Otázka

Společný účet a vypořádání SJM


Položit otázku
Otázka

Dobrý den. Prosím o odpověď. Manželka zdědila po rodičích majetek v Urbárska spolku. Každoročně dostávala po zúčtování podíl ze zisku v tomto společenství. Toto její odesílali na nás společný účet, kde jsme společně vkládali i naše ostatní úspory. Nyní po rozvodu je problém, jakým způsobem se tato část peněz na účtu rozdělí. Děkuji předem za odpověď.

Odpověď

Dobrý den. Ve Vašem případě je třeba uzavřít s exmanželkou dohodu o vypořádání SJM, kde se přesně určí co jste společně nabyli během manželství a následně komu av jaké části připadne majetek, úspory, vklady, pohledávky atd. V dohodě by mělo upravit i nakládání s těmito penězi a také by mělo vyřešit nakládání s účtem. Věci, které Vaše exmanželka získala darem nebo dědictvím nepatří do SJM a jsou její výlučným vlastnictvím. Doporučuji Vám vyhledat advokáta, nebo mediátora a vyřešit celou věc mimosoudní a to sepsáním dohody o vypořádání SJM. Pokud se dohodnout nevíte jedinou cestou, kterou si můžete zvolit je soud.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát

Google hodnocení

4.9


zobrazit 90 recenzí
Facebook hodnocení

4.9


zobrazit 362 recenzí
Podotázka

Dobrý den, p. Advokát JUDr. Ficek, chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenosti jako je to v našem soudnictví je, zda se řeší nebo ne, pokud jeden z manželů během manželství pravidelně vybírá volně peníze ze společného účtu, s tím, že jejich otáčí a investuje pro rodinu, k zajištění rodiny a věříte partnerovi, že koná čestné. Ale přijde k rozvodu, podá BSM, do kterého vůbec nezahrne žádné společně úspory, které pravidelně vybíral. A zjistíte, že je před rozvodem převáděl na rodičove jména s tím, že je na účtech jako disponent. Jak se k takovým penězům staví soud, protože jsem slyšela, že pokud to bylo vybíráno během manželství, tak soud je vůbec neřeší. Že se řeší pouze movitý a nemovitý majetek, neboť je prý těžko dokazatelné, zda ty výběry byly nebo nebyly použity pro rodinný rozpočet. Děkuji za odpověď.


09.03.2020
Odpověď

Dobrý den, podle ust. § 145 Obč. zákoníku platí:



"(1) Běžné věci týkající se společných věcí může vyřizovat každý z manželů. V ostatních věcech je třeba souhlasu obou manželů; jinak je právní úkon neplatný. (2) Z právních úkonů týkajících se společných věcí jsou oprávněni a povinni oba manželé společně a nerozdílně . "



Jelikož vlastníky majetku patřícího do BSM jsou oba manželé, stejně i na disponování s ním pokud nejde o běžné věci, je třeba souhlas druhého manžela. V občanském zákoníku není definován pojem běžné věci, zákon neuvádí ani hlediska rozhodující pro jeho odlišení od pojmu "ostatní věc". Pro jejich posuzování třeba vycházet z okolností konkrétního případu, s přihlédnutím k povaze a hodnotu věci, na účel, pro který obvykle slouží. Za běžné nelze považovat to, pokud jeden z manželů přesune prostředky patřící do BSM na účet svého rodiče s tím záměrem, aby nebyly předmětem vypořádání v případě rozvodu.



K spotřebování prostředků patřících do BSM výlučně pro osobní účely manžela citujeme z judikatury - usnesení NS SR, sp. zn. : 2 M Cdo 5/2008 z 29.4.2009:

"Pokud totiž jeden z manželů nakládal s věcí nebo úsporami, které jsou v BSM způsobem, který je v rozporu s ustanovením § 145 odst. 1 OZ, nelze přihlížet k tomuto neplatnému právnímu úkonu. Peněžní částku, resp. Vklad, který manžel za trvání manželství bez souhlasu druhého z manželů vybral a použil pro sebe třeba zařadit do BSM a vypořádat. "



V případném řízení o rozvod manželství bude na Váš, abyste tyto skutečnosti prokázaly, že manžel přesunul peníze na účet rodičů resp. jejich minul pro své podnikatelské účely.



Uvádíme současně, že pokud jste vlastníkem účtu, pak můžete zrušit dispoziční oprávnění manžela.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
09.03.2020
Podotázka

Dobrý den. Potřebovala bych odpověď na následující otázku. S manželem mame "společný účet". Tedy, abych byla úplně přesná manžel ještě před uzavřením manželství měl účet v bance, ke kterému jsem se já připojila jako disponent. Jsem pouze disponent, nakolik účet může mít pouze jednoho majitele. Na tento účet chodí tak výplata manžela, jakož i moje a uhrazují se výdaje. Zároveň k tomu účtu patří i jeden spořicí účet. Moje otázka zní, v případě rozvodu se bere tento účet a zároveň i spořicí jako součást BSM, i když ho vlastně měl manžel měl už před manželstvím, ale prokazatelně tam chodí i moje výplata, jsem i jako disponent uvedena. Děkuji za odpověď. Rada bych v tom měla zcela jasno, protože nejistota mi nahání nervozitu a možná zcela zbytečně.

30.09.2020
Odpověď

Dobrý den,
podle ust. § 143 Obč. zákoníku platí:


"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a, co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů , a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "


Z uvedeného ustanovení vyplývá, že příjem manželů za trvání manželství patří do BSM a tedy i finanční prostředky na předmětném účtu včetně spořícího účtu, patří do BSM.


Poznamenáváme, že Vy jako manželka nejste z důvodu uzavření manželství povinna mít společný bankovní účet s manželem a můžete si zřídit samostatný a na tento posílat výplatu mzdy. Na to souhlas manžela nepotřebujete. I tyto fin. prostředky však budou patřit do BSM.

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
30.09.2020
Podotázka

Chci se zeptat.
Zánikem manželství zaniká i BSM. Předmětem BSM jsou věci ve stavu jakém byly do zániku BSM, tj i stav na účtech? Nebo stav na účtech se vypořádává ve stavu v jakém je v čase dohody?
Jinými slovy, zda a pokud ano, tak do jakého času se do vypořádání započítávají finančně prostředky na účtech po zániku BSM.

01.12.2020
Odpověď

Dobrý den,
pokud bývalou manželkou dohodnete na vypořádání BSM, obsah této dohody je věcí bývalých manželů a není jejich povinností dodržet ust. § 150 Obč. zákoníku, tedy může dojít ik dispar při vypořádání dohodou.

V případě, že by nedošlo k dohodě o vypořádání BSM po rozvodu, na návrh podaný některým z manželů ve lhůtě do tří let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství, soud vychází z § 150 Obč. zákoníku:


"Při vypořádání se vychází z toho, že podíly obou manželů jsou stejné. Každý z manželů je oprávněn požadovat, aby mu bylo uhrazeno, co ze svého vynaložil na společný majetek, a je povinen nahradit, co se ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho ostatní majetek . Dále se přihlédne především k potřebám nezletilých dětí, k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, a na to, jak se zasloužil o nabytí a udržení společných věcí. Při určení míry přičinění je třeba vzít též zřetel k péči o děti a na zakázky společné domácnosti. "


Při vypořádání BSM soudem může dojít také k tomu, že dojde k dispar podílů na vypořádání BSM, tedy jeden z manželů dostane více; je to tak hlavně v případech, kdy jeden z manželů měl vysoký příjem a on měl především zásluhu na vstupu a udržení věci do BSM.


Citujeme NS ČR, sp. zn. : 22 Cdo 2433/1999 (C45):


"Při vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví Může soud stanovit jiné podíl ymanželů na společné majetku než stejné.Tak tomu Může být případ Světové úspěšného sportovce, který vyvíjejí značné úsilí k tomu, aby ve své sportovní činnosti dosáhl uvedeného postavení a tomu odpovídajících značných příjmů umožňujících nadstandardní životní úroveň rodiny a nabytí majetku značné hodnoty. "



Pokud jde o fin. prostředky, rozhodující je stav bankovních účtů ke dni zániku manželství, tj: právní moci rozsudku o rozvodu manželství. Pokud byste měli pochybnosti o existenci bankovních účtů, které mohly být např. před Vámi zatajené, potom v soudním řízení o vypořádání BSM můžete žádat soud, aby soud prověřil stav účtů ve všech bankách v ČR.


Pro ilustraci o vypořádání fin. prostředků resp. účtů citujeme z NS SR, sp. zn. : 5Cdo / 104/2017 z 29.10.2018:
"V rámci tohoto řízení se tedy nelze zabývat majetkem, který manželé sice nabyly za trvání jejich manželství, ale který ke dni zániku BSM již nevlastnili. V případě peněžních prostředků tedy nelze do vypořádání zahrnout takové peněžní prostředky, které byly do zániku BSM spotřebované, a to bez ohledu na to, že se tak stalo řízením jednoho z manželů bez souhlasu druhého. Takové jednání se totiž řídí ustanovením § 144 a § 145 odst. 1 a 2 občanského zákoníku. 2.2. Uvedené ustanovení upravují vztahy manželů při správě společných věcí. ustanovení § 144 občanského zákoníku upravuje vnitřní vztahy manželů a právní úprava § 145 občanského zákoníku upravuje vztahy manželů týkající se společné věci; navenek. Rozhodovat o relativní neplatnosti právního úkonu nelze však ani v rámci předběžné otázky v řízení o vypořádání BSM, a proto odvolací soud vycházel ze zásady, že pokud došlo jedním z manželů k nakládání se společnými peněžními prostředky za trvání BSM a pokud takový úkon nebyl zvláštním soudním rozhodnutím určen za úkon neplatný, je třeba takový úkon považovat za platný a takto spotřebované peněžní prostředky za trvání manželství nelze zahrnout do vypořádání jejich BSM. ..... K námitce žalobkyně, v níž se domáhala započtení do BSM i hodnoty tzv. odbytného penzijního připojištění žalovaného v DDP Klid ve výši 4 647,23 € odvolací soud poukázal na to, že soudní praxe při výkladu ustanovení § 143 občanského zákoníku upravujícího rozsah věcí patřících do BSM už zaujala názor, že společné jmění netvoří majetková práva, které za trvání manželství vzniknou jednomu z manželů. Za takové právo je třeba považovat např. mzdu jednoho z manželů. Ta se stává společné jmění až okamžikem, kdy byly tyto prostředky jednomu z manželů za trvání manželství fyzicky vyplaceny. Pokud tedy takto označené odbytné penzijního pojištění nebylo žalovanému reálné vyplaceny, představuje toto pouze jeho
majetkové právo a toto nelze zahrnout do BSM, a to bez ohledu na to, že jeho hodnota byla vyčíslitelná i k datu zániku BSM. ..... Odvolací soud k námitce žalobkyně, že do BSM bylo třeba zařadit i hodnotu podílových fondů TAM, které bylo vedeno na jméno dcery stran sporu uvedl, že podílové fondy vedené na jinou osobu jsou majetkem této osoby a tato osoba je oprávněna s nimi nakládat podle vlastního uvážení. K takovému její oprávnění patří i možnost část vyplacených podílů z tohoto podílového fondu převést na jinou osobu, tedy i na žalovaného jako svého otce v době po zániku BSM. "

Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
02.12.2020
Podotázka

Dobrý den,
Prosím Vás o radu. Pokud nemáme s manželem společné účty, jak to je po smrti jednoho z nás jak se tehdy postupuje? Děkuji pěkně.

08.01.2021
Odpověď

Dobrý den,
z otázky vyplývá, že žijete v manželství, nemáte zrušené BSM během trvání manželství. To, že během trvání manželství jste si zřídili samostatné bankovní účty Vy, tak Váš manžel, v případě úmrtí některého z Vás, je právně irelevantní, že máte zřízeno samostatné účty. Vyplývá to z ust. § 143 Obč. zákonní ka:


"Společné jmění manželů je vše, co může být předmětem vlastnictví a co nabyl některý z manželů za trvání manželství, s výjimkou věcí získaných dědictvím nebo darem, jakož i věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednoho z manželů, a věcí vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednomu z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka. "


Příjmy nabyté manžely během trvání manželství do BSM. V případě úmrtí někdo rého z manželů, jedna polovina patří pozůstalému manželovi, a druhá polovina jde do dědění v souladu s ust. Obč. zákoníku a ust. § 195 Civil. mimosporového pořádku a druhá polovina jde do dědění:


"(1) Jestliže zaniklo manželství zůstavitele jeho smrtí nebo prohlášením za mrtvého, vypořádá se bezpodílové spoluvlastnictví manželů v řízení o dědictví po zůstaviteli.
(2) Společné jmění manželů lze vypořádat dohodou mezi pozůstalým manželem a dědici, uzavřenou písemně nebo ústně do protokolu, která podléhá schválení soudem. Pokud nedojde k dohodě, rozhodne o vypořádání soud.
(3) Jestliže jsou mezi účastníky sporné skutečnosti o rozsahu společného jmění manželů, na sporný majetek se nepřihlíží. Ustanovení § 198 odst. 2 se použije přiměřeně.
(4) Dohoda o vypořádání společného jmění manželů nebo rozhodnutí soudu o vypořádání obsahuje vymezení rozsahu majetku zůstavitele a jeho dluhů s údajem o hodnotě majetku a určení, co z tohoto majetku patří do dědictví a co patří pozůstalému manželovi.
(5) Pokud se před skončením řízení zjistí další majetek ve společném jmění manželů, při jeho vypořádání se postupuje podle odstavce 2. "


O vypořádání BSM po úmrtí některého z manželů můžete najít na naší stránce množství odpovědí / např. po zadání do vyhledávacího pole na úvodní stránce slov. spojení: dědění v případě smrti manžela /.


Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
08.01.2021

Trápi vás "Společný účet a vypořádání SJM" a chcete pomoci?

Odpovídá
JUDr. Milan Ficek

advokát


Online poradna

Máte problém, se kterým chcete pomoci?

Položit otázku

Konzultace

Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.

Chci konzultovat

Právní zastoupení

Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.

Potřebuji zastoupit

Kontrola dokumentů

Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.

Chci kontrolu
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. 
Další informace