Bytové družstvo (SBD) umožnilo mně, manželovi, odkoupit byt do osobního vlastnictví. Protože jsem se stal členem SBD ještě za svobodna a získal právo užívat byt také za svobodna, SBD po zaplacení anuity umožnilo odkoupit byt pouze mně, což znamená, že na listu vlastnictví budu pouze já, i když byt je pořízeno během manželství (po 25 letech ). Jde o spoluvlastnictví bytu obou manželů v tomto případě nebo ne? Pokud ne, co bychom měli udělat aby i manželka byla spoluvlastnických bytu, pokud si to oba přejeme. Původně nás oba předvolali k odkoupení bytu, avšak dodatečně to změnily a umožnily byt odkoupit pouze mně. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud jste jako vlastník uvedeného bytu zapsán pouze Vy, máte možnost darovat manželce polovinu bytu a to formou darovací smlouvy, která bude zapsána na katastru.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, katastr přerušil řízení o návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí (bytu) s poukazem na § 143 a násl. OZ. SBD mě předložit důkaz opravňující, že já dobudu vlastnictví bytu do výlučného vlastnictví. Já jsem už v minulosti (2008) projevil vůli, aby byt byl nabytý do BSM. SBD uvedlo, že to nepřichází v úvahu, i když původní nás oba v roce 2008 vyzvalo k podpisu smlouvy., Ale smlouva byla připravena pouze pro mě. Tehdy jsem tedy smlouvu o převodu bytu nepodepsal a nechali jsme to tak. Četl jsem tu i článek věnující se nabytí bytu do BSM, i když jeden z manželů byl členem SBD také za svobodna. Jak to tedy je. Mohla i moje manželka být zahrnuta do Smlouvy o převodu bytu z SBD na manželů nebo ne? Pokud mám rozumět následující větě? Předmětem společného jmění může byt i byt získaný podle zákona c. 182/1993 ZZ (s výjimkou družstevního bytu, který je ve vlastnictví stavebního bytového družstva a vypořádává se pouze zbytková hodnota členského podílu tohoto bytu). V podstatě mi šlo o to, proč bychom hned nemohli byt koupit spolu s manželkou do BSM, pokud s tím souhlasím. Následně bych musel udělat další právní úkon (darování 1/2 bytu manželce, pokud chci aby i manželka byla spoluvlstníčkou. Děkuji za odpovědi.
Dobrý den, problematika nabývání družstevního bytu odkoupením manžely, pokud byl družstevní podíl ve vlastnictví pouze jednoho manžela se řešil až rozhodnutím Ústavního soudu.
Ústavní soud konstatoval, že pokud je pouze jeden z manželů vlastníkem družstevního podílu, nemohou oba manželé nabýt odkup bytu do osobního vlastnictví. Katastrální odbor tedy nepostupuje správně, když Vás vyzývá k doplnění smlouvy. Smlouva by byla považována za absolutně neplatnou.
Je smutné, že Vy jste momentálně, jakoby mezi dvěma mlýnskými kameny, protože za tuto situaci nemůžete. Pokud prokážete družstvu toto rozhodnutí katastrálního odboru a požádejte je učinění dodatku ke smlouvě, potom Vám katastrální odbor vlastnické právo zapíše tak, jak jste to chtěli.
Pokud Vám nezáleží na tom, že jde o neplatný právní úkon, který je možné v budoucnu napadnout z Vaší strany nebo ze strany manželky, tak žádejte katastrální odbor o opravu smlouvy (dodatek).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu