Otázka

Hypotéka během manželství pro jednoho z manželů


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, měla bych zájem o koupi nemovitosti na hypotéku během manželství, ale chtěla bych manžela vyjmout z hypotéky i z vlastnictví nemovitosti, moje otázka: je k tomu třeba zrušení SJM nebo postačuje dohoda u notáře, resp. je akceptovatelná jiná forma jako zrušení nebo zúžení SJM soudní cestou? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

na uzavření smlouvy o půjčce, resp. smlouvy o úvěru není třeba souhlasu druhého manžela a ani to, aby byl účastníkem této smlouvy. Důvodem je, že prostředky se smlouvou teprve nabývají. Pokud nechcete, aby nemovitost patřila do SJM doporučuji Vám postupovat podle § 143a občanského zákoníku: "Manželé mohou dohodou rozšířit nebo zúžit stanovený rozsah bezpodílového spoluvlastnictví. Obdobně se mohou dohodnout io správě společného majetku." Dovolím si Vás však upozornit, že takovou musíte uzavřít ještě před samotným nabytím nemovitosti, protože těmito modifikačními dohodami nelze měnit právní režim již existujícího vlastnictví (tedy např. Z SJM do výlučného vlastnictví apod.). Stejně ji můžete uzavřít jen ve formě notářského zápisu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý večer, manžel se po 40 r. manželství v srpnu 2015 Přestěhuješ ze spol. domácnosti, žije s kolegyní, podvádí mě, už jsem vám o něm psala. Jsem na invalidním důchodu, jsem onkologická pacientka. Návrh na rozvod manželství podal až 8.10.2015, následoval 9.10.2015 podal o odklad. Už se mi na ulici i vyhrožuje zabitím, šla jsem na policii, dostal pouze napomenutí. Jsem z toho zoufalá a tyto stresy mi na zdr. stavu ubližují. Mám potvrzeno, že v září 2015 si vzal z banky Raiffeisen půjčka 2500 €, kde mě účet, kt. je výhradně jeho, následoval v říjnu 2015 z asi pošt. banky vzal další půjčky 2500 €, toto jsem se dozvěděla jen včera. Prosím Vás, pomozte mi, jak mám postupovat, kam se mám obrátit, abych jeho dluhy, kt. si vzal Během manželství, před rozvodem, já neplatila. Děkuji pěkně za odpověď

03.11.2022
Odpověď

Dobrý den, mamželove dluhy, které si vzal Během manželství, zůstávají jeho dluhy, POkud nejste uvedena ve smlouvě o úvěru a Podepsaní na TÉTO smlouva. Samozřejmě, POkud jste manželé, jste jako jeho manželka ohrožena, protože z majetku Patricio do SJM MOHOU být uspokojení věřitelů manžela. Na to, abyste ochránili před věřitelem manžela je třeba, aby zaniklo SJM (společné jmění). SJM zaniká i rozvodem. POKUD zanikne SJM a bude vypořádání, pak Nemůže být uspokojen z majetku Patricio do SJM. Váš příjem (důchod) nebude podléhá jeho dluhem. POKUD Víte, že byl podán návrh na rozvod a Víte i spisovou značku, požádejte soud o to, aby jednal a rozvedli Vás. Takto se zbavíte povinnosti uhradit dluh za něj.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

No my máme takový problém, že bychom chtěli refinancovat úvěry ale nechtějí nám to dát, protože to musí být prý na obou no manžel mě všechno v pořádku ale já mám záznam v registru neplatičů. Co byste mi poradili, aby to dali pouze na manžela a mě z toho vynechali?


05.06.2021
Odpověď

Dobrý den, doporučím Vám zrušení BSM. Nejdříve si to ale prověřte v bance, zda budou zrušení BSM akceptovat. Banka může mít své zvláštní pravidla.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat při zrušení SJM během manželství (s, kterou manžel souhlasí) pokud mame v manželství nabytý byt, na který jsme si brali hypoteční úvěr? Stačí zápis u notáře, nebo třeba podat návrh na soud? Jaký by byl postup? Děkuji pěkně za odpověď.

05.06.2021
Odpověď

Dobrý den, nejprve musíte podat návrh na soud na zrušení SJM (to je možné pouze na základě zákonných důvodů - blíže viz články na toto téma na našich stránkách). Teprve po rozhodnutí soudu o zrušení SJM můžete uzavřít dohodu o vypořádání SJM ik bytu a také k úvěru.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat pokud si chceme s manželem brát hypoteční úvěr a on momentálně není zaměstnán, je to vůbec možné? Já mám smlouvu na dobu neurčitou a přitom další dva zaměstnání na dobu určitou a na dohodu. Může banka dát tento úvěr jen mně? Děkuji.

24.03.2023
Odpověď

Dobrý den, pokud budete pouze vy splňovat podmínky pro poskytnutí úvěru, banka Vám jej poskytne, přičemž jelikož jste manželé, tak bude vyžadovat podpis manžela. Pokud byste si chtěli vzít vzít úvěr pouze vy sama, banka bude vyžadovat notářský zápis o zúžení SJM k tomuto úvěru. Není to pro Vás velmi výhodné, protože do budoucna (pokud byste se náhodou rozvedli) by se to mohlo otočit proti vám. Takže výhodnější je, pokud i manžel bude na hypotéce jako spoludlužník.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Hypotéka během manželství pro jednoho z manželů" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, můj známý se chce rozvést, jeho žena se odstěhovala k otci a chce si vzít hypotéku pro mladé na byt, s tím, že založí otců byt. Pokud ale ještě nejsou rozvedení a hypotéku její schválí, stane se předmětem SJM, a pokud ona nebude náhodou schopna splácet, bude muset splácet za ni i můj známý? Děkuji.

23.07.2021
Odpověď

Dobrý den,

pokud si vezme manželka vašeho známého hypotéku ještě během manželství, a to bez souhlasu svého ještě manžela, tak dluh je ve výlučném vlastnictví jeho ženy, avšak pokud by hypotéku splácela ještě během tohoto manželství, uhradila by ji z SJM. Banky mají taková pravidla, že její neposkytnou úvěr během manželství bez podpisu manžela. Není však také vyloučeno, že to udělají, ze zkušenosti vím, že trvají na tom, aby manžel se buď podepsal nebo donesli zápis o zúžení SJM. Na úhradu dluhu vzniklého během manželství může být použit majetek (peníze) patřící do SJM. Dluh by se hradil z majetku SJM, ve kterém je zahrnut samozřejmě i příjem manžela.

Podle ustanovení § 147 občanského zákoníku platí:

"Pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů."

"To neplatí, jde-li o pohledávku věřitele jednoho z manželů, kteří se dohodli podle ustanovení § 143a , pokud tato pohledávka vznikla při používání majetku, který nepatří do společného jmění manželů."

V daném případě tedy doporučujeme počkat na to, až budou manželé rozvedení a hypotéku si vzít až následně po rozvodu. Po rozvodu už hypotéka nepatří do SJM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace