Dobrý den, chtěla bych se zeptat: máme s expřítelem byt a bydlíme tu 4 roky. Zatím stále spolu nakolik se neumíme dohodnout jak vyřešit situaci ohledně společného bytu. Na byt není úvěr z banky, ale moje část je splacena celá plus mám podloženou úhradu předělávky a komplet zařízení. On svou část splácí mé sestře, která mu na to půjčila a ona má na byt zástavní právo. Vše bylo sepsané u notáře. Zatím má splacených cca 8000 € z jeho poloviny což je zhruba 25000 €. Na listu vlastnictví jsme uvedeni oba jako vlastníci. Návrh, který dostal, že buď ho vyplatím já nebo on mě, neakceptuje. Nechce se odstěhovat, ale chce zde nadále společně bydlet. Poprosila bych radu, jak to řešit v takovém případě a jaká je šance, že byt dostanu já. Děkuji.
Dobrý den. Z vaší otázky vyplývá, že s bývalým partnerem jste nebyli manžela. Společný byt tedy není ve společném jmění manželů, ale v podílovém spoluvlastnictví. Otázka se tedy týká zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.
Obecně k podílovému spoluvlastnictví
Právní úprava občanského zákoníku (ustanovení § 137 až 142) vychází z definice podílového spoluvlastnictví jako spoluvlastnictví ideálního, nakolik výška spoluvlastnického podílu toho kterého spoluvlastníka neodpovídá konkrétní reálné části společné věci, ale míře, jakou se jednotliví spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci.
Proto pokud uvažujeme o podílového podílu, rozumí se jím tzv. ideální podíl, což znamená, že spoluvlastník není výlučným vlastníkem určité hmotné části společné věci.
Podle ustanovení § 137 občanského zákoníku platí, že: "(1) Podíl vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci. (2) Není-li právním předpisem stanoveno nebo účastníky dohodnuto jinak, jsou podíly všech spoluvlastníků stejné. "
Z citované právní normy vyplývá, že spoluvlastnický podíl vyjadřuje míru, jakou se spoluvlastníci podílejí na právech a povinnostech, které jim vyplývají ze spoluvlastnictví ke společné věci.
Zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví
Podle ustanovení § 141 odst. 1 občanského zákoníku platí, že: "Spoluvlastníci se mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemném vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, dohoda musí být písemná. "
Z citovaného zákonného ustanovení je zřejmé, že právní úprava umožňuje zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví dohodou, avšak vycházeje ze zadané otázky, dohoda s Vašim bývalým partnerem zřejmě není možná.
V rámci občanskoprávních vztazích týkajících se podílového spoluvlastnictví platí zásada, že nikoho nelze nutit, aby setrval v podílovém spoluvlastnictví proti vlastní vůli. Zákonodárce proto vytvořil prostor i na to, aby se mohlo podílové spoluvlastnictví zrušit a vypořádat soudní cestou.
Podle ustanovení § 142 odst. 1 občanského zákoníku platí, že: "Pokud nedojde k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některého spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podílů a účelnému využití věci. Pokud není rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom na to, aby věc mohla účelně využít a na násilné chování podílového spoluvlastníka vůči ostatním spoluvlastníkům. Pokud věc žádný ze spoluvlastníků nechce, nařídí soud její prodej a výtěžek rozdělí podle podílů. "
Citovaná norma tedy představuje základní právní rámec, na jehož základě je možné zrušit a vypořádat podílové spoluvlastnictví soudní cestou. V případném soudním řízení má však soud v zásadě jen tři možnosti, jak zrušit a vyporaidať podílové spoluvlastnictví, a to:
1 / reálným rozdělením společné věci,
2 / přikázáním věci jednomu nebo více spoluvlastníkům za náhradu nebo
3 / prodejem společné věci a rozdělením výtěžku.
Pro úplnost je také nutné poznamenat, že pro soud je závazné i pořadí jednotlivých způsobů vypořádání.
Z vaší otázky vyplývá, že předmětem spoluvlastnictví je byt, a proto předpokládám, že tento byt není reálné dělitelný na dvě samostatné a plnohodnotné bytové jednotky. V případném soudním řízení by proto primárně řešilo zřejmě přikázání věci jednomu spoluvlastníku za náhradu.
V rámci řízení o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví je jedním z kritérií, na které soud přihlíží, i účelné využijte věci. Přitom z Vaší otázky vyplývá, že Vy už máte spoluvlastnický podíl splacen a společnou věc jste zhodnotili investicí - předělávkou. Z uvedeného důvodu se domnívám, že i toto jsou okolnosti, které by v případném soudním řízení měl soud při rozhodování přihlížet a vlastnictví přikázat spíše Vám.
Za komplikaci však lze považovat zástavní právo, protože zástavní právo má vecnoprávny charakter a tedy pokud byste iv soudním řízení uspěli, nabyly byste podíl, který je zatížen zástavním právem.
Na druhé straně v zadané otázce uvádíte, že oprávněným ze zástavního práva je Vaše sestra, a proto se domnívám, že by případné nabytí zatíženého spoluvlastnického podílu na bytě nemusel být až takový problém.
závěr
Závěrem si dovoluji uvést, že ačkoli se můžete zrušení a vyporaidania podílového spoluvlastnictví domáhat soudní cestou, jak vhodnější se mi jeví pokusit se o dohodu s druhým podílovým spoluvlastníkem.
Soudní řízení tohoto typu jsou totiž časově i finančně poměrně náročné, a proto vyřešení věci mimosoudní by bylo ideálnější.
Zkuste proto na bývalého partnera apelovat, že iz jeho úhlu pohledu je vhodnější, když se na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k předmětnému bytu dohodnete. Z pohledu obou podílových spoluvlastníků považuji za nejrozumnější to, pokud Vy se stanete výlučným vlastníkem předmětného bytu a zároveň proberete závazek Vašeho bývalého partnera na splácení zabezpečeného dluhu a část, kterou již mezitím zaplatil, mu nahradíte.
Pokud však přes veškerou Vaší snaze nebude možné dospět k oboustranně akceptovatelné dohodě na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví, zřejmě Vám nezbude, než podat k příslušnému soudu žalobu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Prosím o radu ohledne mého bytu, ve kterém momentálně žijí sama. Mám 3 děti, jednomu jsem dala 4 kk. Teď mám jeden a půl klidový byt a chtěla bych poradit, jak mám postupovat, aby Současný byt dostali po mé smrti zbývající dvě děti. Mám přítele, který se chce nyní ke mně nastěhovat a který nemá byt, a tedy otázka sní, jak řešit, aby po mé smrti, kdybych Dříve zemřela, aby přítel mohl Zůstat bydlet v bytě ale aby byt patřil jen mým dvěma dětem a aby třetí syn Neměl nárok na podíl z tohoto bytu. Ještě podotýkáme, že s přítelem chceme žít pouze jako druh a družka. Děkuji.
Dobrý den, s vaším bytem Můžete naložit tak, že ho darujete svým dvěma dětem, který ho nabudit do podílového spoluvlastnictví, přičemž podíl obou z nich budou Stejné. Zároveň zřídit věcné břemeno spočívající v právu doživotní užívání ve prospěch Vás a Vašeho druha. Právo užívat byt tak bude zachován až do smrti obou z Vás. Předmětný byt už po Vaší smrti nebude patřit do dědictví, protože v době smrti nebudete jeho vlastníkem.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý chtěl, bych se zeptat, žijeme v jedné domácnosti, ale nejsme manželé a byt je na priatelkine jméno i hypotéka. Mám na té adrese trvalý pobyt. Může má jen tak z bytu vyhodit nebe jaké mám možnosti Ohlédneme bytu? Z její výplaty se vše vyplatilo az mé se žilo chci věděla, že jaké mám možnosti. Děkuji pěkně.
Dobrý den,
POkud je byt pouze ve vlastnictví Vaší přítelkyně, muzea Vás "vyhodit" z bytu. Trvalý pobyt má jen evidenční charakter a nezakládá vlastnické právo vůči nemovitosti. Přítelkyně Vám tedy Může zrušit trvalý pobyt na obecní úřad a vyzvat Vás, abyste byt opustili. POKUD odmítá byt opustit doborvoľne může se obrátit na soud. Bránit se můžete minimálně tak, že Můžete od přítelkyně zadala věci, které jsou Vaše. POKUD se rozhodne vystěhovat Vás, bránit jí není možné, protože je vlastníkem věci a muzeí rozhodovat o tom, kdo věc (byt) užívá.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, můj partner koupil před časem byt vzal si hypotéku, kterou splácejí. Chceme začít spolu bydlet, dohodli jsme se že, mu budou posilu polovinu splátky na účet, ale chci mít na byt Stejné pravo jako partner. On s tím souhlasí. Co je všechno třeba vydat, aby byl byt i můj? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, na to, abyste mele Stejné právo na byt jako Váš partner je třeba, abyste se stále poměrně spoluvlastnických nemovitosti. Ve Vašem případě se tak Můžete nejsnáze stát, POkud Vám Váš partner daruje spoluvlastnický podíl 1/2 na vlastnických právech k nemovitosti. Vzhledem k tomu, že je Nemovitost zatížení zástavního právem banky, převodem podíl 1/2 na vlastnických právech nabudete spoluvlastnických podíl zatížení zástavního právem banky. Ve většině případů se při takova situacích (Nemovitost zatížení zástavního právem) postupuje tak, že se nabyvatel podílu 1/2 stane zároveň i spoludlužníkům na hypoteční. S tým však musí souhlasit i banka, která však vzhledem k posíleni její postavení jako věřitele tým často souhlasí. Ve Vašem případě tak zůstává pouze otázkou, zda se chcete stát i spoludlžníčkou na hypoteční nebe jen spolumajitelka nemovitosti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, potřebuji Právní radu ohledne vlastnictví bytu. Momentálně je byt psaný na sestru, ale Původní patřil mame s tím, že je založen ve prospěch banky. Já budou brát úvěr, aby se byt Odlehčuje. Než tak učiním se ale chci se ochránit, aby sestře nezůstal celý byt a mně zůstane úvěr na splácení. Takže jak postupovat, aby sepíše než byt ulehčit jsem Měl záruku, že nepřijde o část bytu, na kterou budu mít nárok.
Dobrý den. Z Vašimi dotazy není zřejmé, z jakého důvodu je v současnosti předmětný byt psaný na Vaši sestru. Každopádně, POkud se máte stát podílového spoluvlastníkem předmětného bytu, je vhodné o tom sepsat smlouvu. Vaše sestra by tedy Měla Převést část bytu na Vás a až následně, když budete podílového spoluvlastníkem na bytě, Můžete přistoupíme k refinancování.
Trápi vás "Jak vypořádat vlastnictví k bytu po rozchodu" a chcete pomoci?
No byl jsem mladý a sprostý zadlužuje jsem se a byli i exekuce, takové máma Měla dluhy. Abychom se mohli očistit bral se úvěr a Základy se byt. A jedině sestra mohla Vzít úvěr pro nás. No a momentálně se nedá Udělat přepis, protože byt je založen ve prospěch banky. Nebe se mýlím?
Dobrý den. Možnost převodu bytu v zásadě nemusí být vyloučení. Bylo by však třeba posoudit veškerou příslušné dokumentace.
Věc však lze vyřešit tak, že byste se sestrou uzavřeli smlouvu o převodu bytu, příp. jeho části s odkládací podmínkou hnojení např. na zrušení zástavního práva. Obligační účinky smlouvy o převodu by tak nastaly až po zrušení zástavního práva a věcných po provedení vkladu do katastru nemovitostí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Věděl jsem, že nejlepší by to bylo Resia smlouvou. Jen jsem nevěděl jak přesně by Měla být formulována a co přesně obsahovat. Kolik by stalo Vypracování Takové smlouvy?
Dobrý den, odměna za vypracování smlouvy o převodu vlastnického práva závisí na konkrétních okolnostech a podmínky smlouvy, druhu nemovitosti ... V případě zájmu o vypracování smlouvy nás můžete kontaktovat prostřednictvím e-mailu na adrese uvedené na naší stránce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu