Otázka

Hypotéka po rozvodu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat prosím Vás na následující problém: manželka se ode mne odstěhovala a potom i nedávno rozvedla, vlastníme ale spolu nemovitost ve společném vlastnictví se zástavním právem v bance (na hypotéku), kterou momentálně obývám já. Manželka nechce přispívat na hypotéku, která je ve výšce spolu cca 500 eur, a proto ji musím hradit já. Moje otázka zní, zda ji můžeme nějakým způsobem donutit k úhradě nějaké části. Alespoň do vypořádání. A také, zda může manželka jako bezpodílové spolumajitelka nemovitosti nastěhovat do nemovitosti třeba na podnájem jinou osobu (osoby). A poslední věc, zda může svůj podíl prodat resp darovat, zda odstoupit bez mého souhlasu. Děkuji pěkně za radu.

Odpověď

Dobrý den, pokud je nemovitost ve společném jmění, pak ona nevlastní podíl na nemovitosti (společné jmění je charakteristické právě spoluvlastnictví).

Manželka nemůže do nemovitosti nastěhovat jinou osobu, pokud tam bydlíte Vy a ona ne. Vaše obydlí je chráněno Ústavou. Pokud by v bytě býval la a nastěhovala tam někoho jiného, s kým byste nesouhlasili, mohli byste se obrátit na soud.

Pokud manželka nebude platit hypotéku, tak tento nárok se vypořádá v řízení o vypořádání SJM. Není vyloučeno, abyste podali návrh na nařízení neodkladného opatření do doby dokud soud nerozhodne o vypořádání SJM.

V návrhu byste požadovali, aby Vám přispívala na hypotéku a návrh by musel být velmi dobře odůvodněn, aby Vám soud vyhověl.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Chci se rozvěsit ale máme spolu hypoteční úver..prerábali jsme jeho rodinný dům, který jsme spolu dedili.Ide o to že já se chci vzdát celého majetku, jen ať mám od něj klid. Protože spolu figuruje i na půjčce zajímalo by mě, jestli je možnost vzdání se majetku a tým by mě vyloučili z dlužníků co se domu týká. Prosím Víte mi poradit jestli taková možnost je.

25.10.2021
Odpověď

Dobrý den,


V případě rozvodu, POkud mají manželé společný úvěr si je třeba dávat velký pozor na to, co bude obsahovat a jak bude formulován smlouva o vypořádání společného jmeno manželů (BSM).


Určitě Vám nedoporučuji vzdát se všeho majetku, aniž jste v bance neměli zajištění, že budete vymazána jako spoludlžníčka. Dohoda mezi Vámi (po rozvodu) o tom, že on si nechá celý majetek a takové dluhy není závazná pro banku, proto by se mohlo stát, že on se stane vlastníkem všech věcí a vy zůstane spoludlžníčkou na úvěrech. Nejdříve si zjistěte v bance, zda budou akceptovat to, že Vy budete vyloučení ze spoludlžníckeho vztahu a až následně s ním uzavřena smlouvu o vypořádání společného jmeno.


Hypoteční úvěr by Vám tedy mohl Zůstat i po rozvodu a majetkovém vypořádání.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Prosím o radu ohledem porozvodovéo vypořádání dluhů. S bývalou manželkou nemáme porozvodové vypořádání, nemáme žádný majetek, jen dluhy. Prosím Může sud dluhy rozdělit? Já splácejí manželka ně. Z manželství je jedno vyživované dítě výživné platím. Prosím poraďte. Děkuji

21.11.2021
Odpověď

Dobrý den, Pokud jde o porozvodové vypořádání dluhů, POkud nemáte žádný majetek, soud Může o těchto dluzích rozhodnout. Soud rozhodne komu dluhy případném a jak je budete splácet. Kromě toho, že se rozhodne o zůstatcích dluhů, Můžete požadovat v tomto řízení vypořádat i částky, které jste dosud po rozvodu zaplatili namísto bývalé manželky. Žalobu však musíte podat do 3 let ode dne Právní moci rozsudku o rozvodu. POKUD tuto lhůta zmeškáte, pak dluhy vzniklé po rozvodu nelze řešit v řízení o vypořádání SJM. Závěr tedy je, že v porozvodové vypořádání dluhů v řízení o vypořádání SJM je možné řešit i jen dluhy.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den Rozvadov se spolu z manželkou jde o to, že máme hypotéku, kterou nikdo z nas nechce. dali jsme ji k prodeji, ale bude to dels doba, než se to prodat. jsme dosud povinni platit splátku na polovinu, když jsme Podepsaní oba. To jistě se týká spotřebního úvěru, pod kterým jsme Podepsaní oba. Dalším mou obavou je, že moje manželka nema dostatečný příjem na to, aby to platila budou honit i mna, POkud nezaplatí svoji polovinu nebe se to pravne da osetete i tak, že budou bratr odpovědnost jen ji Dokud se nesplatí svůj podíl dakujem

12.04.2023
Odpověď

Dobrý den, POkud máte obavy, že by manželka nesplácí svou část, tak doporučuji převzal Nemovitost a takové hypotéku a úvěr, a tým snižuje celkovou částku, kterou budete vyplácet manželce po rozvodu.

Takto dostanete do dispozice úvěr a takové hypotéku a nebudete potřebovat vždy její souhlas, který Vám nemusí dat a tým Vám zkomplikuje život.

Banku nezajímá dohoda nebe soudní rozhodnutí o tom, komu případě úvěru nebe hypotéka, protože to není pro ni závazné.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, můj syn / 25 r. / Si s přítelkyní v září 2014 koupil byt na hypotéku, předtím spolu žili 4 roky. Minulý týden si pobalila věci a odišla.Vraj ona nebude nic platit. Syn si hypotéku Nemůže Vzít pouze na sobě nebyla má na papír minimální příjem. Byt prodat v žádném případě nechce. My s manželem jsme jim přispělo 2500.- € na zařízení. Stačilo by na prozatím napsat u notáře Prohlášení, že se ona vzdává závazků Ohlédneme bytu a tým i nároky na byt a celé břemeno převezme na sobě můj syn? Jiné řešení nevidíme, celou mzdu na paier jim zaměstnavatel nechce psát. Prosím poraďte, zda obstojí takový doklad od notáře s ověřenými podpisy, Dokud se bude dat situaci vyřešit jiným způsobem? Děkuji za radu.

05.03.2022
Odpověď

Dobrý den, POkud si koupil Váš syn s přítelkyní byt na hypotéku, budou Pravděpodobně oba spoludlužníci na hypotečních úvěru.



POKUD by Váš syn se svou bývalou přítelkyní nesepisujeme žádnou dohodu a hypoteční úvěr vyplatil i za ni, tedy v plné výši, pak by docházelo na straně přítelkyně k bezdůvodného obohacená, přičemž právo na vydání bezdůvodného obohacená se promlčí ve Dvouletá lhůta a to okamžikem uplynutí 2 let, kdy byla uhrazena splátka. Takže Váš syn tuto situaci musí Resia.



POKUD by si chtěl uvedený byt nechat, může se dohodnout ze svou přítelkyní, že když budu mít dostatečný příjem tak si převezme na sobě hypotéku. Přítelkyně s tým samozřejmě Může ale nemusí souhlasit, závisí to takové na tom zda bude ve smlouvě specifikován konečný termín.



Ne úplnene Přesně jsem rozuměl, co jste mele na mysli pod tým, zda takový papír obstojí. Obstojí před kým nebo čím?



Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Hypotéka po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, jsme s manželem domluveni, že po rozvodu bude platit dluhy nabyté Během manželství on sám, protože já jsem matka 2 dětí a pobírám jen rodičovský příspěvek. Je to možné, POkud se tak dobrovolně rozhodl? Nebude soud trvat na tom ať platím polovinu dluhů já?

31.03.2022
Odpověď

Dobrý den, POkud jste se dohodli, tak taková dohoda je platná. Určitě je třeba ji dat na papír. Majetkové vypořádání po rozvodu nemusíte řešit soudem, Můžete se dohodnout i písemná dohodou. Soud netrvá na tom, aby bylo vypořádání "spravedlivé". Je to na dohodě účastníků.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

S manželem se nevím dohodnout na majetku. Jsem rozvedená už více než rok. Mám dvě děti 17 letou a 22 letí. Doposud před rozvodem jsem začala bydlet s mým přítelem a mladší dcerou v pronajatém bytě. Bývalý manžel bývá se starší dcerou v bytě, který jsme si zakoupili ještě v manželství, ale je tam problém, že na hypotéku která se dosud splácet. Nevíme se dohodnout jak dál s hypotékou já už ten byt nevyužívá manžel mě nechce ani vyplatit a já bych si ráda s nynější přítelem koupila byt, ale protože jsem vázaná vysokou hypotékou v bance mi nechtějí dat další. V bance reklamě, že manželovi nedají hypotéku samému. Jak mám tedy pokračovat dál?

18.09.2022
Odpověď

Dobrý den, ve smyslu právního řádu ČR se můžete s ex-manželem dohodnout o vypořádání SJM nebo podat v tříleté lhůtě návrh na vypořádání SJM u soudu. POKUD se do tří let nedohodnete nebe nepodáte návrh na vypořádání SJM u soudu, uplatní se zákonná domněnka, na jehož základě se stanete podílového spoluvlastníků bytu (každý v podílu 1/2). Vzhledem k tomu, že se Váš ex-manžel nechce dohodnout tím způsobem, že by Vás z bytu vyplatil je i druhá často využívána možnost. V obdobných případech většinou postupujeme tak, že se jeden z manželů stane výlučným vlastníkem bytu a stane se jediným zavážení z hypotéky. V těchto případech však nedochází k tzv. Vyplacení podílu. Závisí to však na konkrétních okolnostech každého případu, Zejména na hodnotě bytu, výšky hypotéky, kterou je třeba ještě splatit ...

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych poradit ve věci vlastnictví bytu. Jde o situaci, ve které jsem jako výlučná vlastník 2-klidového bytu. Byt se kupoval začátkem tohoto roku, přičemž mama bývalého přítele nám půjčila na koupi tohoto bytu částku 12 000 €. Tehdy jsme o tom nespísali žádnou smlouvu. Bohužel věci se změnily a já jsem se s přítelem Rozès. Nyní potřebují nějaký způsobem sepsat smlouvy, v níži se zavazuji slíbený částka vrátit. V plánu jsme to mele s přítelem tak, že on by byt po 5 letech ode mě odkoupil a využil ještě možnost státní prémie. Dala by se tam ta klauzule zakomponovat? Tato možnost by byla pro všechny nejideálnější. Já bych do těch 5 let splatila dluh jeho mámě, tým že splácí splátky hypotéky a půjčení Částka na byt se každým rokem snižuje a po 5 letech, kdy by on byt odkoupil ode mně, by už pak byt Zust v jeho výlučné vlastnictví. A já bych už nikomu nebyla nic dlužno. Existují v této věci nějaké zásady, nebe na co si mám dávat pozor? Děkuji za odpověď.

28.10.2022
Odpověď

Dobrý den, Vaše řešení problému je z mého pohledu zbytečně komplikované. Existenci dluhu z titulu půjčky na částku 12 000, - €, Můžete potvrdit prohlášení, kterým uznáte svůj dluh along s uvedením data, ke kterému ho uhradíte. S bývalým přítelem máte možnost uzavřít smlouvu o Budoucí Kupní smlouvy, v níži se oba zavážete realizovat prodej bytu v budoucnosti. Smlouva, která by upravovala, že plnění závazků (hypotéky) jednomu subjektu (bance) znamená splácení dluhu (půjčky) jiné subjektu (mame Vašeho bývalého přítele) není právě v pořádku. POKUD máte v plánu nadále splácet hypoteční úvěr, Můžete tak učinit, přičemž po jeho splácení Prodi byt svému bývalému příteli. Obdržené kupní cenu Následně použijete na splácení půjčky. Případně po dohodě s bankou, přeneste hypotéku na Vašeho bývalého přítele.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych si Vzít hypotéku a koupit byt, protože se chci v blízké době rozvěsit. Chci se zeptat, zda si mohu hypotéku Vzít i teď a pak se rozvěsit nebo Nejprve se rozvěsit a až potom kupovat byt. Děkuji pěkně a těším se na odpověď, velmi mi pomuze.

10.12.2022
Odpověď

dobrý den

podle § 143 zák. č. 40/1964 Sb. Občanský zákoník: "Společné jmeno manželů je vše, co Může být předmětem vlastnictví a co nabyl některých z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných Dědictví nebe darem, jakož i věcí, které podle své povahy Slouží osobní potřebě nebe výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který Měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původnímu vlastníka. "POKUD Koup byt v době, kdy manželství ještě trvá, bude patřit do bezpodílového vlastnictví manželů a tedy při vypořádání SJM ho budete musela zahrnout do nemovitostí nabytých Během manželství. POKUD se tomu chcete vyhnout, kupte byt po rozvodu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Hypotéka po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Přeji příjemný dobrý den. Obracíme se na Vás s prosbou o radu. Je možné po rozvodu předložení věci příslušným soudu vypořádat i dluhy manželů a to tak, že by soud určil, kterému z manželství příslušné v případě více úvěrů Konkrétní úvěr a splácet by si už pak jen ten konkrétní? Jsem matka se 7 ročním dítětem a všechny vinu totiž zůstaly na mě. Předem Vám velice děkuji

Odpověď

Dobrý den, jak je možné vypořádání aktiv (majetku) tak je možné i vypořádání dluhů.

Rozhodnutí soudu o vypořádání dluhů však není závazné pro věřitele, POkud s tímto vypořádání nedá souhlas. To znamená, že i kdyby soud svěr dluhy jen jednomu, pak tyto dluhy Může věřitel (banka) požadovat i od druhého manžela. Tento druhý manžel má však právo zadat to, co zaplatil za druhého manžela.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, jsem v rozvodovém řízení, nezaměstnaní a bez příjmu a starám se o 4 leté dítě. Bydlíme v manželově bytě, na který jsme vzali bezúčelové úvěr a následnou její převedli na hypoteční a založili byt. Byt je vyloučil manželů a hypotéka společná. Byla by tam nějaká reálná možnost, aby byt Zust dítěti? Protože už teď vím, že dítě bude svěřen mně do péče a dosud vše hradím sama. Dá se Udělat převod majetku nebo nějaká smlouva o smlouvě Budoucí, abychom nepřišli o byt? Manzel sice tvrdí, že nás tam nechá bydlet ale platit mu všechny poplatky tak jako dosud nechci, protože mu nevěřím, že po splácení úvěru nás nevyhodí, protože je byt výlučně jeho. Děkuji za radu

Odpověď

Dobrý den, není mi zcela zřejmé Vaše situace, protože píšete, že jste bez příjmu ale přesto dosud všechny splátky hypotečního úvěr splácet sama. Za určitých podmínek byt Může připadnout do vlastnictví Vašeho syna, je však Nejprve třeba souhlasu s tímto převodem od Vašeho manžela av neposlední řadě souhlas banky, která je zástavním věřitelem. V případě, že nebudete řední splácet splátky hypotéky banka je oprávněna přistoupit k výkonu zástavního práva, Což znamená prakticky Nejčastěji prodej bytu na dražby. Dovolím si Vás upozornit, že v případě rozvodu manželství, máte právně moci rozsudku, právo domáhat se, a to i soudní cestou, aby Vám manžel nahradil všechny splátky, které jste splatili na jeho výlučný majetek (byt). Rovněž máte právo požadovat soudní vypořádání dluhů vzniklých v manželství a tedy i předmětného hypotečního úvěru.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat zda Může můj přítel vymáhat částku za hypoteční úvěr od své bývalé manželky. Hypoteční úvěr splácet pouze on sám již od listopadu 2014 až po dnes ve výši t.č. 205,14 € měsíčně. Celková dlužno Částka za toto období je 2792,80 €. Rozvedení jsou od prosince 2015. Rozdělení SJM ještě neproběhlo, protože ani jeden z nich nemá na Vyplacení toho druhého, a probíhá mezi nimi dohoda k rozdělení SJM. Bývalá manželka opustila společnou Nemovitost dobrovolně a bez nátlaku v listopadu 2014. Nyní v květnu 2016 se do společné nemovitosti opět nastěhovala a nechce vyplatit zmíněných částka. Od května se opět chce podílet na splácení HÚ. Za odpověď předem děkuji. S pozdravem

Odpověď

Dobrý den, neuvedli jste, zda byl hypoteční úvěr náby oběma manželi Během trvání manželství. V odpovědi budou vycházet z toho, že hypotéku vzali manželé along, Během trvání manželství. V takovém případě je hypotéka součástí jejich SJM, přičemž se na jednotlivé splátky mají manželé podílet stejným podílem. Obdobné situace jsou časté (jeden z manželů se po rozvodu Přestěhuješ a druhý splácí hypotéku na byt sám). Nejběžnější způsobem vyřešení Takové situace bývá zohlednění této skutečnosti v rámci vypořádání SJM (ať už dohodou nebo soudem). POKUD mezi nimi stále probíhá dohadování způsobu vypořádání SJM, doporučuji Vašemu příteli uplatnit v rámci této dohody i náhradu 1/2 ZAPLACEN splátek (které platí výlučně sám). Takto určená Částka by se následuje buď připočtena nebe odečtení od částky, kterou si budou musela Vzájemné vyplatit na vyrovnání podílu při rozdělení SJM. Tým Váš přítel získá 1/2 ZAPLACEN splátek a ušetří si čas a Peníze Související se soudní řízením.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dcera s přítelem brali společný úvěr na koupi společného bytu. Po roce zjistila, že přítel ji oklamal av katastru figuruje jen on jako vlastník bytu. Jak má postupovat aby byla i ona vlastníkem bytu?

Odpověď

dobrý den

z informací, které jste poskytla je jen těžko odpovědět na Vaši otázku. Je DŮLEŽITÉ jako zněla Kupní smlouva (tedy kdo byl kupující, zda oba nebe jen přítel) a kdo bral hypoteční úvěr (kdo je dlužníků, spoludlužník apod). POKUD je v katastru nemovitostí zapsání jen on, tak jen on Může disponovat danou nemovitostí, tedy může se dcera s ním dohodnout, aby převedl polovinu nemovitosti na ni.

POKUD to neudělá není ještě jisté, zda jde o trestný čin a by podané trestní oznámení něco vyřešilo.

POKUD nepodepsala žádnou Kupní smlouvu, Nemůže se spoléhat na to, že nabude vlastnické právo. Pouze POkud by na to splmocnila přítele.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Hypotéka po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, skoro tři roky jsem rozvedena a nejsme majetkové vypořádání protože je to složitá situace. Přistavěli jsme přístavbou cca 50 m na pozemku mé ex tchýně, která nam založila svůj dům aby nam banka schválila hypotéku. Takze jsme tam postavili a vůbec nam tato stavba nepatří nemame list vlastnictví ani nic ... my mame jen zaznam ze moj ex manzel je stavebník on je dlužníkem a já spoludlznicka ... on nema nahráním spoludlužníka za mna..ako se da tato situace řešit když v té přístavbě nežijeme zijem v zahraničí ..chcem se zbavit toho břemene ... já bych platila i polovinu hypotéky ale to nema vyznam to je jako kdybych to tchýni platila já nemam žádnou záruku ci dům převzít LRN můj ex manzel. .v tom pripade kdyby mě cely dům Podepsaní na něj tak bych polovinu platila a po splácení hypotéky by dům prodal a vyplatil by mi částku .... da se s tim neco delat? Nebe jen tiše zbytečně platit polovinu hypotéky do majetku z něhož zřejmě nikdy nic neuvidím .... co by mi sud zřejmě určil ..ako mam postupovat..co by mi tedy sud zřejmě určil ... protoze mimosoudní se to neda vyřešit .. děkuju

Odpověď

Dobrý den,

POkud je Vámi uvádění přístavba v katastru evidován na matku Vašeho bývalého manžela, pak ji nemůžete přinutit, aby ji na Vás přepsala. Můžete minimálně zadá vydání bezdůvodného obohacená, protože, POkud je stavba výlučným majetkem někoho jiného a Vy do ní investujete své prostředky a kromě toho jste stále vázaná hypotékou, bez určité protihodnoty, vlastník se na Váš úkor a úkor Vašeho bývalého manžela bezdůvodně obohacuje. Dovoluji si Vás však upozornit, že promlčecí doba při bezdôvodneom obohacená je jen 2 letí Počínaje ode dne Zjištění, kdy a kdo se na Váš úkor bezdůvodně obohatil. Bylo by vhodné navštívit advokáta ve Vašem okolí, aby se na věc podíval a doporučil Vám nejlepší možný postup.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Jak prosím třeba řešit, POkud se jdeme rozvádět věci Ohlédneme financí? Máme hypotéku, to je asi normální, ale plus i další jiné půjčky díky manželovi, protože je gembler, co jsem zjistila až teď a už se to nedá zvládat a nechci skončit na ulici. Jak se to dá co nejrychleji vyřídit? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, zánikem Vašeho manželství zanikne i Vaše společné jmění manželů (SJM). Nejrychlejší způsobem jako vypořádat SJM je uzavřít s Vaším manželem (bývalým manželem) dohodu o vypořádání SJM. Soudní agenda týkajícím se vypořádání SJM totiž patří mezi ty zdlouhavější a finančně náročnější. Ve vztahu k hypoteční a ostatním půjčky si je třeba uvědomit, že do SJM Patří pouze ty dluhy, které jste získali s manželem along. POKUD jste na smlouvy o hypotečním úvěru oba uvedení jako Dlužníci, patří tato hypotéka do SJM a vypořádání SJM se bude týkat i tohoto úvěru. POKUD však Váš manžel Během trvání manželství, bez Vašeho vědomí, vzal Několik další půjčky (na smlouvy je uveden jako dlužníků pouze on) jde o jeho výlučné dluhy a tyto se do SJM nezapočítávají. Z těchto dluhů, resp. právních vztahů je povinen platit splátky a vrátit půjčky pouze Váš manžel. Po rozvodu manželství bude třeba Nejprve přesně, na základě dohody, určit tzv. masu SJM (všechny majetky a dluhy patřící do SJM). Až Následovat bude možné vymyslela Způsob vypořádání SJM, aby byla dohoda co nejblíže představám obou bývalých manželů.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Od 08/2016 jsme s manželem rozvedeni. Na hypoteční jsme dlužníků oba. Od rozvodu platím celou částkou jen já. Na vypořádání SJM jsme se nedohodli. Jak mám postupovat, aby si manžel plnil povinnost vůči bance. Může soud vydat příkaz, aby tato Částka byla byla stahování PŘÍMO srážky z platu.

Odpověď

Dobrý den, Příkazy k stahování peněz PŘÍMO z jeho účtu není mozne.

Dokonce ani Vasa dohoda o tom, kdo bude nadále platit úvěr není bez souhlasu banky pro nu samotnou (jako věřiteli) závazná.

A pro úplnost dodává, že i kdyby rozhodl sud o tom, ze uver bude splácet pouze jeden manzel, tak toto rozhodnutí takové není pro banku závazné. Banka muze stale pozadovat splácení od obou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se informovat. Před měsícem rozvedli mou mámu s Jejím manželem po 21 letech. Návrh na rozvod podala moje máma a jako Důvod uvedla alkohol a neustále problémy s ním spojené. Ve skutečnosti netušila, že její manžel v té době Měl mimomanželský poměr a hned po Přestěhuješ se z nájemního bytu, který moje máma dostala do užívání ještě před jejich svatbou se nastěhoval se svou novou partnerkou do pronajatých bytu. Vyplivla na povrch pravda a období, které předcházelo rozvodu. Partner mé mámy v té době Stride zaměstnání a Několik krát nepřispívá na domácnost. Bohužel nakoupilo se jim dluhy které v březnu 2016 chtěl vyřešit refinancování a tedy moje máma, která Měla uzavřela stavební spoření požádala o úvěr v první stavební spořitelny. Jako dlužníků tedy figuruje ona a jak spoludlužník její exmanžel. Po rozvodu odmítá on tento jejich společný Závazek plnit i přes opakované výzvy. Prosím o radu jak postupovat. V 1. stavební spořitelny nám s tým nedokázal pomoci. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den, každé splátky úvěru, kterou zaplatí, tak její polovinu ma pravo pozadovat nahradit. Odporucam opakovaně na něj podávat žaloby. Dopoledne se Spam a bude dluh splácet. POKUD ne, pak by platil i další náklady soudního řízení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Hypotéka po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Ráda bych se informovala. Exmanžel Během manželství dostal darem starý rodinný dům. Z důvodu rekonstrukce a toho, že jsme brali hypotéku, se dům zapsal do bezpodílového vlastnictví. Nyní po rozvodu, jsem byla obviněna, že zapis byl nezákonný a neplatný jeho rodiči a právní zástupkyně (přepis byl Delano před 12 lety). Samozřejmě, jeho rodiče tvrdí, že všechno platili a já nic. Chci se zeptat, je možné, aby dům Zust vyloučil exmanželovi a hypotéka dluhy mně, POkud přepis proběhl u notáře, byl řední zapsání do katastru a dosud s tím žádný problém nebyl? Exmanžel prostě tvrdí, že dluhy jsou mé a dům jeho. Po rozvodu dům užívám já s našimi dvěma dětmi, splácejí staré společné dluhy z manželství, aby dům nešel do exekučního řízení a on si nárokuje jen na dům POkud dlouhém se nepřiznává a nesplácí je. Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, ve Vašem příspěvků uvádí, že dům dostal jako dar Váš bývalý manžel a následné Mluv o tom, že byl zapsání jako předmět společného jmeno manželů (SJM). Pro zodpovězení otázky je proto nutné přesně určit právní úkon, kterým došlo k převodu vlastnického práva a osoby, které byly účastníkům smlouvy. POKUD jste byli obdarovanými Vy a Váš bývalý manžel, dům nemohl tvořit předmět SJM, ale jen podílového spoluvlastnictví. Zákonná úprava vypořádání SJM se aplikuje i na dluhy vzniklé za trvání manželství, z nichž jsou zpravidla zavážení oba manželé along rovným dilemat. POKUD jste se splácení hypotečního úvěru podílely na pořízení majetku ve výlučné vlastnictví Vašeho exmanžela, Můžete zadat, aby Vám nahradil část finančních prostředků, které jste takto vynaložili.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Mam právních otázkách s ex jsme mele hypotéku na 3 kk před rozvodem ho prodal a mně nevyplatil a já jsem bydlet v podnájmu rok při rozvodovém konání, tým vlastně prokazuje soudu, že nic nevlastní. Mám možnost vyhrát sud?

Odpověď

Dobrý den, když jste mele společnou hypotéku předpokládám, že byt Měl být společný takové, protože ve své otázce píšete, že jste mele byt na hypotéku. Nerozumím jak mohl manžel sám prodat uvedený byt, POkud jste byli oba along vlastníci nemovitosti. Doporučuji vám, abyste navštívili ve svém okolí advokáta, který posoudit, zda máte možnost vyhrát soud. POKUD totiž prodal být nabytý Během manželství (patřící do SJM), pak máte šanci vyhrát soud.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, s manželkou se jdeme rozvádět. Během manželství jsem si vzal hypotéku na své jméno, v němž je uvedena i manželka jako spoludlžníčka. Potřeboval bych poradit jak postupovat dál. Už půl roku v zmiňovaném domě nebydlím ale hypotéku platím. Jaké mám možnosti. Mám přítelkyní, se kterou si základamme rodinu a chceme si vzít hypotéku na byt. Děkuji.

27.03.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud jste si během manželství vzali hypotéku a vstoupily jste také nemovitost, pak po rozvodu se máte právo vypořádat. Po rozvodu uzavřete dohodu s manželkou, dohodněte se, kdo nabude nemovitost a kdo bude splácet hypotéku.

Pozor si dejte na to, aby Vaši dohodu schválila i banka, protože uzavřením smlouvy nedochází automaticky k tomu, že jeden z manželů přestává byt dlužníkem na hypotéce.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat a poprosit o radu. Jsem ve finanční tísni a nemohu si dovolit požádat o placenou právní pomoc. Podala jsem si žádost na rozvod a chtěla bych vědět jak řešit byt, který jsme si před 2 lety koupili za pomoci hypotéky. Jsme oba zavázán na 28 let manžel nesouhlasí s prodejem bytu. Jak bych to věděla řešit, abych s dětmi nezůstala na ulici? Manžel mě možnost jít bydlet ke své mámě, ale já s dětmi takovou možnost nemám. Děkuji velmi pěkně. Ďurovcová.

03.04.2021
Odpověď

Dobrý den,

uvedené bude třeba řešit v rámci vypořádání společného jmění manželů, které zaniká rozvodem. V úvahu přichází vypořádání způsobem, že buď Vy nebo Váš manžel nabudete byt a rovněž převezmete hypotéku. Rovněž přichází v úvahu alternativa, že byt se prodá a výtěžek se použije na vyplacení hypotéky. Soud přihlíží zejména k potřebám nezletilých dětí a nutnost zabezpečení jejich bydlení. Když už byt nabudete do svého výlučného vlastnictví a nebudete schopna splácet úvěr, můžete byt prodat a pořídit si menší, resp. jinou formu bydlení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Hypotéka po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Mohu soudní cestou podat žádost o zrušení ručení? Je třeba se obrátit na právníka nebo si mohu žádost napsat i sama a co by měla obsahovat? Děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď

Dobrý den. Pokud máte zájem zrušit ručitelský závazek, bylo by třeba se dohodnout na tom s věřitelem. Věřitelé jsou však zpravidla ochotni přistoupit ke zrušení ručitelského závazku tehdy, pokud je pohledávka řádně splácená dlužníkem, je dostatečně zajištěna a pod.


Co se týče soudního řízení, tak bezdůvodné zrušení ručitelského závazku nelze soudní cestou. Případné podání žaloby k soudu by bylo na místě tehdy, pokud by byl ručitelský závazek (příp. Dohoda o ručení) neplatný. V takovém případě by bylo možné domáhat se u soudu určení neplatnosti právního úkonu, na jehož základě ručení vzniklo.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, děkuji za odpověď, pomohli Jste mi. Přece jen bych měl jednu doplňující otázku. Vyvodit z Vaší odpovědi, že manželka bude moci udělat zmíněné úkony až poté, co projde bezpodílové vlastnictví na podílové respektive po vypořádání. Mýlím se? Moje otázka je: já jsem se dočetl, že zánikem manželství zaniká i bezpodílové vlastnictví. Ale je to opravdu tak? Nebo fakticky zanikne až vypořádáním a dosud v praxi pokračuje dál? Děkuji za odpověď. S pozdravem.


20.03.2021
Odpověď

Dobrý den, společné jmění zaniká rozvodem ale ještě není automaticky vypořádány. Pokud nedojde k vypořádání dohodou do 3 let od zániku nebo nebude podán návrh na soud na vypořádání BSM, pak uplynutím 3 roční lhůty dojde k právní domněnce a BSM se vypořádá ze zákona.



Jestliže manželka v domě nebývá a dům tvoří Vaše obydlí, pak nezáleží na tom, zda je v BSM nebo v podílovém spoluvlastnictví, manželka nemohu nastěhovat cizí osobu do nemovitosti.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, děkuji Vám i za tuto odpověď. Snad tedy ještě poslední otázku, pokud mohu: znamená to tedy, že dokud přijde k vypořádání BSM jedním z vámi uvedených způsobů, v podstatě není možné ani nastěhovat cizí osobu, ani pokusit se převést svůj řekněme "budoucí podíl" na někoho jiného, může se tak stát vlastně pouze v rámci vypořádání, nebo poté, takže do té doby je situace v tomto směru, jakoby patová. Je to tak? Děkuji a přeji hodně úspěchů.


21.03.2021
Odpověď

Ano, v podstatě je to tak. Mohla by se však domáhat určení užívání nemovitosti do doby, než soud nerozhodne ve věci, například v časových intervalech.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, myslíte jako užívání nemovitosti v rámci nás dvou pravděpodobně, pokud jsem dobře pochopil. Třeba na střídačku? Nebo spolu. Pokud by tu chtěla být, dokud to dořešíme, s tím já problém nemám, takže to není až taková téma. Každopádně děkuji Vám pěkně za odpovědi k mým (našim) problémům. Přeji Vám vše dobře ve Vaší činnosti a alespoň budu vědět, koho oslovit, pokud bych já nebo někdo v mém okolí potřeboval právní zastoupení :-) S pozdravem.


22.03.2021
Odpověď

Dobrý den, i na střídačku nebo i spolu. O tom by rozhodl soud.



Děkujeme.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Hypotéka po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Mockrát pěkně za radu a chci se ještě zeptat, když si převezmu na sebe úvěr i byt, budu muset manžela nějak vyplatit? Děkuji.


04.04.2021
Odpověď

Dobrý den,



to, zda iv případě, že byste převzali úvěr a měly vstoupit byt, byste museli vyplatit Vašeho manžela závisí především na hodnoty bytu jakož i nesplaceného zůstatku úvěru. Pokud by však hodnota bytu byla vyšší než je zůstatek úvěru, byli byste povinna vyplatit Vašemu manželovi polovinu částky vypočtené jako rozdíl hodnoty bytu a zůstatku úvěru.



Pro lepší vysvětlení uvádím následující příklad: Byt má hodnotu 100.000 €, zůstatek úvěru 50.000 €. Čistá hodnota BSM je tedy 50.000 € (100.000 - 50.000). Z této čisté hodnoty BSM má každý z Vás nárok na jednu polovinu - tedy každému přísluší podíl o velikosti 25.000 € (50.000 / 2). Vy byste převzali byt i hypotéku - tedy čistá hodnota věcí, které jste získali by byla 50.000 €. Nárok máte ale jen na podíl o velikosti 25.000 €. Proto byste na vyrovnání podílů museli v takovém modelovém případě manžela vyplatit částkou 25.000 €.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci Vás poprosit. Potřebuji poradit byt mame ve společném vlastnictví brány na úvěr s manželem jsme brali úvěr před 10 lety. Hodnota kolem 43000 zůstává splatit 37000 a stavební v hodnotě 15000 zůstává 2000 platíme to stejnou částí kolem 200 euro manželovi jsem ručila na úvěru vyplácel úvěr úvěrem spíše nebankovky teď to neplatí. A byt mi chce nechat za předpokladu, že si nechám úvěr 39000 vyplatím. Ten dluh 9000 v bance kde jsem ručiteľka a ještě mu mám dát 8000 podle mě to je strašně moc, když není splacen úvěr a já zůstala na tři děti sama je závislý na automatech dá se dohodnout na soudu nebo určí soud, že mohu si byt nechat a platit úvěry případně si ho refinancovat novou půjčkou, když ne vyplatila bych mu. V nejhorším případě i ten úvěr kde mu ručím ale ne ještě jemu dát hotovost, když vše co vydělal prohrál mám i důkazy a mnoho dluhů z nebankoviek, které bral potají děkuji. Pěkně za odpověď.

31.05.2021
Odpověď

Dobrý den.

Vypořádat majetek patřící do SJM je možné pouze po nabytí právní moci rozhodnutí o rozvodu, jinak během manželství to není možné. Předpokládám, že jste rozvedená a jdete vypořádat SJM.

SJM můžete vypořádat dohodou nebo se nedohodnete tak soudní cestou ve lhůtě 3 let od právní moci rozhodnutí o rozvodu. Soud bude vypořádává SJM ve smyslu zásad uvedených v § 150 občanského zákoníku:

"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "

Soud v soudním řízení musí nejprve zjistit co (movité a nemovité věci, pohledávky a závazky) do SJM patří a až následně jej vypořádá. Hodnota úvěrů i hodnota majetku se vypočítává ke dni zániku SJM. Ovšem vše závisí na konkrétní situaci, ale z důvodu toho, že se staráte sama o 3 děti a že Váš exmanžel je závislý na automatech, může Vám byt ponechat a až na základě přesného ohodnocení určí, zda jste či nejste povinna Vašemu exmanželovi něco vyplatit .

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat moje dcerka si vzala s přítelem hypotéku na dům na polovinu. Nyní se dcerka od přítele chce odstěhovat, ale neví co je nejlepší udělat s hypotékou? Dala by se přepsat hypotéka na přítele pokud by tam chtěl zůstat bydlet nebo prodat dům? Hypotéka je ještě fixována na 5 let není to problém? Prosím Vás pěkně poraďte mi. Pokud by se dala hypotéka přepsat jaká je částka není vysoká pokuta? Děkuji pěkně.

18.06.2021
Odpověď

Dobrý den, běžně se při takových situacích postupuje tak, že jeden z partnerů si nechá nemovitost a převezme na sebe hypotéku a zároveň vyplatí určitý podíl druhému partnerovi. Mohou se však dohodnout i tak, že se nemovitost prodá, vyplatí hypotéka a zbytek kupní ceny si rozdělí. Závisí to na tom, zda se umí dohodnout na způsobu zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Co se týče pokut nebo přesného postupu při přepisu hypotéky, třeba se informovat v bance, případně podívat smlouvu o hypotečním úvěru. V ní byste měli najít všechny odpovědi na otázky týkající se hypotečního úvěru.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, můj syn cca 2 a 1/2 roku před sňatkem s tehdy se svou přítelkyní koupili byt v hodnotě 130.000, - eur. Já se svou manželkou jsme mu chtěli dát dar ve výši 70.000, - eur na koupi bytu, s tím, aby byly podíly podle vkladu financí jasně i na listu vlastnictví. Tehdy budoucí nevěsta s tím nesouhlasila a trvala na podílu i pro ni 1/2. Proto jsem to pak řešil tak, že se synem jsem sepsal smlouvu o půjčce na částku 70.000, - eur, která je splatná v roce 2020. Není ověřená notářem, ale je tam podpis svědka. Můj syn is přítelkyní si vzali na koupi bytu ještě 60.000, - eur úvěr. Do rekonstrukce bytu a jeho zařízení jsme synovi dali jako dar ještě 15.000, - eur. Po 5 ročním manželství podala manželka mého syna žádost o rozvod. Syn si chce byt ponechat a zůstatek úvěru co je dnes cca 48.000, - eur splácet sám (splatili 22.000, - eur společně). A samozřejmě mu zůstane závazek vůči mně 70.000, - eur z půjčky, kterou jsme uzavřeli při koupi bytu. Chci se zeptat, že na jaké finančně vyrovnání má jeho žena za těchto okolností nárok? Děkuji.

02.07.2021
Odpověď

Dobrý den, ve své otázce jste neuvedli kdy přesně uzavřeli manželství, avšak ze znění otázky vyvozuji, že to bylo po koupi nemovitosti a po vstupu úvěru na její koupi. Tzn. že v tomto případě bude větší část majetkového vypořádání mezi nimi vycházet z podílového spoluvlastnictví a nikoli z bezpodílového spoluvlastnictví manželů. Jelikož vše nabyly před manželstvím, tak jde o podílové spoluvlastnictví na nemovitosti a obdobně na úvěru. Běžně se v takových situacích postupuje tak, že ten kdo si nechává nemovitost se stane výlučným dlužníkem i na úvěru. Od hodnoty nemovitosti se odečte úvěr a určí se 1/2 zbývající části jako vypořádací podíl na vyplacení druhému podílovému spoluvlastníku. V případě Vašeho syna však třeba přihlédnout i na další dvě skutečnosti, a to, že sám vložil na koupi nemovitosti částku 70.000, - € a také, že financoval rekonstrukci (v tomto případě je třeba rozlišovat mezi nutnou opravou a údržbou a ne nezbytnou opravou) . Pro přesný výpočet nebo doporučení nejlepšího postupu pro Vašeho syna jsou zapotřebí další a detailnější informace o jejich majetkových vztazích.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Hypotéka po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, s manželem. Jsme rozvedení a řešíme SJM. Mame jedině byt na úvěr v hodnotě ještě 38 000. on mě jeden úvěr, na kterém mu ručím. A chce ať mu ho vyplatit, tam je dluh 9 000 a ještě jemu mám dát 3 000. Byt - hodnota je 60 000. Mám ho vyplatit, zda jít soudem, zůstala jsem s dětmi sama chci si byt nechat, nemůžeme jít na ulici, ale on neřeší je závislý na automatech. Mnozí mi říkají, že mám řešit vypořádání SJM přes soud, že tam soud přihlíží na matku s dětmi. Já mám minimální mzdu a on 1 300. Jen mě dluhy, které neplatí proto mu také ze mzdy strhávají. Děkuji za radu.

22.06.2021
Odpověď

Dobrý den, k Vaší otázce zastávám následující právní názor:


Soud zpravidla přihlíží na matku s dětmi v řízení o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví v tom směru, že při rozhodování o tom, do koho vlastnictví přikáže byt, přihlédne na uvedenou skutečnost. Co se ale týče samotného vypořádání, tedy určení hodnoty masy společného jmění a stanovení vypořádacího podílu druhého manžela, tam soud vychází ze zásady, že podíly obou manželů jsou stejné. Skutečnost, že exmanželka se stará o děti nemá bez dalšího vliv na to, že by se tím povinnost exmanželky vyplatit vypořádací podíl přiměřeně snížila.


Vycházeje z Vámi uvedených skutečností, soud by nejpravděpodobněji rozhodl následovně:


Byt má hodnotu 60.000, - € (tu by v soudním řízení pravděpodobně zjišťoval vyhotovením znaleckého posudku, jehož náklady byste snášeli spolu s exmanželem), úvěr 38.000, - € (vycházíme z předpokladu, že druhý úvěr je výlučně úvěrem Vašeho exmanžela a nepatří do bezpodílového spoluvlastnictví). Čistá hodnota masy vytvářející Vaše společné jmění je tak 22.000 € (60.000 - 38.000). Vycházejme z předpokladu, že byt spolu s úvěrem budou přikázáno do Vašeho výlučného vlastnictví. Podíly obou manželů jsou na mase společného jmění v zásadě stejné, tedy o velikosti 1/2. Váš podíl na SJM by tak byl 11.000 €, podíl Vašeho manžela by byl také 11.000 €. Jelikož Vám ale byli přikázáno věci, práva a jiné majetkové hodnoty v celkové výši 22.000, - €, tedy o 11.000 € více než je Váš podíl, tato částka by představovala výšku vypořádacího podílu, který byste byli povinna vyplatit Vašemu manželovi.


Z uvedeného vyplývá, že výsledek soudního řízení by za popsaných okolností měl pro Vás stejné následky jako vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví dohodou. Jelikož od Vás exmanžel požaduje částku cca 12.000 € (9.000, - € 3.000, - €), doporučujeme Vám v daném případě vypořádat společné jmění dohodou. Se soudním řízením o vypořádání společného jmění jsou totiž zpravidla spojeny poměrně vysoké náklady (soudní poplatek, vyhotovení znaleckých posudků pro stanovení hodnoty jednotlivých věcí patřících do bezpodílového spoluvlastnictví apod.).


Navíc, pokud byste v rámci vypořádání vyrovnaly úvěr Vašeho exmanžela, na kterém jste ručiteľkou, ochránili byste se před případným vznikem povinnosti hradit za exmanžela splátky tohoto úvěru, pokud ho nebude splácet - k čemuž podle toho co uvádíte může poměrně snadno dojít. V případě vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví soudem byste totiž riskovali, že exmanželovi vyplatíte vypořádací podíl a on tuto částku nepoužije na úhradu svého úvěru a dojde ke vzniku Vaší povinnosti platit za něj splátky jeho úvěru.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Hezký večer. Mám 2 + kk s prvního manželství (1989). V roce 2002 jsem se rozvedla av roce 2004 znovu vydala. V roce 2014 jsme s druhým manželem odkoupili byt z bytového družstva za 980 euro av roce 2015 formou konsolidaci založili byt bance a vzali hypotéku. Tento rok nás rozvedli a já platím hypotéku zatím sama. Ex chce vyplatit z tržní hodnoty bytu což je 45000. Ma nárok na vyplacení, když jsem měla byt s prvního manželství? A co s placením hypotéky. Splácím půjčku sama ještě 23 let. 28000 e. Děkuji.


29.06.2021
Odpověď

Dobrý den,



podobný případ rozebíral i Ústavní soud ČR, který vyslovil právní názor, že soudy musí v takovém případě přihlížet na to, kdo se jako přičinil o nabytí a udržení majetku a věc (družstevní byt) se přikáže tomu manželovi, který se o nabytí a udržení společné nemovitosti zasloužil výlučně. Kromě toho, soudy tohoto manžela (který se přičinil o nabytí nemovitosti) zavážou ani k povinnosti vyplatit druhému manželovi náhradu za tento byt.



Domnívám se, že takto by měl soud postupovat i ve Vašem případě, a tedy družstevní byt přikázat do Vašeho vlastnictví. Doporučuji Vám však probrat věc osobně s advokátem.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, prosím Vás jak je to s dělením majetku při rozvodu, kdy je hypotéka, ale jeden z manželů si chce nechat dům? Mame dům, tržní hodnota např. 150. 000 e Hypotéka: 80. 000 e Splacený: 10. 000 e Kolik bych musela manželovi vyplatit, kdybych si chtěla nechat dům, a dále bych splácela hypo? Děkuji za odpověď.

25.10.2023
Odpověď

Dobrý den, od hodnoty domu odečtete hypotéku (nesplacenou část s úroky, zůstatek) a výslednou částku vydělíte dvěma. To je částka, kterou byste mu museli vyplatit, pokud byste si nechali dům a hypotéku.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Doby den, chtěl bych si vzít hypotéku sám na sebe, protože s manželkou nežijeme ve společné domácnosti a čekáme na rozvod. A bydlet někde musím. Je to vůbec možné bez jejího souhlasu nebo podpisu. Děkuji.

08.01.2021
Odpověď

Dobrý den, podle ustálené judikatury je to možné. Nepotřebujete souhlas ani podpis od manželky podle zákona.

Banka však může mít svá pravidla a mohou požadovat například notářský zápis o zúžení SJM nebo rozsudek o zrušení SJM. Bez takového zápisu nebo rozsudku vám nemusí poskytnout úvěr.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Hypotéka po rozvodu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, poprosím o radu. Měli jsme byt v osobním vlastnictví a vzali jsme si uver na předělávku, pak dostala manželka dům do daru s tím, že jsme byt prodali a úvěr přenesli a navýšili na předělávku domu a samozřejmě i všechny peníze s prodeje bytu, který byl psán na obou. Manželka mi slíbila, že dům přepisu i na mě co se však nestalo, protože jsem přišel na to, že mě dlouhodobý poměr a rozvedli jsme se. Mám nárok na peníze z bytu v rámci BSM? Děkuji za odpověď. M.

18.05.2020
Odpověď

Dobrý den,


v otázce neuvádíte kdy nabyl právní moci rozsudek o rozvodu manželství.


Podle ust. § 149 Obč. zákoníku platí, že pokud od rozvodu neuplynuly více než tři roky, společné jmění manželů (BSM) můžete vypořádat dohodou; pokud se dohoda týká nemovitostí, musí být písemná a účinnost nabývá vkladem do katastru nemovitostí.


Pokud se v uvedené lhůtě do 3 let nedohodnete, budete muset podat návrh k soudu, který při vypořádání BSM vychází z ust. § 150 Obč. zákoníku:


"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "


Pokud od rozvodu uplynuly více než tři roky, pak ze zákona platí, že RD je v podílovém spoluvlastnictví Vás a Vaší bývalé manželky v podílu 1/2 k celku v souladu s ust. § 149 odst. 4 Obč. zákoník a:


"Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže bezpodílové spoluvlastnictví manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "


Pokud tedy od rozvodu uplynuly více než tři roky, pak je možné toto podílové spoluvlastnictví vypořádat jen dohodou nebo podáním návrhu na soud o zrušení a vypořádání podíl. spoluvlastnictví.


Obecně uvádíme, že pokud jste prodali byt, který byl v BSM, fin. prostředky jste použili na rekonstrukci RD, pak Vám náleží min. jedna polovina vložených fin. prostředků z prodeje bytu. RD uvádíte, že nabyla manželka darem a vzali jste si úvěr na rekonstrukci RD. Ohledně splátek úvěru na rekonstrukci RD máte nárok na vrácení jedné poloviny uhrazených splátek, neboť za trvání BSM došlo k zhodnocení výlučného mejetku / viz druhá věta § 150 Obč. zákoníku).


Pokud jste brali úvěr společně, tedy dlužníky vůči bance jste oba, je třeba vypořádat i úvěr s bankou, protože dohoda o vypořádání BSM není pro banku právně závazná.


Ve věci doporučujeme kontaktovat advokáta.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
18.05.2020
Odpověď Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
18.05.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace