Otázka

Vypořádání nemovitosti po rozvodu manželů


Položit otázku
Otázka

Vážená právní poradna, velmi pěkně Vám děkujeme za odpověď ze dne 5.1.2016, kde jste nás informovali, že s účinností od 01.07.2016 při majetkovém vypořádání manželů soud ztratil možnost iniciovat důkazy a také se omezily situace, kdy se má na nařízení soudu provést znalecké dokazování, které by určilo předpokládanou cenu nemovitosti, z níž mají manželé po rozvodu vypořádat. Proto jsme zvolili cestu, kterou bylo ještě před prvním soudním jednáním oslovení znalce, na vypracování tzv. soukromého znaleckého posudku, (jak jste nám poradili) na který se může hledět podle § 209 CSP jako na znalecký posudek, který nařídil soud. Chtěli jsme, aby znalec po příchodu určil hodnotu předmětné nemovitosti patřící do vyporiadavaného společného jmění manželů. Jen zde nám vznikl problém, kde bychom Vás chtěl poprosit ještě o radu, protože jsme se znalcem nebyli vpuštěn do předmětné nemovitosti (rodinného domu). Osoba, která nás do domu nevpustila má ve vlastnictví 4/6 nemovitosti (bývalá tchyně), žalovaná strana (bývalý manžel) a strana navrhovatele (bývalá manželka) po 1/6, které jsou i předmětem vypořádání. O dni, kdy byl objednán znalec na svůj úkon byly všechny strany informovány e-mailem, i sms-zprávou v dostatečném předstihu, ale i přesto jsme nebyli vpuštěn do domu osobou, která má ve vlastnictví 4/6 majetku, která svůj postoj konzultovala telefonicky s žalovanou stranou, tj (bývalým manželem). O celém incidentu (zabránění vstupu do domu) znalec sepsal čestné prohlášení na naši žádost, co se událo, a kromě toho bylo provedeno oznámení na policii o porušení Trestního či občanského zákoníku. Chtěli bychom se proto zeptat, zda se uvedená situace, jakož i důkazní materiál od znalce, policie, případně výpis sms zpráv, emailu dá uplatnit u soudu jako nástroj, kdy soud nařídí a určí soudního znalce pro odhad nemovitosti, a mimo jiné nařídí i plnou úhradu na znalce za jeho znalecký posudek žalovanou stranou, která nemá nejmenší ochotu spolupracovat? Dá se jako náhradní materiál určení ceny nemovitosti uplatnit doklad o prodeji stejného typu domu, kde stojí sporná nemovitost? Případně realitní podklad ceny domu? Může se prosím Vás mimo jiné uplatňovat u soudu, vůči žalované straně úhrada na obhajobu navrhovatele, jakož i soudní poplatky? Navrhovatel se snažil od počátku o mimosoudní vyrovnání (návrhy v e-mailové komunikaci) a podíl na požadované částce byl korektní, dokonce vycházel ze stejné ceny, za jakou se prodala nedávno úplně stejná nemovitost stojící vedle té sporné. Děkuji pěkně za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

Kromě znaleckého posudku můžete využít i vyjádření znalce, případně realitní kanceláře. Určitě předložte čestné prohlášení znalce o skutečnosti, že Vás nechtěli pustit do domu.

O nařízení znaleckého dokazování také můžete požádat, ale nemusí to stačit. Určitě bych to však minimálně vyzkoušel a požadoval zavázat protistranu k úhradě nákladů, i když spíše předpokládám, že pokud by soud nařídí znalecké dokazování, zavázal by obě strany na úhradu nákladů dokazování.

V řízení o vypořádání SJM obyčejně soud nepřizná náklady zastupování, ale také jejich určitě žádejte.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Prosím vás o radu. chci se dat rozvěsit. S manželem máme hypotéku. Spoluvlastnických podíl je 1/1. V domě BYDLÍME i spolu s rodiči. Je možnost, že bych manželovi jako formu úhrady za Nemovitost vyplatila částky, kterou s odhadem investoval do nemovitosti a následné bych mu měsíčně přispívala dohodnutou částku na Nájemné po dobu napr.10 let? Já bych splácela hypotéku. Děkuji

20.07.2022
Odpověď

Dobrý den, POkud se Víte takto dohodnout, pak Může být dohoda mezi vámi iv tomto smyslu. POKUD byste se nevěděli dohodnout, soud by stanovil cenu nemovitosti, zůstatek úvěru ke dni rozvodu a polovinou rozdílu mezi těmito Častkov by zavazuje zaplatit toho z manželů, který by si nenechal Nemovitost a úvěr.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Je napadnutelné (ze strany ex-manžela) pokud zletilé děti přepíší zpětně byt (po 6 letech vlastnictví) na svou matku, která po rozvodu, v rámci vypořádání BSM přepsala i se svým tehdejším manželem (otcem děti) jejich společný byt? Byt prošel na děti formou prodeje za 1 €. Děti nyní chtějí byt darovat, případně odprodat za 1 euro matce, z vděčnosti, že se o nich dobře starala. S otcem neudržují styk a nemají dobrý vztah, ale obávají se, že případný přepis bytu, by on mohl napadnout soudní cestou a nechtějí s ním další spory. Děkuji za Vaši odpověď.


01.03.2021
Odpověď

Dobrý den, děti se samy rozhodují, komu byt darují nebo prodají. Pokud jsou již plnoleté, není nutný ani souhlas soudu s takovým převodem. Bývalý manžel nebude moci tento úkon napadnout z důvodu, že to děti udělali.



Toto je riziko, které by si měl uvědomit každý z bývalých manželů, pokud se vypořádávají bývalí manželé tak, že se byt převede na děti. Děti kdykoliv pak mohou převést být na matku.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Mám otázku. Pokud se rozvádí a nemáme spolu SJM. Jen já jsem bral v manželství úvěry na rekonstrukci. Při rozvodu nebo po rozvodu si mohu uplatnit nárok na kompenzaci? A jakou? Jak se máme vypořádat, protože žena zůstala bydlet v tom předělaném domě. Děkuji.

13.05.2021
Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku odpovídáme následovně:

1. / Podle ust. § 143 a nasl.Obč. zákoníku "ve společném jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů atd.

2. / V případě rozvodu je možné vypořádání dohodou nebo na základě rozhodnutí soudu. Platí, že pokud do tří let od zániku společného jmění manželů nedošlo k jeho vypořádání dohodou nebo jestliže společné jmění manželů nebylo na návrh podaný do tří let od jeho zániku vypořádáno rozhodnutím soudu, platí, pokud jde o movité věci, že se manželé vypořádali podle stavu , v jakém každý z nich věci z bezpodílového spoluvlastnictví pro potřebu svou, své rodiny a domácnosti výlučně jako vlastník užívá. O ostatních movitých věcech ao nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné. Totéž platí přiměřeně o ostatních majetkových právech, které jsou pro manžele společná.

3. / Píšete, že nemáte spolu SJM, jen jste neuvedl na základě čeho - notářský zápis nebo rozhodnutí soudu z důvodu podnikatelské činnosti? V otázce píšete, že jste bral úvěry na rekonstrukci bytu / domu. Nepíšete ve vlastnictví koho je nemovitost resp. zda byla získána během manželství, nebo je ve výlučném vlastnictví vaší manželky. To je důležité z hlediska následného vypořádání nemovitosti. Jak se máte vypořádat? Dohodou s tím, že si uplatníte nárok na vámi vložené fin. prostředky do uvedené nemovitosti. Pokud a jedná o úvěr, zde je důležité, zda tento je nebo není splacen. Pokud splacen není pak nutné zajistit přepsání zůstatku úvěru na Vaši manželku. Poznamenáváme, že samotná dohoda o vypořádán SJM mezi Vámi jako bývalými manželi sepsána po rozvodu ne ej pro banku právně závazná. Pokud by k přepsání úvěru nedošlo nadále jste povinen platit splátky úvěru s příslušenstvím.

4. / Na závěr citujeme z rozh. NS SR sp 3 Cdo 43/99:

Manžel, který užíval byt v rodinném domě patřícím druhému manželovi, má po rozvodu jejich manželství právo na náhradní byt ve smyslu § 713 odst. 1 občanského zákoníku ve spojení s § 853 občanského zákoníku. Tato analogicky poskytnuta ochrana však není neomezená. Výkon práva na bytovou náhradu nesmí být totiž v rozporu s dobrými mravy ve smyslu § 3 odst. 1 OZ, jinak může být ochrana odepřena.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, p. Ficek. Obracím se na Vás s otázkou jak mám postupovat po rozvodu o vypořádání BZM. Pokoušela jsem se s ex manželem dohodnout mimo soudní, ale nemám šanci. Budu vděčná za každou radu. Hezký den přeji!

19.07.2020
Odpověď

Dobrý den,
pokud se Vám s ním nepodařilo dohodnout mimosoudně a ještě neuplynuly tři roky od rozvodu manželství, tak jedinou cestou je podat na místně příslušný soud žalobu o vypořádání BSM (pokud žalobu ještě manžel nepodal).


V opačném případě dojde k uplatnění tzv. zákonné domněnky vypořádání BSM, nemovitosti byste vlastnili v podílovém spoluvlastnictví 1/2 a ostatní věci každý ve svém vlastnictví podle toho jak je používá na své potřeby nebo potřeby své rodiny. Při uplatnění této domněnky však nelze již započítat a nárokovat například vnos do BSM.


Doporučujeme Vám v první řadě osobní konzultaci v naší kanceláři, kde se podrobně projde tzv. masa BSM a zároveň se projednají jednotlivé možnosti postupu v této věci.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
19.07.2020

Trápi vás "Vypořádání nemovitosti po rozvodu manželů" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den,

bude soud akceptovat soukromý znalecký posudek na nemovitost, která je předmětem BSM, který jsem si dal já sám vypracovat znalci?

Co musí obsahovat takový posudek, aby ho soud akceptoval?

10.12.2020
Odpověď

Dobrý den,
ano, soud ho bude akceptovat. Postačuje, aby byl proveden v souladu se zákonem o znalcích a znalec si splnil všechny své zákonné povinnosti.


Podle ustanovení § 209 odst. 2 civilním soudního řádu


Pokud je spolu se žalobou předložen soukromý znalecký posudek, který má všechny zákonem předepsané náležitosti a obsahuje ustanovení o tom, že znalec si je vědom následků vědomě nepravdivého znaleckého posudku, postupuje se při provádění tohoto důkazu jakoby šlo o znalecký posudek soudem stanoveného znalce.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
10.12.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace