Otázka

Vypořádání podílového spoluvlastnictví bytu


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Můj známý vlastní 12 let jednu třetinu bytu a je největším spoluvlastníkem. Všechny výdaje, které souvisejí s bytem jako je inkaso a jiné položky za tu dobu platil vždy jen on. Vícekrát se pokoušel s ostatními spoluvlastníky dohodnout na vypořádání bytu, ale bez výsledku. Chtěl bych se zeptat, zda v případě, že uvedený případ dá k soudu, bude soud při svém rozhodování zohledňovat, že všechny položky platil on sám. A také, zda soud zohlední, že investoval do výměny oken a jiných rekonstrukcí bytu, i když o možnosti přispět na na opravy nejednal se spoluvlastníky, neboť komunikace s nimi je složitá. Je třeba také uvést, že známý poskytl možnost bydlení v daném bytě jiné osobě prakticky zdarma a všechny poplatky platí on. V této souvislosti se chci zeptat, zda by ostatní spoluvlastníci mohli v případném soudním sporu domáhat, aby soud ve sporu oslabil pozici známého, protože v bytě umožňoval bydlet jiné osobě. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem

Odpověď

Dobrý den, začnu postupně. Co se týče nákladů spojených s užíváním nemovitosti je třeba rozlišovat náklady, které by byly spojeny s bytem i bez jeho užívání (fond oprav ...) a náklady, které vznikají pouze užíváním bytu (voda, plyn, elektřina ...). Není totiž spravedlivé požadovat od někoho náhradu těch nákladů vzniklých pouze užíváním nemovitosti, pokud tato osoba nemovitost neužívala. Při investicích, resp. rekonstrukcích je třeba rozlišovat nezbytné opravy bytu a opravy, které nebyly nezbytné. Při nezbytných opravách bez souhlasu ostatních spoluvlastníků vzniká tomu spoluvlastníku, který je vynaložil právo požadovat od ostatních spoluvlastníků náhradu dnem jejich vynaložení (pozor na promlčení). Při ne nezbytných opravách bez souhlasu ostatních mu vzniká nárok na vydání bezdůvodného obohacení až po zrušení podílového spoluvlastnictví (při tomto se vychází z toho, že se ostatní spoluvlastníci na jeho úkor bezdůvodně obohatily tím, že on zhodnotil byt, a tedy i hodnotu jejich spoluvlastnického podílu ). Pokud by Váš známý podal žalobu na soud o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví, jeho postavení by vlivem toho, že umožnil obývání bytu jiné osobě žádným způsobem neměnil. Ostatní spoluvlastníci totiž mají právní prostředky k tomu, aby se domohli svého práva přímo od této třetí osoby. V rámci soudního řízení totiž soud zaprvé zjišťuje, zda je společná věc reálné dělitelná (při bytech prakticky nemožné). Následně zjišťuje, zda chce některý ze spoluvlastníků nabýt společnou věc do svého výlučného vlastnictví. Pokud by zde Váš známý projevil zájem, tak by se soud soustředil už jen na zjištění hodnoty nemovitosti a určení přiměřené náhrady pro ostatní spoluvlastníků za jejich spoluvlastnický podíl.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, je možné zadat zrušení spoluvlastnictví, k malému pozmeku, který se nacházíte před bytovým domem? Děkuji.

22.04.2022
Odpověď

Dobý den,

ve smyslu § 13 odst. 2 zákona 182/1993 Sb. o vlastnictví bytů a nebytových prostor, není možné zruší spoluvlastnictví společných částí domu, Společná zařízení domu, příslušenství a pozemku. Pojem pozemek vysvětluje rozhodnutí soudu č. R 26/2007 pozemkem ve smyslu ustanovení § 13 odst. 2 zákona č. 182/1993 Sb. o vlastnictví bytů a nebytových prostor, ke kterému se spoluvlastníci nemohl dožadovat zrušení spoluvlastnictví podle občanského zákoníku, je třeba rozumět nejen pozemek zastaveného bytovým domem, ale i přilehlých pozemek.

Z výše uvedeného jasně vyplývá, že není možné zruší spoluvlastnictví k Vámi zmiňovaný pozemku.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, s bratrem vlastníme byt, ve kterém máme podíl půl na půl. V bytě dosud býval jen bratr se svou přítelkyní, já jsem býval v zahraničí. Po určité době jsem se musel vrátit na Slovensko, kde však kromě našeho společného bytu nevlastním žádnou jinou Nemovitost a nemám finanční prostředky na koupi nemovitosti. Přestože byt, ve kterém bydlí můj bratr vlastním i já, mi nechce umožnit užívání bytu. Podle mě mám na to Stejné právo jako on. Prosím Vás o radu jak mám v dané věci postupovat. Děkuji.

11.06.2022
Odpověď

Dobrý den, právo užívat byt máte Stejně jako Váš bratr i když jste společný byt několik měsíců nebo let neužívali. V podobné věci rozhodoval i Nejvyšším soudem ČR, v níži vydal následující rozsudek:


Rozsudek NS ČR sp. zn. 22 Cdo 2424/1999


Rovnodielny spoluvlastníci věci - domu jsou oprávněn užívat jediný byt ve společné domě ve šteje rozsahu, POkud to odůvodnil velikost tohoto bytu a jejich poměrů. POKUD dosud takový byt užíval jeden ze dvou rovnodielnych spoluvlastníky, pak, POkud to umožňuje velikost bytu a ostatní poměry spoluvlastníky, nic nebrání tomu, aby soud upravil užívání společného domu tak, že takový byt budou nadále užívat oba spoluvlastníci.


Z tohoto rozsudku lze vyvodit, že POkud jste rovnodielnymi spoluvlastníky, tak máte právo užívat byt i Vy. Předpoklady takového postupu jsou velikost bytu a ostatní poměry spoluvlastníky. POKUD tedy velikost bytu umožňuje, abyste v něm bydleli tři, tak Vám to bratr musí umožnit, nakolik další předpoklad je splněn, a to nedostatek financí na koupi jiné nemovitosti. Práva na užívání společné věci se můžete domáhat i soudní cestou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, zda v případě zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví, muzea některých ze spoluvlastníků zadala, aby mu ostatní našli např. náhradní byt. Přitom byl vyplacen výškou jeho podílu, která je Dostatečně velká. Děkuji.

22.04.2022
Odpověď

Dobrý den,


jak uvádí § 3 odst. 1, Výkon práv a povinností vyplývajících z občanskoprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a oprávněných zájmů jiných a nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 22 Cdo 346/2000 Právo na bytovou náhradu spoluvlastníka vyloučení ze spoluvlastnictví nelze založit ani za požití ustanovení § 3 odst. 1 OZ, podle kterého výkon práv a povinností vyplývající z občanskoprávních vztahů nesmí být v rozporu s dobrými mravy. Podle citovaného ustanovení výkon práva lze odepřít, aktem jeho aplikace však nelze konstituovat dosud neexistující povinnost vlastníka.



Jinak Recent práva a povinnosti musí být Vzájemné (recipročního). To znamená, že každému práva příslušné povinnost a naopak. Soud vyjdrail názor, že ziradením práva nelze konstituovat dosud neexistující povinnost.


Soud se vyjádřil ik podobné otázce jakou jste položili, a sice, že by bylo by značným zvýhodněná účastníka vylučovaného ze spoluvlastnictví, kdyby mu kromě nesnížené finančního vyrovnání mele druzí účastníci zajistit ještě naturální náhradu - náhradní byt či náhradní bydlení.


Soud však dodal, že nelze např. Příkaz vyklidit Nemovitost vyplácení spoluvlastníkem Dokud nedostane částku za vypořádání podíl: Ustanovení § 3 odst. 1 OZ by mohlo odůvodnil Zamítnutí žaloby na vyklizení nemovitosti účastníkům vyloučení ze spoluvlastnictví, POkud by mu dosud nebyla vyplacena Částka určená soudem na vypořádání podílu, protože Především ta by měla žalovanému umožnit získat bytovou náhradu (např. Nájem bytu).


Z výše uvedeného je tedy zřejmé, že v případě POkud soud zruší a vypořádat podílového spoluvlastnictví, neexistuje už žádný Právní Důvod k tomu, aby přikázal ostatním spoluvlastníkům zajistit náhradní bydlení pro vyplácení spoluvlastníka. Takové jí nelze Lidové recent "vyhodit z domu" POkud neobdrží částku za vypořádání podíl.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

V dědickém řízení po smrti našeho otce, dala mama stejným dilema dům rozdělit na tři Stejné díly. Jsme tři synové a ona se po manželovi vzdala dědictví ve prospěch tři syny. Nasa otazka: potřebuje jeden z nas na prihlasenie trvalého pobytu do domu suhlas od ostatních dvou Bratři? Dakujem pěkně za právnickou radu.

28.02.2022
Odpověď



Dobrý den. Na to, aby si jeden ze spoluvlastníků nemovitosti přihlásil trvalý pobyt do TÉTO nemovitosti, nepotřebujete souhlas ostatních spoluvlastníků. K přihlášení trvalého pobytu jsou nejdůležitějšími doklady list vlastnictví a doklad o Vaší totožnosti.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vypořádání podílového spoluvlastnictví bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chci vypořádat podílového spoluvlastnictví u soudu, nakolik dohodou to možné není. Jedná se o 3- klidový byt v paneláku nabytý v manželství 1980 a odkoupen do osobního vlastnictví 2004. Byt užívá manželka se synem, rok před rozvodem jsem odešel do rodičovského domu k mámě. Rozvedli jsem se v r.2010. Co vše je potřeba, myslím tým dokumenty, které je třeba k dané Žádosti doložit a zda si mohu nárokuje náklady řízení? díky

16.04.2021
Odpověď

Dobrý den, podílového spoluvlastnictví k bytu vzniklo na základě zákona domněnky vypořádání společného jmeno manželů (SJM) a to uplynutím tříleté doby od jeho zrušení. Z uvedeného důvodu jste vlastníkem spoluvlastnické podílu k bytu o velikosti jedné poloviny, přičemž stejný podíl svědčí i Vaší bývalé manželce. Podle § 142 odst. 1 občanského zákoníku, POkud nedojde k dohodě, zruší spoluvlastnictví a provede vypořádání na návrh některé spoluvlastníka soud. Přihlédne přitom k velikosti podíl a účelnému využití věci. Pokud není rozdělení věci dobře možné, přikáže soud věc za přiměřenou náhradu jednomu nebo více spoluvlastníkům; přihlédne přitom k tomu, aby věc mohla účel použít a na násilné chování podílového spoluvlastníka vůči ostatním spoluvlastníkům. POKUD věc žádný ze spoluvlastníků nechce, nařídit soud její prodej a výtěžek rozdělit podle podílu. Soudní žaloba mě kromě obecních náležitostí proto obsahovat i Způsob vypořádání, kterým navrhujete spoluvlastnický vztahy vyřešit, např. Přikázání bytu do výlučného vlastnictví bývalé manželce s povinností vyplatit Vám peněžitých náhradu za Váš spoluvlastnických podílů. Příloha žaloby by tak Měl být důkaz o tom, že byt je v podílovém spoluvlastnictví, tedy list vlastnictví, případně rozsudek o rozvodu manželství s vyznačením jeho právní moci. V případě úspěchu v soudní řízení, a to tehdy, POkud soud rozhodne V souladu s Vaším návrhem na zahájení řízení, máte právo na náhradu nákladů řízení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, mám 24 rokov.Obraciam se na Vás s mým problémem, při kterém nevím řešení a nemám ani finance na právnika.Môj problém spočívá v tom, že žijí v bytě, který koupil můj otec a moje mamina, která zemřela hned po mem narodení.Otec si našel přítelkyni, se kterou mě 2 detí.Ale jsme v situaci, kde ona dala podmínky tátovi, že když mě nevyhodí z bytu, tak oni od něj a od nás odejdou pryč. Já bych rád odešel ale jako student nemám kam jít. Prosím Vás, jaké mám právo a nárok na byt a čí vůbec mě MOHOU takovým způsobem vyhodit z bytu na ulici. Budou velmi rád, když mi poradíte. A zároveň mám nárok na byt, protože to dědické řízení se konalo již před 24 lety a tehdy prý padla na mě část s maminčinu poloviny, která se ještě dědí mezi mnou a otcem. Děkuji za odpověď.

05.08.2022
Odpověď

Dobrý den, POkud jste spoluvlastníkem bytu, ve smyslu § 137 občanského zákoníku máte právo podílet se na právech a povinnostech vyplývajících ze spoluvlastnictví ke společné věci, to zahrnuje i právo užívání. Zároveň však platí ustanovení § 139, podle kterého o hospodaření se společnou věcí (rozumí se tím i užívací právo) rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti spoluvlastnických podílů. Vzhledem na vámi uvedené okolnosti, by měl být Váš otec většinový spoluvlastník. V případě, že nemůžete užívat společnou věc - byt v rozsahu Vašeho spoluvlastnických podílů, patří vám přiměřenou finanční náhrada. Rozhodnutí Vašeho otce "vyhodit" Vás a znemožnit Vám tak užívat byt, by však podle mého názoru bylo v rozporu s dobrými mravy a tudíž by nepožívali soudní ochranu, nebyla by z jeho strany šlo o šikanózny výkon práva s jediným Cílem poškodit Vás. V neposlední řadě má Váš otec k Vám stále vyživovací povinnost, nebyla se v současnosti připravuje na povolání studiem na vysoké škole a tedy nejste schopen samostatně hradit své životní potřeby. Už jen z tohoto důvodu je Vám Váš otec povinen zajistit základen potřeby, mezi které patří i bydlení.


POKUD by Vás přece jen vyhodil, pak se můžete domáhat Svého spoluvlastnických podíl soudní cestou a zároveň zadala od otce, aby Vám přispívati na výživu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Sourozenci jsou podílníky spoluvlastníci bytu, který jsme jim darovali roku 2005, tehdy jako nezletilé. V současnosti jsou již dospělí a dcera by chtěla bratrovi vyplatit jeho podíl. Chtěla bych věděla z jaké částky má být vyplacen spoluvlastník, či z ceny bytu v době darování tjroku 2005 nebe z ceny bytu v době vypořádání, vždy podle odborného posudku.

19.10.2022
Odpověď

Dobrý den, v tomto případě by se postupovalo podle ceny v době zrušení spoluvlastnictví a vypořádání - současná tržní cena.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobry Večer, mam takový problém s bývalým přítelem, vlastníme jedno klidový byt v Bratislavě, hypotéku platí přítel nakolik jsem na mateřské dovolené se dvěma Společník dětmi, chtěla bych poprosit o radu co mam dělat, abych nefigurovala jako spoludlžnícka hypotéky, smlouvu o úvěr s banky ne mam nakolik bývalý přítel ně chce mi ji dat, byt užívá bývalý přítel a ode mě žádá polovinu na splátku nakolik jsem i spolumajitelka. komunikace s nim není mozna. dakujem

Odpověď

Dobrý den, zrušení spoluvlastnictví bytu je možné, Pokud není možná dohoda, tak je to třeba řešit soudní cestou. Před tím, než byste vůbec něco začali řešit soudní cestou, doporučuji Vám obrátit se na advokáta ve svém okolí, který pošle bývalému příteli výzvu. Tato výzva jí lze přinutit zruší spoluvlastnictví bytu a vypořádat se. Ideální řešení je POkud byste se vypořádali k bytu a takové k úvěru.

Je třeba věděla, že pro banku dohoda o vypořádání není závazná a proto musíte Mít takové souhlas banky, abyste přestalo být spoludlžníčkou.

POKUD bývalý přítel užívá byt a spotřebovává energii, Vy nejste povinen tyto platit, POkud tam nebydlíte. Vaší povinností je platit náklady, které by se platily i tehdy, POkud by se byt neužíval.

Úvěrové smlouvy - kopie si Můžete vyžadoval v bance.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vypořádání podílového spoluvlastnictví bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Chci se zeptat ake pravne moznosti mam v případě, že vlastním s bývalou přítelkyní byt 1/2 kazdy polovinu. Problem je, ze jsme se rozešli a já už v tom bytě nebývá od maja 2015, ale pořád platit hypotéku, jelikož je z banky kde mam já ucet a tam je i zastavárny pravo na byt, ale ona ani nechce platit hypotéku, ani to prodat jiné zájemce. dakujem

Odpověď

Dobrý den, občanský zákoník při zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví dává přednost dohoda spoluvlastníků. V případě, že se se spoluvlastnických nevíte o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví dohodnout, Můžete podat k soudu žalobu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Soud v tomto řízení není vázaná petite žaloby. Tzn. že i kdyby jste navrhli, aby byl byt přisouzen do Vašeho výlučného vlastnictví, soud Může rozhodnout jinak. Soud v řízení Nejprve zjišťuje zda je společná věc reálné dělitelný (při bytech málokdy), následuje zjišťuje, zda některá ze spoluvlastníků má zájem o pořízení společné věci do výlučného vlastnictví za přiměřenou náhradu. V případě, že ani jeden ze spoluvlastníků neprojevit zájem o nabytí věci do výlučného vlastnictví soud nařídit prodej společné věci a výtěžek rozdělí mezi spoluvlastníky podle podílu. Váš případ je specifický tím, že jste na koupi nemovitosti vzali hypotéku, kterou je třeba při vyporiadavaní podílového spoluvlastnictví zohledňovat (např. Spoluvlastník, který se stane výlučným vlastníkem společné věci ve většině případů zůstane jediným dlužníkem z hypotéky).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, po smrti mé mami, jsme se já, moje sestra a syn mého nebohého bratra stali vlastníkem 1/3 podílu 2,5 izb. bytu. Kdysi v tom bytě bydlí můj bratr se svým synem, ale po rozvodu ten byt Zust prázdný, napsaný na mou mámu. Dohodnutá cena bytu byla všemi třemi vlastníků na 33000 €. Sehnala jsem tří kupce na byt, já a moje sestra jsme souhlasilo s prodejem no Bratři syn s tým ani po měsíci a půl nesouhlasí. Nakonec přišel s tím, že on ten byt odkoupí za 26000, protože údajně více nemá. S tým jsme souhlasilo, nakolik to je rodina. Ale když Mělo dojí k podpisu smlouvy, začal vymyslela, že smlouvu si správnou on sám a že mámě čekat. To se táhlo asi další měsíc a nakonec přišel s tím, že on ho hned odkoupí za 24000 s čím jsme už já ani moje sestra nesouhlasili. Rozhodli jsme se, že jemu ten podíl nedáme, protože se s ním nedá normálně dohodnout. Jak nyní Postup Právní při prodeji, když on s dalšími kupujícími nesouhlasí? Dá se to nějak SOUDAL napadnout? Děkuji za radu

Odpověď

Dobrý den, byt jste získali do podílového spoluvlastnictví o velikosti spoluvlastnických podílů jedna třetina pro každého ze spoluvlastníků. Podílového spoluvlastnictví lze vypořádat dohodou, v případy opačné jej vypořádat na Váš návrh soud. Ve Vašem případě je možné řešení právě soudní vyrovnání. Soud rozhodne a spoluvlastnictví k bytu vypořádat tak, že ho přikáže za přiměřenou náhradu spoluvlastníků (Vašemu synovci) nebe, POkud byt nikdo z Vás nebude chtít, nařídit jeho prodej a výtěžek z prodeje rozdělit mezi Vás.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dbry den! Chtěla bych Vas poprosit o radu. Jsem 25 let rozvedena a nyní se mi ozval bývalý manžel s tím, že by chtěl přepsat byt na Svého bratra, já jsem po rozvodu z bytu Oděsy a založila si po letech novou rodinu. On zůstal v bytě, nakolik jsme se na sudu nedohodli, komu zůstává byt. Byt ale patri Bytová družstva a ti mi oznámili, že převod nemohl udělí bez mého podpisu. Navrhla jsem řešení, ze bud on mně vyplatí polovinu tržní hodnoty bytu a byt bude jeho nebe naopak vyplatit já jeho a byt bude mo. Da se takováto dohoda Udělat i bez sudu? Může pronajímat byt bez mého svolení byt, nakolik patri nam oběma? Co mam robit, jak postupovat, Soudal náklady plati ten, kdo podle návrh na vypořádání spoluvlastnictví k bytu? Dakujem!

Odpověď

Dobrý den, ve smyslu § 703 odst. 2 občanského zákoníku (OZ), POkud vznikne jen jednomu z manželů za trvání manželství právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu, vznikne se společným najmeme bytu manžely i společné členství manželů v družstvu; z tohoto Členství jsou oba manželé oprávněni a povinni along a nerozdílně. Podle § 705 odst. 2 OZ, POkud nabyl právo na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu jeden z rozvedených manželů před uzavřením manželství, zanikne právo společného nájmu bytu rozvodem; právo užívat byt zůstane tomu z manželů, který nabyl práva na nájem bytu před uzavřením manželství. V ostatních případech společného nájmu družstevního bytu rozhodne soud, POkud se rozvedení manželé nedohodnou, na návrh jednoho z nich o zrušení tohoto práva, jakož io tom, kdo z nich bude jako člen družstva dále nájemcem bytu; tým zanikne i společné Členství rozvedených manželů v družstvu. POKUD se na Vás nevztahuje podmínky upravená v první větě tohoto zákonného ustanovení, na vypořádání společného členství v bytovém družstvu as tým spojeného společného nájmu se můžete s bývalým manželem dohodnout. Způsob vypořádání, resp. výška vypořádacího podílu, je tak výlučně závislá od Vaší dohody. Jakékoliv právních úkonů, které Souvisejí se společným členství a najmeme, musíte Udělat Vy a Váš bývalý manžel along. V případě, že věc nedokážete vyřešit dohodou a obrátíte se na soud, soud v řízení rozhodne o nákladech řízení, na kterém náhradu zpravidla zavazuje tu stranu, která v řízení neuspěla.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mi muze bratr zrušit trvalý pobyt, nakolik jsem 1/4 rodinného domu spoluvlastnických. Bratr mě samozřejmě nevyplatil. Já bych se měla odstěhovat v létě 2018, nakolik jsem si našla byt. V lednu 2017 začala stavba, přitom uz mam podepsanou rezervační smlouvu. Přeji Vam stastne a vesele svátky, vela úspěchů v roce 2017. Dakujem.

Odpověď

Dobrý den, v první řadě považuji za nutné uvést, že Váš bratr jako jeden ze spoluvlastníků nemovitosti nemohl bez Vašeho souhlasu zrušit Váš trvalý pobyt (§ 7 odst. 1 písm. F zákona o hlášení pobytu občanů SR). Trvalý pobyt ostatním podílovým spoluvlastníkům totiž příslušný orgán zruší pouze pokud Váš bratr zároveň předloží i písemnou dohodu o vypořádání podílového spoluvlastnictví. Pokud k takovému vypořádání ještě nedošlo, příslušný orgán (obec) Vám neměl zrušit trvalý pobyt. Rovněž je třeba uvést, že zrušením trvalého pobytu ještě neztrácíte právní nárok na Váš spoluvlastnický podíl. Ke zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví (např. Vyplacením Vašeho podílu) může dojít buď písemnou dohodou všech podílových spoluvlastníků nebo soudním rozhodnutím. Z toho důvodu bude třeba mezi vámi (všemi spoluvlastníky) sepsat písemnou dohodu o vypořádání podílového spoluvlastnictví, na jejímž základě se on stane výlučným vlastníkem nemovitosti a Vám (resp. Ostatním spoluvlastníkům) vyplatí určitou výši náhrady za Váš spoluvlastnický podíl.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vypořádání podílového spoluvlastnictví bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak to vlastně je s vyplácením bytu, pokud partneři nejsou vzat, ale mají společné sporoúvery na vyplácení s tím, že budou mít později svatbu ... A aby byt zůstal v jejich rukou, protože bratři byli vyplacen, ale nebyla zhotovena kupní smlouva a jak se dá toto řešit ....

18.01.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud partneři vzali společné úvěry na vyplacení podílů ostatních spoluvlastníků a dojde k tomu ještě před uzavřením manželství, nabudou vyplácený podíl do svého podílového spoluvlastnictví. Výpočet výše jejich podílu bude záviset na tom, zda některý z partnerů vlastnil již část nemovitosti i předtím. Později uzavřené manželství na toto vyplácení nebude mít vliv, protože do společného jmění manželů patří pouze věci nabyté během trvání manželství. Ve vztahu k převodu vlastnického práva na nich Vám doporučuji sepsat s ostatními spoluvlastníky buď kupní smlouvu nebo dohodu o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví. Bez sepsání písemné smlouvy nemůže na Slovensku dojít ke změně vlastnického práva k nemovitosti. Následně na základě této smlouvy se provede vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí. Až povolením vkladu do katastru nemovitostí se oba stanou vlastníky nemovitosti.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý večer, chtěla bych poprosit o radu. Jsme 4 - sourozenci a zdědili jsme stejným dílem mini Garsonka - 20 m2. Hned při dědickém řízení jsem požádala sourozenců o odkoupení jejich podílů za tržní cenu. Všichni to rezolutně odmítli - ani prodat, ani koupit. Rozhodli se Garsonka pronajímat. Brali to jako 3 hlasy k hlasu jednomu. Chci se zeptat - musím já, jako spolumajitel s pronájmem souhlasit, tedy se přizpůsobit? Mohu nesouhlasit a svých 5 m2 použít pro své účely? Když by to tak bylo, a tedy kvůli mně by se garsoniera nedala pronajímat, jsem povinna sama platit měsíčně poplatky? Děkuji! S pozdravem EPanakova.

06.02.2021
Odpověď

Dobrý den,
při podílovém spoluvlastnictví platí ust. § 139 občanského zákoník a:
"(1) Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.
(2) O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo pokud se většina nebo dohoda nedosáhne, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud.
(3) Jde-li o důležitou změnu společné věci, mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud. "

Zákonné ustanovení je poměrně jasné, tj: ve Vašem případě většina vlastníků se dohodla na pronájmu nemovitosti, v podstatě se musíte přizpůsobit, neboť Váš podíl na nemovitosti představuje 25% - 5 m2.
Nemůžete svých 5 m2 užívat pro své účely.
Jelikož byt bude dán do nájmu třetí osobě, a na nemovitosti máte podíl v 1/4 k celku, máte právo na zisk z tohoto nájmu, tedy nemůžete na tom základě, že nesouhlasíte s pronájmem bytu, abyste užívali svých 5m2.

Dohlédněte proto, abyste byli účastníkem smlouvy jako spoluvlastník nemovitosti.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, děkuji za rychlou odpověď! Ještě doplňující otázka - kdybych získala 2 podíly, tedy měla 3/4, mohu Garsonka v případě nutnosti prodat, i když 1/4 nebude souhlasit? Jde mi o to, jestli mám vkládat peníze do něčeho, s čím nebudu moci v budoucnu v případě nutnosti nakládat. Budu povinna platit sourozenci s 1/4 nějaký nájem? Děkuji! S pozdravem E. Panakova.

06.02.2021
Odpověď

Dobrý den,

otázka zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví je častou otázkou v naší poradně.

pokud by vznikla ta situace, že byste se stali vlastníkem nemovitosti v podílu 3/4 k celku, mohli byste spoluvlastníku 1/4 nabídnou odkoupení jeho podílu. Pokud by s tímto nesouhlasil Vy jako vlastník 3/4 podílu na nemovitosti byste měli v podstatě dvě možnosti:

1. / Podat návrh na soud o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví.

2. / Prodat svůj podíl 3/4 třetí osobě; třeba zde počítat s předkupním právem podílového spoluvlastníka, kterému byste nabídli svůj podíl na prodej. Pokud by Vaši cenu neakceptoval a tedy neuhradil ve lhůtě nejpozději do 2 měsíců, mohli byste svůj podíl 3/4 prodat cizí - třetí osobě. Nabídka musí být provedena písemně (§ 605 občanského zákoníku).

Je však otázkou, zda by se Vám podařilo prodat svůj podíl 3/4 na nemovitosti, cena s ohledem na uvedenou okolnost by byla určitě nižší nejen vzhledem k podílu, ale s odůvodněním na to, že byste neprodávaly celou nemovitost.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Prosím o radu. Před 2 lety mi zemřela moje máma. Na dědickém řízení jsem nabyla 1/4 podíl z bytu, který vlastnila. Její dlouholetý přítel mě 3/4 podíl a vlastně tu je i celý problém. On ten byt užívá a já vlastně nemám žádný přístup k tomu bytu, protože nemám ani klíče. Chtěla jsem se s ním dohodnout, aby mě vyplatil a tím pádem by se stal výlučným vlastníkem bytu. Ale nechce mě tam ani pustit ani mě vyplatit. Dokonce mi nadává a vyhrožuje mi, že podá na mě trestně oznámení, protože ho prý otravuju. A přitom jsem mu volala pouze 2 krát, abychom se dohodli. Prosím poraďte mi co mám dělat. Byt chce jen pro sebe ale vyplatit mě nechce, protože je už půl roku na důchodu tak prý nemá z čeho mě vyplatit. Jenže já z toho bytu nic nemám pouze platím daň a užívá ho on. Dokonce jsem mu navrhla, že vyplatit já jeho ale on se mi jen vyhrožuje. Děkuji Vám předem za Vaši radu. S pozdravem Lisková

12.05.2021
Odpověď

Dobrý den, na Vaši otázku uvádíme následující:

Podle § 141 občanského zákoníku platí:
"(1) Spoluvlastníci se mohou dohodnout o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemném vypořádání; je-li předmětem spoluvlastnictví nemovitost, dohoda musí být písemná.
(2) Každý ze spoluvlastníků je povinen vydat ostatním na požádání písemné potvrzení o tom, jak se vypořádali, neměla již dohoda o zrušení spoluvlastnictví ao vzájemném vypořádání písemnou formu. "

Doporučujeme podílovému spoluvlastníku poslat písemnou výzvu resp. předložit nabídku k prodeji Vašeho spoluvlastnického podílu resp. odkup jeho spoluvlastnického podílu v písemné formě s uvedením návrhu na vypořádání podílového spoluvlastnictví a uvedením ceny podílu, jakož i návrhu na finanční vypořádání za užívání Vašeho podílu na nemovitosti zpětně

Pokud mezi vámi nedojde k dohodě o zrušení a vypořádání podíl. spoluvlastnictví a vypořádání náhrady za užívání i Vašeho podílu na nemovitosti, budete muset podat návrh k soudu, na co podílového spoluvlastníka můžete upozornit.

Výhružek typu podání trestního oznámení ze strany podíl. spoluvlastníka se nemusíte obávat, jelikož nemají právní základ.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vypořádání podílového spoluvlastnictví bytu" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Mám takovou otázku. S ex-přítelkyní máme hypotéku na byt, ve kterém žiji převážně jen já, protože ona pracuje v zahraničí. Byt vlastníme oba v poměru 1/2 já a 1/2 ona. Jde o to, že jestli může ona vyplatit celou hypotéku bez mého souhlasu a domýšlet si, že automaticky bude patřit celý byt pouze jí. Může na základě vyplacení celé hypotéky katastr přepsat mou polovinu bytu na ni bez mého souhlasu? Děkuji.

01.05.2020
Odpověď

Dobrý den,
vyplacení hypotéky Vaší přítelkyní jako poměrné spoluvlastnických bytu není důvodem k tomu, aby katastr přepsal byt v celosti na její jméno. Hypotéka je závazkem vůči bance a ne vůči katastru. Katastr by na tomto základě vyplacení hypotéky v celosti jedním ze spoluvlastníků ani nepřepsal vlastnictví celé nemovitosti na osobu, která hypotéku vyplatila. Samotná hypotéce a její placení také podléhá určitým pravidlům, včetně jejího předčasného splacení, což vyplývá ze smlouvy s bankou.


Na druhé straně pokud byste se v budoucnu nedohodly na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k bytu, v případě soudního řízení tato skutečnost bude mít vliv na to, že pokud byste chtěli byt získat do svého výlučného vlastnictví, jakou částku byste své bývalé přítelkyni byly povinný vyplatit.


Ve věci doporučujeme dohodou o zrušení a vypořádání podíl. spoluvlastnictví, tedy věc řešit bez účasti soudu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
01.05.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace