Patří do SJM při rozvodu i odchod manzelky? Tchyně ukončila pracovní poměr a odešla do důchodu. Dostala při tom odchod 1900. Její manzel este pracuje, ale rok už nežije ve spolecne domacnosti. Ma její manžel nárok na cast její odstupného, když vydělává nadstandardní? dakujem
Dobrý den, podle § 143 občanského zákoníku, ve společném jmění manželů (SJM) je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných na základě určitého specifického zákonného důvodu. Do SJM proto patří i vyplacena mzda a jiné příjmy z práce jako odstupné nebo odchodné. Uvedené skutečnosti však neznamenají, že se manžel může domáhat vyplacení části z poskytnuté náhrady za odpracované roky zaměstnance. Majetková podstata SJM se vypořádává až po jeho zániku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Patří celá částka při vypořádání SJM, pokud jsem dostal od zaměstnavatele za 34 odpracovaných let, z toho 19 let jsem byl svobodný a 15 let ve společném manželství. Děkuji.
Dobrý den,
v otázce neuvádíte, kdy došlo k rozvodu manželství a kdy Vám byla vyplacena odměna za setrvání v pracovním poměru u zaměstnavatele za období 34 let / 19 15 /.
Podle § 143 Obč. zákoníku platí:
"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "
Z uvedeného ustanovení vyplývá, že pokud mzda resp. Vámi uvedená odměna vyplacena v čase SJM patří tato částka pokud nebyla spotřebována v čase SJM do masy majetku, který podléhá vypořádání SJM po jeho zániku.
Nebo Inks, pokud byla předmětná částka vyplacena po zániku SJM, tedy po nabytí právní moci rozsudku o rozvodu mnaželstva, pak nepatří do SJM a nebude ani předmětem vypořádání. Do SJM patří pouze mzda vyplacena a převzata mzda během SJM, nikoli však nárok na mzdu.
Pokud tato částka byla vyplacena za období 34 let / 19 15 /, je dost nespravopdlivé, aby i částka za období 19 let, když jste nebyli manžely, měla patřit do SJM ve smyslu zásad o vypořádání SJM v soudním řízení podle § 150 druhá věta Obč . zákoníku / citujeme /:
"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek. Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu