Otázka

Auto koupené v manželství


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, Manžel měl dvě auta jedno prodal a druhé koupil ale dostal i peněžitý dar je možné že se bude vymlouvat na to že to druhé auto koupil za ten peněžitý dar jak mám postupovat budu na to mít nárok když to udělal v manželství děkuji moc za odpověď

23.05.2022
Odpověď

Dobrý den,

jelikož neuvádíte, zda jedno z aut, které manžel prodal bylo nabyto před manželstvím předpokládám, že ano. V takovém případě finanční prostředky z prodeje tohoto auta patří do SJM.

Co se týče peněžitého daru, neuvádíte, jakou formou a od koho tento peněžitý dar dostal. Umím si představit situaci, že peněžitý dar dostal manžel na bankovní účet, kde mu chodí např. výplata a tedy tyto peníze se smísili a patří do SJM. V takovém případě i druhý automobil patří do SJM a v případě rozvodu budete mít na něho nárok i Vy. Kdyby peněžitý dar dostal manžel hotově, musel by prokázat, že šlo o dar, který byl darován do jeho výlučného vlastnictví. V takovém případě platí, že tyto prostředky nepatří do SJM. Uvedené vyplývá z § 709 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník: "Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl..."

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chci se rozvést s manželkou kvůli tomu, že roky každý pracovní den chodí k jejím rodičům a až večer v 19h přichází domů vždy v doprovodu svého otce. Nikdo to nechápe, nikdo mi nevysvětlil důvody. Máme 1,5letou dcerku a já nemám téměř žádné peníze. Ona tvrdí, že nemá nic, přitom jsem viděl výběr z jejího bankomatu - má tam snad 2.000.000,- Kč. Intimní život též nemáme. 

13.01.2025
Odpověď

Dobrý den, pokud se chcete rozvést, je podání návrhu na rozvod manželství Vaším právem. V úvahu však připadají obě varianty rozvodu, a to jak rozvodu sporného, tak rozvodu nesporného.

Oba typy rozvodu jsou podrobně rozebrány na stránkách : https://msp.gov.cz/chci-se-rozvest.

Snazší a rychlejší je takzvaný nesporný rozvod (rozvod bez zjišťování příčin rozvratu). Návrh na něj můžete podat, pokud:

  • Návrh podávají společně oba manželé nebo se druhý k návrhu připojí.
  • Ke dni zahájení řízení o rozvod trvalo manželství nejméně jeden rok a manželé spolu déle než šest měsíců nežijí.
  • Manželé, kteří jsou rodiči nezletilého dítěte, které nenabylo plné svéprávnosti, se dohodli na úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu a soud jejich dohodu schválil.
  • Manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení a popřípadě výživného pro dobu po rozvodu. Obě dohody vyžadují písemnou formu a podpisy musí být úředně ověřeny.

Sporný rozvod (rozvod se zjišťováním příčin rozvratu), který nastává, když:

  • jeden z manželů s rozvodem nesouhlasí, nebo
  • manželé nejsou schopni se domluvit na vypořádání společného jmění, nebo
  • manželé nejsou schopni se domluvit na péči o nezletilé dítě.

Co se týče Vámi uváděných finančních prostředků na účtu manželky, zde však bude nutné zjistit, zda tyto finanční prostředky vlastnila již před uzavřením manželství, či je získala za jejího trvání. 

Výše uvedené zjištění je totiž relevantní pro případné vypořádání SJM po zániku manželství, neboť dle Občanského zákoníku platí:

§ 709

(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co

a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,

b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,

c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,

d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,

e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.

(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.

Tedy, pokud by manželka vlastnila tyto prostředky ještě před uzavřením manželství, neměl byste jakožto její manžel při vypořádání SJM na tyto nárok. 

13.01.2025
Podotázka

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak se dělí dvě auta koupené v manželství, přitom jedno je na leasing,po rozvodu?

24.01.2025
Odpověď

Dobrý den, dle Občanského zákoníku obecně platí:

Zákonný režim

§ 709

(1) Součástí společného jmění je to, čeho nabyl jeden z manželů nebo čeho nabyli oba manželé společně za trvání manželství, s výjimkou toho, co

a) slouží osobní potřebě jednoho z manželů,

b) nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl,

c) nabyl jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech,

d) nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví,

e) nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku.

(2) Součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů.

Tedy, i přestože jsou auta napsaná na jednoho z Vás, jsou obě ve společném jmění manželství.

V případ zániku a manželství a následného vypořádání SJM je možné postupovat na základě 3 možností:

1) dohoda manželů o vypořádání SJM, kdy se sami dohodnete, jakým způsobem své SJM (včetně automobilů a dluhů) vypořádáte

§ 738

(1) Dohoda o vypořádání má vždy účinky ke dni, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, bez ohledu na to, zda dohoda byla uzavřena před anebo po zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění. Je-li však předmětem vypořádání věc, která se zapisuje do veřejného seznamu, nabývá dohoda právních účinků v části týkající se této věci zápisem do veřejného seznamu.

(2) Platnosti dohody o vypořádání nebrání, týká-li se jen části společných majetkových povinností a práv.

§ 739

(1) Dohoda o vypořádání vyžaduje písemnou formu, pokud byla uzavřena za trvání manželství nebo pokud je předmětem vypořádání věc, u které vyžaduje písemnou formu i smlouva o převodu vlastnického práva.

(2) Nevyžaduje-li dohoda o vypořádání písemnou formu a požádá-li o to jeden z manželů, doručí mu druhý manžel potvrzení, jak se vypořádali.

2) druhou možností je podat žalobu k soudu, aby tento rozhodl o vypořádání SJM, přičemž tento postupuje dle níže uvedených pravidel:

§ 742

(1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:

a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,

b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,

c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,

d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,

e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,

f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.

(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.

3) třetí možností je uplatnění fikce dle Občanského zákoníku, a to za situace,  že do 3 let od zániku SJM nedošlo k jeho vypořádání, následně poté platí:

§ 741

Nedojde-li do tří let od zúžení, zrušení nebo zániku společného jmění k vypořádání toho, co bylo dříve součástí společného jmění, ani dohodou, ani nebyl podán návrh na vypořádání rozhodnutím soudu, platí, že se manželé nebo bývalí manželé vypořádali tak, že

a) hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z nich, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá,

b) ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné,

c) ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.

 

24.01.2025

Trápi vás "Auto koupené v manželství" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace