Dobry den, prosim o radu. Jsem majitelkou nemovitosti, kterou jsem nabyla za svobodna. Po uzavření manželství planujem byt pronajímá. Budou příjmy z pronájmu rozděleně i budoucí manželé automaticky na polovinu? V případě prodeje, také se rozdělí částka na polovinu? Druha oblast se tyka domu. S partnerem jsme spolu koupili větší byt, novostavbu (oba este za svobodna), ktery bude zkolaudován zřejmě až po svatbě. Tento byt je financování hypoték, kde já budu splácet 30%, příští manzel zbytek. Zmnit se rozdělení financování po svatbě automaticky na polovinu? Definice% podílu po celou dobu splácení je pořízena v kupní smlouvě. Je závazná tato? Nebo po uzavření manželství budu muset platit polovinu splatky? Ve smlouvě je také, že jsem 50% majitelka noveho bytu, 50% příští manzel. Co se stane v případě, že příští manzel přestane splácet hypotéku? Budu muset já platit i jeho cast, ci jen 30%? On je hlavní žadatel. Dakujem.
Dobrý den příjmy z pronájmu nemovitosti patřící jen jednomu z manželů jsou příjmem SJM a proto jsou společné. Pokud byste však prodávali uvedenou nemovitost, příjem z prodeje by byl pouze Váš.
Pokud jde o nabytý byt, tak v tomto případě okamžikem, kdy jste vstoupili do manželství, platíte úvěr společně, tedy ze společných příjmů. V SJM platí, že příjem jednoho z manželů je i příjmem druhého manžela. Pokud jste v bance spoludlužníci, není rozhodující kdo je hlavní a kdo je vedlejší spoludlužník protože zákon zná pouze spoludlužníků (ne hlavního a vedlejšího). Vůči bance jste oba zavázáni určitě společně a nerozdílně, proto pokud by manžel přestal platit úvěr, museli byste ho splácet Vy.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Můj otec se v létě oženil s jeho dlouholetou partnerkou. Oba jsou vlastníkem bytu, které samozřejmě byly pořízení ještě před svatbou. Jak to bude s dědictví těchto bytů? Z jejího bytu jen její děti az otcova jen já s bratrem, nebe se to pak všechno Domis? Byla by třeba nějaký písemná dohoda? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
POkud nabyl byty ještě před manželstvím, pak Patří jen tomu kterému manželovi. Manžel však dědí along s dětmi zůstavitele. To znamená, že POkud by např. zemřel otec, dědilo by jeho děti a manželka. Manželčiny děti (pokud nejsou jejich společné) by po něm nemají přebírá. Totéž platí v případě smrti jeho manželky.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat v létě se s dlouholetým přítelem budeme brát. Každý máme nemovitosti nabyté před manželstvím. Oba máme děti z předchozího manželství, proto by mě zajímalo jak to je v případě smrti jednoho z nás, zda nemovitost v případě mé smrti se dědí pouze mezi mé děti nebo i mezi partnera a jeho dceru a naopak. Třeba zeptat nějakou předmanželskou smlouvu, aby nebyl potom nějaký problém.
Dobrý den, v případě smrti kteréhokoliv manžela, pokud není zřízen závěť, budou dědici v dědickém řízení děti a pozůstalý manžel. Tzn. že Vaši nemovitost bude dědit pozůstalý manžel a Vaše děti a opačně ve vztahu k jeho nemovitosti. Pokud by následně zemřel i on, tak jeho podíl budou dědit jeho děti, a tím pádem se jeho děti dostanou k podílu na Vaší nemovitosti. Na to, pokud chcete oba zajistit to, aby se Váš majetek dědil pouze v rámci Vaší rodiny, postačuje zřídit závěť (oběma manželi samostatně), přičemž v tomto závěti nemovitosti odkážete pouze Vaším dětem. Tím vyloučíte pozůstalého manžela z dědění podílu na nemovitosti a i do budoucna budou nemovitost dědit pouze Vaše děti. Jelikož pozůstalý manžel není tzv. neopomenutelným dědicem, je možné ho z dědění tímto způsobem vyloučit.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím vlastním nemovitost v Bratislavě a jdu se vydávat. Závětí před svatbou bych chtěla odkázat majetek jedinému synovi po mé smrti. Mohu po uzavření manželství tuto nemovitost ještě prodat a koupit jinou. Stále bude patřit synovi? Nebo musím pak závěť ještě po koupi jiné nemovitosti ještě měnit? Děkuji.
Dobrý den, pokud během svého života nemovitost označenou v závěti prodáte a pořídíte novou, budete muset udělat nový závěť. Závětí totiž můžete disponovat pouze takovým majetkem, který máte ve svém vlastnictví. Tzn. že pro případ vaší smrti není možné disponovat majetkem, který již nevlastníte, a ani majetkem, který ještě nevlastníte. Z toho důvodu, pokud dojde ke změně nemovitosti, případně Vašeho jiného majetku (ať už prodejem, koupí, darováním ...) vždy bude třeba, aby se to promítlo i do Vašeho závěti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Jsem majitelkou dvoupokojového bytu v Komárně. Nyní se chystám vydat na Slovensku, ale můj partner je Němec. Kdybych zemřela ten byt by zdědil jen můj syn nebo i on? On má dvě děti, které jsou u matky (bývalé kamarádky - oni se nevzali). Platí v Německu 700 euro na děti. Kdyby on zemřel, musela bych já také platit na jeho děti něco v Německu? Děkuji.
Dobrý den. Podle našeho právního řádu dědí v první dědické skupině zůstavitelovy děti a manžel. Ve Vašem případě by tedy po vaší smrti dědil Váš syn a Váš manžel.
Co se týče dětí Vašeho bývalého partnera, ke kterým si plní svou vyživovací povinnost, v tomto směru nevidím důvod, pro který byste v případě jeho smrti měli platit výživné jeho dětem Vy. Z pohledu práva Vás k dětem Vašeho budoucího manžela neváže biologická a ani jiná vazba, z níž by bylo možné vůči Vám vyvozovat vyživovací povinnost k těmto dětem.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetek před a po svatbě" a chcete pomoci?
Dobrý den. Chci se zeptat na co mám nárok, když jsme koupili společně s partnerkou byt a později jsme se vzali po předělávce bytu. Úvěr i byt je psán na ni. Chceme se rozvést. Nevím, jestli figuruje jako spoludlužník v úvěrové smlouvě. Mám nebo nemám nárok i na zakoupené věci. Vše nové jsme kupovali. Děkuji.
Dobrý den, nejprve si v bance zjistěte, zda jste evidován jako dlužník. Pokud se byt nabyl před manželstvím a vy nejste uveden jako vlastník respektive spoluvlastník bytu, pak nemáte nárok na tento byt. Toto se netýká movitých věcí, které jste získali společně. Movité věci nabyté před manželstvím jsou v podílovém spoluvlastnictví. Věci nabyté během manželství jsou ve společném jmění. Obě tyto spoluvlastnictví lze vypořádat. To znamená, že pokud by si tyto věci nechala manželka, budete mít nárok na vyplacení. Ještě jedna poznámka: Pokud byste nebyli veden jako dlužník na úvěr a manželka si ho vzala ještě před sňatkem a zároveň ho spláceli během manželství, budete mít nárok na vyplacení poloviny každé jedné splátky, kterou manželka na svůj úvěr zaplatila během manželství.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Manželka byla v bytě během mé nepřítomnosti, pobrane veškerou dokumentaci i moje papíry, bločky záruční listy od nakoupených spotřebičů. Mohl jsem v takovém případě vyměnit zámek? Děkuji.
Dobrý den, pokud je to společný byt, tak i ona mě mít právo přístupu k bytu. Pokud byste vyměnili zámek, mohla by se domáhat přístupu. Pokud se spoluvlastníci nevědí dohodnout na užívání bytu, na návrh jednoho z nich rozhodne soud o dispozici s bytem. Ty doklady, které Vám sebrala můžete žádat vrátit zpět. Pokud to neudělá, podejte na ni trestní oznámení, ať existuje důkaz, že jejich sebrala.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, Takže pokud jsem správně četl veškerý majetek nabytý před svatbou patří dané osobě. Co když přišel zápis z katastru až po svatbě ale návrh na podání byl ještě před svatbou? Po mé smrti dědí syn a manželka jaký je podíl a co když zemřeme oba a ona mě ještě další dítě, které já nemám osvojené dědí něco to dítě, když všechen majetek byl nabytý před sňatkem? A při rozvodu se majetek nabytý v manželství dělí, i když příjem měl pouze jeden, který to logicky všechno platil?
Dobrý den,
pokud jde o nemovitost, je třeba vycházet z občanského zákoníku, podle kterého se vlastnické právo k nemovitosti nabývá až povolením vkladu ze strany katastru. Pokud tedy katastr rozhodl až po uzavření manželství, bude nemovitost patřit do SJM. Dědění se řídí zvláštním režimem. Tam nezáleží na tom, kdy jste získali majetek. Manželka by dědila se synem buď podle závěti nebo zákonných podílů veškerý majetek, tedy i ten, který jste nabyli před manželstvím. Nejdříve by se však vypořádali SJM a zbytek majetku by dědila manželka a syn. Pokud byste zemřeli Vy, její dítě, které není Vaše by nemají přebírat, protože není Vašim potomkům. V režimu SJM se nedělá rozdíl mezi tím, kdo má příjem. Příjem např. ze zaměstnání prostě patří oběma manželům. Při vypořádání SJM se však přihlíží k tomu (a podle toho se určují i podíly) kdo se jako přičinil o nabytí majetku. Zde by se mohlo zohlednit, že jste většinu majetku nabyli Vy, a proto při vypořádání máte nárok na větší podíl.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, před svatbou jsem vlastnila 2 byty, které bych chtěla prodat a koupit jeden větší byt. Tento nový byt bude pouze mým majetkem, nakolik použiji pouze peníze z prodeje mých dvou bytů? Předem děkuji s pozdravem.
Dobrý den,
přesně tak, jak uvádíte. Ve smyslu judikatury totiž jde jen o transformaci majetku. Vy transformujete majetek (byty) na finance, které patří do výlučného majetku a ty zase na jiný byt. Tento byt by měl být podle judikatury ve Vašem výlučném vlastnictví. Pokud by se však na koupi použila i jen část společných peněz, už by byt patřil do SJM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetek před a po svatbě" a chcete pomoci?
Jsem vdova. On daroval dvoupokojový byt svým dětem z prvního manželství, ale ten byt manžel zdědil po svých rodičích a jakmile manžel zemřel jeho dcera mě hned z bytu vyhodila a zrušila mi i trvalý pobyt. Udělala ze mě bezdomovkyni měla na to právo? Děkuji.
Dobrý den,
pokud manžel zdědil byt, pak tento byt nepatřil do SJM, ale do jeho výlučného majetku. Tím pádem mohl o jeho právním osudu rozhodovat samostatně. Pokud se ho rozhodl darovat dětem, pak je to právně v pořádku. Pokud v bytě nemáte zřízeno právo doživotního užívání, zda platnou nájemní smlouvu (nestačí bydlení tzv. Na dobré slovo), pak nemáte nárok na to, tento byt užívat a dcera manžela má právo žádat, abyste odešli.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Hezký den přeji, chtěla bych se zeptat. Příteli zemřel otec. Při dědění se on a bratr dohodli na žádost matky, že dům, který společně táta a máma nabyly napíší na matku. Jak by to bylo v případě smrti matky, co se týká dědění domu. Může ona jako momentálně jediný vlastník domu napsat větší část nebo i celý dům na jednoho ze synů nebo i někoho jiného? A jak by to bylo v případě manželek. Měly by právo i oni na dědictví? Děkuji.
Dobrý den,
pokud je jediným vlastníkem matka, může s majetkem disponovat podle vlastního uvážení, a proto může např. celou nemovitost, případně její část převést na jinou osobu. V případě dědění manželky nemají nárok na dědický podíl. Ten mají jen potomci, tedy v tomto případě synové. Zděděný majetek by nepatřil ani do SJM a stal by se výlučným majetkem manžela.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Můj bratr je onkologický pacient a ani sami netušíme co nás vůbec čeká. Spontánně se rozhodl, že se s jeho přítelkyní vezmou. Bydlíme všichni společně i s rodiči v rodinném domě. Zajímá mě, že pokud nedej Bože by se stalo to nejhorší, má jeho o chvíli manželka nárok na dům, ve kterém žijeme s rodiči? Na co všechno si ona může nárokovat?
Dobrý den, podle občanského zákoníku patří do společného jmění manželů vše "co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. ".
Z uvedeného vyplývá, že do SJM patří to, co bylo nabyté až po uzavření manželství.
Majetek, který vlastní některý z manželů před manželstvím do SJM nespadá. Bratrova manželka si tedy může nárokovat pouze to, co společně vstoupí během manželství (kromě uvedených výjimek např. Dědictví, dary). Pokud je Váš bratr podílovým spoluvlastníkem předmětného domu, nemusíte se bát, že byste o podíl v domě "přišli" na úkor jeho manželky, protože tento nebude patřit do SJM.
Pokud jde o smrt bratra:
Důležité je, co bude vlastnit bratr v době smrti. Pokud by vlastnil podíl na domě, tak jeho žena bude také dědit.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, přeji., Můj syn zdědil dům po svých starých rodičích, chce se oženit, chci se zeptat nedej bože, kdyby se něco stalo, že by nastal rozvod, zda by i exmanželka měla podíl na domě, nebo je třeba sepsat předmanželskou smlouvu . Děkuji.
Dobrý den,
předmanželská smlouva v našem právním systému není možná. Pokud zdědil dům a následně by se oženil a zemřel během trvání manželství, sice by dům nepatřil do SJM, ale manželka by měla právo dědit v 1. dědické skupině. Pokud by měly např. děti a vše, resp. dům by vzkázal jen jim, tak manželka by nededila. Totéž platí, pokud by závětí odkázal svůj majetek včetně nemovitosti jiné osobě a manželku by vyloučil z dědění.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetek před a po svatbě" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat popřípadě poradit.
Můj manžel za svobodná koupil jednopokojový byt, ve kterém jsem s ním žila několik let, byt byl psán pouze na něj i úvěr měl pouze sám, narodila se nám dcera a pak jsme se i vzali, následně jsme byt prodali a ze společných příjmech jsme dokoupili větší byt v katastru iv bance jsme byli vedeni oba i tento byt jsme prodali vzali hypotéku a koupili dům. Nyní se rozvádíme a manžel žádá ode mne vyplacení z jednopokojového bytu, který dal do manželství může žádat vyplacení z jednopokojového bytu děkuji.
Dobrý den, existuje možnost, aby manžel nedostal náhradu za jeho jednopokojový byt. Doporučujeme Vám v tomto případě osobní konzultace, na kterých Vám vysvětlíme podrobnosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, nedávno jsem se provdala s dlouholetým přítelem. Žijeme spolu v bytě, který jsem nabyla do vlastnictví darovací smlouvou před 20 lety. Tento byt by po sňatku neměl byt předmětem SJM, je to správně? Jak je to v případě dědění v případě smrti jednoho z nás? Mame každý dítě z prvního manželství a jednu společnou dceru. Dědila by manželova dcera podíl z bytu v případě jeho smrti? Pokud bych zemřela já, polovinu bytu dědí moje 2 děti a polovinu manžel? Pokud následně zemře on, jeho podíl bude dědit jeho dcera z předchozího vztahu a dcera naše společná na polovinu? Děkuji za Vaši odbornou radu.
Dobrý den přeji,
pokud jste tento byt vlastnila před sňatkem, tak je ve Vašem výlučném vlastnictví a nepatří do SJM. Pokud jde o dědění daného bytu, manželovo dítě na něj nemá zákonný nárok. Rovněž ani Vaše dítě nemá nárok dědit po manželovi. Po tom, kterém rodiči dědí jen jeho děti, ať už společné nebo z prvního manželství. Pokud byste zemřeli Vy, tak se byt dědí na 3 části a každý by měl po 1/3. Pokud by následně zemřel on, tak dědí Vaše společná dcera a jeho dítě (jeho podíl). Pokud takový postup chcete vyloučit, můžete sepsat závěť a odkázat vše jen Vašemu dítěti z prvního manželství a společné dceři. Manžela můžete z dědění závětí vyloučit bez nějakých zákonných důvodů, či podmínek (není to tak jako u dětí, které byste museli vydědit podle zákona).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den.
S manželkou uvažujeme o koupi většího bytu. Na financování koupě použijeme peníze z prodeje bytu, který jsem získal před manželstvím hypoteční úvěr. Otázka: v případě rozvodu bych ji vyplácel z poloviny hodnoty nového bytu i když na jeho koupi budou použity peníze z prodeje mého bytu pořízeného před manželstvím?
Dobrý den,
pokud byste za trvání manželství koupili byt, přičemž na úhradu kupní ceny by byly použity i finanční prostředky z prodeje bytu, který jste nabyli před uzavřením manželství, v případě rozvodu byste měli nárok na uhrazení toho, co jste do majetku v SJM vložili ze svého výlučného majetku.
V případě rozvodu je možnost dohodnout se na vypořádání dohodou ve lhůtě do 3 let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu, případě podat návrh na Saudi v uvedené lhůtě. Soud při vypořádání vychází zu st. § 150 Obč. zákoníku:
"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "
Pro případ, že byste se nedohodli v uvedené lhůtě 3 let a ani by nebyl podán návrh na soud ve lhůtě do 3 let, pak ve smyslu ust. § 149 odst. 4 Obč. zákoníku platí, že byt bude v podílovém spoluvlastnictví obou manželů v podílu 1/2 k celku.
Tj: Z uvedeného vyplývá i ten závěr, že pokud kupujete byt za trvání manželství a na úhradu kupní ceny budou použity i fin. prostředky z prodeje Vašeho bytu, třeba si ponechat doklady o platbách, abyste uvedené věděli v budoucnu v případě potřeby prokázat.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když na náš byt vzal úvěr bratr a je i na jeho jméno, ale my mu ho splácíme. Jdeme ho prodat, ale na náš rodinný dům, který chceme koupit můžeme přenést tento úvěr tak, aby náš dům nebyl na jeho jméno nebo jej raději vyplatit. Děkuji.
Dobrý den, vlastník nemovitosti může být odlišný od dlužníka na hypotečním úvěru (ačkoli ho reálně splácíte Vy). Tzn. dá se zařídit i tak, že nemovitost bude psaná na Vaši osobu a Váš bratr, zřejmě refinancuje úvěr na tuto novou nemovitost. Pokud by totiž chtěl pouze pokračovat s tímto úvěrem a přenést zástavní právo na novou nemovitost, mohli byste narazit na problém s bankou. Ta totiž nemusí souhlasit s přepisem zástavního práva. Stejně budete pak omezován i při prodeji nemovitosti, protože nikdo nebude chtít koupit nemovitost tak, že odtud nebude odstraněno zástavní právo banky.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetek před a po svatbě" a chcete pomoci?
Dobrý den, kdy začneme stavět dům před svatbou, je možné po svatbě dát tento dům do SJM?
Děkuji.
Dobrý den přeji,
do SJM patří vše, co některý z manželů nabude během trvání manželství ze společných prostředků. V případě stavby se podle judikatury postupuje tak, že není podstatné na koho je vydáno stavební povolení, či kolaudační rozhodnutí. Podstatné je, kdy stavba existuje jako věc v právním slova smyslu. Věcí se stavba podle judikatury stává když su na ní hotové prvky dlouhodobé životnosti (hlavně svislé a vodorovné konstrukční prvky, konstrukci střechu a schodiště) a je zřejmá dispozice alespoň prvního nadzemního podlaží. Pokud se tyto prvky dokončí až po sňatku, tak věc bude patřit do SJM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chtěla bych se prosím zeptat ohledně vlastnictví nemovitosti. Chceme prodávat s manželem byt a potřebuji si ozřejmit určitě věci.
Zatímco byl manžel svobodný, tak začal proces s bankou a úvěrem, podepsal rezervační smlouvu a zaplatil zálohu za byt. Byla připravena kupní smlouva na byt i návrh na vklad do katastru, čistě jen na jeho jméno. Avšak tehdy došlo k uzavření našeho manželství a muž podepsal kupní smlouvu 5 dny po svatbě. Tím pádem jsem i já jako manželka vlastník bytu? Když ho jdeme prodávat, tak i mé jméno musí byt na kupní smlouvě? Nevadí pokud v katastru v listu vlastnictví nejsem já zmíněna? A manžel tam mě podíl, že 1/1. Netřeba s tím nic udělat? Děkuji.
Dobrý den přeji,
v tomto případě jste se i Vy stali vlastníkem bytu, přestože na listu vlastnictví nejste uvedena, podle občanského zákoníku jste vlastník protože podle § 143 Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka.
Na smlouvě nemusíte být uvedena, avšak doporučuji dát manželovi písemný souhlas, že s prodejem souhlasíte a kopii dát i kupujícímu, nakolik ačkoli formálně vlastník nejste (na LV) tak podle občanského práva jste a na převod vlastnictví věci, která je v SJM je potřebný souhlas druhého manžela, pokud nejde o běžnou věc, což v případě prodeje nemovitosti nejde.
Pokud byste byli na smlouvě i Vy, katastr by to s největší pravděpodobností odmítl zapsat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jak je to s děděním, konkrétně - rod. dům po rodičích získala moje teta ještě za svobodna, vydala se asi po 10 letech, manželství bylo bezdětné. Zemřela jako první. Bylo v pořádku, že při dědickém řízení nebyl kontaktován nikdo z jejích žijících sourozenců? A všechno zdědil manžel. Děkuji.
Dobrý den,
pokud nezanechala závěť, dědí se podle zákona. Pokud neměli děti, pak v druhé dědické skupině dědí manžel a rodiče. Vyplývá to z § 474 občanského zákoníku, podle kterého
(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé skupině manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.
(2) Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel však vždy nejméně polovinu dědictví.
Pokud nebyly přizváni sourozenci, je to podle mého právního názoru v pořádku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se poradit, mám nějaké našetřené peníze ze zahraničí, av případě sňatku by tyto peníze pořízeny před sňatkem nepatřily do společného majetku manželů? Další věc je, kdyby před svatbou přítel koupí byt a vezme na sebe úvěr, a chce být výlučný vlastník, nebyla bych spolumajitelka bytu, a pokud bych chtěla jí chtěla být, co mám pro to udělat o jakou smlouvu / dodatek bych měla požádat? Také, když má přítel dluhy, nebudou se na mě vztahovat po svatbě? Jak mám tomu předejít nebo jak se mám chránit? Je dobré mít společný byt v případě, kdy je přítel dlužníkem, nebo je lepší, aby vlastnil byt pouze on? V případě nemoci nebo úmrtí jaký je postup s bytem, který vlastní jen jeden z partnerů / manželů, jak se vypořádává tento majetek?
Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
společné jmění manželů vzniká dnem uzavření manželství. Úspory, které nabyl jeden z manželů před uzavřením manželství zůstávají v jeho výlučném vlastnictví.
Co se týče bytu, pokud by ho přítel koupil pro uzavřením manželství, byl by v jeho vlastnictví. Pokud se s přítelem později dohodnete, může vám darovat spoluvlastnický podíl ve výši 1/2. U úvěru můžete uzavřít smlouvu o přistoupení k závazku a oznámit to bance nebo jednodušší je přijít do banky a banka to s vámi vyřídí. Toto bych ale navrhoval ošetřit ve smlouvě.
Pokud jde o dluhy před manželství, tak exekutor může vymáhat dluhy jen od přítele, tedy nemůže sáhnout na majetek, který je ve vašem vlastnictví. Nicméně může sáhnout na byt, který je v přítelově vlastnictví nebo na jeho podíl ve spoluvlastnictví.
Hodnota bytu pravděpodobně vzroste, tak by bylo dobře, kdyby jste byli držitelem i vy.
V případě úmrtí, pokud byt vlastní jeden z manželů tak byste jako jeho manželka měli právo dědit v 1. dědické skupině. Pokud byste měli však děti a majetek by v závěti odkázal jim, tak byste nededila.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetek před a po svatbě" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, přítel po částech skupuje podíly na jedné parcele, parcelu vlastní několik vlastníků, nyní jsme se vzali je možné, aby koupil další podíly z parcely, aniž jsem na LV figurovala já jako manželka? Pokud bych s tím i souhlasila? Když bychom to nechtěli dát do BSM?
Děkuji.
Dobrý den,
ano, je to možné. Je třeba, abyste s manželem navštívili notáře, který vyhotoví i notářský zápis, v jejímž rámci se zúží rozsah BSM o nabývání nemovitostí (notáři to dělají i jednotlivě pro konkrétní nemovitosti). Příslušný katastrální odbor pak podle dohody zapíše nemovitost jen na Vašeho manžela.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Dobrý den, prosím Vás věděli byste mi říct, jestli bych měla nárok na byt, který můj manžel nabyl před svatbou v případě jeho smrti? Vzali jsme se před rokem a nemáme děti. Mohou byt zdědit jeho rodiče pokud s námi nesdílejí společnou domácnost. Děkuji!
Dobrý den,
ano. V případě jeho smrti, a pokud v době jeho smrti nebudete mít žádné děti, bude se dědit podle druhé dědické skupiny. V této dědické skupině dědí pozůstalý manžel (nejméně polovinu) a rodiče zůstavitele.
Pokud však chcete zabránit tomu, aby jeho rodiče dědily a nemáte a nebudete mít žádné děti, postačuje pokud zřídí závěť, ve kterém odkáže celý majetek Vám. Jelikož nemá Neopomenutelnou dědiců (děti), závěť bude platný av budoucnu zdědíte celý jeho majetek.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat jak je možné, že jeden z manželů je majitelem bytové jednotky jediným vlastníkem na LV, která byla odkoupena a předělána od cizí osoby kupní smlouvy během trvání manželství. Chci vědět jak by tomu bylo v případě úmrtí jednoho z manželů. Za objasnění děkuji.
Dobrý den,
je možné, že na kupní smlouvě byl uveden jako kupující pouze jeden z manželů. Takový zápis vlastnického práva na katastru nemovitostí však automaticky nemusí znamenat, že věc nepatří do BSM. Pokud totiž tento manžel použil společné prostředky na koupi nemovitosti, ta bude patřit do BSM. To, zda náleží do BSM bude předmětem dokazování v rámci dědické řízení, případně dříve v řízení o vypořádání BSM během života obou manželů.
Dobrý den. Nemáme předmanželské smlouvy a chci koupit dům peníze dát své a vzít si i úvěr jen na sebe a nechci, aby mu patřil ten dům. Co dělat? Jak to udělat, aby nemohl s ním nic dělat a ani po rozvodu kdyby k tomu došlo, aby mu to nepatřilo. Poraďte co mám dělat? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ve smyslu příslušné judikatury, pokud je během trvání manželství nabytá věc (i nemovitost) pouze za majetek (peníze) jednoho z manželů, patří tato věc do výlučného vlastnictví tohoto manžela.
Abyste však předešli případným soudním sporům v budoucnosti, doporučujeme Vám k tomuto domu sepsat notářský zápis, kterou zúžíte Vaše BSM k domu ik úvěru tak, že tyto nebudou patřit do BSM. Pokud by v budoucnu i podal žalobu, v níž by chtěl zahrnout i tento dům, postačilo by Vám předložit notářský zápis k vyvrácení jeho tvrzení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetek před a po svatbě" a chcete pomoci?
Dobrý den, chci se zeptat moje manželka si vzala hypotéku na byt za svobodna, neboť mně nemohli dát hypotéku, protože jsem neměl tehdy zaměstnání. Po několika letech jsme ji financovalo, protože už jsem byl zaměstnán a byl jsem veden jako spoludlužník. Chtěl bych vědět proč nejsem vedený iv katastru jako spolumajitel bytu, a zda mám nárok na vrácení peněz z hypotéky, protože ji platím já a manželka je pouze majitel bytu, ale úvěr i byt je psán na ni. Mám vůbec na něco nárok nějaké peníze, protože se jdeme rozvádět.
Dobrý den,
bylo věcí dohody mezi Vámi jako manžely, že Vám manželka daruje podíl na nemovitosti - bytě a byt by byl v podílovém spoluvlastnictví.
Za tohoto stavu, kdy výlučným vlastníkem nemovitosti je manželka, v případě rozvodu máte nárok na vrácení splátek úvěru s příslušenstvím, které byly hrazeny za trvání manželství a to v poměru 1/2 a to z důvodu, že příjem za trvání manželství patří do BSM.
Pokud se na vypořádání BSM po rozvodu s manželkou nedohodnete ve lhůtě nejpozději do 3 let, pak budete muset podat návrh na soud ve stejné lhůtě.
Z otázky předpokládáme, že v bytě máte hlášen bydliště av tomto bytě i řádně bydlíte, máte v něm své obydlí. V případě rozvodu nejste povinen se z bytu vystěhovat a manželka Vás nemůže z bytu vyklidit.
Citujeme z rozsudku NS SR, sp 3 Cdo 43/99:
"Manžel, který užíval byt v rodinném domě patřícím druhému manželovi, má po rozvodu jejich manželství právo na náhradní byt ve smyslu § 713 odst. 1 občanského zákoníku ve spojení s § 853 občanského zákoníku."
dále citujeme z rozsudku NS ČR, 26 Cdo 1544/2005:
"Manžel, který za trvání manželství užívá byt v domě, jehož vlastníkem je druhý z manželů, své právo bydlet v tomto bytě odvozuje od stávajícího rodinného vztahu / manželství /, protože obsah tohoto vztahu mimo jiné tvoří povinnost manželů žít spolu a vzájemná vyživovací povinnost na tomto základě má manžel - nevlastníka právo bydlet se svým manželem v bytě nacházejícím se v domě ve vlastnictví druhého manžela a druhý manžel (vlastník) má povinnost mu toto bydlení (užívání bytu) umožnit.
Rozvodem manželství uvedený právní důvod bydlení zaniká a manžel (vlastník) se může domáhat vyklizení bytu podle § 126 odst. 1 OZ. Nárok na bytovou náhradu rozvedeného manžela, kterému rozvodem manželství zanikl právní důvod užívání bytu ve vlastnictví druhého manžela a který je proto povinen byt vyklidit, není v OZ výslovně upraven. To však neznamená, že rozvedenému manželovi v takovém případě bytová náhrada nepatří. Jeho právní postavení při zániku jeho právního důvodu bydlení třeba posoudit analogicky (§ 853 OZ) podle tohoto ustanovení občanského zákoníku, které upravuje právní vztahy svým obsahem a účelem nejbližší. Tímto ustanovením je § 713 odst. 1 OZ upravující nárok na bytovou náhradu rozvedeného manžela, jehož právní důvod užívání bytu byl, stejně jako v případě manžela užívajícího byt v domě ve vlastnictví druhého z manželů, za trvání manželství odvozený od existence manželství a kterému rozvodem tento právní důvod bydlení zanikl. "
Uvádíme, že naše AK se problematice vypořádání BSM věnuje velmi často, kontaktujte naši advokátní kancelář.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,
Chci se zeptat, s partnerem jsme žili 12 let a 9 měsíců před tím než zemřel, jsme se vzali. Máme 9 letého syna a manžel měl z prvního manželství 2 děti. Notářka vše rozdělila na 4 části i hotovost, kterou měl manžel na účtu, ale peníze byly společné, jen on je měl na účtu. Notářka řekla, že za 9 měsíců jsme to nevstoupily.
Dobrý den,
v tomto případě muselo v rámci dědického řízení jako první proběhnout vypořádání BSM po smrti Vašeho manžela. V rámci této části mělo dojít k rozdělení společného majetku na majetek patřící Vám a na majetek patřící do dědictví zůstavitele. Pokud takto postupovala notářka, zřejmě měla za to, že šlo o jeho úspory, protože peníze byly na jeho účtu. Pokud je tomu jinak, předložte v řízení důkazy o tom, že jde o společné úspory, byť pouze uložené na jeho bankovním účtu. Část těch peněz totiž zřejmě nepatří ani do BSM, ani jemu, ale pouze Vám. To však musíte notářka prokázat.
Dobrý den,
Přeji chci se zeptat. Jsem rozvedená. Manžel měl byt na hypotéku kterou platil jeho otec. Nyní byt prodává jeho otec s jeho slnomocnenim. Já jsem podala na BSM. Děti z bytu nemají žádný nárok? Děkuji Vám.
Dobrý den,
nakolik jste napsali, že manžel měl byt, vycházíme z toho, že ten patřil do jeho výlučného vlastnictví a ne do BSM. V takovém případě, bez ohledu na způsob vypořádání BSM může s bytem Váš bývalý manžel libovolně nakládat. Tzn. že pokud se rozhodne prodat ho, může tak učinit.
Co se nároku Vašich dětí týče, měli by nárok na jeho byt, kdyby ho vlastnil v době své smrti. Pokud však bude byt prodán v době jeho smrti, budou mít nárok na peníze získané z prodeje bytu, pokud tyto doby nemine nebo nepoužije jiným způsobem. Nárok dětí na majetek rodičů se vždy posuzuje k okamžiku smrti rodiče. Pokud v době své smrti už nebude nic vlastnit, nebudou mít děti co dědit.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Chci se zeptat. Byt jsem nabyl před manželstvím na byt je v současné době hypotéka a ještě před manželstvím jsem přepsal 50% na přítelkyni, nyní už manželku. Budeme se rozvádět. Jak se s tímto problémem naloží? Během manželství jsem nabyl garáž, je psána na mě. Jak se naloží s tímto problémem. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud jde o byt, předmětem vypořádání BSM bude úhrada splátek hypotéky. Je to tak z důvodu, že byt je v podílovém spoluvlastnictví, není v BSM - byt jste Vy jako manžel nabyly před manželstvím a před uzavřením manželství jste nynější manželce darovali podíl na; bytě.
Garáž: Jestliže byla získána během trvání manželství z prostředků patřících do BSM, pak garáž patří do BSM a bude předmětem vypořádání.
Pro vypořádání BSM po rozvodu je dána zákonná možnost vypořádání BSM buď dohodou, která v případě nemovitostí musí být písemná a účinnost nabývá vkladem do katastru nemovitostí (§ 149a / Obč. Zákoníku), nebo pokud se nedohodnete, je dána možnost vypořádání cestou soudu s podáním návrhu na soud ve lhůtě do 3 let od rozvodu (§ 149 Obč. zákoníku).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Majetek před a po svatbě" a chcete pomoci?
Dobrý den,
s přítelem jsme koupili nemovitost, (rodinný dům) nejsme manželé. Nemovitost je psána na něj. Bylo to nejjednodušší řešení při brání úvěru, protože já měla 2 děti z předchozího vztahu a třetí společně s nynějším partnerem. Vše platíme společně. Prosím Vás co je nejlepší udělat, aby žádné z děti nebylo u kráceny po smrti jednoho nebo druhého, nebo v případě rozvodu. Plánujeme svatbu, ale po mé smrti by moje dvě děti nic nemají přebírat, protože nemovitost nabyl před svatbou. Mám ho požádat aby ještě před svatbou napsal polovinu domu na mě, nebo to stačí po svatbě?
Dobrý den,
to, zda Vám polovinu nemovitosti daruje před nebo po uzavření manželství nemá z právního hlediska žádnou relevanci. Další možností je přímo darovat nemovitost třem dětem. Tím nejlépe zajistíte to, aby všechny tři děti mohly mít stejný podíl na nemovitosti. Při dědění totiž budou mít děti různé podíly (jelikož po něm bude dědit pouze společné dítě).
Dobrý den,
Chci se zeptat jak vyřešit situaci když nám chce před manželstvím přepsat pozemek přítelova maminka. Existuje smlouva nebo nějaké řešení, že pokud se pozemek přepisu na přítele před svatbou tak po svatbě bude pozemek patřit oběma? Dá se nějak ošetřit smlouva aby v případě rozvodu to nepatřilo k novým věcem před manželstvím? Děkuji.
Dobrý den,
BSM vzniká až sňatkem. Můžete to udělat tak, že pozemek se přepiš na obou. Druhá možnost je, že se přepíše na přítele a zároveň Vy s přítelem uzavřete smlouvu o smlouvě budoucí, kde Vám do určitého období po sňatku převede podíl na pozemku. Transformovat to na BSM však už potom nevíte. Měli byste ale podíl.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu