Otázka

Stavba domu na pozemku a jeho vlastník


Položit otázku
Otázka

Zdravim Vas, rodice na mna přepsali polovinu pozemku (10 arů) na vesnici (okr. Pezinok). Mam přítele a chceme si spolu na pozemku postavit dům. Musim na přítele přepsat půlku mého pozemku? Nechystáte se uzavřít manželský svazek, stavbu domu vsak chceme financovat spolecne přes hypotečních úvěrů. Ptám se kvůli tomu, že pokud se náhodou rozejdeme po postavení domu, jak by to bylo s pozemkem a domem, kdyby byl pozemek pisany jen na mna. Dakujem krasne.

Odpověď

Dobrý den, na Slovensku platí zásada, že vlastník pozemku může být odlišnou osobou jako vlastník stavby, která je postavena na pozemku. Tzn. že pokud udělíte souhlas Vašemu příteli, tak na Vašem pozemku lze postavit společně dům. Po ukončení stavby, bude pozemek ve Vašem vlastnictví a stavba ve Vašem podílovém spoluvlastnictví s přítelem, pokud se nedohodnete ve smlouvě jinak. Ve Vaší otázce jste uvedli, že Vám rodiče darovali polovinu pozemku (10 arů). K tomu si Vám dovoluji uvést, že pokud Vám darovali spoluvlastnický podíl 1/2 na nemovitosti, který má 20 arů, nelze tvrdit, že vlastníte přesně vymezených 10 arů. Podílové spoluvlastnictví je tzv. ideální spoluvlastnictví, na každém 1 m2 máte stejný podíl. Zmíněných 10 arů by Vám patřily (vlastnili byste ve výlučném vlastnictví), pokud by došlo k rozdělení nemovitosti podle velikosti podílů a každá část nemovitosti by byla zapsána na zvláštním listu vlastnictví.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, chci se zeptat kdy považuje soud stavbu za nedělitelný. Děkuji.

29.04.2022
Odpověď

Dobrý den,


podle ustálené judikatury je stavba nedělitelná, kdyby stavební úpravy nutné k rozdělení věci byly nepřiměřené vysoké nebe jestliže žádný ze spoluvlastníků není ochoten tyto náklady vynaložit. Druhý případ popisuje toto rozhodnutí soudu:


R 45/1991


Než soud rozhodne o zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví k stavbě její reálným rozdělením, je povinen zabydlet se tým, zda dosavadní spoluvlastníci nebe některých z nich (některé z nich) jsou ochotni hradit náklady na rozdělení věci.



POKUD by žádný ze spoluvlastníků nebyl ochoten nic vynaložit na provedení nezbytných stavebních úprav, stavba by se z tohoto hlediska musela považovat za nedělitelný.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, vlastním pozemek, náby jsem ho darovaných, na kterém stojí hospodářská budova na nářadí v rozměru cca 15 m2 ktera stojí od hranice souseda necelý metr přes dvacet let ale není zlegalizování byla ohlášena na obecní úřad jako drobná stavba a teď po tolik letech majitel sousedního pozemku chce abychom ji odstranili z našeho pozemku ale jen z toho důvodu že nemáme s ním dobře vztahy, chceme si ohrada pozemek av žádném případě mám nechce dat písemný souhlas av budoucnu ani na dům. Tak nakonec ze stavebního ohlášení drobné stavby - oplocení pozemku je stavební povolení na oplocení jenže soused stale trvá na tom že máme odstranit tu budovu a přitom jeho celý pozemek je orná půda bez staveb, tak prosím vás o radu co dál, děkuji

21.08.2023
Odpověď

Dobrý den,


Pokud jde o odstranění stavby ze sousedního pozemku (být jen části), POkud tato stavba byla postavena nezákonně, tj bez splnění zákonných náležitostí, je pravděpodobné, že POkud se nedohodnete se sousedem, budete musela stavbu odstranit. Soused by mohl podat návrh k soudu na odstranění stavby z jeho pozemku.


Při rozhodování se však dívá i to, za jakých podmínek a kdy byla postavena. Máte možnost podat návrh na soud na určení vlastnického práva k pozemku POkud přichází v úvahu vydražením jako titul nabytí nemovitosti.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dakujem v první řadě za vas cas a pomoc. Potřeboval bych poradit jak postupovat - rekonstruovat koupelnu přes firmu ale bez příslušných důvodů se cas na realizaci prodluž - z dohodnutých 3 tydnu max su uz 4 a navzdory mým každodenním urgence stale nevidim, že by se k stale posouváním deadlinom začali stavět zodpovědně. Takze svaz podat reklamaci a zadané procentuální slevu z ceny práce koli prodlení. Povodně dohodnutý termin byl 5. Září, bude posunuty minimálně do 11. Září. Mohl byste mi prosim poradit jak postupovat při reklamaci a doporučit% slevu, kterou mam zadat? Velmi pěkně dakujem, přeji pekny den!

10.09.2022
Odpověď

Dobrý den, zhotovitel, který svůj dluh řádných a včas nesplní, je v prodlení. POKUD ho nesplní ani v vDodatečné přiměřeně lhůta, kterou mu poskytnete, máte právo od smlouvy odstoupit; jde-li o plnění dělitelné, může se Vaše odstoupení za těchto podmínek týkat i jen jednotlivých plnění.


Až do zhotovení díla Může objednatel od smlouvy odstoupit; je však povinen zaplatit zhotoviteli částku, která připadá na práce již provedeny, POkud zhotovitel Nemůže jejich výsledek použít jinak a nahradit mu účelně vynaložené náklady.


Takže ve Vašem případě, POkud byste odstoupili od smlouvy, je potrenbé přihlédnout na provedeno práce a podle toho se určí% sleva z ceny díla. POKUD trváte na tom, aby zhotovitel dílo vykonal, pak Můžete od zhotovitele požadovat zákonné úroky z prodlení. Budete však musela prokazuje, dokdy Měl dílo provést.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, uzavřeli jsme smlouvu o dílo výstavby rod. domu s sro Cena za dílo byla společnosti uhrazena komplet no spolecnost realizovala dílo jen z 50% často. Společnost ve výstavbě nepokračovala a tak jsme odstoupili z důvodu nedodržení termínů od smlouvy. Ta cast díla ktera byla hotova byla nacenění soudní znalcem. Rozdíl v částce uhrazené a nacenění sud. znalcem jsme požadovali k navrácení. Společnost nic nevrátila a tak jsme podali návrh na sud na vydání platebních příkazů (na ten momentálně čekáme). Společnost nam vsak dodnes nevystavila faktury a nedodali nam je ani po naší Žádosti. Sumu za dílo jsme uhradili na zaklade smlouvy bankovním převodem uz v r. 2014. Podle stranky www.finstat.sk jsme zjistili ze dana spolecnost nepřiznala prijem (tržby) kterou od nas v r. 2014 obdržené. Cim se podle nas dopustily i daňového podvodu neodvedení daně ci bezdůvodného obohacování se. Da se nějak tato skutečnost pouzit kvazi jako "paka" na společnost cim bychom ji uměle přimět aby nam vrátila rozdíl v částce za kterou nam nedokončila dům ?? Aky by byl podle Vas najlepsi postup ohledem vymáhání Takové pohledávky? Dakujem.

23.12.2022
Odpověď

Dobrý den,

to, že jste podali návrh k soudu, byl dobrý krok. Na dlužníků je třeba ale zatlačit z více stran. Dlužníci uhradí dluh (resp. Najdou Peníze, i když je nemají) tehdy, jestliže se na ně zatlačí tým správným způsobem. Často dlužníků uhradí ten dluh, který ho "pálí".

Doporučuji Vám dohodnout si s dlužníkem Schůzky, nejlépe advokátem a jít na toto setkání s advokátem. Vysvětli jim, kroky, které hodlá udělit. POKUD nepochodíte nebe nebudou se vámi chtít šech, nechte to na advokáta, ať je dotlačí k setkání. POKUD to Nepůjdu, podejte trestní oznámení.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den. Jak se dá zrušit právo doživotního užívání stavby (po dohodě) POkud je pouze na darovací smlouvy a není zapsáno jako Tíha na lv. Je potřebný i vklad do katastru nebo stačí dohoda mezi účastníky? Děkuji

Odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste se v darovací smlouvě rozhodli věcné břemeno doživotního užívání nezapsat do katastru nemovitostí postačí v současnosti písemná dohoda mezi oprávněným z věcného břemene a mezi povinným z věcného břemene. Dohodu (smlouvu) o zrušení věcného břemene je třeba vyhotovit v písemné podobě a podepsal oběma účastníky. Jelikož v katastru nemovitosti toto věcné břemeno zapsání není, není ani nutné podávat návrh na vklad do katastru nemovitostí.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Od rodičů jsem dostala darem rodinný dům. Během manželství jsme postavili při něm samostatně stojící stavby a to sklep z garáží a altán. Ex manžel si podal SJM. Soud určil dokazování soudní znalcem. Chtěla bych věděla, jestli se při posuzování znalce zohledňují Skuteč vynaložené prostředky v době stavby, nebe současná hodnota stavby. Stavby jsme šťovíku před 20 lety. Děkuji pěkně za odpověď.

Odpověď

Dobrý den, soud se v řízení o vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví manželů zaměří na Zjištění ceny věcí, které tvoří předmět společného jmeno manželů. V tomto smyslu platí zásada, že je třeba vycházet z té ceny, kterou mají věci v době vypořádání. Není tedy Rozhodující cena, za kterou se věc nabýt, případně cena, kterou Měla věc v době zániku společného jmeno manželů. V uvedené smyslu by měl soud v řízení znaleckým posudkem zjistit současného hodnotu předmětných nemovitostí avšak se stavem nemovitostí ke dni rozvodu manželství (to znamená, že POkud by byla stavba předělaný po rozvodu, tak se na tuto předělávku nepřihlíží).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den pan / paní advokat / ka. Rada bych Vas požádala o informaci, zda zastupujete takové ve věci Esen sporu mezi FO a PO dodavatelem stavby na klíč. Nechali jsme si s manželem postavit dům na klic přičemž dodavatel nesplnil své povinnosti v termínech a zároveň jsme na stavbě našli nedostatky, které ovlivňují kvalitu stavby-napr.zatekanie do domu a mnohé jiné. Podali jsme reklamaci formou mailu a zároveň písemné vsak spolecnost nereaguje. Uz to řešit druhy rok a bez úspěchu. Soudní znalec nam doporučil resi věc s právníkem a následně si vypracovat znalecky posudek na chyby a pak znalecky posudek na ohodnocení ceny opravy. Vsak do casu soudního Esen nemůžeme provádět žádné opravy prý pro kontrolu znaleckého posudku POkud si ho dame udelat behem procesu. To vsak znamená, že dům se nam bude stale znehodnocovat. Aka je pravděpodobnost úspěchu soudního sporu? Z mluva o dílo není podpisana u notáře. Jednatel firmy nam vzkazy přes telefon, že vyhlásí bankrot a nic nevyřeší, POkud to budeme řešit i SOUDAL. Momentalne uz jsme na krajnosti a resi s novou firmou opravu domu přičemž uz jsme ochotni si zaplatit opravu na vlastně naklady, jelikož neradi bychom přišli o dům, který budeme splácet ještě 30 let. Vsak zároveň i nechceme zahrabat hlavu do písku a neřest danu věc. Firma si bude nadále fungovat a lidé jako mi budeme na tom doplácíme. Manzel již začal s menšími opravami vsak robi si fotodokumnetaciu v případě, že je nějaká šance to Soudal řešit a vymoci alespoň nějakou úhradu nákladů na opravu. Obavám se však, že POkud firma vyhlásí bankrot a ukončit podnikání v ČR tak nedobudeme nic a pouze si vytvoříme dalsi naklady na pravne poradenství a Soudal řízení a nic z toho nezíská. Je tedy nějak šance? Aky postup zvolit a co udělují. Dakujem Vam velmi pekne. S pozdravem

Odpověď

Dobrý den, v první řadě je třeba uvést, že tým, že jste čekali jste se Pravděpodobně připravilo o své nároky, které jste mohli zadat. Soudní cestou nemůžete zadat nahradit to, co zaplatíte Opraváři za to, že Vám opraví chyby po Původní stavitelů. To byste u soudu se 100% jistotou neuspěli. Žalovat ve Vašem případě by přicházelo v úvahu to, že byste požadovali slevu z kupní ceny.


Nicméně to, že jste čekali a uvěřili dodavateli, že vyhlásí osobní bankrot Vám opravdu mohlo zpusob to, že se k slevě nedostanete. U smluv o dílo je třeba být velmi rychlý a uplatnit všechny vady a nároky včas. Takové je DŮLEŽITÉ vědě, zda jste byli spotřebitel nebo ne a podle nějakého zákoníku jste smlouvu uzavíraly.


Toto vše je sepíše na osobním jednání s advokátem, který se zároveň podivné na smlouvu, kterou jste uzavřeli. Tvrzená dodavatele o bankrotu je běžným trikem, věřím tomu, že stále funguje. Dnes si Můžete dodavatele ověřit přes internet, jak se mu daří a zda funguje a podle toho se rozhodnout, zda budete dále postupovat. Dokážete Zjistit, zda jsou vůči němu Vedeno soudní řízení, zda má exekuce atd, a podle toho se Víte s velkou mírou úspěšnosti rozhodnout, jaký bude postup.


Kontaktujte proto advokáta ve svém okolí, který se na to podivnou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, s manželem jsme začali stavět dům, vsazeno nam ho firma Polska. Zůstalo jsme dlužno firmě nějakou částka. Zatím se nám nepodařilo vybavit hypotéku. Sepsali jsme u notáře, že Polákům vrátíme dlužno částku do určitého data a dům bude dočasně jako jejich. Na ten dům mame jednu hypotéku, kterou splácejí. Chci se zeptat, jestli MOHOU Poláci Vzít nebe dat na exekuci, když na tého listině není jejich podpis pouze nás? Dakujem.

Odpověď

Dobrý den, splnění peněžního závazku lze zajistit více právnímu instituty, které se MOHOU týkat i nemovitosti ve vlastnictví dlužníků. Jelikož z Vaše příspěvky není možné určit, který zabezpečovací institut jste ve prospívající příjemcům (firma z Polska) promítly do listiny sepsané v úřadu notáře, nedokáží se vyjadřovat, jaké následky Vám hrozí, POkud svůj dluh nesplníte.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den! Když vlastním pozemek a souhlasím s tím, aby na tom pozemku můj bratr postavil nemovitost, jakým způsobem to může udělat? Máme napsat o tom smlouvu, když ano jakou?

05.02.2021
Odpověď

Dobrý den,

V tomto případě musíte s bratrem uzavírat smlouvu. Na to aby bratr mohl začít stavět potřebuje od Vás souhlas jako vlastníka nemovitosti. Pro stavební úřad se často poskytuje smlouva, která mu dovoluje stavět nebo nájemní smlouva. Důležité je ale to, co chcete uchránit resp. dosáhnout.

Podle toho si vyberete typ smlouvy.

Pokud chcete něco ochránit (svůj majetek), určitě doporučuji nechat si smlouvu vypracovat advokátem.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dakujem za odpoved :) Nebyla jsem uplne jednoznačná, tak posílám pro upřesnění - pozemek je uz na mna přepsán iv katastru. Je to pozemek za rodičovské domem i zahradou. Na pozemku je jen trava, žádná stavba. Mam 2 doplňující otázku: 1. V případě, pokud začneme stavět dům (financovat ho budeme oba, přes HU) a následně se při rozestavěném nebo uz postávání domě rozejdeme. Budu muset příteli vrátit peníze, které vložil do výstavby domu, resp. bude mít přítel nárok na polovinu domu? 2. V případě pokud postavíme dům a pak se vezmeme. Bude dům s pozemkem spadat do BSM? Dakujem velmi pekne za Vase odpovědi.

26.01.2021
Odpověď

Dobrý den, pokud vezmete společně hypoteční úvěr a oba se budete podílet na výstavbě domu, budete tento dům vlastnit v podílovém spoluvlastnictví, každý v podílu 1/2. Na hypotečním úvěru budeme oba uvedeni jako spoludlužníci, pokud se nedohodnete jinak také stejným poměrem 1/2. V případě rozchodu bude třeba zrušit a vypořádat podílové spoluvlastnictví k nemovitosti, pokud budete chtít být výlučným vlastníkem nemovitosti. Při tomto vypořádání bude třeba vzít v úvahu i společnou hypotéku a jeho zůstatek. Po zjištění hodnoty nemovitosti a zůstatku hypotečního úvěru bude možné zjistit náhradu, kterou budete muset vyplatit Vašemu partnerovi za jeho spoluvlastnický podíl. Pokud postavíte dům předtím než uzavřete manželství, tato nemovitost nebude patřit do Vašeho BSM. Do BSM patří pouze věci, které některý z manželů nabyl během trvání manželství.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, Chtěla bych spolu s přítelem stavět RD. Pozemek je v mém vlastnictví. Určitá část stavby by měla být realizována z mých fin. prostředků a pak bychom společně vzali hypotéku. Otázka zní, zda se dá do etapy financování výstavby mnou zapsat do katastru vlastnictví jen na mě a následně od převzetí hypotéky by bylo společné vlastnictví. Pokud taková možnost není, co jiného je řešením? Děkuji pěkně.

24.09.2021
Odpověď

Dobrý den, ano, dá se to. Pak, když si převezme hypotéku sepíšete dohodu o tom, že i přítel se stane stavebníkům.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, přítelkyně vlastní pozemek a já bych chtěl stavět na její pozemku dům, který budu i sám financovat, mou otázkou je kdo je vlastník domu, protože je postaven na přítelkyně pozemku? A druhá otázka by byla kdybych vlastník polovině pozemku a přítelkyně také a rovněž je dům veden na 2 osoby půl na půl je to právního řádu, nejsme manželé. Děkuji velmi pěkně.

24.03.2023
Odpověď

Dobrý den, podle práva není vyloučeno, aby vlastník pozemku byl rozdílný od vlastníka stavby. Také můžete být dva vlastníci stavby a ona jen jediná vlastník pozemku. Důležité je, abyste byli i vy uveden jako stavebník na stavebním povolení. Takže žádost o stavbu dávejte spolu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den, s manželem jsme se rozhodli stavět dům. Manžel je vlastníkem pozemku, který nabyl před manželstvím. Jelikož jsme chtěli urychlit papírování ohledně stavebního povolení, všechny papíry jsou na něj, stejně i stavební povolení. Vyřizovat jsme začali po svatbě. Hrubou stavbu jsme financovali půjčkou, kde jsem vedena jako spoludlužník, momentálně jdeme bratr úvěr, kde jsem opět brána jako spoludlužník. Zjišťovala jsem, jak budu vedená v souvislosti s vlastnictvím domu, kde mi bylo doporučeno, abychom po kolaudaci sepsali kupní-prodejní smlouvu, i přesto, že stavbu budeme financovat z úvěru, kde manžel bude hlavní dlužník a já spoludlužník. Moje otázka směrem k Vám zní, zda je takový postup správný, a zda je opravdu nutné počkat do kolaudace a řešit to odkupem za symbolickou cenu. Děkuji.

11.09.2021
Odpověď

Dobrý den přeji,

nevím, kdo Vám tento postup doporučil a jak to přesně myslel, ale pokud jdete stavět dům, tak ve smyslu práva není podstatné, na koho zní stavební povolení, či kolaudační rozhodnutí. Posuzuje se to, kdy vznikne věc v právním smyslu. Při stavbě domu je to momentem, kdy se postaví prvky dlouhodobé životnosti (obvodové zdi, schodiště, průčelí). Vy jdete stavět dům po svatbě, takže vznikne nová věc - dům a tato věc bude patřit do SJM. Budete tedy bezpodílové spoluvlastníkem nemovitosti. Dotčená smlouva by i tak nebyla platná, protože Vy, byste už vlastníkem podle zákona byly, a tudíž byste ho už nemohli nabýt podruhé. Dům bude patřit automaticky i Vám. Pokud by to však nebylo napsáno i na katastru, tak byste museli požádat manžela, aby učinil prohlášení s úředně ověřeným podpisem, že souhlasí s tím, že nemovitost patří do SJM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podotázka

Dobrý den, přítel vlastní pozemek, kde si chceme postavit RD ale společně. Třeba sepsat nějakou smlouvu, abych byla i já vlastníkem stavby? A pokud ano jakou? A ta smlouva bude na pozemek, ať už budoucí stavbu? Děkuji.

19.02.2020
Odpověď

Dobrý den přeji,

v takových situacích je důležitá vůle. Pokud je vlastníkem pozemku jen přítel a chcete ho vlastnit i Vy a přítel s tím souhlasí, může Vám převést (za úplatu nebo bezplatně) určitý podíl na tomto pozemku. Takto se stanete podílovými spoluvlastníky. Pokud se na pozemku staví stavba, tak přestože ji stavíte společně a přispíváte na ni také společně, neznamená to automaticky, že se stanete spoluvlastníky, důležitá je totiž dohoda mezi stavebníky. Vychází z toho, kdo je stavebníkem (pokud neexistuje dohoda, tak to může být problém při pozdějších nehodách. Doporučuji sepsat dohodu, kde se dohodnete na tom, že daná nemovitost, která se postaví na pozemku, bude patřit do Vašeho podílového spoluvlastnictví av jakém poměru . Následně tato dohoda bude přílohou návrhu na katastr, kdy stavba už bude stát. stavebníka mohou být i dva a dokonce podíly mohou být různé (nemusí to být jen 1/2 a 1/2).

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
19.02.2020
Podotázka

Dobrý den, přeji. Jdu stavět dům na přítelově pozemku, já budu na stavebním povolení a také na hypotéce vedená, bez něj. On je jen vlastník pozemku. Stačí mi jen jeho souhlas ověřený notářem, že tam jdu stavět? Děkuji za odpověď.

26.02.2020
Odpověď

Dobrý den, jeho písemný souhlas podle stavebního zákona nepostačuje. Ve stavebním povolení musíte prokázat vlastnické právo nebo jiné právo k nemovitosti, na němž se má dům stavět. Toto jiné právo je v zákoně definováno jako:

a) užívání pozemku nebo stavby na základě nájemní smlouvy, dohody o budoucí kupní smlouvě nebo dohody o budoucí smlouvě o věcném břemenu, z nichž vyplývá právo provést stavbu nebo její změnu,

b) právo vyplývající z věcného břemene spojeného s pozemkem nebo stavbou,

c) právo vyplývající z jiných právních předpisů,

d) užívání pozemku nebo stavby na základě koncesní smlouvy, z níž vyplývá právo uskutečnit stavbu nebo její změnu.

Nejjednodušším řešením je sepsat jednoduchou nájemní smlouvu na pronájem tohoto pozemku, který bude obsahovat minimálně zákonné náležitosti, aby byla platnou.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
26.02.2020
Podotázka

Dobrý den. Vedle bytovky máme vybudované dětské hřiště, které není oplocené (cca 200m2). Chtěli bychom ho oplotit. Je potřebný písemný souhlas všech 35 vlastníků bytovky, který mají část vlastnictví hřiště? Je skoro nemožné dohodnout se s tolika vlastníky, neboť mnoho jejich nebývá na dané adrese, dokonce jsou dlouhodobě i mimo ČR. Je problém, když někdo vysloveně nesouhlasí?
Děkujeme za radu.

12.07.2020
Odpověď

Dobrý den,


z otázky předpokládáme, že na výstavbu dětského hřiště byly použity finanční prostředky z fondu provozu a údržby bytového domu, a že se nachází na přilehlém pozemku v podíl. spoluvlastnictví jednotlivých vlastníků bytů.


Možností jak se vyhnout dalšímu hlasování o oplocení Vašeho dětského hřiště je to, abyste si prohlédli předchozí usnesení ze schůze vlastníků bytů, kterým bylo rozhodnuto o výstavbě dětského hřiště, zda v tomto je nebo není zmíněno oplocení pozemku po dokončení dětského hřiště.


Pokud by tato otázka řešena nebyla, postačující formou hlasování je písemné hlasování podle ust. § 14b / odst. 4 zákona o vlastnictví bytů a nebyt. prostorů:


"O věcech, které nejsou upraveny v odstavcích 1 až 3, je k přijetí rozhodnutí potřebná nadpoloviční většina hlasů vlastníků bytů a nebytových prostor v domě, kteří jsou přítomni na schůzi vlastníků nebo se zúčastnily písemného hlasování."


Forma písemného hlasování je podrobně uvedneá v ust. § 14a / zákona o vlastnictví bytů a nebyt. prostorů:


"(1) Schůzi vlastníků svolává správce nebo rada podle potřeby, nejméně jednou za kalendářní rok, nebo když o to požádá alespoň čtvrtina vlastníků bytů a nebytových prostor v domě nebo předseda. Termín konání schůze vlastníků musí být určen tak, aby se jí mohl zúčastnit co největší počet vlastníků bytů a nebytových prostor v domě. Písemné hlasování prohlašuje správce nebo rada podle potřeby, nebo když o to požádá alespoň čtvrtina vlastníků bytů a nebytových prostor v domě nebo předseda. o písemném hlasování mohou rozhodnout vlastníci bytů a nebytových prostor v domě i hlasováním na schůzi vlastníků. Schůze vlastníků nebo začátek písemného hlasování se musí uskutečnit do 15 dnů od doručení žádosti předsedy nebo alespoň čtvrtiny vlastníků bytů a nebytových prostor v domě. Pokud správce nebo rada v tomto termínu nekoná nebo se ráda podle § 7c odst. 6 nezřizuje , právo svolat schůzi vlastníků nebo prohlásit písemné hlasování má alespoň čtvrtina vlastník ů bytů a nebytových prostor v domě nebo předseda. "


V souladu s ust. § 57 stav. pořádku můžete oplocení jako drobnou stavbu realizovat pouze na základě souhlasu stav. úřadu:


"Ohlášení stavebnímu úřadu
(1) Stavebník je povinen uskutečnění staveb, stavebních úprav a udržovacích prací uvedených v § 55 odst. 2 předem písemně ohlásit stavebnímu úřadu. K ohlášení drobné stavby připojí jednoduchý situační výkres; jde-li o jednoduchou stavbu podle § 55 odst. 2 písm. a), připojí podklady s náležitostmi žádosti o stavební povolení a projektovou dokumentaci. Stavební úřad může stanovit, že ohlášenou drobnou stavbu, stavební úpravu nebo udržovací práce lze provést jen na základě stavebního povolení.
(2) Stavebník může uskutečnit stavby, stavební úpravy a udržovací práce ohlášeny podle odstavce 1 jen na základě písemného sdělení stavebního úřadu, že proti jejich provedení nemá námitky. K písemnému sdělení stavební úřad připojí ověřený jednoduchý situační výkres a jde-li o jednoduchou stavbu podle § 55 odst. 2 písm. a), k písemnému sdělení připojí ověřenou projektovou dokumentaci. Stavebník může začít uskutečňovat ohlášenou stavbu, stavební úpravu nebo udržovací práce do dvou let ode dne jeho doručení stavebníkovi, pokud stavební úřad neurčí jinak. Ohlášenou reklamní stavbu, na níž největší informační plocha je menší než 3 m2, může stavebník začít uskutečňovat pouze do jednoho roku ode dne doručení oznámení stavebního úřadu stavebníkovi, pokud stavební úřad v odůvodněných případech neurčil na zahájení stavby delší lhůtu.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
12.07.2020

Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomoci?

Podotázka

Dobrý den,
koupila jsem si pozemek s chatkou. Přítel začal chatku předělávat. Já jsem financovala materiál, jsem stavebník i výlučný vlastník v KN. Po svatbě, už jako manžel, postupně přestal se stavebními pracemi, nástavba a přístavba zůstala nedokončená (chyba mělo k dokončení patra). Naše manželství se fakticky rozpadlo, ale máme stále BSM. Bude stavba patřit do BSM li ji dokončím bez něj? Financovala bych to z výtažku z dědictví. Zda bude jistější ji takovou rozestavěnou darovat v rámci rodiny, a tak dokončit? Cílem je, aby manžel neměl přístup k těmto nemovitostem a nárok na část hodnoty této stavby při dělení BSM. O děti se nestará. Děkuji za Vás názor.

27.09.2020
Odpověď

Dobrý den,
z otázky vyplývá, že pozemek a chatku jste koupili před uzavřením manželství, takže patří do Vašeho výlučného vlastnictví. Uzavřením manželství se nezměnila forma vlastnictví, chatka - stavba a ani pozemek nepatří do BSM, stejně ani přístavba a nástavba chatky.


Uvádíte, že přístavbu a nástavbu jste finančně zajistili ze svých prostředků během trvání manželství. Musíme uvést, že příjem manželů za trvání manželství obecně patří do BSM. Jiné by to bylo v případě, pokud byste finanční prostředky na nákup stavebního materiálu nabyly např. děděním nebo darováním výlučně Vám.


Pokud jde o stav. práce prováděné po uzavření manželství a pokud fin. prostředky na nákup stavebního materiálu na přístavbu a nástavbu patří do BSM, v případě rozvodu platí ust. § 150 Obč. zákoníku:


"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "


Z uvedeného zák. ustanovení vyplývá, že manžel by měl nárok na finanční vypořádání investic do Vaší nemovitosti z prostředků patřících do BSM.


Ptáte se dále, zda nemovitost raději nepřevést do vlastnictví rodiny a následně dokončit. Jsme názoru, že toto řešení nepovažujeme za optimální, navíc pokud byste následně chtěli chatku a pozemek získat zpět do svého vlastnictví. Možností však je, abyste nemovitost darovali dětem se zřízením věcného břemene práva dožívají. užívání chatky a pozemku. Tento právní krok / darovací smlouva / však nemá vliv na vypořádání fin. investic do nemovitosti v případě rozvodu. Pro případ, že byste se rozhodli nemovitost darovat, doporučujeme nechat vypracovat znalecký posudek.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
27.09.2020
Podotázka

Dobrý den, vlastním pozemek, který jsem dostala od maminky darem. Nyní s přítelem chceme na pozemku společně stavět. Chci se zeptat, když jsem vlastníkem pozemku, tak budu automaticky i vlastníkem stavby, když od roku 2014 je stavba součástí pozemku? Přítel se může stát vlastníkem až tehdy, když bude nemovitost zapsána na KN a já potom příteli daruji 1/2 domu?

20.03.2023
Odpověď

Dobrý den, vlastníkem nově postavené stavby na pozemku dle občanského zákoníku je vlastník pozemku- neboť stavba je součástí pozemku.

Nicméně to však nevylučuje možnost vlastníka rozhodnout o spoluvlastnictví stavby dvou a více osob. 

20.03.2023

Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomoci?

Trápi vás "Stavba domu na pozemku a jeho vlastník" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace