Dobrý den, vzala jsem si tunisana. Svatba proběhla v Tunisku. V ČR jsem svatbu zlegalizovala. Děti nemáme. Společný majetek také ne. Manžel v ČR ještě nebyl a to jsme manželé 4 roky. Nedostal víza. Chtěla bych se rozvést a nevím zda musím v Tunisku nebo stačí tady u nás v ČR.
Dobrý den, tím, že jste občanem ČR a v ČR je svatba zlegalizována nestojí Vám v cestě možnost, abyste podala žádost o rozvod k českým soudům dle podmínek stanovených Zákonem o mezinárodním právu soukromém. Dle Zákona o m.p.s. platí, že české soudy mohou rozvést manželství, kdy jeden z manželů je cizinec, který nežije v EU, za situace, kdy alespoň jeden z manželů je státním občanem ČR.
Pokud je Váš manžel z Tunisu, přičemž není možné jej kontaktovat ze strany soudu, ustanoví se mu opatrovník, který bude v rámci jednání vystupovat za manžela a bude hájit jeho zájmy
Trápi vás "Rozvod s tuniským občanem" a chcete pomoci?
Dobrý den, jsem rozvedena v tunisu a manžel mně poslal rozvodové papíry, že už nás v Tunisu rozvedli. Co vše potřebuji, aby mě v Brně rozvedli?
Dobrý den, co se týká uznání rozvodového rozsudku v ČR, kdy manželství bylo uzavřené v Tunisku, je potřeba zaslat podání na Nejvyšší soud České republiky, který sídlí v Brně, neboť je kompetentní k uznávání rozhodnutí týkající se rozvodu v cizině.
Nejvyšší soud stanovuje, že k uznání rozhodnutí je třeba doložit:
"K návrhu na uznání cizích rozhodnutí, jež podléhají uznání Nejvyšším soudem, je třeba připojit:
1. Soudní poplatek ve výši 2 000 Kč na účet Nejvyššího soudu
č. 3703-32723641/0710
VS: DD MM RRRR (datum narození navrhovatele)
SS: 35
s vyplněnou zprávou pro příjemce: příjmení navrhovatele
BIC (SWIFT): CNBACZPP
IBAN: CZ60 0710 0037 0300 3272 3641
Veškeré výše uvedené údaje jsou nezbytné pro identifikaci platby a následné přiřazení do příslušné agendy
Platba kolkovými známkami je možná do 31. 12. 2024.
Upozorňujeme, po 1. 1. 2025 musí být platba soudního poplatku provedena bankovním převodem na účet Nejvyššího soudu. Na platbu kolkovými známkami, i když zakoupenými do 31. 12. 2024, nebude brán zřetel.
Pokud po zaslání platby na účet Nejvyššího soudu nebude od přijetí platby podán do 14 dnů návrh, bude neidentifikovatelná platba vrácena zpět.
2. Doklad o tom, že alespoň jeden z účastníků řízení byl v době vydání rozhodnutí o rozvodu občanem České republiky (§ 51 odst. 1 zákona č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém). Zpravidla se předkládá osvědčení o státním občanství vystavené k tomu příslušným úřadem (§ 44 zákona č. 186/2013 Sb., o státním občanství České republiky a o změně některých zákonů). Také je možné předložit platný občanský průkaz nebo cestovní pas občana ČR (fotokopie těch stran, kde je vyznačena platnost cestovního pasu), za předpokladu, že osvědčuje (dobou své platnosti pokrývá trvání) občanství v době rozvodu.
3. Cizí rozhodnutí o rozvodu manželství (o neplatnosti manželství), a to ve stejnopise nebo v ověřeném opisu, v úplném znění, včetně odůvodnění, s doložkou právní moci pořízenou orgánem, který cizí rozhodnutí vydal (pokud je tato doložka vystavována). Rozhodnutí je případně nutné opatřit apostilou nebo je nutné zajistit jeho superlegalizaci (k požadavkům na opatření apostily nebo tzv. vyššího ověření superlegalizací viz v podrobnostech „Uznávání cizích veřejných listin v České republice“).
4. K návrhu na uznání cizího rozhodnutí ve věcech manželství (zejména rozvodu manželství a neplatnosti manželství) se předkládá oddací list o uzavření manželství, jež bylo cizím rozhodnutím rozvedeno. V tomto případě postačuje prostá kopie oddacího listu.
5. K návrhu na uznání cizího rozhodnutí, které se místo odůvodnění odvolává na některé skutkové údaje uvedené v návrhu (žalobě) nebo v protokolu o jednání, se předkládá stejnopis (opis) návrhu (žaloby), který byl podán cizímu soudu, anebo opis protokolu o jednání u cizího soudu. Narodilo-li se rozvedeným manželům společné dítě, které je tč. stále nezletilé (nedovršilo věku 18 let), je třeba též předložit rozhodnutí příslušného orgánu o úpravě poměrů tohoto dítěte pro dobu po rozvodu manželství. V případě, že jde o rozhodnutí cizozemské, postupuje se přiměřeně podle odstavce ad 2.
6. Je-li ten, kdo podává návrh na uznání cizího rozhodnutí, zastoupen zástupcem na základě plné moci, předkládá se plná moc opravňující jednat za navrhovatele před Nejvyšším soudem ČR. Zastoupení zástupcem na základě plné moci je vhodné zejména tehdy, zdržuje-li se ten, kdo návrh podává, v cizině, kam by mu bylo třeba doručovat písemnosti prostřednictvím zastupitelských orgánů České republiky a cizího státu, jimž náleží zprostředkovat a poskytovat mezistátní právní pomoc."
Více informací je též možné získat na Ministerstvu zahraničích věcí, případně na Velvyslanectví.
Detailnější informace naleznete na stránkách: https://www.nsoud.cz/Judikatura/ns_web.nsf/Edit/Rozhodovacicinnost~Uznavanicizichrozhodnuti?Open&area=Rozhodovac%C3%AD%20%C4%8Dinnost&grp=Uzn%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD%20ciz%C3%ADch%20rozhodnut%C3%AD&lng=
Trápi vás "Rozvod s tuniským občanem" a chcete pomoci?

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu