Dobrý den, můj manžel má syna je to předškolák s bývalou ex přítelkyni. Ta si našla na dovolené v Egyptě přítele a mají spolu další dítě. Odletěli spolu na klasickou dovolenou do Egypta i se synem mého manžela a stále nám chodí zprávy od malého jak uz se nevrátí, ze se vrátit nechce, ze my budem jezdit za nim. Samozřejmě s tím můj muž nesouhlasí a je hodne psychicky na dně z její hry. Soudně mají nastavené dny, které takhle funguji dva roky a také alimenty a to nechci vypisovat co ještě navíc se platí, protože je paní xy je s prominutím vyčuraná. Můžete nám prosím poradit jak postupovat, kdyby se náhodou opravdu nevrátili z dovolené ? Dekuji.
Dobrý den,
Mezinárodní únos dítěte je neoprávněné (protiprávní) přemístění či zadržení dítěte mimo stát jeho obvyklého bydliště bez souhlasu druhého rodiče nebo souhlasu soudu. Mezinárodním únosem je také zadržení dítěte v zahraničí po delší dobu, než se kterou druhý rodič souhlasil. V takových případech dochází k porušení práva péče o dítě.
Pokud je dítě uneseno z České republiky:
Jde o situaci, kdy má dítě obvyklý pobyt v České republice, a buď se nevrátí ze zahraničí v termínu, jaký byl dohodnut, nebo je dítě uneseno do zahraničí bez souhlasu druhého rodiče. V takovém případě budou ve věci o navrácení dítěte rozhodovat cizí soudy, konkrétně soudy země, kam bylo dítě uneseno.
Ve věci mezinárodního únosu dítěte je klíčovým dokumentem haagská Úmluva o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí z roku 1980 (dále „Haagská úmluva“), která upravuje možnosti navrácení protiprávně přemístěných či zadržených dětí do místa jejich obvyklého bydliště. Česká republika i Egypt jsou smluvními státy této úmluvy.
Návratové řízení probíhající v zahraničí se řídí procesní úpravou dané země, ve které probíhá. V případě, že jde o stát vázaný Úmluvou, má být zřízen ústřední orgán obdobný českému Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí.
V případě návratového řízení, které probíhá ve smluvních státech Úmluvy, se neplatí žádné poplatky. Každý ústřední orgán a soudy nesou své vlastní náklady a nesmí je vyžadovat od navrhovatele. V případě únosu do cizí země je obvykle třeba spolupracovat s tamním právním zástupcem a hradit tedy náklady na jeho služby.
• Kontaktujte český Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD)
Mají zkušenosti s přesně takovými případy a pomohou zahájit řízení o navrácení dítěte do ČR podle Haagské úmluvy.
• Kontaktujte Policii ČR – a nahlaste podezření na mezinárodní únos dítěte rodičem.
• Obraťte se na české velvyslanectví v Egyptě – mohou asistovat při pátrání nebo zajištění kontaktu.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu