Dobrý den, potřebuji na zacátek blíže info jak dale připadne co mě to bude stát ... mam jako hlavni zadatel hypotéku se spoludlužníků, spoluvlastníky, kterou vím doložit, že platim já. No problem je, ze Spoludlužník uz nechce platit chce ist raději do podnájmu s novou známostí. Jak mam dale postupovat? dakujem
Dobrý den, pokud jste dva spoludlužníci a nebyli jste manželé, pak platí, že každý z vás se má podílet na placení hypotéky ve stejném podílu, pokud není mezi vámi jiná dohoda. Pokud platíte celou hypotéku jen Vy l, tak máte právo požadovat polovinu z každé splátky od druhého spoludlužníka. Pokud splátky neplatí dobrovolně, můžete se obrátit na soud.
Pozor však na promlčení. Promlčecí lhůta je dvouletá a plyne od každé jedné splátky, kterou jste uhradili.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, s přítelem kupujeme novy rodinny dům. Rozdhodli jsme se byt oba spolumajitelem a tudíž oba bychom mele zaplatit 50% celkové částky RD. Problem je, ze ja mam těchto 50% v hotovosti Zatímco přítel ně. A tedy podla mna by měl platit hypotéku i se všemi poplatky on sam, na co mi on oponuje, že na placení úroků se mam spoludielat, nakolik kdyby ze kupuji dům sama, platila bych na úroky mnohem více. Jak to vlastně je? Je pravda, že sama bych si musela na dalších 50% zobrat hypotéku, ale na druhé straně i on už má výhodu, že mam 50% já a tým pádem mě o to mensí hypotéku. Dakujeme velmi pěkně.
Dobrý den,
založení spoluvlastnických vztahů je postavené na dohodě budoucích spoluvlastníků a projevené vůli nabýt věc do podílového spoluvlastnictví. Podle judikatury Slovenská Soudal poskytnutí příspěvku na pořízení věci, ještě samo o sobě neznamená že ten, kdo příspěvek poskytl se stává podílového spoluvlastníkem s podílem odpovídající výši poskytnutého příspěvku.
Pokud jde o hypotéku, ak tomu zprava rozumím, 50% byste si museli půjčí tak, či tak. (Nyní máte k dispozici 50% kupní ceny). Placení úroků záleží od Vaší dohody. Dovoluji si však uvést, že POkud byste Například brali hypotéku jen Vy sama, pak byste ani nemuseli základny spoluvlastnických vztah. (Ten samozřejmě nemusíte podle toho, co jsem uvedl výše základní ani POkud Vám přispěje přítel určitou částka, ale v takovém případě by šlo o Vaše bezdůvodně obohacená). Záleží, jak jsem uvadat, na Vaší Vzájemné dohodě a ochotně. POKUD máte Vy k dispozici polovinu a přítel ně, přičemž on chce být rovnodielnym (1/2) spoluvlastníkem, pak je na něm, aby si prostředky opatrně.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Pokud to dam na sud je mozne, že vyhraje? A soudně náklady kdo bude hradit? Připadne jak dlouho to cele trvat? dakujem
Dobrý den, takové případy jako je Váš patří z právního hlediska mezi ty "lehčí" a jednoznačné. Vašemu spoludlužníku vznikla smluvní povinnost podílet se na placení 1/2 splátek, a když si tuto svou povinnost neplní dobrovolně můžete ho k tomu donutit soudní cestou. Z této své povinnosti nemůže žádným způsobem vymluvit. V případě úspěchu v řízení Vám soud přizná i nárok na náhradu nákladů soudního řízení. Délku soudního řízení není možné v žádných případech předpovídat předem. Závisí na mnoha faktorech, které jsou často účastníky řízení neovlivnitelné.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer, chci se Vás jen zeptat ... Manžel odešel ze společné domácnosti 27.12.2016 a řekl mi, že nebude platit hypotéky na dům, které jsou napsány na něj a já figuruje jako spoludlužník. Postavil se k tomu tak, že když nebude platit tak nám seberou dům, tak to teď budu táhnout já z jednoho platu, aby nám nevzali dům, bydlím tu is jeho synem a takto se k nám zachoval. Chci jen vědět, jestli to může spravit já chci jen polovinu z toho nic víc.
Dobrý den, pokud figurujete jak spoludlužníci, tak jste jste určitě oba zavázáni vůči bance společně a nerozdílně.
To znamená, že oba máte povinnost platit hypotéku. Pokud jste manželé a nemáte zrušené bezpodílové spoluvlastnictví manželů, tak platí, že pokud hradí hypotéku pouze jeden z manželů, jakoby ji platili oba, protože příjem jednoho z manželů je příjmem i druhého. Pokud byste však chtěli, abyste budoucnosti mohli požadovat polovinu z každé jedné zaplacené splátky, museli byste platit hypotéku z jiného zdroje než ze svého příjmu, například ze svých peněz, které nepatří do BSM nebo pokud by Vám někdo z rodiny daroval peníze. Tehdy byste mohli požadovat po rozvodu s manželem polovinu každé jedné splátky, kterou jste uhradili.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se informovat, zda je možné právně ošetřit pravděpodobně nějakou smlouvou, když jsem vzala hypotéku na sebe pro někoho jiného. Rodiče měli vysokou splátku tak jsme se dohodli, že vezmu hypotéku na sebe s výhodnější splátkou ale splácet ji budou oni. Každý měsíc mi posílají splátku na účet. Byt je samozřejmě přepsán na mě a bydlím v něm spolu s rodiči a sestrami. Později bych si chtěla řešit vlastně bydlení proto bych to chtěla mít sepsané, že to platí oni. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Váš případ není možné ošetřit žádnou smlouvou. Bez ohledu na to, zda byste mezi sebou uzavřeli jakoukoli smlouvu, stále budete jako dlužník u banky vedený Vy a ne Vaši rodiče. Bance jste povinen hradit splátky v souladu se splátkovým kalendářem, přičemž bance je jedno odkud máte na splátku peníze. Pokud by Vám Vaši rodiče přestali posílat peníze na splátky, tak banka by je vymáhala od Vás a mohla by si uplatnit zástavní právo na Váš byt.
Jedinou možností je požádat o provedení celého úvěru na Vašich rodičů za stejných podmínek, s čím by musela banka souhlasit. Je třeba se o možnosti převést úvěr na Vašich rodičů informovat v bance.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Hypotéka spoludlužníků" a chcete pomoci?
Dobrý den. Nevím, jestli byste mi věděli poradit - s bratrem jsme koupili dům, ve kterém bydlíme i spolu s našimi rodiči. Dům je psaný na bratra, protože tehdy pracoval jen on. Hypotéku platím já i bratr. Chtěla bych se zeptat, zda by se dala sepsat nějaká smlouva kde bude psané, že hypotéku platím i já a tím pádem mám na dům právo jako on. Něco v tom smyslu, že 50% domu je moje, protože hypotéku platíme spolu. Jde mi o to, že pokud by se něco stalo, abych byla krytá, že mám na dům stejné právo jako on. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ust. § 151h / Obč. zákoníku nevylučuje převod RD resp. podílu na RD jako předmětu zástavní smlouvy na Vás.
Poznamenáváme však, že banka jako zástavní věřitel při neplnění podmínek úvěr. smlouvy je oprávněna zahájit výkon zástavního práva i na Váš podíl.
Současně platí, že na Vás jako nabyvatele zálohu přecházejí účinností převodu práva a povinnosti ze smlouvy o zřízení zástavního. práva; i nabyvatel části nemovitosti musí strpět výkon zástavního. práva.
Uvádíme, že úhradou splátek Vámi nevznikne Vám vlastnické právo k nemovitosti přímo ze zákona. Na straně Vašeho bratra, pokud nedojde mezi vámi k dohodě ohledně vypořádání dosud uhrazených splátek, na jeho straně vzniká tzv. bezdůvodné obohacení podle § 451 a násl. Obč. zákoníku, které je povinen Vám vydat.
Pokud bratr nebude ochoten převést na Vás podíl na RD smluvně v součinnosti s bankou, úhradu dosud provedených splátek můžete řešit smlouvou o půjčce případně sepsáním listiny o uznání dluhu podle instrukcí uvedených na naší stránce www.uznanie-dlhu.sk.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Dobrý den, chci se zeptat, když s manželem nyní kupujeme dům a na listu vlastnictví chce byt uveden pouze on, tak kdyby náhodou došlo k rozvodu a dělbě majetku, mám právo na polovinu domu? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den,
pokud by si koupil dům za společné peníze (byť jen z části), tak i přesto, že bude uveden jako vlastník i on, dům bude společný. Společné peníze jsou ty, které jsou vydělané během manželství nebo získané z úvěru. Odkud má peníze na koupi?
Peníze na koupi máme z prodeje mého bytu a jeho, plus se bere hypotéka. Jenže hypotéku má bránit jen na sebe, z důvodu že mně v bance nechtěli uznat, že jsem na mateřské.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Dobrý den, tím pádem, pokud je tam hypotéka (byť jen na něj), bude ten dům patřit do BSM.
Pokud jste ale dávali peníze i ze svého bytu, měli byste být zapsána na LV, bylo by to spravedlivé.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu