Dobrý den, jak se ruší SJM za trvání manželství?
Dobrý den, pokud jde o zrušenei SJM během manželství, existence společného jmění manželů (dále jen SJM) je v zásadě závislá na existenci manželství. Situace, že SJM zanikne, ačkoli manželství nadále trvá, proto nastává pouze výjimečně. Na návrh některého z manželů může soud ze závažných důvodů (zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům) zrušit SJM i během trvání manželství (viz. Ustanovení § 148 odst. 2 občanského zákoníku). Jde o případy, kdy například jeden z manželů nakládá se společným majetkem nehospodárné, ničí společný majetek, neprojevuje zájem o rodinu apod. Je třeba si však uvědomit, že posouzení rozporu s dobrými mravy je přísně individuálně. Dalším případem, kdy soud rozhodne o zrušení SJM během trvání manželů je ten, když jeden z manželů, případně oba získají oprávnění k podnikatelské činnosti (viz. Ustanovení § 148a odst. 2 občanského zákoníku). Přesný procesní postup při zániku SJM během trvání manželství závisí na tom, o který z výše uvedených případů jde.
Kromě toho zvláštní zákony upravují situace, kdy SJM zaniká během trvání manželství přímo ze zákona (tj bez nutnosti podat návrh k soudu). Konkrétně jde o trestní zákon, v případě uložení trestu propadnutí majetku jednomu z manželů a Zákon o konkurzu a restrukturalizaci, v případě úpadku na jednoho z manželů.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledne zrušení SJM. Ještě jsme manželé a muž si chce Vzít na sobě úvěr, musí tam být i můj podpis (souhlas) i ked chce z nebankovky? Jak zrušit sjm, abych pak nemusela platit jeho možné dluhy? On je živnostník. POKUD jsem před svatbou vlastnila majetek, který jsem před svatbou investovala do auta a mužů fototechniky, které si on samozřejmě chce Vzít, mám nárok na nějaké finanční odškodnění od muže? Děkuji
Dobrý den,
zrušení SJM (SJM) je možné i Během manželství. POKUD je manžel podnikatel, pak je možné požadovat soud o zrušení SJM Během manželství. POKUD budete Mít správné napsaný návrh k soudu, půjde to poměrně rychle. Připravte se však na to, že obecně (při dobře sepsaném návrhu) to Může trvat 2-3 měsíce. POKUD byste návrh na zrušení SJM neměli dobře zpracovaný, muzea to trvat o několik měsíců déle.
POKUD si některé z manželů vezme půjčky (úvěr) Během manželství, věřitelé MOHOU požadovat, aby byly uspokojení za majetku Patricio do SJM. POKUD však v době, kdy budou věřitelé požadují vrácení peněz nebudete Mít žádný společný majetek patřící do SJM, na Váš soukromý majetek nebe příjem Vám sáhnout nemohl.
Kromě toho, že podáte NÁVRHU k soudu na zrušení SJM Během manželství, je třeba se do 3 let od rozhodnutí soudu (právoplatnosti) majetkově vypořádat. POKUD své právo na vrácení vložených peněz (majetku) neuplatníte do 3 let, resp. se nevypořádá do 3 let od zániku SJM, pak Vám Váš nárok na náhradu tohoto majetku zanikne. Manžela po zrušení SJM požádejte ihned o vypořádání dohodou. POKUD nebude souhlasit, obraťte se na soud.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
dobry den, v roce 1995 nam bylo zrušeno, respektive zúžené společné jmeno s manželkou z důvodu mé podnikatelské činnosti. Loni začala podnikat moje manzelka, já nepodnikají. Ma Toto zúžení BSM, stale Právní účinnost? Dakujem za odpoved
Dobrý den,
V případě POkud došlo k zániku BSM, z důvodu, že jste začali podnikat, tak se to mohlo stát jen na návrh. Zaniklé BSM lze obnovit jedině soudní rozhodnutím ale chci zdůraznil, že se tak musí stát opět jen na návrh a takové je DŮLEŽITÉ aby manželství ještě trvalo.
Obnova společného jmeno působí ode dne Právní moci soudního rozhodnutí - v této souvislosti dávám do pozornosti ustanovení § 151 občanského zákoníku - POKUD za trvání manželství společné jmeno zaniklo, muzea být obnoven jen rozhodnutím soudu vydaným na návrh jednoho z manželů. To znamená, že POkud jste nepodali návrh na obnovu společného jmeno, tak BSM je stále v taktem stavu v jakém bylo po rozhodnutí soudem v roce 1995.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
dobrý den, chci se zeptat jestli se po rozvodu automaticky ruší SJM a zda když si jeden z nás nechá Nemovitost na kterou je uzavřen úvěr a bude ho splácet pouze jeden z nás a druhý se vzdá nemovitosti zbaví ho i úvěru který byl sebrání na Nemovitost? na nemovitosti a úvěru se podílí pouze jeden z nás co se tyče splácení dluhu vůči bance. POKUD tedy jdeme podle předpokladu že na majetkových právních se jeden z nás dobrovolně vzdává nemovitosti za podmínek zbavení se dluhů ,, úvěru ,, v Banke.VUB. je něco takového vůbec možné a dá se to takto úděl? Děkuji za rychlou odpověď.
Dobrý den,
pojem automatické zrušení SJM v právě není, vysvětlíme vám, jak to funguje: Po rozvodu zanikne SJM, tedy všechny věci, jejichž pořízení již nebudete nabývá do SJM ale každý sám do výlučného vlastnictví. Všechny věci, které jste získali Během manželství ale budou stále v SJM (i nemovitosti a takové úvěru). Tyto je třeba do 3 let od rozvodu vypořádat. POKUD to není možné dohodou, tak potom soudní cestou.
POKUD jeden z manželů zůstane bydlet v nemovitosti patřící do SJM, neznamená to, že mu tato Nemovitost případě. Rovněž v případě úvěru, placení společného úvěru po rozvodu neznamená, že tento úvěr zůstane tomuto manželovi. Dokonce v případě společného úvěru platí, že i kdyby se manželé dohodli, že si jeden z nich vezme úvěr na sobě, tak tato dohoda ještě není závazná pro banku a banka s ní nemusí souhlasit (i kdyby byla schválena soudem).
S manželem se můžete dohodnout (zvláštní dohodou) tak, že jeden z Vás si nechá Nemovitost a případně i úvěr a druhého vyplatí (POkud vůbec bude z čeho ještě vyplácet). Dohodu - podpisy ověřit u notáře a dáte na katastr zavkladovať. Úvěr je však takové třeba vypořádat tak, aby v budoucnu nevznikly problémy.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat jestli se da majetkově vypořádat este i behem manzelstvi nebo az po rozvodu? Myslim bezpodílové spoluvlastnicto manzelu.
Dobrý den, společné jmění manželů (dále jen "SJM") lze během trvání manželství vypořádat ve dvou případech.
1 / Pokud jeden z manželů získal oprávnění k podnikatelské činnosti, může druhý z manželů (který nezískal oprávnění k podnikatelské činnosti) podat k soudu návrh na zrušení SJM. Po pravomocném rozhodnutí soudu o zrušení SJM se vypořádání SJM řídí ustanoveními § 149 a 150. Tzn. že se můžete o vypořádání dohodnout, pokud se nedohodnete může některý z manželů podat ve lhůtě 3 let od právní moci rozhodnutí soudu návrh na vypořádání SJM. Pokud se ve lhůtě 3 let nedohodnete, ani nepodáte návrh na soud uplatní se zákonná domněnka vypořádání SJM (movité věci nabude každý z manželů podle stavu jako jejich užívá pro vlastní potřebu nebo potřebu své rodiny a nemovité věci do podílového spoluvlastnictví).
2 / Během trvání manželství lze podat návrh na zrušení SJM, kdyby další trvání SJM bylo ze závažných důvodů v rozporu s dobrými mravy. Závažné důvody soud blíže nespecifikuje, avšak z judikatury vyplývá, že půjde zejména o následující případy: ničení společného majetku, nehospodárné nakládání se společným majetkem na úkor rodiny, nezájem jednoho z manželů o rodinu apod. Soud v takovém řízení zkoumá závažné důvody a na základě nich se rozhoduje, zda SJM zruší nebo nezruší. Soud nemá povinnost SJM zrušit v těchto řízeních. Vypořádání SJM po pravomocném rozhodnutí soudu o zrušení se následný řídí postupem popsaným v bodě 1.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Zrušení SJM během trvání manželství" a chcete pomoci?
Manželka už několik let dělá opakovaně dluhy. Po analýze situace mi vychází jako řešení rozvod nebo zrušení BSM. Chtěl bych to řešit zrušením BSM. Moje otázka je: jak to bude s jejím dluhem po zrušení BSM v případě jejího úmrtí v budoucnu? Budeme je dědit?
Dobrý den. Podle ustanovení § 470 občanského zákoníku dědic, resp. dědicové odpovídají za zůstavitelovy dluhy jen do výše ceny nabytého dědictví. Jinak řečeno v dědickém řízení nemůžete po zůstaviteli zdědit ty dluhy, které by převyšovaly cenu nabytého dědictví. Nemusíte se proto obávat toho, že byste zdědili pouze dluhy.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, pokud si zrušíme SJM (manžel má živnost.oprávnenie) a dohodneme se, že veškerý majetek a všechna aktiva či pasiva které by v budoucnu vznikly (nebo vyšly najevo z minulosti) přebírá manžel, a já odcházím "bez absolutních majetku z SJM ", nechám si jen své dědictví po rodičích ... může se stát že by mi následně po čase nějaký dlužník nebo nedajboh exekutor zaslal výzvu na spolupodílení se dluhu, který manžel nadělal ještě během trvání SJM? Mohou ode mě vyžadovat spolupodílení se na zaplacení takových dluhů? aa pokud ano- jakého druhu- nebo všechny? Děkuji.
Dobrý den,
podle § 147 odst. 1 občanského zákoníku Pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů.
SJM může z důvodu podnikání jednoho z manželů zrušit pouze soud, a to rozsudkem. Právní mocí rozsudku zaniká SJM. Dokud není SJM vypořádáno podle analogie a judikatury soudů ČR platí, že stále jde o majetek v SJM. Sice se už do něj nový majetek nenabývá, ale stále platí režim, jako kdyby ještě SJM nebylo zrušeno.
Odpovědí na Vaši otázku tedy je, že po vypořádání SJM, již nebude moci exekutor sáhnout na majetek v SJM, jelikož takový majetek vypořádáním přestane existovat. Věci z SJM už budou ve výlučném vlastnictví nebo podílovém spoluvlastnictví každého z manželů.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím o info ohledně vypořádání SJM manželů během manželství týkající se jedné konkrétní nemovitosti - bytu, čili ne vypořádání celého majetku: -co je třeba k vypořádání SJM v uvedeném rozsahu av jaké formě? (Dohoda o vypořádání, LV, Znalecký posudek, Návrh na vklad, ....?) - jaká je odměna advokáta při vypracování Dohody a Návrhu na vklad do KN? Pro potřeby vypořádání zajistíme sami LV, Znalecký posudek Předem děkuji za info S úctou.
Dobrý den, na to, abyste mohli vypořádat k bytu, který patří do SJM, je třeba, aby zaniklo SJM. Pokud máte stále SJM, pak se nemůžete vypořádat. SJM zaniká rozhodnutím soudu a to rozvodem nebo zrušením SJM během manželství.
Advokát k vypořádání nepotřebuje znalecký posudek, stačí LV a původní smlouva, kterou jste získali nemovitost. Nejdříve je tedy třeba vyřešit zrušení SJM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Z manželem máme zrušeno SJM za trvání manželství od r. 2012 a vypořádány dohodou - jsem výlučnou držitelem nemovitosti a "jakéhokoliv majetku, kt. Ke dni zrušení SJM sloužil potřebám domácnosti a který se ke dni uzavření dohody v domácnosti nacházel". Vůči manželovi je vedeno exekuční řízení. Manžel má v nemovitosti bydliště. Je exekutor oprávněn zabavit movité věci nacházející se v domácnosti jakož i mé osobní věci- mobil, počítač, šperky jako i osobní věci dospělé dcery? Podle stanoviska exekutora není povinen zjišťovat, komu věci patří a následně si máme požádat soud o vyloučení věcí z exekuce. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud vznikl dluh za trvání manželství může exekutor sáhnout i na majetek patřící do SJM. Pokud však bylo Vaše SJM zrušeno a věci patří do Vašeho výlučného vlastnictví pak je možné se domnívat, že exekutor není oprávněn postihnout tyto věci exekucí. Trvalý pobyt má jen evidenční charakter a nevzniká jím užívací ani vlastnické právo k nemovitosti.
Tak, jak uvedl exekutor, můžete podat k soudu tzv. excindačnú žalobu (na vyloučení věci z exekuce) podle § 55 odst. 1 exekučního řádu. Tuto žalobu podáváte proti oprávněnému z exekuce. V návrhu je třeba uvést důvody, pro které podle Vás není možné postihnout uvedeno věci exekucí, čili skutečnost, že SJM bylo zrušeno a jde o Váš výlučný majetek.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Zrušení SJM během trvání manželství" a chcete pomoci?
Dakujem za odpoved, ráda bych se ještě položila dodatečně otazky. Na ktery sud je třeba zaslat návrh na zrušení SJM? Je mozne žádat o zrušení SJM ihned, jak manzel obdrží oprávnění, nebo je třeba dodržet nějakou lhůtu? Aka je vyska poplatku, a kdy se vlastně tento poplatek musi uhradit (aka je následnost)? A jak dlouho asi muze trvat proces se zrušením SJM? Dakujem za odpoved.
Dobrý den, návrh na zrušení společného jmění manželů (SJM) se podává na obecný soud žalovaného. Tribunálem odpůrce je okresní soud, v jehož obvodu má odpůrce své bydliště. Návrh na zrušení SJM můžete podat jakmile Váš manžel získal podnikatelské oprávnění. Tzn. že návrh lze podat ihned jako Váš manžel oficiálně získal podnikatelské oprávnění (nemusí uplynout žádná lhůta). Soudní poplatek je vypočten a určený ve smyslu zákona číslo 71/1992 Sb. o soudních poplatcích. V tomto případě je soudní poplatek ve výši 165,50 €. Soudní poplatek je možné uhradit na základě výzvy soudu nebo lze poplatek uhradit spolu s podáním návrhu ve formě kuželek. Pokud soudní poplatek neuhradíte ve formě kuželek na návrhu, soud Vás ve lhůtě 1-2 měsíců vyzve na úhradu soudního poplatku výzvou doručenou poštou. V případě, že soudní poplatek uhradíte ve formě kuželek, tímto způsobem urychlíte samotné rozhodování ve věci (soud Vás nebude vyzývat na úhradu soudního poplatku). Jak dlouho bude soud rozhodovat o Vašem návrhu nelze přesně říci. Závisí to zejména na pracovní vytíženosti soudu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, manžel si založí živnost brzy a proto chceme zrušit SJM (já nepodnikají). Lze tak učinit přímo u notáře nebo musí podat návrh - žádost na soud? Dakujem za odpoved.
Dobrý den, ve smyslu občanského zákoníku může za trvání manželství zrušit SJM výlučně soud. Nelze SJM zrušit souhlasným prohlášením manželů před notářem nebo jakýmkoli jiným úkonem před notářem. Soud SJM v takových případech zruší pouze na návrh toho manžela, který nenabyl oprávnění k podnikatelské činnosti. Tzn. že Vy musíte podat k soudu návrh na zrušení SJM za trvání manželství. Návrh kromě obecných náležitostí podle ustanovení § 42 odst. 3 OSP musí obsahovat prokázání té skutečnosti, že Váš manžel nabyl oprávnění k podnikatelské činnosti (osvědčení o živnostenském oprávnění přiložte k Vašemu návrhu v kopiích jako důkaz o jeho podnikatelské činnosti). Váš návrh bude Vašemu manželovi zaslán k vyjádření se, kde mu doporučuji souhlasit s návrhem a žádat zrušení SJM za trvání manželství. Soud následně nařídí jednání, na kterém rozhodne o zrušení SJM. Dovoluji si Vám dát do pozornosti, že po zrušení SJM musí dojít ik jeho vypořádání buď dohodou nebo soudním rozhodnutím do tří let ode dne právní moci rozsudku o zrušení SJM. Pokud do tří let nedojde k vypořádání SJM uplatní nevyvratitelná právní domněnka vypořádání SJM stanovená v § 149 odst. 4 OZ.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, prosím Vás dá se zrušit společné jmění manželů i když jsme stále manželé (tzn. Bez rozvodu)? Manželce stále chodí exekuce kde si své dluhy nadělala ještě před naším manželstvím. A já jsem o její dluzích nevěděl a stále nevím jaké se mohou vyskytnout. Chci být chráněn před tím, aby brali i můj majetek. Máme společný byt i auto, které jsme nabyli až v manželství a nerad bych odevzdal i mou část bytu i auta exekutorovi. Chci být před takovým případem chráněný. Prosím vás dá se to aby si své dluhy splácela sama? Děkuji, s pozdravem.
Dobrý den. Zákon umožňuje zrušit společné jmění manželů (dále jen SJM) i během trvání manželství. Zákonným důvodem pro zrušení SJM během trvání manželství je podnikatelská činnost jednoho, příp. obou manželů (viz § 148a občanského zákoníku). Ve smyslu zákona může soud zrušit SJM během trvání manželství i ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům (viz § 148 odst. 2 občanského zákoníku). V obou případech je třeba podat návrh k soudu, přičemž v prvním případě soud musí SJM zrušit li prokázán zákonný důvod av druhém zmíněném případě soud může zrušit SJM.
Jen pro úplnost si Vám dovoluji dát do pozornosti ustanovení § 147 odst. 1 občanského zákoníku, podle kterého: "Pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů." S poukazem na citované ustanovení by tedy neměla nastat situace, že dluhy Vaší manželky, které vznikly ještě před manželstvím, by byly uspokojovány z majetku patřícího do SJM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, ráda bych se zeptala na vypořádání BSM během trvání manželství. Manžel se odstěhoval ze společné domácnosti a momentálně prodáváme společný byt, kde jsme domluveni na dělení 50/50. Je možné podepsat platnou smlouvu o rozdělení majetku (všeho) k určitému okamžiku s tím, že po tomto termínu nebude jakýkoli nabytý majetek zahrnován do BSM? Děkuji za odpověď.
dobrý den
podle § 143 zák. č. 40/1964 Sb .: "Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "
TedadaTedada se nerozvede nebo si nezrušíte bsm během manželství a budete nabývat majetek i nadále (i když spolu nežijete v jedné domácnosti) tento bude vždy spadat do BSM.
Pokud nerozmýšlel nad rozvodem, je zde možnost zúžit rozsah BSM a to pouze formou notářského zápisu.
Také zákon dává možnost manželem dohodnout se, že vyhradí vznik BSM ke dni zániku manželství. "Platná smlouva" o rozdělení majetku k určitému okamžiku během manželství náš zákon nezná. Je momož uzavření pouze smlouvy o budič smlouvě o vypořádání BSM.
Pokud hospodaříme nyní z finančními prostředky je Vaše rozhodnutí, tedy pokud se víte dohodnout. Pokud byste se s manželem rozvedli nebo zrušily BSM, vypořádání BSM můžete udělat i formou dohody.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Zrušení SJM během trvání manželství" a chcete pomoci?
Dobrý den, už od 1. 8. 2016 řeší můj placený advokát zrušení SJM z důvodu podnikatelské činnosti manžela, jeho dlouhém, neprispievaním na naši společnou domácnost, já platím všechny náklady / byt, nájem, telefon a případně nedoplatky z elektrické energie, plynu i nájmu bytu již více než 10 let /, je pravda, že se přiznal, že hra automaty, bale důkaz na to nemám, takže můj advokát, tak do té žaloby uvedl jen ten paragraf podnikání manžela jako taxikář, takže já fakt už nevím, co se děje, manžel je tak zadlužený, že nám hrozí i exekuce na nás společný byt, který máme ve vlastnictví, advokát mi nebere telefon ani na mail neodpovídá, takže nevím co fakt dál, trvá to rozhodnutí soudu nějak dlouho, pokud mě on zastupuje, jsem z toho už zoufalá, tak snad se najde nějaká dobrá duše, která mi poradí. Je také pravda, že manžel nepřebírá postu ani předvolání k soudu, je možné ho nějak donutit přes policii nebo jak s ním dál, je to hrozné s takovým člověkem. Děkuji za radu.
Dobrý den,
na Vaši otázku odpovídáme následující:
1. / Vycházíme z předpokladu, že s advokátem máte sepsanou smlouvu o poskytování právní pomoci av ní sjednané podmínky, včetně odměny, práva a povinnosti účastníků smlouvy. Advokát Vás má informovat o všech úkonech, které v dané věci provedl, včetně podání návrhu na soud.
2. / Stav řízení u soudu: Na příslušném soudu, kde byla žaloba podána, v informační kanceláři Vám řeknou, zda žaloba byla podána, kdy a číslo řízení. Pokud žaloba k soudu podána nebyla, soudě z Vaší otázky pak třeba provést nezbytné právní kroky.
3. / Pokud se jedná o advokáta, doporučujeme zjistit na adrese Slov. advokátní komory zjistit aktuální stav. Podle zjištění u soudu a reakce advokáta na uvedený stav soudního řízení případně nečinnosti podat i stížnost na přísl. orgán Slov. advokátní komory.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Po zrušení BSM- během trvání manželství před 2 a půl lety pro gamblerství manželky přišel na manželčinu, tedy naši adresu dopis z Provident bank - upomínka, poslední predexekúčna výzva na splácení úvěru-půjčky v hodnotě 91600 ck-který, zapomněla, splácet. Ptám se: je možné i po zrušení BSM-během trvání manželství sáhnout na majetek, důcho, plat, nebo nemovitý i hnuteľľný majetek ostatních členů rodiny-manžela, děti? Okresní soud před 2 a půl lety na můj podnět vyhověl návrhu a BSM - zrušil pro gamblérsto manželky, pak povedená manželka zdrhla do ČR- a pokračuje v díle zkázy. List-upomínku jsem jí přeposlal na její poslední známou adresu, nevím, zda pracuje, telefon nebere, od jejího posledního známého zaměstnavatele žádné info. Ptám se co mám dělat a co mě čeká-tedy nastavené manžela a děti. Jsem jako ještě manžel důchodce a důcho mám cca 288 E. Jedna dcera už platí za, mámu, půjčky, také z důchodu, na ty půjčky ji navedla a oklamala za, účelem, oprav domu a peníze, mater, její sebrala a prohrála v automatech a pro účely neznámé. Ptám se, jak dál a co s tím? Movitý majetek manželka nemá, dokonce kromě nábytku -i to starého nemá doma nic, protože ona nic nekupovala, vše prohrála v losech a automatoch- jsou jen společně nabyté věci-zařízení. Dcera si před rokem -tedy 1, 5 roku po zrušení BSM koupila za těžce ušetřené peníze auto a boji se, že o to auto přijde, potřebuje se dopravit do zaměstnání-proto a také proto, že to je její vlastnictví. Dcery mám svobodné, bývají se mnou v rod. Dome-ten jsem -Jsme koupili, vyměnili za můj byt -za svobodná. Tedy na co může sáhnout exekutor? Nebo už nemůže? Myslím věci mnou vlastněné jako PC, sekačka a lednice apod.? Nebo i na můj důchod? Proč, když mám rozsudek o gamblerství manželky při po jednání o zrušení BSM i rozsudek o akcentu výživném na syna? Děkuji a zdravím.
Dobrý den,
pokud BSM zaniklo, příjmy, jako důchod plat a jiné se již stávají součástí výlučného majetku, jinak řečeno již nepatří do společného majetku. Podle občanského zákoníku může exekutor sáhnout na věci náležející do BSM pouze pokud pohledávka vznikla za trvání manželství. Důležité ale je to, zda již bylo BSM i vypořádáno, pokud ano, pak už exekutor nemůže sáhnout na to, co bylo předtím společné (v BSM). Pokud jde o auto Vaší dcery, na to exekutor sáhnout stejně nemůže, protože jde o výlučný majetek Vaší dcery. S tím souvisí i skutečnost, že majetku dětí se exekuce netýká. Je to jejich výlučný majetek. Vás se zase týká pouze za výše uvedených podmínek (dluh vznikl za manželství a BSM ještě není vypořádáno). Dovoluji si uvést, že např. na Váš plat, či jiný příjem, Vám exekutor sáhnout nemůže, to může udělat jen v případě dlužníka-povinného (vaší bývalé manželky). Pokud jde o dům, zcela nerozumím, zda jste ho koupili, nebo jen vyměnili. To je totiž důležité při určování toho, zda patří do BSM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Po zrušení SJM - během trvání manželství před 2 a půl lety pro gamblerství manželky přišel na manželčinu, tedy naši adresu dopis z Provident bank / CZ-upomínka, poslední predexekučna výzva na splácení úvěru-půjčky v hodnotě 91600 ck, který zapomněla splácet. Je možné i po zrušení SJM-během trvání manželství sáhnout na majetek, důcho, plat, nebo nemovitý i hnuteľľný majetek ostatních členů rodiny-manžela, děti? Okresní soud před 2 a půl lety na můj podnět vyhověl návrhu a SJM - zrušil, pak povedená manželka zdrhla do ČR- a pokračuje v díle zkázy. List-upomínku jsem jí přeposlal na její poslední známou adresu, nevím, zda pracuje, telefon nebere, od jejího posledního známého zaměstnavatele žádné info. Ptám se co mám dělat a co mě čeká-tedy nastavené manžela a děti. Jsem jako ještě manžel důchodce a důcho mám cca 288 E. Jedna dcera již platí za mámu půjčky, také z důchodu, na ty půjčky ji navedla a oklamala za účelem oprav domu a peníze, mater její sebrala a prohrála v automatech a pro účely neznámé. Jak dál a co s tím? Movitý majetek manželka nemá, dokonce kromě nábytku -i to starého nemá doma nic, protože ona nic nekupovala, vše prohrála v losech a automatoch- jsou jen společně nabyté věci-zařízení. Dcera si před rokem -tedy 1, 5 roku po zrušení SJM koupila za těžce ušetřené peníze auto a bojí se, že o to auto přijde, potřebuje se dopravit do zaměstnání-proto a také proto, že to je její vlastnictví. Dcery mám svobodné, bývají se mnou v rod. domě-ten jsem -Jsme koupili společně. Tedy na co může sáhnout exekutor? Nebo už nemůže? Myslím věci mnou vlastněné jako PC, sekačka a lednice apod.? Nebo i na můj důchod, nebo dokonce na ten bídný dům? Proč, když mám rozsudek o zrušení SJM i rozsudek o akcentu výživném na syna? Na jednání o zrušení SJM neuvedla žádné půjčky ani dluhy. Děkuji a zdravím.
Dobrý den, pokud máte zrušeno SJM a nemáte již žádný společný majetek, pak Vám nic nehrozí. Pokud by manželé po zrušení SJM měli společný majetek a tento majetek by nebyl vypořádán, pak může exekutor uspokojit svou pohledávku z této společné věci. Samotné zrušení SJM nestačí, ale je nutná dohoda o vypořádání SJM. Na majetek třetích osob exekutor sáhnout nemůže. Dceřino auto je tedy chráněno před exekucí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat jak se dá zrušit společné jmění manželů?
Dobrý den. Způsobů zániku společného jmění manželů (dále jen SJM) je několik. SJM primárně zaniká spolu se zánikem manželství. Kromě toho může soud na návrh některého z manželů SJM zrušit i během trvání manželství, avšak pouze ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání SJM odporovalo dobrým mravům. Soud na návrh zruší SJM iv případě, pokud jeden z manželů získal oprávnění k podnikatelské činnosti. V takovém případě může podat návrh ten z manželů, který nezískal oprávnění k podnikatelské činnosti. Pokud však mají takové oprávnění oba manželé, může návrh podat kterýkoliv z nich.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Zrušení SJM během trvání manželství" a chcete pomoci?
Chtěla bych zrušit BSM během trvání manželství z důvodu odstěhovat se manžela ze společného domu. Manžel je podnikatel, staví si nový dům přes firmu (sro) jako sídlo firmy. Vzal si úvěr. Nejsme rozvedení a obávám se v případě problémů v podnikání a také nevhodného rozhazování peněz ze strany jeho nové přítelkyně (už jednou zpronevěřila peníze ve firmě, v níž pracovala) abych já nemusela hradit jeho dluhy. Bylo by mi to v takovém případě umožněno? Mám obavy, že kdybych zažádala o rozvod (z důvodu nevěry) a u soudu by byly přetřásáno všechny skutečnosti, kterých se na nás dopustil, mohl by dětem (jsou vysokoškoláci) přestat půjčovat auto a hradit některé výdaje navíc měsíčně mi platí na každé dítě pravidelně po 250 €, ale jen na dobré slovo (již 4 měsíce). S dětmi vychází dobře, ale oni mají před ním respekt, se mnou se vůbec nebaví. Peníze dokáže jak stavbař odepsat tak, že vykazuje 600 korunový příjem, takže se obávám i toho, aby mu soud nakonec neuloží nižší výživné než těch 250 €. Co mohu dělat pro zlepšení naší finančně situace, žijeme z učitelského platu. Velmi pěkně Vám děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud chcete zrušit BSM během manželství, nejjednodušší řešení je zrušení BSM z důvodu, že manžel je podnikatel. Podnikatelem není jednatel nebo společník SRO, proto pokud manžel nemá živnost resp. nevykonává jinou formu podnikání, pak není možné zrušit BSM z tohoto důvodu. Pokud manžel souhlasit se zrušením BSM, pak se dohodněte, že ať si on založí živnost a Vy podáte návrh k soudu (nebo naopak).
Pokud s tím nebude souhlasit, pak druhá možnost je podání NÁVRHU na zrušení BSM z důvodu, že manžel ohrožuje společný majetek. Zde však nemusí soud vyhovět návrhu. Musíte prokázat jeho řízení. Zákonná věta zní: "Ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům, může soud na návrh některého z manželů toto spoluvlastnictví zrušit i za trvání manželství."
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, ráda bych se zeptala jak se postupuje s nemovitostí (domem ve Velkém Bílí) v případě rozvedených manželů, kteří si zrušili bezpodílové spoluvlastnictví. V září tohoto roku to budou 3r. Je třeba, pokud jeden z manželů v domě nebývá, aby ho manželka z jeho poloviny vyplatila? Případně, je povinna mu platit měsíčně nájemné pokud nemá na vyplacení nemovitosti, zda je nutné nemovitost prodat? Jde o bývalých manželů v důchodovém věku, kteří si dobře nevycházejí, takže nějaká forma dohody ani nenastane. Exmanžel přišel za bývalou manželkou s tím, aby ho vyplatila, ale nakolik je to starší paní po infarktu obává se co se teď bude dít. Na co má ona právo, na což má právo on? Tak bych byla velmi vděčna, kdybyste mi věděli objasnit, jak se v takovém případě postupuje. Děkuji.
Dobrý den, po zrušení BSM (SJM) je třeba přistoupit k vypořádání BSM. To je možné udělat dvěma způsoby, a to dohodou nebo podáním žaloby k soudu. Jelikož se neumějí dohodnout, nezbude jim nic jiného než podat žalobu na místě příslušný soud. V žalobě se může ten z manželů, který nemovitost neobývá žádat vyplacení 1/2 hodnoty nemovitosti. Ta se určí na základě znaleckého posudku. Stejně však může žádat i to, aby nemovitost byla přikázána jemu do výlučného vlastnictví a on vyplatí druhého manžela. Závisí na tom, co chce ten který manžel dosáhnout. V případě, že do uplynutí tříleté lhůty nepodá ani jeden z nich žalobu o vypořádání BSM, při vypořádání BSM se uplatní zákonná domněnka vypořádání. Ta říká, že se nemovitost stane podílovým spoluvlastnictvím obou manželů, každý v podílu 1/2. Z finanční stránky (nižší soudní poplatek) je lepší podat žalobu o vypořádání BSM jako žalobu na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, potřebovala bych velmi Vaši radu. Jde o to, že můj manžel má bez mého vědomí množství úvěrů a půjček. Zjistila jsem to jen teď a vůbec netuším co mám dělat. Vůbec nevím kde peníze míjel, ale do společné domácnosti to nebylo. Jakou mám možnost chránit sebe a naše dvě malé děti. Našim společným majetkem je jediné nové auto, nic jiného nemáme. Tedy kromě jeho obrovských dluzích (několik desítek tisíc korun), přesnou částku nevím, nakolik mi celá léta lhal a zatajoval. Mohla bych na základě tohoto zrušit SJMko již nyní během trvání manželství? Jak to vím dokázat, když všechny papíry od pôžičok má on, já v rukou nemám vůbec nic. Jak mám postupovat? Velmi děkuji za rychlou odpověď aa Vaši pomoc. S pozdravem.
Dobrý den,
na Vaši otázku uvádíme následující:
1. / V případném soudním řízení bude nezbytné prokázat to, že tyto dluhy existují, tedy na základě jaké skutečnosti jste se dozvěděli, že má úvěry a půjčky.
2. / Podle ust. Občanského zákoníku platí:
"§ 146
(1) Jestliže dojde mezi manžely k neshodě o právech a povinnostech vyplývajících z bezpodílového spoluvlastnictví, rozhodne na návrh některého z nich soud.
§ 147
(1) Pohledávka věřitele jen jednoho z manželů, která vznikla za trvání manželství, může být při výkonu rozhodnutí uspokojena iz majetku patřícího do společného jmění manželů.
§ 148
(1) Zánikem manželství zanikne i společné jmění manželů.
(2) Ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům, může soud na návrh některého z manželů toto spoluvlastnictví zrušit i za trvání manželství. "
Doporučujeme kontaktovat advokáta jako ve věci podání návrhu na soud ohledně zrušení SJM, tak i případně ve věci samotných dluhů z půjček a úvěrů (nepřijatelné smluvní podmínky).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Nacházím se v komplikované situaci. Vím, že manžel má milenku už skoro 2 roky. Dnes jsem zjistila, když se mi přiznal, že dostal výpověď, a že před více než rokem sebral bezúčelové úvěr, při kterém jsem nemusela být já ve výši 30000 € a ty peníze dal jí. Nyní vlastně musíme dále platit hypotéku a ten úvěr. Samozřejmě nemají žádnou smlouvu. Jak se mohu alespoň já bránit, nebo co dělat? Děkuji za radu.
Dobrý den,
z otázky nevíme usoudit, zda plánujete rozvod manželství.
Dočasným řešením do yvriešenia situace s bankou nebo nebank. společností, je, aby dotyčná paní převzala závazek ze smlouvy o spotřebních úvěru, avšak na uvednené bude nezbytný souhlas banky resp. nebankovní společnosti.
Další možností je, aby dotyčná osoba uznala závazek v celém rozsahu se závazkem, že tento bude splácet Vám v částce minimální, jakou Vy platíte bance resp. nebank. společnosti.
Další možností pro Vás jako manželku je podat návrh k soudu o zrušení BSM za trvání manželství z důvodů, jako uvádíte v otázce, co poskytuje i ust. ust. § 148 Obč. zákoníku:
"(1) Zánikem manželství zanikne i bezpodílové spoluvlastnictví manželů.
(2) Ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům, může soud na návrh některého z manželů toto spoluvlastnictví zrušit i za trvání manželství. "
Pokud soud na Váš návrh BSM zruší, následně bude muset být vypořádáno BSM, tedy i předmětný dluh.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Zrušení SJM během trvání manželství" a chcete pomoci?
Dobrý den. Ocitla jsem se s dětmi ve velmi vážné situaci. Manžel začal podnikat během manželství jako jednatel a jediný společník v sro Nadělal dluhy jako ve firmě, tak i na svou osobu. Nevím přesně kolik, protože mi to neřekne. Museli jsme prodat byt, který byl na jeho jméno (získaný před manželstvím). Momentálně nežijeme spolu. Některé dluhy splatil, ale určitě ne všechny. Nemáme žádný majetek, kromě zbytku hotovosti, kterou mi dal na účet po prodeji bytu. Chtěla bych zrušit BSM nebo vypořádat tak, aby vůči mně nebyly nárokovány prip. stávající dluhy. Přemýšlím i nad rozvodem. Děkuji předem za radu, která by nám velmi pomohla.
Dobrý den,
řešení nabízí ust. § 148 Obč. zákoníku:
"(1) Zánikem manželství zanikne i bezpodílové spoluvlastnictví manželů.
(2) Ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům, může soud na návrh některého z manželů toto spoluvlastnictví zrušit i za trvání manželství. "
Z uvedeného zák. ustanovení vyplývá, že pokud manžel koná nehospodárné vůči BSM, které zatěžuje dluhy, je důvodem pro zrušení BSM za trvání manželství.
V otázce uvádíte, že manžel je jednatelem a jediným společníkem sro. Je sice možnost podat návrh na zrušení BSM za trvání manželství z důvodu podnikání jednoho z manželů, popřípadě obou manželů, ale ve Vašem případě resp. v případě Vašeho manžela to není možné, protože jde o sro Citujeme z rozsudku Krajského soudu v Bratislavě, sp. zn. 2CO / 416/2012:
"Odpůrce nemá oprávnění k podnikatelské činnosti jako fyzická osoba, ale oprávnění podnikat má právnická osoba, která v plném rozsahu odpovídá za své závazky bez ohledu na to, že odpůrce je jediným jednatelem a společníkem v této obchodní společnosti. Není tak splněna zákonná podmínka, a to že odpůrce získal oprávnění k podnikatelské činnosti. "
Pokud soud rozsudkem zruší BSM za trvání manželství, následně by mělo dojít k jeho vypořádání dohodou nebo na základě soudního rozhodnutí, přičemž návrh na soud o vypořádání BSM musíte podat ve lhůtě do 3 let od právní moci rozsudku, kterým došlo ke zrušení BSM.
K podání návrhu na soud o zrušení BSM za trvání manželství doporučujeme kontaktovat advokáta.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den,
prosím o radu. Manžel dostal do daru pro 10 lety rodinný dům. V tomto má také místo podnikání jako živnostník. Nyní jdu na živnost i já. Je v našem případě nutné zrušení BSM? Z naší strany to nepovažujeme za nutné, ale každý nám to doporučuje.
Sídlo firmy budu mít i já na adrese rodinného domu, ale otevírám prodejnu, kde budu mít provoz, resp. místo podnikání. Tyto prostory zas má manžel v podnájmu a já budu využívat dvě místnosti s jeho souhlasem, zatím jen ústní souhlas od pronajímatele a vlastníka mám. Prosím Vás poraďte, jaký typ dokladu musím sepsat se všemi třemi? (Stačí písemný souhlas, nebo nájemní smlouva se všemi, nebo jen s manželem?) Děkuji.
Dobrý den,
zasíláme Vám následující odpověď:
1. / Zrušení BSM během trvání manželství z důvodu výkonu podnik. činnosti / živnost / je možné pouze na základě soudního rozhodnutí v souladu s ust. § 148a / Obč. zákoníku:
"(1) K použití majetku ve společném jmění manželů potřebuje podnikatel při zahájení podnikání souhlas druhého manžela. Na další právní úkony související s podnikáním již souhlas druhého manžela nepotřebuje.
(2) Soud na návrh zruší bezpodílové spoluvlastnictví manželů v případě, že jeden z manželů získal oprávnění k podnikatelské činnosti. Návrh může podat ten z manželů, který nezískal oprávnění k podnikatelské činnosti. Pokud toto oprávnění mají oba manželé, může návrh podat kterýkoliv z nich. "
Zda podat návrh na zrušení BSM, jsme názoru, že to závisí hlavně od tohoto, kolik do podnikání vložíte fin. prostředků na pořízení různého zboží, nástrojů, přístrojů ze společného majetku, a jaký bude resp. už je příjem z podnikání. Pokud je rozdíl velký mezi vámi dvěma jako manžely, pak raději zrušit BSM během trvání manželství, kdy bude třeba podat návrh soud.
2. / Pokud jde o prostory, které má Váš manžel v nájmu jako nebytové prostory a část z těchto prostor budete resp. chcete využívat Vy, potřebujete písemný souhlas vlastníka jako pronajímatele (§ 6 zákona o nájmu a podnájmu nebyt. prostor). Smlouvu o podnájmu sepíšete s Vaším manželem jako nájemcem.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Máme rodinný dům a garáže. Nechceme se rozvést, ale chceme si rozdělit nemovitosti. Jsme důchodci. Muž začal moc utrácet a já mám strach, že mě zadluží na majetku. Chtěli bychom dohodu o rozdělení BSM nebo jak se pojistit, aby mě muž nemohl zadlužit nebo prodat nemovitosti bez mého souhlasu. Prosím o pomoc. Díky.
Dobrý den,
Nemovitosti ve společném jmění Vás jako manželů manžel prodat nemůže.
Řešením ve Vašem případě, protože se nechcete rozvést, je podat návrh na zrušení BSM za trvání manželství v souladu s ust. § 148 Obč. zákoníku:
"(1) Zánikem manželství zanikne i bezpodílové spoluvlastnictví manželů.
(2) Ze závažných důvodů, zejména pokud by další trvání bezpodílového spoluvlastnictví odporovalo dobrým mravům, může soud na návrh některého z manželů toto spoluvlastnictví zrušit i za trvání manželství. "
Důvod ten, jak ho uvádíte v otázce, je důvodem pro zrušení BSM rozhodnutím soudu.
Další možností je, abyste majetek přepsali na Vaše děti, avšak ze zřízením věcného břemene ve Váš prospěch jako oprávněných z věcného břemene (právo dožívají. Užívání a bydlení v nemovitosti).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Bydlíme v domě, ale mame i byt, ve kterém jsme bydleli, dokud jsme se před 3 toky nepřestěhovaly do domu. Manželka nevyužitý byt odmítá prodat, a tak jistě odmítá pronajmout. Takto se já nemohu dostat ke svému majetku. Nemám z něj žádný užitek a dokonce tam třeba platit stále nějaké poplatky. Jsem důchodce a jak znám manželku, ten byt zůstane nevyužitý do mé smrti. Vím to, protože dům, který zdědila s bratrem po rodičích stejně odmítla prodat a dům je nevyužitý a chátrá. Byt jsem si ušetřil a neprodal, když jsem stavěl dům, i když by se mi byly peníze sešli. Nyní z něj nemám žádný užitek. Živnost mám a občas ji využívám tak, že si vydělám něco k důchodu. Nevím, jestli by to bylo dostatečně pro tyto účely. Myslel jsem si, že jednodušší by bylo vypořádat zrušením BSM. Myslíte, že by to mohly být důvodem na zrušení BSM?
Dobrý den, z otázky usuzujeme, že nevyužívaný byt je v BSM.
Jelikož Vy máte živnostenské oprávnění, návrh na zrušení BSM by musela podat manželka; Vy tento návrh podat nemůžete. Zřejmě jsou závažné důvody, proč manželka odmítá pronajmout nebo prodat byt v BSM.
Ve věci doporučujeme kontaktovat advokáta pro podrobnou specifikaci problematiky neochoty prodat nebo pronajmout byt, aby našel nejlepší řešení.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Zrušení SJM během trvání manželství" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu