Otázka

Vypořádání obchodního podílu a podniku po zániku SJM


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. V r. 2013 jsem se rozvedl. Do doby 3 let od rozvodu jsem podal žádost o vypořádání SJM. Od bývalé manželky požaduji jen polovinu zahrady, kterou vlastníme, polovinu z movitých věcí získaných během manželství, ale zároveň žádám od ní i polovinu všech dluhů (cca 2000 Eur), které jsme v času rozvodu měli. Jednal se o spotřební úvěr. Dnes je již plně splacen, ale jen mnou. Dnes jsme měli soudní jednání, které se odložilo, protože moje bývalá manželka žádá ode mne i polovinu z podílu firmy, které mám. Jedná se o živnost a také jednu malou sro, které mi vydělají tak akorát na bídně přežití. Několik let vykazují v daňovém přiznání ztrátu, příp. minimální zisk. Nevím, jak se dá dělit firma. Byly časy, kdy firmy prosperovaly a velmi dobře uživili mě i mou rodinu. Ale na všem jsem se zasloužil jen já sám. Moje bývalá manželka 20 let nikde nepracovala, já jsem vydělával celá léta, abych zabezpečil rodinu, všechno jsem financoval sám. Nyní momentálně vlastně nemám nárok na nic a ještě se mám dělit z firem? Byl bych velmi rád, kdyby mi nějaký právník objasnil, na čem vlastně jsem.

Odpověď

Dobrý den,

ve vztahu k Vaší otázce týkající se vypořádání společného jmění manželů - konkrétně živnosti a obchodního podílu ve společnosti s ručením omezeným lze uvést následující:

Obchodní podíl ve společnosti s ručením omezeným pořízeno za trvání manželství az prostředků spadajících do společného jmění manželů představuje majetek (hodnotu obchodního podílu), který se vypořádává v rámci řízení o vypořádání společného jmění manželů. Samotný obchodní podíl se v rámci vypořádání společného jmění přikáže tomu z manželů, který je společníkem obchodní společnosti. Z uvedeného tedy vyplývá, že vypořádává se hodnota obchodního podílu, nikoli samotný obchodní podíl, který může být přikázaný pouze společníkovi obchodní společnosti. Při oceňování obchodního podílu se v rámci vypořádání společného jmění manželů vychází z jeho stavu v době zániku společného jmění manželů, avšak z obvyklé ceny v době vypořádání (judikát R 27/2007).

Podle § 5 Obchodního zákoníku se podnikem pro účely tohoto zákona rozumí soubor hmotných, jakož i osobních a nehmotných složek podnikání. K podniku patří věci, práva a jiné majetkové hodnoty, které patří podnikateli (přičemž podnikatelům je podle § 2 odst. 2 písm. B) obchodního zákoníku i osoba, která podniká na základě živnostenského oprávnění) a slouží k provozování podniku nebo vzhledem ke své povaze mají tomuto účelu sloužit. V uvedeném smyslu lze za podnik označit i živnost.

Podnik jednoho z manželů, ani do něj patřící věci, práva a jiné majetkové hodnoty, nejsou součástí společného jmění manželů, ale jsou v odděleném majetku manžela, který je podnikatelem. V řízení o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů proto nelze podnik a ani jeho jednotlivé složky přikázat do výlučného vlastnictví jednoho z manželů. V rámci řízení o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví ale musí být zohledněna existence podniku, jakož i skutečnost, že na podnikání jsou zpravidla vynakládány prostředky patřící do společného jmění manželů (ať už při zahájení podnikání nebo jako výnosy z podnikání patřící do společného jmění manželů). Podnikající manžel proto podle § 150 věta druhá občanského zákoníku musí nahradit do společného jmění manželů to, co bylo vynaloženo ze společného majetku (např. Z výnosů z podnikání) na jeho oddělený majetek (podnik). Podle závěrů soudní praxe je proto podnikající manžel povinen při vypořádání nahradit do společného jmění manželů takovou částku, která odpovídá pozitivnímu (kladnému) rozdílu mezi aktivy a pasivy jeho podnikání ke dni zániku společného jmění manželů, což zpravidla bude odpovídat hodnotě jeho podniku (rozsudek NS ČR , sp. zn. 22 Cdo 2296/2004, 22 Cdo 684/2004). V případě, že by výsledná hodnota podniku (zjišťována zpravidla znaleckým posudkem) byla záporná (např. V důsledku zadlužení), není co do společného jmění manželů nahrazovat.

Konečně ve vztahu k tomu, že jste po zániku společného jmění manželů (které nastalo právní mocí rozhodnutí soudu o rozvodu) ze svých výlučných prostředků splatili zbytek společného dluhu - spotřebitelského úvěru, lze uvést, že na tuto skutečnost se v rámci řízení o vypořádání společného jmění také přihlédne a podle § 150 věta druhá občanského zákoníku máte právo na náhradu příslušné části těchto prostředků.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace