Dobrý den, s bývalým partnerem mám 11letou dceru ve střídavé péči asi přes 2 roky. Odešla jsem z bytu do podnájmu. Otec za celý rok skoro na nic ohledně dcery nepřispívá. Mám příjem 18.000,- Kč, přičemž náklady na bydlení tvoří většinu mého příjmu, zatímco manžel má náklady nesrovnatelně nižší.
U soudu, když jsem odcházela, jsem řekla, že netrvám na výživném, ale momentálně vidím, že otec vůbec nezajištuje dceru v ničem.
Dobrý den, doporučuji sepsat návrh na stanovení výživného pro nezletilou dceru a zaslat jej soudu. Vzor návrhu naleznete mimo jiné i na stránkách www.justice.cz.
Jako druhou možnost doporučuji obrátit se na advokáta, který s Vámi návrh sepíše, sdělí podstatné důvody pro změnu poměrů, případně Vás na soudním jednání o výživném zastoupí. Případně můžete žádat i o zpětné stanovení vyživovací povinnosti.
Dobrý den, Chtěl bych se zeptat.Mame stridavou péči na které jsme se dohodli bez soudu a zatím to nějak fungovalo s tím že jsme se dohodli že budu platit 5400,- expritelkyni každý měsíc.Jeji příjmy jsou cca 35000,- čistého a ja platil doposud obědy ve školce i škole ale teď chce zase víc a k tomu mi řekla že když budou děti nemocné že si je neprevezme. Můj příjem je cca 55000,- čistého bez kindergeld.Ja pobírat kimdergeld v Německu ale ona má úlevy na daních v čr. A zajímá mne tedy jestli jsem vůbec povinen něco platit a jestli mi může odmítnout deti když jsou nemocné. Kdyz dlouhodobě marodi tak jsem s nimi byl vždycky doma já. Platím vždy holiče dětem.vozim je k moři a ostatní zájmy jdou za mnou tak jaké mám možnosti?děkuji za odpověď
Dobrý den,
jelikož nemáte tuto dohodu schválenou soudem, není vykonatelná, to znamená, že matku Vašich dětí nedonutíte, aby si nemocné děti převzala atd..
Ideální je sepsat tzv. rodičovskou dohodu, kde se domluvíte na přesných podmínkách střídavé péče, výživným a ostatních věcech týkající se dětí.
Dle § 913 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník platí: "Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného." To, zda máte platit výživné je otázka, kterou musí rozhodnout jenom soud. Obecně platí, že rodiče si vzájemně i při střídavé péči hradí výživné, jelikož děti by měli mít stejnou životní úroveň, jakou měli před rozpadem rodiny.
Dále uvádíte, že dětem hradíte zájmy, dovolené , atd... Uvedené je však nad rámec výživného a do výživného se nezapočítá, jelikož jde o dobrovolné výdaje.
Dobrý den, přítel ode mne a dcery (3 roky) plánuje odejít. Rád by střídavou péči, ze začátku jen po několika dnech. Pracuje jako OSVČ a do jeho příjmů moc nevidím, ale troufám si říct, že minimálně 60.00,- Kč měsíčně má, někdy více. Vlastní malou nemovitost a drahý automobil za hotové peníze. Bydlíme v obecním pronajatém bytě. Já jako státní zaměstnanec mám základní tarif 27.000,-Kč čistého příjmu. V afektu řekl, že mi pošle 5.000,- Kč měsíčně a ať se dál starám sama. Je možné po něm vůbec nějaké výživné žádat?
Dobrý den, obecně platí, že střídavá péče nevylučuje stanovení vyživovací povinnosti.
Pro stanovení vyživovací povinnosti v rámci střídavé péče je důležité, že dítě má žít ve stejných podmínkách, se stejnou životní úrovní. Proto, pokud rodiče se například na osobní péči o dítě nepodílejí stejnou měrou, či například jeden rodič má nesrovnatelně odlišné příjmy než rodič druhý, může soud rodičům uložit, aby si výživné platili navzájem.
S ohledem na Vámi položený dotaz, kdy uvádíte, že přítel má nesrovnatelně vyšší příjmy, můžete požádat soud o stanovení a rozhodnutí o vyživovací povinnosti i při střídavé péči, neboť se domníváte, že životní úroveň vašeho společného dítěte se bude při střídavé péči zřetelně lišit.
Doporučuji proto sepsat návrh na určení péče o dítě a výživné. Tento nepodléhá soudním poplatkům. Soud následně po zahájení soudního řízení zkoumá věk dítěte, majetkové poměry rodičů, jakým způsobem se podíleli rodiče na domácnosti a péči o dítě apod..
Trápi vás "Výživné při střídavé péče" a chcete pomoci?
Dobrý den, S bývalým přítelem máme ve střídavé péči dcerku 5 let, jelikož jsme měli stejné platy, tak výživné nebylo stanoveno, resp. Stanoveno na stejnou částku 3800 Kč. V květnu budeme mít se současným partnerem miminko a od října budu pobírat rodičovský příspěvek cca 11 000. Což mi hodně sníží finance, které bych mohla do dcerky vlozit. Spoření, boty, hygiena.... Tak jsem se chtěla zeptat, jestli mám požádat soud o nějaký příspěvek od bývalého partnera ve formě zvýšení alimentů, nebo nemám šanci jelikož mám přítele který vydělává ale samozřejmě starost o dcerku je jen v mé režii. Ten se bude podílet zas o tu svoji dcerku která se narodí. Bohužel nemáme sepsanou nájemní smlouvu takže se bojím že to budou brát v potaz že nic neplatím ikdyz platím půlku. Byt není jeho, je to jen o domluvě. Mohla by jste mi prosím poradit jak se toto řeší? Děkuji a přeji hezký den
Dobrý den,
Je potřeba podat soud návrh na zvýšení výživného k nezletilému dítěti k místně příslušnému soudu. Tento návrh se podává k okresnímu soudu podle trvalého bydliště nezletilého dítěte. Do návrhu je potřeba uvést, na základě, kterých skutečností a okolností se domáháte zvýšení výživného – tedy to, že na Vaší straně dojde k podstatné změně okolností a ke snížení příjmů a rovněž Vám přibyde další vyživovací povinnost k druhému nezletilému dítěti.
Soud vypočte dle všech zjištěných okolností výživné, které bude muset bývalý partner přispívat na společné dítě. Nicméně, při rozhodování o zvýšení výživného jsou pro soud zásadní majetkové poměry a příjmy povinného – tedy toho, vůči komu se zvýšení domáháte. Avšak u bývalého partnera nedošlo k žádné změně okolností (alespoň dle Vašeho popisu), a rovněž nenastala podstatná změna ani u nezletilého dítěte, která by takové zvýšení odůvodňovala – nenastoupilo do školy, nezhoršil se jeho zdravotní stav atd. Tedy, soud nemá víceméně důvod zvyšovat výživné otce. To, že se Vám sníží příjmy nezakládá důvod pro zvýšení výživného druhého rodiče. Je pravděpodobnější, že soud naopak Vám výživné sníží, jelikož se Vám zredukuje příjem, přibude vyživovací povinnost. Nicméně to už záleží na konkrétních okolnostech a uvážení soudu. Je nutné také zmínit, že soud přihlíží k příjmům Vašeho partnera a to, že se na financování společné domácnosti podílíte oba dva.
Pokud tedy budete trvat na tom, že byste chtěla snížit Vámi placené výživné, bude vhodné podat k soudu návrh na snížení výživného k nezletilému dítěti a v tomto návrhu odůvodnit tuto potřebu. Nicméně, žádný příspěvek od otce nezletilé z důvodu Vašeho těhotenství nebude s největší pravděpodobností soudem přiznán.
Dobrý den, Mám děti ve střídavě péči s exmanželem. Protože má výrazně vyšší příjmy, tak máme vymerene aliment on 8200 Kč a ja 3400 Kč. Problém je v tom, ze on alimenty neplatí- první měsíc nezaplatil nic, druhy měsíc poslal celou částku a nyní zase nic. Mohu se dostat do problému, když ja mu svou část neposilam? Nemohu si dovolit posílat mu me alimenty a od jen nedostat nic…. Předpokládala jsem, ze mi bude posílat rozdíl obou částek, ale to se neděje a teď nevím jak se zachovat, abych z toho ještě neměla problémy. Dekuji
Dobrý den,
bohužel co se týče placení „alimentů“ z Vaší strany, tak Vy nemůžete je přestat platit bez souhlasu soudu nebo bez dohody s ním, a to i za situace, když on Vám je neplatí. Pokud si nemůžete dovolit je nadále platit, můžete se obrátit na soud s žádostí o snížení platební povinnosti. Soud posoudí Vaši situaci a rozhodne, zda je snížení oprávněné. V případě, že Vám otec dítěte dluží výživné, můžete podat návrh na exekuci, případně za splnění podmínek trestné oznámení.
Je také možnost se obrátit na Úřad práce, který Vám může poskytnout pomoc s vymáháním výživného. Jedná se o tzv. náhradní výživné pro nezaopatřené dítě (sociální dávka), kdy Úřad práce Vám „alimenty“ vyplatí, a následně je vymáhá od dlužníka.
Doporučovala bych Vám si zaznamenávat všechny platby od exmanžela, ať už v hotovosti, nebo převodem na bankovní účet. Tyto záznamy Vám můžou sloužit jako důkazy v případě soudního sporu.
Trápi vás "Výživné při střídavé péče" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu