Otázka

Vypořádání hypotéky po rozchodu partnerů


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, S partnerkou jsme se společně dohodli, že už nebudeme spolu bydlet. Máme společný byt koupený na hypotéku je tam fixace na 5let, kterou zatím splácejí 2roky. Máme i státní příspěvek pro mladé. Společně jsme se dohodli, že byt si nechám a budu sám splácet úvěr. Mohli byste mi poradit jak postupovat při hypotéce, když je tam fixace a státní příspěvek? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,


Vaše spoluvlastnictví bytu můžete vypořádat dohodou o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví, jejíž součástí může být i vypořádání úvěru, ve kterém se dohodnete, kdo z Vás se stane výlučným vlastníkem bytu, kdo bude výlučně splácet hypotéku, kterou je byt zatížen a případně kdo ktomu vyplatí vypořádací podíl av jaké výši.


Co se však týká převzetí úvěru i vůči bance (tedy pokud chcete aby Vaši dohodu o tom, že pouze jeden z Vás bude splácet úvěr akceptovala i banka), to bude nutné řešit přímo s bankou (zpravidla se to dělá tak, že po uzavření výše uvedené dohody jdou spoludlužníci do banky, jejíž předloží svou dohodu a na jejím základě ji požádají o její přijatelnosti a sepsání dohody s bankou o převzetí úvěru těm z Vás, který je tak označen ve vaší dohodě). Stejně co se týče podmínek poskytnutí státního příspěvku, iv této části musíte komunikovat s bankou, jelikož ty závisí na různých okolnostech Vaší věci - např. kdy jste uzavřeli smlouvu o hypotéce, výška hypotéky, její podmínky poskytnutí a splácení apod. Tyto podmínky je vhodné zjistit předem - pokud byste např. zjistili, že pokud by jeden z Vás převzal hypotéku, bylo by to pro Vás nevýhodné, můžete svou situaci řešit např. tak, že Vy a Vaše partnerka uzavřete dohodu o tom, že splátky úvěru bude hradit jen jeden z Vás, avšak bance tuto dohodu nepředložíte. Vůči bance sice v takovém případě budete i nadále vedeni oba jako spoludlužníci, ovšem v případě, že by tuto Vaši dohodu jeden z Vás porušil a nesplácel celé splátky, v důsledku čehož byste je museli uhradit bance Vy, mohl by tuto částku daný partner vyžadovat od druhého - a to i soudní cestou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, S družkou jsme se rozdělili a Během společného života si družka koupila byt na své jméno. Byt je založen hypotékou ale s části i byt mých rodičů (20 000 €). Ex družka nechce přepsat zástavního právo z bytu mých rodičů na jinou Nemovitost. Zjistil jsem že když si brala hypotéku v bance neuvede že má 2 děti, výplatní pásce její vedoucí upravila, aby nebylo Vidět že pobírá rodinné přídavky. Moje otázka je, že když je v podstatě trestný čin a vedlo by to k udána na policii, zda se v takovém případě dá nějak pomoci? Děkuji za brzká odpověď S pozdravem.

08.08.2023
Odpověď

Dobrý den, Pokud jde o uvedení nepravdivých údajů při Žádosti o hypotéku, tak řízení opravdu Může být trestným Cinema úvěrového podvodu. Banka by mohla zadat uhradit celý dluh najednou (to zdá to však udělá, záleží na bance). POKUD si bývalá přítelkyně uvědomit riziko podání trestního oznámení, pak by mohla akceptovat Váš návrh na zrušení zástavního práva na Nemovitost Vašich rodičů. Soudní cestou však není možné zrušit toto zástavního práva, s tým by musela souhlasit banka.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den. Chci se prosím zeptat jestli je nějaká možnost právnímu kroky donutit přítelkyni aby přispívala 50% částky na placení splátky hypotečního úvěru. Abych to vysvětlit tak jedna se o to, že s přítelkyní jsme se rozešli a máme byt ve společné vlastnictví 50 procent na mě 50 na ni. Tak je to iv katastru. Byt je psaný na obou. A tedy i hypotéka je na obou. Dohodli jsme se že ona bude i nadále přispívat na hypotéku polovinou splátky. Ale najednou změnila názor a řekla, že ona když zde nebude bydlet tak nebude přispívat na měsíční splátky hypotéky. Řekla mi, abych to buď přepsal na nu, nebe abych šel do podnájmu a do našeho společného bytu, abych dal Podnájemník. Ale já nechci ani jednu možnost nechci být v podnájmu tedy, tým pádem dat do našeho bytu podnájemce a ani ten byt přepsat na nu. Nemůže mě k tomu nutit. Moje otázka zní, že jestli je nějaká práva možné ji donutit, aby přispívala na splátku hypotečního úvěru 50 procent hodnoty splátky. Děkuji za odpověď.

30.09.2022
Odpověď

Dobrý den, POkud přítelkyně neplatí hypotéku, přestože je spoludžníčka, máte právo od ní polovinu částka vymáhat. POKUD to nezaplatí dobrovolně, tak potom soudní cestou. Rovněž máte nárok od ní vymáhat platby za byt, které by se platily i tehdy, POkud by se byt neužíval (napatrí tam samozřejmě poplatek za vodu, elektřinu, plyn ...).

Přítelkyně Vás Nemůže nutit odejít z bytu.

S vymožením dosud ZAPLACEN splátek (1/2) úvěru Vám Můžeme pomoci. O naši odměnu se zvyšuje celkový dluh přítelkyně a tudíž bude musela uhradit i odměnu za zastupování. Takto donutit přítelkyni platit hypotéku.

POKUD to nebudete resi Váš nárok požadovat zaplaceno splátky se promlčí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych se poradit s přítelem jsem koupila byt. Byt je na mna, brala jsem hypoteční úvěr ... Přítel reklamě, že mi bude platit polovičku na půjčky a věci s tím Souvisejici. Chci se zeptat, POkud po 10 letech se nahodou rozejdeme, nikdy clovek neví co bude, zda má nárok vlastně na ten byt? Řekl, že si to budeme psát, ale já s tím nesouhlasí. Jak se mam chránit a postupovat? dakujem pěkně

13.01.2021
Odpověď

Dobrý den, POkud jste Kupní smlouvu podepisovala sama jako kupující av katastru nemovitosti jste uvedena pouze Vy jako vlastník nemovitosti, je tato Nemovitost ve Vašem výlučné vlastnictví. Přispívati Vašeho partnera na placení splátek hypotéky mu nevzniká žádná vlastnická ani jiné užívací právo k TÉTO nemovitosti. Nakolik jste na hypoteční smlouvy uvedena jako jediná dlužnické Vy a Váš partner se podílí na splácení splátek, tak se ve smyslu příslušných ustanovení na jeho úkor bezdůvodně obohacuje. Jediný nárok, na který by podle občanského zákona Měl Váš partner po případě rozchodu právo je nárok na vydání bezdůvodného obohacená. Nárok na Nemovitost mu nevznikne. Při bezdůvodně obohacená je třeba věděla, že se nárok na vydání bezdůvodného obohacená promlčí ve lhůtě dvou let. Tzn. že POkud byste se rozešli po 10 letech, tak by Váš partner Měl nárok na vydání bezdůvodného obohacená za uplynulé dva roky a Zbývajících osm let by už bylo promlčených a soud by mu nárok v této části nepřiznal.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chci koupit starší dům, na který chci požádat o hypotéku. S financováním mi pomůže i 83 letá mamina vím jí dát "dožití" na takový dům zatížený hypotékou? Děkuji za odpověď a hezký den. Mira.


30.08.2021
Odpověď

Dobrý den, banka s tím určitě nebude souhlasit a může Vám zosplatniť úvěr (tj budete ho muset vyplatit najednou).


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Vypořádání hypotéky po rozchodu partnerů" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat. S ex partnerem mame spolu hypotéku na dům jsme oba spoluvlastníci domu. Rozešli jsme se já platím od začátku hypotéku sám do prosince to bylo z jejího účtu kde chodila moje výplata nyní už z mého. Polovičku domu nechce přepsat na mě, neboť je na hypotéce ale ona nic neplatí já chtěl přepsat jen na sebe, ale v bance mi to nevyjde protože jsem to už tak řešil nemám koho dát místo ní, aby zaručil na hypotéce dá se s tím něco dělat, aby se přepsal na mě, když i tak poplatky platím já? Děkuji za odpověď.

21.07.2023
Odpověď

Dobrý den,

na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:

I. / Musíme konstatovat, že je na závadu, že jste otázky hypotéky neřešily smluvně mezi Vámi jako dlužníky vůči bance v aktuálním čase, když jste brali hypotéku.

II./ Jsme názoru, že vv projednávané věci máte možnosti:

1. / Refinancování úvěru v jiné bance. Zde však doporučujeme konzultaci s odborníkem na uvedenou oblast.

2. / Sepsání smlouvy o smlouvě budoucí, kde by se Vaše bývalá přítelkyně zavázala převést na Vás svůj podíl na nemovitosti po splacení úvěru v 1/2 k celku. Toto je však třeba konzultovat s bankou.

3. / Zabezpečení splacení hypotéky ručením další nemovitostí, kdy by banka mohla Vaši přítelkyni z hypotéky na dům vyloučit. Zde je také nutná konzultace s bankou.

Na sepsání smluv doporučuji kontaktovat advokáta.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu, s přítelem mame společnou hypotéku na dům, kde jsme vedeni oba, on splácí větší částku neboť jsem majitel pozemku a já menší, jak byste postupovali při rozchodu? Jak to vypořádat? Já bych chtěla, aby dům zůstal mně kvůli tomu, že i pozemek, na kterém stojí dům je můj, a ještě je v zástav dům mých rodičů.

Děkuji pěkně za odpověď.

19.02.2020
Odpověď

Dobrý den, způsobů jak vypořádat tyto majetkové vztahy mezi partnery je několik. Od přikázání všech věcí jednomu z partnerů až po prodej nemovitostí a vyplacení úvěru a následně rozdělení výtěžku z prodeje. Postup závisí na postoje obou partnerů a jejich cílů ve vztahu k majetkovému vypořádání. Vzhledem k uváděné skutečnosti se jeví jako nejvhodnější vypořádat tyto majetkové vztahy takovým způsobem, abyste se stali výlučným vlastníkem všech nemovitostí. S tím však je spojeno i převzetí úvěru na sebe jako výlučný dlužník. Zde bude otázkou, zda bude banka souhlasit s tím, abyste se stali jedinou dlužnické z předmětného úvěru. V případě zájmu o zastupování v této věci nebo o podrobnější osobní konzultaci nás můžete kontaktovat, a my Vám poskytneme kontakt na našeho spolupracujícího advokáta v Trenčíně.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
19.02.2020
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace