Otázka

Jaké mám právo na dům a na pozemek?


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chtěla bych Vas poprosit o radu. Já a můj přítel nejsme sebrání a ani v budoucnosti neplánuje svatbu. Chtěli bychom stavět dům. Budeme si bratr hypotéku. Dům bychom stavěli na pozemku, ktery přepisu máma mého přítele, ale pozemek bude napsaný vysloveně jen na jméno mého přítele. Chtěla bych se zeptat na mé prava a moznost, připadne ohrožení mého vlastnictví, jelikož budeme stavět dům na tomto pozemku, hypotéku budeme bratr spolecne na oba jména, dům bude na obě jména, ale pozemek bude jen na jméno mého přítele a on tomu neplánuje zmenit. Ake su moje prava na tento dům, jelikož pozemek mi nebude nikdy patřit. Za Vase rady předem dakujem

Odpověď

Dobrý den, v slovenském právním řádu platí zásada, že vlastník pozemku může být odlišnou osobou od vlastníka stavby, která na pozemku stojí (superficies solo non cedit). Není ničím výjimečným, když je vlastník stavby rozdílnou osobou od vlastníka pozemku, na kterém stojí. V takovém případě se však musí prokazovat oprávnění stavět na pozemku (ve Vašem případě není nutné, protože vlastník pozemku bude jedním z vlastníků stavby). Stavbu i hypotéku nabudete s přítelem do podílového spoluvlastnictví (každý v podílu 1/2). Vaše vlastnické právo k 1/2 podílu na domě nebude žádným způsobem omezeno nebo dotčeny tím, že Váš přítel je vlastníkem pozemku. Pokud by v budoucnu došlo ke zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k nemovitostí, soudy v takových případech (jako je Váš) upřednostňují takový způsob vypořádání, aby se výlučným vlastníkem stavby stal vlastník nemovitosti (aby nevzniklo rozdílné vlastnictví dvou osob). Pokud byste chtěli dům nabýt v budoucnu do výlučného vlastnictví Vy, museli (měli) byste od známého odkoupit i pozemek. Žádným způsobem však nebudete zkrácena na svém 1/2 podílu na stavbě.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

JSME Společenstvo vlastníkem bytu A nevim UZ NA KOHO SE MAME S naším problémem obrátit. MAME neplatička, který při dědickém řízení přepsáních BYT NA Švehla nezletilé SYNA, který zároveň přijala opatrovníka-svou SESTRU a zároveň si DALA zápisu věcného břemene ve prospěch SVE OSOBY na doživotí práva užívat byt. Částka, kterou nam dlužím uz přesahuje 4000 eur.Byt jel do dražby, ale pro věcné břemeno nam to dražební spol. vrátila zpět. Prosime Vas velmi pekne o radu, jak dostat nase Peníze zpět, nebe jak zrušit věcné břemeno v tomto případě. Promysleli jsme i nad možnosti odpojit její byt od teplé a studené vody, jen nevíme, zda to není protiprávní. Plyn a elektřinu si ona

Odpověď

Dobrý den, v první řadě Vám navrhuji zvážit možnost odstavit vlastníka bytu od těch plnění, jejichž dodávku do bytu SPOLEČENSTVÍ zajišťuje a za které Vám není zaplaceno. Nemůže z Vaší strany jít o protiprávní jednání POkud odmítá podle smlouvy plnit z důvodu, že Vám protistrana za Vaše služby neplatí. Zároveň Vám doporučuji obrátit se s Vaším nárok na ZAPLACEN peněžního závazku na soud a po nabytí vykonatelnosti rozsudku, domáhají se ZAPLACEN v exekučním řízení. Vzhledem na skutečnost, že vlastníkem bytu je nezletilé, ke zvážení Vám dávám postup na jmenování majetkového opatrovníka resp. zbaveni dosavadního majetkového opatrovníka TÉTO funkce soudem, nebe je zřejmé, že zástupce nezletilé ve věcech jeho majetku nepostupuje s odbornou peci a svou nedbalostí zpusobu vznik dluhů pro nezletilé resp. Jiné zatížení majetku, který spravuje.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Spolu s bratrem a sestrou vlastníme rodný dům. Bratr 1/2 a já, i sestra po 1 / 4.V domě bydlí další bratr, který není spoluvlastníkem, ale má v domě trvalý pobyt. Bratr, který vlastní 1/2 nám neustále zabraňuje vstupu do domu a to buď nás osobně ohrožuje nebo vyměňuje zámek ve vchodových dveřích a vyhrožuje, že pokud tam vstoupíme, tak nás pozabíjí. Nevíme si se sestrou rady. Do domu však chodit chceme. Postavili ho naši rodiče a přežili jsme tam celé dětství a mládí. Prosím Vás, poraďte co můžeme dělat, jak postupovat? Mockrát děkuju.

Odpověď

Dobrý den, v první řadě si Vás dovoluji upozornit, že jakýkoliv fyzický útok na Vaši osobu nebo Vašeho sourozence je protiprávním jednáním a může zakládat trestní odpovědnost. Stejně tak vyhrožování jinému smrtí. Doporučuji Vám kontaktovat policii nebo prokurátora s trestním oznámením. V případě omezování Vašich vlastnických práv máte několik možností. S Vašim bratrem, který vlastní poloviční spoluvlastnický podíl, se můžete dohodnout na vypořádání společného domu. Pokud nedospějete dohody, obraťte se na soud s návrhem na vypořádání. Rovněž máte právo požadovat od bratra náhradu za znemožnění užívání společného majetku, a to z titulu bezdůvodného obohacení nebo navrhnout, aby rozsah a způsob užívání společného domu určil soud.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se ještě zeptat, kdyby v budoucnu se nikdy nevezmeme, ale jeden z nas pomine je nějaký důvod jakým by měla jeho rodina vetsi pravo na ten dům nebo se se mnou soudili kdyby mi pozemek stale nepatřil? Komu by připadl tehdy pozemek a jeho cast domu?

Odpověď

Dobrý den, v případě úmrtí fyzické osoby se jeho právními nástupci stávají jeho dědicové (může jít o jednoho, dvou nebo i více, záleží na způsobu vypořádání dědictví). Po ukončení dědického řízení budete vlastnit v podílovém spoluvlastnictví dům s dědici. Pozemek bude stejně patřit dědicem. Pokud budete chtít i nadále bydlet v nemovitosti, bude třeba podílové spoluvlastnictví zrušit a vypořádat tím, že se výlučným vlastníkem domu stanete Vy a druhému spoluvlastníku vyplatíte přiměřenou náhradu. Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví je možné na základě dohody spoluvlastníků nebo na základě soudního rozhodnutí. Pokud budete chtít nabýt i pozemek do svého vlastnictví, tento pozemek budete muset od dědice odkoupit. Jak jsem již uvedl v předchozí odpovědi. Váš podíl o velikosti 1/2 zůstane vždy Vašim (případně Vašich dědiců).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, prosím Vás, jsem majitelkou rodinného domu, ale jen 1/3 pozemku pod ním. Má majitel 2/3 pozemku právo zasahovat do domu nebo nám bránit v předělávání? Děkuji.

16.06.2020
Odpověď

Dobrý den,
náš právní řád umožňuje, aby vlastník pozemku byl odlišnou osobou, než vlastník stavby, která je na tomto pozemku postavena. Z toho vyplývá, zda vlastník pozemku nemá žádné užívací, vlastnické ani rozhodovací právo vůči stavbě (například nemůže vyjádřit nesouhlas s rekonstrukcí stavby).


Jiná je však situace, pokud rekonstrukce má být takového rozsahu, že se bude měnit zastavěná plocha pozemku. Tzn. pokud se bude realizovat například přístavba a bude se měnit původní rozloha stavby. V takovém případě o této věci budete muset jako spoluvlastníci pozemku rozhodnout společně na základě dohody nebo hlasováním.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
16.06.2020

Trápi vás "Jaké mám právo na dům a na pozemek?" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace