Otázka

Ex přítelkyně mého manžela chce zůstat s dítětem v Egyptě


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, můj manžel má syna je to předškolák s bývalou ex přítelkyni. Ta si našla na dovolené v Egyptě přítele a mají spolu další dítě. Odletěli spolu na klasickou dovolenou do Egypta i se synem mého manžela a stále nám chodí zprávy od malého jak uz se nevrátí, ze se vrátit nechce, ze my budem jezdit za nim. Samozřejmě s tím můj muž nesouhlasí a je hodne psychicky na dně z její hry. Soudně mají nastavené dny, které takhle funguji dva roky a také alimenty a to nechci vypisovat co ještě navíc se platí, protože je paní xy je s prominutím vyčuraná. Můžete nám prosím poradit jak postupovat, kdyby se náhodou opravdu nevrátili z dovolené ? Dekuji.

29.04.2025
Odpověď

Dobrý den,

 

Mezinárodní únos dítěte je neoprávněné (protiprávní) přemístění či zadržení dítěte mimo stát jeho obvyklého bydliště bez souhlasu druhého rodiče nebo souhlasu soudu. Mezinárodním únosem je také zadržení dítěte v zahraničí po delší dobu, než se kterou druhý rodič souhlasil. V takových případech dochází k porušení práva péče o dítě.

 

Pokud je dítě uneseno z České republiky:

Jde o situaci, kdy má dítě obvyklý pobyt v České republice, a buď se nevrátí ze zahraničí v termínu, jaký byl dohodnut, nebo je dítě uneseno do zahraničí bez souhlasu druhého rodiče. V takovém případě budou ve věci o navrácení dítěte rozhodovat cizí soudy, konkrétně soudy země, kam bylo dítě uneseno.

Ve věci mezinárodního únosu dítěte je klíčovým dokumentem haagská Úmluva o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí z roku 1980 (dále „Haagská úmluva“), která upravuje možnosti navrácení protiprávně přemístěných či zadržených dětí do místa jejich obvyklého bydliště. Česká republika i Egypt jsou smluvními státy této úmluvy.

Návratové řízení probíhající v zahraničí se řídí procesní úpravou dané země, ve které probíhá. V případě, že jde o stát vázaný Úmluvou, má být zřízen ústřední orgán obdobný českému Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí. 

 

V případě návratového řízení, které probíhá ve smluvních státech Úmluvy, se neplatí žádné poplatky. Každý ústřední orgán a soudy nesou své vlastní náklady a nesmí je vyžadovat od navrhovatele. V případě únosu do cizí země je obvykle třeba spolupracovat s tamním právním zástupcem a hradit tedy náklady na jeho služby. 

 

• Kontaktujte český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD)

Mají zkušenosti s přesně takovými případy a pomohou zahájit řízení o navrácení dítěte do ČR podle Haagské úmluvy.

• Kontaktujte Policii ČR – a nahlaste podezření na mezinárodní únos dítěte rodičem.

• Obraťte se na české velvyslanectví v Egyptě – mohou asistovat při pátrání nebo zajištění kontaktu.

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace