Dobrý den, z důvodu změny zaměstnání se musím stěhovat do 70 km vzdáleného města od současného bydliště. S otcem máme střídavou péči. Jelikož není možné zůstat ve stávajícím bydlišti jak tuto situaci řešit pokud otec nesouhlasí se stěhováním?
Dobrý den,
v první řadě neuvádíte, zda budou děti měnit školu a kolik mají let, proto odpovím jenom obecně.
V případě, stěhování a změny školy dětí je potřeba souhlasu druhého rodiče. Tato povinnost vyplývá z § 878 zákona č. 89/2012 Sb.: "Nedohodnou-li se rodiče v záležitosti, která je pro dítě významná zejména se zřetelem k jeho zájmu, rozhodne soud na návrh rodiče; to platí i tehdy, vyloučil-li jeden rodič z rozhodování o významné záležitosti dítěte druhého rodiče. Za významnou záležitost se považují zejména nikoli běžné léčebné a obdobné zákroky, určení místa bydliště a volba vzdělání nebo pracovního uplatnění dítěte."
Tedy v případě, že otec nesouhlasí s takovou změnou, je nutné se obrátit na soud, který ve věci rozhodne.
V případě, že by soud schválil přestěhování dítěte i přes nesouhlas otce, obávám se, že budete muset podat návrh na změnu úpravy práv a povinnost k dětem, jelikož zedním z předpokladů střídavé péče je dle rozsáhle judikatury vzájemná vzdálenost rodičů a stabilita školního prostředí. Jelikož by střídavá péče vzhledem k docházení byla pro děti náročná, soud by jí musel změnit.
Dobrý den, s bývalým partnerem máme dvě děti. Nebyly jsme sezdaní a máme střídavou péči ale pouze dohodou mezi námi. U soudu jsme nebyli. Děti jsou staré 8 a 11 let. Žiju v Praze jako děti. Bohužel se musím přestěhovat se současným partnerem 100 km za Prahu. Už nájem v Praze neuplatime. Můžu si odvést děti s sebou a přihlásit je na školu tam kam se stěhují? Chci si zažádat na soud o svěření do péče, ale to také asi chvíli potrvá. Musím se stěhovat už v půlce ledna. Děkuji za radu a pomoc .
Dobrý den,
Oba rodiče mají stejné právo rozhodovat o důležitých věcech týkajících se dětí, včetně jejich bydliště a školy. Přestěhování dětí bez souhlasu druhého rodiče by mohlo být považováno za porušení práv druhého rodiče, což může být později problém při soudním řízení o péči.
Přihlásit děti do školy by vyžadovalo souhlas obou rodičů. Pokud druhý rodič nesouhlasí, škola nemusí zápis přijmout.Nejlepší je pokusit se s bývalým partnerem dohodnout a získat jeho písemný souhlas se stěhováním a přihlášením dětí do nové školy.
Co nejdříve podejte k soudu návrh na svěření dětí do vaší péče. V návrhu uveďte důvody (ekonomické důvody, možnost zajistit dětem lepší zázemí, vzdělání apod.). Soudní řízení může trvat déle, ale můžete požádat o předběžné opatření, aby soud dočasně rozhodl o bydlišti dětí a úpravě péče během řízení, za situace, že se s bývalým partnerem nedohodnete.
Pokud se přestěhujete s dětmi bez souhlasu druhého rodiče nebo soudního rozhodnutí, bývalý partner může podat návrh na soud a žádat návrat dětí do původního bydliště. Soud by to mohl považovat za nevhodné jednání, což by mohlo ovlivnit konečné rozhodnutí ve věci.
Dobrý den, s bývalým partnerem máme dvě děti. Nebyly jsme sezdaní a máme střídavou péči ale pouze dohodou mezi námi. U soudu jsme nebyli. Děti jsou staré 8 a 11 let. Žiju v Praze jako děti. Bohužel se musím přestěhovat se současným partnerem 100 km za Prahu. Už nájem v Praze neuplatime. Můžu si odvést děti s sebou a přihlásit je na školu tam kam se stěhují? Chci si zažádat na soud o svěření do péče, ale to také asi chvíli potrvá. Musím se stěhovat už v půlce ledna.
Dobrý den, i přestože nejste sezdaní, má Vás bývalý přítel rodičovskou odpovědnost. Neřeší se tedy zde uzavření manželství, avšak rodičovství.
Dle české právní úpravy platí, že změna místa bydliště je významnou záležitostí, o které mají rozhodovat oba rodiče.
Dle § 877 Občanského zákoníku je určení místa bydliště dítěte jako významná záležitost, kterou mají rozhodnout oba rodiče, tedy mají se dohodnout. Výkladem občanského zákoníku je možno dojít k závěru, že souhlas obou rodičů je zapotřebí při každé změně místa bydliště.Občanský zákoník stanovuje, že s přestěhováním musí rodič dítěte vyslovit souhlas, a pokud jej nevysloví, musí být podán návrh soudu k rozhodnutí o přestěhování se.
Po případném podání návrhu k soudu se druhá strana může k dané věci též vyjádřit. Jedná se pak ve smyslu § 466 písm. j) Zákona o zvláštních řízeních soudních o rozhodování soudu ve věcech pro nezletilé dítě významných, na nichž se rodiče nemohou dohodnout.
Pokud nebude otec souhlasit, bude nutné, aby o tomto rozhodl soud. Soud v rámci konaného jednání bude posuzovat důvody vedoucí k danému přestěhování, zda je to v zájmu či mimo zájem nezletilých, jakým způsobem bude možné upravit styk s otcem, a zda se na tomto styku něco změní apod.
Tedy, pokud by otec dětí nesvolil s odstěhováním, nedoporučuji učinit takového rozhodnutí bez souhlasu soudu, neboť takového jednání bude poté právně napadnutelné.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu