Patri při dělení majetku polovina nemovitosti mojmu exmanželem, kterou jsem nabyla v manželství, ale koupila jsem ji z peněz z dědictví a list vladtnictva je jen na mou osobu. dakujem
Dobrý den. Ve smyslu zákona je z bezpodílového spoluvlastnictví manželů (dále jen SJM) vyloučen mimo jiné ten majetek, který jeden z manželů získal děděním. V praxi přitom platí, že pokud se za zděděný majetek získá jiná věc, ani tato věc nebude patřit do SJM, protože jde pouze o transformaci majetku. Jiná situace by však nastala, kdyby se nabytá věc byť jen zčásti financovala z prostředků patřících do SJM, protože v takovém případě by již nabytá věc patřila do SJM. Pokud jste tedy nemovitost koupili výlučně z Vašich zděděných prostředků, pak jste jí výlučnou držitelem Vy, a tato nemovitost by neměla být předmětem vyporiadavania SJM.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Moc děkuji za předchozí informaci. Poprosím ještě o informaci s ex-manželem jsme se dohodli o sepsání Dohody o rozdělení BSM, no nevím, jestli mám do dohody napsat i předmětnou garáž, která je podle LV psaná pouze na mě - jelikož je koupena z peněz dědictví, ale není to v žádné smlouvě uvedeno. Mám totiž pocit, že ex-manžel vyčkává, s jejím podpisem a chce vyčkat na dobu 3 let, že soud rozhodne rozdělit na 1/2 i tuto garáž. Pokud by tedy podepsal tuto dohodu, jak dále postupovat. Děkuji pěkně Svobodová
Dobrý den. Jak je již uvedeno výše, pokud byla nemovitost (garáž) koupena výlučně z prostředků, které jste získali děděním, pak tato nemovitost nepatří do BSM. Z uvedeného důvodu by tato nemovitost neměla být označena jako předmět vypořádání v dohodě o vypořádání BSM. Na druhé straně do dohody o vypořádání BSM můžete zahrnout prohlášení obou bývalých manželů, že taková nemovitost existuje, avšak nepatří do BSM, a proto není předmětem vypořádání. Pro úplnost dodávám, že po třech letech od zániku BSM už soud nerozhoduje, ale se uplatní tzv. zákonná nevyvratitelná právní domněnka upravena v ustanovení § 149 odst. 4 občanského zákoníku. Co se týče dalšího postupu po podpisu dohody o vypořádání BSM, v tomto směru je nutné zdůraznit, že pokud jsou předmětem vyporaidania BSM jiné nemovitosti, pak je třeba podat na katastru návrh na vklad.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, pokud nemovitost zakoupenou za svobodná av manželství jsem ji prodal a koupil jinou nemovitost a mám ji napsanou jen na sebe spadá Tato nemovitost do SJM. Děkuji.
Dobrý den, existují v rozhodnutích soudů, že věc, která byla získána během manželství pouze za výlučné prostředky jednoho z manželů nepatří do SJM. Důkazní břemeno k prokázání této skutečnosti je na manželovi, který tvrdí, že věc nepatří do SJM. Věcí se rozumí i nemovitost.
Pokud jste však koupili nemovitost společně s manželkou a i tato je uvedena i na listu vlastnictví, pak šlo o váš projev vůle, že chcete tuto nemovitost nabýt společně. Taková nemovitost pak bude patřit do SJM. Vy si ale budete moci započíst to, co jste ze svého vynaložili na společný majetek (tedy odečíst vloženou částku z prodeje své nemovitosti).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu