Otázka

Vypořádání SJM soudem jak dlouho to bude trvat?


Položit otázku
Otázka

Dohoda nebyla možná. Podání návrhu na soud - vypořádání SJM, dá se to urychlit? Kolik to bude trvat?

Odpověď

Dobrý den. Možná konstatovat, že řízení o vypořádání společného jmění manželů patří z časového hlediska k poměrně zdlouhavým jednáním. Rychlost takového řízení ovlivňuje zpravidla přístup účastníků k řízení, masa SJM a také aktuální vytíženost příslušného soudu. Alespoň úvodem můžete řízení urychlit tím, že si poplatkovou povinnost splníte již při podání návrhu na soud. Podle zákona o soudních poplatcích představuje soudní poplatek za podání návrhu na vypořádání SJM částku 66, - €.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den. Poprosím o nezávaznou radu pokud je to možné.
Starší manželé jsou před rozvodem. Mají 2 dospělé "děti".
Sporná je nemovitost v BSM, ve které ale nebývají a nikdy nabývali. (Neobyvatelná toho času). Bez tiarch. Dohoda není reálná, jeden z manželů si nárokuje většinu hodnoty.
Otázka směřuje v případě rozvodového řízení:
1.) jako soud rozdělí tuto nemovitost v BSM v rozvodem řízení. 50/50 mezi oba na základě odborného posudku?
2.) v případě dožití jednoho z manželů už po rozvodu. Jako jsou bude "dědit" a dělit 1/2 nemovitosti? Budou to dědit už jen děti nebo má nárok i bývalý manžel hoc už jsou rozvedení např.?


22.07.2020
Odpověď

Dobrý den,
k otázce uvádíme odpověď:


1. / V řízení o rozvod manželství není předmětem řízení vypořádání BSM, neboť v čase rozvod. řízení BSM ještě existuje.


2. / V otázce uvádíte, že nemovitost není v užívání, je neobyvatelná a bez tiarch. Jeden z manželů si nároku na větší podíl.
Otázkou je kdy a kým byla nemovitost nabytá, zda před uzavřením manželství jedním z manželů nebo za trvání BSM. Uvádíme, že v případném soudním řízení o vypořádání BSM platí ust. § 150 Obč. zákoníku:


"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "


Platí dále ust. Obč. zákoníku, že pokud se manželé nedohodnou na vypořádání dohodou, ani nepodají návrh na soud ve lhůtě do 3 let, platí ust. § 149 odst. 4 Obč. zákoníku:
"Pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže bezpodílové spoluvlastnictví manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. o ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná. "


Současně citujeme z rozhodnutí KS v Českých Budějovicích, sp 4 Co 313/1969, R 76/1970:


"Společné jmění manželů, do kterého patří i rodinný dům, může být podle okolností konkrétního případu (mimo jiné s ohledem na vyjádření účastníků) výjimečně vypořádáno i tím způsobem, že soud přikáže rodinný dům do podílového spoluvlastnictví účastníků."


3. / Pokud dojde k vypořádání celého BSM dohodou, případně soudní rozhodnutím nebo uplynutím času, pak následně již bývalý manžel není účastníkem dědic. řízení po druhém manželovi a nebude dědit, kromě případného závetného dědění.


Pokud by však k vypořádání BSM nedošlo dohodou, ale byl by např. podán návrh k soudu o vypořádání BSM a druhý z manželů by zemřel v době soudního řízení, pak se v dědickém řízení vypořádává i BSM.


Pokud by došlo k vypořádání BSM uplynutím času (3 roky - § 149 odst. 4 Obč. Zákoníku), a následně by došlo k úmrtí jednoho z bývalých manželů, pak dědicem 1/2 nemovitosti nebude už bývalý manžel, av dědic. řízení nebude vypořádat ani BSM, neboť k jeho vypořádání došlo uplynutím času.







Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
22.07.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace