Dobrý den, před uzavřením manželství jsem koupila na hypotéku byt. V katastru nemovitostí jsem zapsaná já jako vlastník a hypotéka je také psaná jen na mě. Chtěla bych se zeptat, zda má manžel nějaké právo v případě rozvodu na vypořádání SJM, když hypotéka stále trvá a platím jí výhradně já i v manželství? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
to, že hypotéku platíte Vy ze svého účtu neznamená, že ji hradíte ze svého výlučného vlastnictví. Veškerý příjem během manželství patří do SJM.
Manžel nemá nárok na jakýkoliv podíl z bytu, jelikož jste ho nabyla před uzavřením manželství.
Avšak, manžel může mít teoreticky nárok na vyplacení 1/2 splátek hypotéky zaplacené během manželství, jelikož se nahrazuje to, co bylo ze společného majetku vynaloženo na výhradní majetek; v zásadě tedy i splátky hypotečního úvěru, vynaložené ze společného majetku na nemovitost ve výlučném vlastnictví.
Avšak dle průlomového rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR spis. zn. 22 Cdo 3428/2020, ze dne 28. 1. 2021 manžel na uvedené nemusí mít nárok. Jestliže byla částka vynaložená na splátky hypotéky stejná nebo i nižší, nemáte jako vlastník bytu, v zásadě povinnost tento vnos nahrazovat. Jestliže by však např. měsíční splátky hypotéky byly vyšší než (potenciální) nájemné, bylo by třeba přistoupit k poměrné úhradě toho, co bylo na splátky hypotéky vynaloženo.
Dobrý den, před manželstvím jsem si na hypotéku pořídila byt. Během manželství jsme si vzali další hypotéku (psaná na mě i na manžela) na rekonstrukci bytu. Jak je to s nárokem manžela na byt v případě rozvodu?
Dobrý den, pokud nemovitost je ve výlučném vlastnictví Vás, nikoliv i manžela, případně jste společné jmění manželů o tuto nemovitost nerozšířila, nebude se nemovitost v případě zániku manželství dělit "na polovinu" (pokud se samozřejmě na tomto dobrovolně nedomluvíte), neboť nemovitost je v vlastnictví pouze jednoho z manželů.
Nicméně Váš manžel bude mít nárok na vnosy, které byly investovány do Vaší výlučné nemovitosti ze SJM.
Tedy, buď se na rozdělení SJM dohodnete nebo podáte návrh na vypořádání SJM soudu. Ten se následně řídí pravidly dle ust. § 742 Občanského zákoníku, které stanoví:
§ 742
(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu