Dobrý den.
Mám dotaz ohledně případného únosu dítěte do zahraničí.
Manželství jsem uzavřela v roce 2007, před 1 rokem se nám narodilo dítě.
Po jeho narození jsme se s manželem zcela odcizili, nedokážeme spolu vůbec komunikovat, jsme jako zcela cizí lidé.
Chtěla bych se rozvést, ale předtím se potřebuji s někým poradit, protože manžel sice žije na Slovensku již 15 let, má i naše občanství, ale původem je z Egypta a chce odejít v průběhu 2-3 let domů.
Dá se nějak právně upravit aby manžel po rozvodu nemohl unést dítě do zahraničí?
Jak je to s únosem dítěte do zahraničí? A v případě, že by bylo dítě svěřeno do mé péče, mohu požádat soud, aby se mohl manžel setkávat se synem jen v mé přítomnosti?
Dobrý den,
naše advokátní kancelář se zabývá únosy dětí do zahraničí a naopak také ze zahraničí na Slovensko (pokud rodiče dítěte žijí v zahraničí a jeden z rodičů se rozhodne vrátit na Slovensko).
Z vaší otázky vyplývá, že jste ještě nepodali návrh na soud.
Je totiž velmi důležité, jak budete formulovat návrh na rozvod. Pro úpravu styku za přítomnosti, tak to musíte odůvodnit, protože jinak soud určí styk bez vaší přítomnosti.
V případě, že se manžel chce odstěhovat do zahraničí (do Egypta) pokud byste ještě nebyly rozvedení a neměly upravené svěření dítěte do péče, jeho práva jsou naprosto stejné jako ty vaše.
Na hranicích a ani nikde jinde by ho nemohli zastavit, protože po právní stránce by nyní nešlo o únos dítěte do zahraničí.
Pokud máte obavy o to, aby nevycestoval (a máte i důkazy, že tam chce zůstat, můžete dát návrh na neodkladné opatření, aby mu soud zakázal vycestovat s dítětem do zahraničí.
Pokud by se vám podařilo dohodnout se s manželem, potom tuto dohodu dejte do písemné podoby a upravte si práva a povinností k dítěti. Soud Vám dohodu schválí.
Pokud nevíte dohodnout, bude muset soud rozhodnout autoritativní.
Styk se někdy v soudních rozhodnutích upravuje i tak, že se tam uvede "bez omezení" (ačkoli to není správná úprava, dává to matce možnost rozhodovat kdy a kde bude otec s dítětem). Po právní stránce to ale znamená, že bez Vašeho souhlasu s dítětem nepůjde nikam.
Pokud byste už byli rozvedení, dítě by bylo svěřeno vám, pak vycestování s dítětem mimo ČR může být kvalifikováno jako únos dítěte, pokud to bude mimo určeného styku a bez Vašeho souhlasu.
Manžel tedy nebude moci vycestovat do zahraničí bez Vašeho souhlasu, jen tak, kdy se mu zachce.
Soud Vám však nevydá rozhodnutí, které by mu přímo ukládalo, že nemůže s dítětem vycestovat do zahraničí v řízení o rozvod.
Obecně, pokud jde o dlouhodobé vycestování s dítětem mimo území jeho obvyklého pobytu je třeba souhlasu obou rodičů (bez ohledu na to, zda jsou oddáni nebo ne). Únos dítěte (nejen do zahraničí) je trestným činem.
Pokud jde o Vaši druhou otázku, setkávání se s otcem během Vaší přítomnosti, jde o tzv. omezení práv rodiče k dítěti.
Pokud by měl soud omezit tyto jeho práva, musí být na to dán důvod.
Takovými důvody jsou například, že dítě má z otce strach, nezná ho, ještě se s ním řádně nesetkávali, neprespávalo u něj atd.
Často se styk omezen na přítomnost matky, pokud je dítě ještě velmi maličké (do 1-2 let), kdy dítě potřebuje stále matku.
Soud je třeba přesvědčit o tom, že omezení styku (za přítomnosti matky) je důležité pro zdravý vývoj dítěte.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. Jak bych Měl postupovat POkud moje bývalá přítelkyně, se kterou mám dítě bez mého vědomí Oděsa do jiné země a vůbec mi neodpověděla na to, kde je is dítětem. Dítě jí bylo soudní svěřen do péče před 3 lety, ale dosud jsem dítě vídával. Děkuji za odpověď.
Dobrý den.
Z takto stručně popsaného skutkového stavu Vám mohu poradit, abyste co nejdříve obrátili na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí a mládeže, které je ve smyslu slovenského právního řádu orgánu příslušnému k řešení tzv. mezinárodních rodičovských únosů dětí.
Na danou situaci by byl aplikovatelný Haagská úmluva o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí (dále jen "úmluva"), z něhož uvedu následující úvodní ustanovení:
Podle Čl. 1 úmluvy:
Cílem TÉTO úmluvy je
a) zajistit okamžitý návrat dětí, které byly neoprávněně přemístění do některých smluvního státu nebo jsou v něm zadržování, a
b) zajistit, aby péče o dítě a práva na styk podle právního řádu jednoho smluvního státu se účinně uplatňuje v ostatních smluvních STATECH.
Podle Čl. 2 úmluvy:
Smluvních stát přijme Veškerá vhodná opatření k zajištění cílů úmluvy na svém území. Pro tento účel použije řízení, které zajistí co nejrychleji skončení věci.
Podle Čl. 3 úmluvy:
Přemístění nebo zadržení dítěte se považuje za neoprávněné, POkud
a) je porušením práva péče, které má osoba, instituce nebo jiný orgán buď along, nebe samostatně, podle právního řádu státu, na jehož území Mělo dítě obvyklé bydliště bezprostředně před přemístění nebe zadržení, a
b) v době jeho přemístění nebe zadržení se toto právo Skuteč prováděna buď along, nebe samostatně, nebo by se takto prováděna, kdyby nedošlo k přemístění či zadržení.
Právo péče uvedené v písmenu a) Muzea vyplývat Zejména ze zákona nebo na základě rozhodnutí soudu nebo správního orgánu, nebe na základě dohody platné podle právního řádu tohoto státu.
Podle Čl. 4 úmluvy:
Úmluva se použije na dítě, které Mělo své obvyklé bydliště na území smluvního státu bezprostředně před porušením práva péče nebe práva styku. Použití úmluvy skončí, když dítě dosahuje věku 16 let.
V daném případě však hraje významnou roli řada faktorů, např.: Do nějakého smluvního státu bylo dítě přemístění (resp. Skutečnost, zda je tento stát smluvních stranou úmluvy), znění výroku rozsudku, kterým bylo dítě svěřen do péče matky a pod. Máte právo požadovat, aby bylo dítě vrácený zpět na území ČR, návrh však je třeba podat do 1 (jednoho) roku ode dne přemístění, jinak Vám tato možnost zaniká.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den. S manželem jsme se dohodli na rozvodu dohodou a tento návrh podává na sud jako návrh na rozvod manzelstvi dohodou, ale manzel mi zacina robit problemy co se tyka nasich spolecnych děti. chci se přestěhovat k příteli is detmi, ale je to mimo Kosic a manzel se mi vyhrožuje udána za unos, jelikož ještě nebylo rozvodového líčení moje otazka je ci mozem odejít s dětmi bydlet k příteli ještě předtím než proběhne rozvodové řízení, jelikož momentálně bydlíme s manželem ve společném pdnajme, ale on mi nepřispívá finančně na nic a já uz nemohu to tahat a je to i psych.narocne premna a také pro děti a předtím jsme se s manželem dohodli v návrhu, že o děti se budu starat já dakujem za Vasu radu.
Dobrý den, pokud se přestěhujete s dětmi mimo bydliště otce a otec ví, kde jsou děti (dáte mu to vědět mailem nebo sms) nejde o únos. Otec dětí nemá děti svěřené do své péče, proto to není únos.
S dětmi můžete odejít před rozvodovým řízením. Je to poměrné časté řešení, pokud manželé nedokáží spolu existovat. Pokud Vám neplatí, podejte si předběžné opatření a žádejte určit výživné.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jsem v rozvodovém řízení. Můj přítel dostal pracovnu nabídku v české republice. Já a můj syn chceme vycestovat s ním. Syn musí v září natupo povinnou školní docházku, kterou jsem mu vybavila v česku. Bude se to považovat za únos? Co bych měla udělat? Děkuji
Dobrý den,
trestného činu únosu se dopouští ten, kdo dítě nebo osobu postiženou duševní poruchou nebo duševně nedostatečně vyvinutou odejme z opatrování toho, kdo má podle zákona nebo podle úředního rozhodnutí povinnost starat se o ně.
Opatrováním ve smyslu tohoto ustanovení je nejen běžná materiální péči, ale také všechny související úkony, které jsou nezbytné pro život a obhajobu zájmů opatrované osoby na základě zákona nebo úředního rozhodnutí. Povinnost hlídání mají například rodiče, osvojitelé, opatrovník, pěstoun, osoba, které bylo dítě svěřeno do výchovy soudním rozhodnutím, pracovníci ústavů ochranné a ústavní výchovy.
Pod pojmem ,, odejme z opatrování "se rozumí jakýkoliv zásah, kterým se znemožní další péče o unesenou osobu, například odvedení, odvezení, odnesení nebo zadržení takové osoby. Není rozhodující, zda záměr směřuje k trvalému odebrání unesené osoby nebo jen k odnětí na krátký, přechodnou dobu. Z hlediska trestní odpovědnosti je rovněž bez významu, zda unášena osoba šla s únoscem dobrovolně, přičemž nezáleží na tom, jaké prostředky únosce použil (násilí, lest, přemlouvání apod.). Dodatečný souhlas oprávněné osoby nezbavuje pachatele trestnosti .
Jde o úmyslný trestný čin, který je dokonaný okamžikem odnětí takové osoby z moci toho, kdo má povinnost se o ni starat. Pachatelem může být kdokoliv. Ve sporu rodičů, pokud jednomu z nich bylo dítě svěřeno do výchovy soudním rozhodnutím a druhý rodič, jehož rodičovskou nebyly omezeny ani jejich nebyl zbaven rodičovské odejme dítě prvnímu rodiči, jakož i k postupům takových vztahů a řízení (porovnej R 53/1980).
Za únos ve smyslu § 210 odst. 1 TZ třeba považovat řízení rodiče, který, ačkoli nebyl zbaven rodičovské jeho rodičovská nebyly ani omezeny, odejme dítě druhému rodiči, kterému bylo dítě svěřeno do výchovy soudním rozhodnutím.
O únos však nepůjde, pokud rodič, byť násilím nebo lstí, odejme dítě druhému rodiči tehdy, když rodiče sice nežijí spolu, ale dítě se jen fakticky zdržuje u jednoho z rodičů, a soud dosud pravomocně nerozhodl, kterému z rodičů se dítě svěřuje do výchovy.
Pokud však dítě žije v ČR a zde má obvyklé bydliště, otec dítěte může požádat o návrat dítěte na území ČR (musí tak učinit ve lhůtě 1 roku od přestěhování se).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Můj syn se narodil v Anglii mě rodný list slovenský i anglicky v anglickém je uvedeno Citizen of Uk. Ma dva pasy. Na jaký sud se mam obrátit? Po tom jak byla porušena jeho práva. Po 3,5 roku života strávených v Uk byl unesen na Slovensko vlastní Matkou přes zákaz anglického sudu kteří jí výslovně zakázal vycestovat s země na více než 21 dny bez písemného souhlasu druhého rodiča.ako dále postupovat na koho se mam obrátit?
Dobrý den,
asi nejlepším a nejrychlejším řešením bude, když se obrátíte na Ústřední orgán v Británii, který má na starosti právě tuto agendu. Na Slovensku plní tuto úlohu Centrum pro mezinárodněprávní ochranu dětí a mládeže. Tyto orgány mezi sebou spolupracují dokáží řešit takové situace. Toto je stránka ústředních orgánů států, které jsou stranami Úmluvy oo občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí https://www.hcch.net/en/instruments/conventions/authorities1/?cid=24. Konkrétně Velká Británie: https://www.hcch.net/en/states/authorities/details3/?aid=132.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Únos dítěte" a chcete pomoci?
Dobrý den zijem s přítelem v italskou on je ital a narodila se nam dcera ktera ma 6 týdnů. Pokud bych se rozhodla o odchodu na SR bez jeho souhlasu počítalo by se to jako unos ačkoliv dieta se ještě nestihlo vžít s prostředím? dakujem
Dobrý den, podle slovenských předpisů nejde o únos, pokud byste uprchli na Slovensko s Vasim dítětem. Podmínkou, aby šlo o unos je, že dieta by muselo byt svěřeno otci. Když není svěřeno otci, únosu nedopustil.
Čím déle budete zit v italskou, tim bude odjezd na Slovensko z pravní stranky složitější. Když je dieta este tak male, tak si vymyslete záminku, ze chcete ist k rodičům, protože to sama nezvládají a řekněte, že pak se vrátí ... když budete déle na Slovensku, jak jste byli v Itálii, muzete začít uvažovat o podání návrhu zde v ČR. Návrhem budete žádat svěřit dítě do své péče.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, přeji chci vědět jak reagovat, když mi nedávají žádné info o dítěti sociálka v Košicích kde chodí do školy žádné fotky a setkání s ní, mám jen hodinu, přitom soudem máme povolené častěji setkávání a vycházky. Sociální pracovnice vše tají a vzali ji do Maďarské republiky, tam se odstěhovali a nikdo mě to tom neinformoval. Děkuji za odpověď.
Dobrý večer, na Vaši otázku odpovídáme následovně:
Jelikož již došlo k přemístění dítěte na území jiného státu, je nejlepší obrátit se na advokáta, který se uvedené problematice věnuje, případně jej vybrat ze seznamu advokátů zveřejněných na stránce Slov. advokátní komory: https://www.sak.sk/blox/cms/sk/sak/adv/vyhladanie .
Můžete se s žádostí o pomoc obrátit na Centrum pro mezinárodněprávní ochranu dětí a mládeže. Kontakt najdete na tomto linku:
http://cipc.sk/poradna/? , Kde po zaslání dokladů a objasnění situace Vám bude poskytnuta další potřebná pomoc.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, Platí odpověď i pro případ, že jsem s dětmi odešla z Řecka (kde jsme spolu několik let žili) zpět na Slovensko k rodičům? Nejedná se o únos? Jsme řádně oddáni a na cestu mám i manželovy písemně povolení, avšak vyhrožuje mi, že pokud se nevrátím do Řecka, udá mě na policii. Jak dlouho mohu zůstat na Slovensku, prip. jaké kroky mám podniknout, abych tu s dětmi mohla zůstat bydlet? Děti i já máme na Slovensku trvalý pobyt. Děkuji.
Dobrý den, na Vaši otázku předkládáme následující odpověď:
V otázce neuvádíte, zda máte písemný souhlas manžela na návštěvu Slovenska spolu s dětmi na dobu určitou např. prázdniny, návštěva vaší rodiny, nebo Vám manžel udělil souhlas k trvalému vystěhování na Slovensko spolu s dětmi.
Pokud Vám udělil souhlas jen na návštěvu Slovenska, může se domáhat cestou soudu případně cestou jiného orgánu v Řecku, o navrácení nezletilých dětí na území Řecka nakolik jak píšete v otázce, v Řecku jste žili několik let a tedy tam i i obvyklé bydliště nezletilých dětí. Trvalý pobyt není podstatný.
Pokud by Vám udělil písemný souhlas k trvalému vystěhování na Slovensko, což je v podstatě trvalé přemístění Vás i dětí, pak jeho návrh na navrácení nezletilých na území Řecka neobstojí.
Nevíme jak dlouhou dobu jste již na Slovensku, ať už tu máte bydlení, zaměstnání, děti školku nebo školu, jak je zajištěna jejich zdrav. péči a podobně. Jde o to, aby toto Vaše přestěhování na území Slovenska mělo trvalejší charakter, není podstatné to, že tu máte trvalé bydlisko.Ak jste na území Slovenska stále a chcete tu i natrvalo zůstat, bude třeba splnit podmínky zákona, aby slovenský soud o Vaší věci návrhu na svěření nezletilých do osobní péče měl pravomoc rozhodovat. Bude třeba v soudním řízení prokázat, že zde máte zaměstnání, bydlení, jako je zajišťována péči a vzdělávání na území Slovenska.
Doporučujeme kontaktovat advokáta.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu