spoluvlastnictví je obsažena v § 137 - 142 občanského zákoníku.

V souladu s § 137 odst. 1 občanského zákoníku platí, že podíl vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci.

Spoluvlastnický podíl je v podstatě číselným vyjádřením právního statusu spoluvlastníka ve vztahu ke společné věci, a tedy určuje míru účasti na právech a povinnostech vážících se k této společné věci.

Ust. § 139 občanského zákoníku stanoví, že z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.

Podle § 139 odst. 2 občanského zákoníku o hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti podílů.

Při rovnosti hlasů, nebo pokud se většina nebo dohoda nedosáhne, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud.

Podle § 140 občanského zákoníku jestliže se spoluvlastnický podíl, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže ledaže jde o převod osobě blízké (§ 116, 117). Pokud se spoluvlastníci nedohodnou o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.

Ust. § 141 odst. 1 občanského zákoníku stanoví, že spoluvlastníci se mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemném vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, dohoda musí být písemná.

Podle § 141 odst. 2 občanského zákoníku je každý ze spoluvlastníků povinen vydat ostatním na požádání písemné potvrzení o tom, jak se vypořádali, neměla již dohoda o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemném vypořádání písemnou formu.

Každý má právo disponovat se svým podílem, může jej převést na jiného, může jej darovat, přenechat závětí.

Forma vypořádání podílů

Uspořádat vzájemné právní vztahy mezi dvěma spoluvlastníky Vám umožňuje současná právní úprava buď uzavřením Směnná smlouvy (zaměníte svůj spoluvlastnický podíl k některé z nemovitosti za spoluvlastnický podíl druhého spoluvlastníka k jiné nemovitosti zapsané na jiném listu vlastnictví), případně uzavřením darovací nebo kupní smlouvy.

Predpoklamáme, že pokud jste zapsáni oba na stejných listech vlastnictví, Vaše podíly by mohly být přibližně ve stejné velikosti a ve stejné ceně, což je důležité při uzavření Směnná smlouvy v tom smyslu, zda se záměna proběhne úplatu nebo bezúplatně.

Je však třeba zdůraznit, že v případě pokud druhý spoluvlastník není Vám blízkou osobou ve smyslu výše uvedeného, takový převod spoluvlastnického podílu a to ať už na základě Směnná, darovací, případně kupní smlouvy podléhá právnímu režimu podle § 140 občanského zákoníku, podle kterého ostatní podílníky spoluvlastníci mají k převádění podílu předkupní právo.

To znamená, že před uskutečněním zamýšleného převodu jste povinni všem spoluvlastníkem nabídnout k prodeji svůj spoluvlastnický podíl s uvedením za jakou cenu.

Pokud ostatní spoluvlastníci se Vaši nabídku by nereagovali vůbec, máte možnost bez souhlasu ostatních spoluvlastníků převést svůj spoluvlastnický podíl na druhého spoluvlastníka.

V případě, že by reagovaly více spoluvlastníci, mají právo vykoupit převáděn podíl podle velikosti jejich podílů.

Jelikož nám není známo, zda nejde o společnou nemovitost podle ust. § 8 zákona č. 97/2013 Sb o pozemkových společenstvích pro úplnost věci uvádíme, že na převod spoluvlastnického podílu v tamto případě se vztahuje § 9 odst. 7 tohoto zákona, podle kterého jde-li o převod mezi členy společenství se nevztahuje ust. § 140 občanského zákoníku a tudíž převod spoluvlastnického podílu lze uskutečnit bez provedení nabídky prodeje ostatním spoluvlastníkům společné nemovitosti.

Při provedení záměny pozemků je třeba respektovat ust. § 24 odst. 1 zákona č. 180/1995 Sb o některých opatřeních na uspořádání vlastnictví k pozemkům ve vztahu k nabývání zaměňován pozemku v tom smyslu, aby při vypořádání spoluvlastnictví nevznikl ke stávajícím pozemkům spoluvlastnický podíl nebyl menší než 2000 m2 u zemědělské půdy a 5000 m2 u lesních pozemků.

To neplatí, pokud se podíl na pozemku spoluvlastníka zvyšuje jiným podílem nebo částí podílu na stejném pozemku a vlastnictví převáděného podílu nebo podílu, který byl předmětem přechodu vlastnického práva zanikne.

Jelikož nám není známa ani skutečnost, zda nejde o zemědělský pozemek doporučujeme tento převod řešit prostřednictvím buď notáře nebo advokáta ve vztahu k možné aplikaci zákona č. 140/2014 Sb o nabývání vlastnictví zemědělského pozemku ao změně některých zákonů v platném znění.

společné jmění

Ve smyslu § 143 občanského zákoníku je ve společném jmění manželů vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.

Na základě výše uvedeného vyplývá, že pokud by podíly, které se mají vypořádat, nebyly součástí Vašeho společného jmění, budete postupovat podle výše uváděných ustovení občanského zákoníku upravujících podílové spoluvlatníctvo.

Pokud by však předmětné podíly byly součástí společného vlastnictví, nelze vypořádat je tak, aby na každém z listech vlastnictví zůstal jen jeden vlastník.

V této souvislosti ještě doplňujeme, že občanský zákoník v ust. § 143a odst. 1 umožňuje manželem dohodou rozšířit nebo zúžit stanovený rozsah společného jmění. Obdobně se mohou dohodnout io správě společného majetku.

Ve smyslu § 148 občanského zákoníku je dokonce možné ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům, aby soud na návrh některého z manželů toto spoluvlastnictví zrušil i za trvání manželství.

souhlas manžela

Na závěr si ještě pro úplnost dovolujeme upozornit na ust. § 145 odst. 1 občanského zákoníku, který stanoví, že běžné věci týkající se společných věcí může vyřizovat každý z manželů. V ostatních věcech je třeba souhlasu obou manželů; jinak je právní úkon neplatný.

Následně v souladu s ust. § 145 odst. 2 občanského zákoníku platí, že z právních úkonů týkajících se společných věcí jsou oprávněni a povinni oba manželé společně a nerozdílně.

Na základě výše uvedených ustanovení občanského zákoníku si Vás dovolujeme upozornit, že pokud jsou podíly, které si chcete vypořádat, ve společném jmění mezi Vámi a Vaší manželkou, musí s uzavřením dohody souhlasit, což dosvědčí svým podpisem na dohodě.

V opačném případě by se mohla Vaše manželka ve smyslu § 40a občanského zákoníku u soudu dovolat neplatnosti právního úkonu. V tom případě by se na takový právní úkon hledělo tak, jako by se nikdy nevykonal a Vy byste byli povinen vrátit věci do původního stavu.

Vypořádat Podílové spoluvlastnictví lze dohodou uzavřenou před mediátorem, notářem nebo advokátem. Pokud k dohodě nedojde podílové spoluvlastnictví může vypořádat na základě žaloby soudu. Doporučujeme Vám proto vyhledat advokáta nebo mediátora a pokusit se celou záležitost nejprve řešit mimosoudně. Ušetříte tím finanční prostředky i čas.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den. Obracíme se na Vás jménem mé mámy. Jde o spoluvlastnictví rodinného domu pozemek po rodičích. Majetek byl rozdělen mezi 3 sourozenci, s tím, že moje maminka má nejvyšší podíl, protože doopatrovala obou rodičů a podíl po matce dostala formou darovací smlouvy. Stará se o dům, i pozemek i po smrti rodičů, protože sourozenci nejeví zájem, nemají zájem ani komunikovat. Mamina se snažila osobně se s nimi dohodnout, že jim vyplatí jejich podíl, s tím, že jí zůstane celá Nemovitost. Ale osobně se s nimi dohodnout nedá. Jeden ze sourozenci požadoval částky, na kterou mamina nakonec přistoupila, i když nebyl proveden žádný odhad hodnoty nemovitosti, ale nevíme z nějakého důvodu, znovu požadoval zas vyšší částky, co jsme doposud odmítl. Nebyla takto se to nedělá, nedá se dohadovat a neustále mění, to na čem jsme se dohodli. Druhý sourozenec, ten souhlasí s ledajaký částky, prostě chce Mít tolik, co dostane ten druhý. Mají stejný podíl oba. Na základě toho problému jsme oslovili advokáta, aby nám pomohl dořešit tento problém. Jeho postup byl: dat provést odhad hodnoty nemovitosti, kterou provedla realitní kancelář / na jeho doporučení, to, že prý stačí resi pouze realitní kanceláří /, na základě toho odhadu sepsal dokument, v němž vypočítal částky, která jim bude vyplacena na základě jejich podíl. Po odeslání dokumentu sourozencům, se ozval jeden se sourozence, který už jednou požadoval vyšší částky, opět se vyjádřil ke dané věci tak, že nesouhlasí z danou částky, žádá, aby mu byla vyplacena částka, z hodnoty domu, která byla tzv, Recent při dědickém řízení po otci. Vysvětlení: po otci, bylo dědické řízení, kde se notář Ptal na přibližný odhad nemovitosti, aby věděl odvěsně daň., Částka, která byla Recent, byla úplně z břicha, nebyl Delano žádný odhad, ani nikdo, kdo se v daném oboru pohybuje se nevyjadřují, jakou hodnotu ta Nemovitost má. Notář to sepsal, pouze na základě toho, co Řekl jeden ze sourozenci. Částka je vysoká, daná Nemovitost nemá takovou hodnotu a ten sourozenec požaduje svůj podíl z této částky, ne z tého co stanovila aktualní realitní kancelář. Na základě toho nás nyní advokát žádá, abychom dali opět Udělat odhad tzv. znalecký posudek, znalcem, působící v daném oboru. Pro nás je to finančně zatěžující. Přijde nám to z našeho pohledu nehospodárné, jako pan advokát postupoval. Už nyní si pan advokát vyžaduje vysokou částku, nyní opět mame Resia totéž, jen se znalcem, znovu pan advokát sepíše dokument a opět jen čekáme. Táhne se to už od ledna tohoto roku, k ničemu jsme se nedopracovaly. Pan advokát nám neví říct Přesně jako máme postupovat, PTA se mé mámy, že jak a co dál. Přijde nám to trochu neprofesionální, dost hrubě i vyběhli na mou maminku. Proto nevíme nyní jako mame postupovat, zda je možné nějak jinak postupovat. Co byste nám navrhli? Jak v dané věci postupovat, co Můžeme Očekáváme? Čemuž se máme vyvarovat. Máme se do 7 dnů obrátit na advokáta s odpovědí, jaký je náš postup. POKUD nejsme spokojeni se službami advokáta, jak mame postupovat? Poprosím Vás o Jakékoliv rady, postupy, doporučení. Předem děkuji za odpověď.

20.05.2023
Odpověď

Dobrý den, hodnota nemovitosti se stanoví dohodou, POkud se neumějí dohodnout, tak nejjistější řešení (nejvíc pravého) je stanovit cenu znaleckým posudkem. Cena stanovená realitní kanceláří se přibližuje tržní ceně stanovené znalcem.

Cena uvedená notářem nemá žádnou vypovídací hodnotu a není rozhodující.

POKUD se nedohodnete na ceně, tak se nedohodnete ani na vypořádání a tedy asi budete věc resi soudní cestou. Advokát se snažil Naji nejlepší řešení. V případě dalších dotazů mi napište.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace