Otázka

Vrácení příspěvku na hypotéku partnerovi


Položit otázku
Otázka

Dobrý den, s partnerem (nejsme sezdaní) bydlíme v novostavbě domu, který je pouze v mém vlastnictví. Na dům platím hypotéku a partner mi přispívá na polovinu splátky hypotéky a na chod domácnosti (elektřina, jídlo,...). Jak postupovat, kdyby došlo k rozchodu? Měla bych partnerovi vyplatit to, co mi zaplatil jako příspěvek na hypotéku zpětně za celou dobu, co mi na ni přispíval? Děkuji za odpověď

29.08.2023
Odpověď

Dobrý den,

Ve Vašem případě se jedná o typ takzvaného nesezdaného soužití. I když není explicitně upraveno v Občanském zákoníku, je uznávaným institutem v rámci rodinného práva. I když zákon nesezdané soužití nijak specificky neupravuje, v některých částech zákona se s ním počítá a přiznává se určitá právní ochrana a práva jednotlivců v nesezdaném soužití jsou v právním řádu chráněna.

Nesezdané soužití se obvykle definuje jako trvalé společné bydlení dvou osob, které nejsou manželé, ale žijí spolu ve společné domácnosti na základě svobodné vůle. I přesto, že nesezdaní partneři nemají stejný právní status jako manželé, mohou v různých situacích využít některé právní instituty, které jim poskytují určitou ochranu. Mezi oblasti, kde se s nesezdaným soužitím počítá, patří například dědické právo, právo na vyživovací povinnost, ochrana osobních údajů, nárok na užívání bytu, společné jmění, a další. V těchto případech se zohledňuje skutečnost, že nesezdaní partneři žijí společně a mají určitá vzájemná práva a povinnosti.

 A právě jedním ze znaků nesezdaného soužití je utváření životního společenství - osoby spolu dlouhodobě žijí a společně uspokojují své potřeby a to právě skrze např. placení společného nájmu, nákup spotřebních věcí, ale i vybavení domácnosti atd.. Z toho vyplývá, že je z právního hlediska naprosto legitimní požadovat, abyste se s partnerem finančně společně podíleli na chodu a financování společné domácnosti. Pokud se oba podílíte stejnou měrou na splácení a chodu společného bydlení, ale jako vlastník jste vedena pouze Vy, pak doporučuji v rámci předcházení budoucím neshodám s partnerem uzavřít něco jako ‚nájemní smlouvu‘ – abyste předešla budoucím sporům o vyplacení financí, které Váš partner případně vložil do Vašeho majetku. Tím zajistíte, že budete mít ošetřen právní důvod toho, že Vám partner přispívá na úhradu společného bydlení. Pokud jsou dům i hypotéka vedeny pouze na Vás, pak doporučuji, na úhradu splátek použít vlastní finanční zdroje a ostatní výdaje financovat z tzv. nájmu od partnera. 

 

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace