Dobrý den,
chci se zeptat na rozvod s cizincům (občanem Itálie). Žijeme ss manželem v Itálii již 15 let, přičemž poslední dva roky již nelze hovořit o manželství, stále však žijeme pod jednou střechou. Chtěla bych se rozvést. Tady v Itálii platí rozluka, tj že manželé musí před podáním návrhu na rozvod žít odděleně určité období. Manžel už podal návrh na rozvod, nebyla všaks splněna podmínka, že společně nežijeme. Co teď?
Mohu se rozvést na Slovensku, kde náplně žádná rozluka? Rozvedl by nás soud když jsem občanská Slovenska?
Dobrý den, ve Vašem případě vystupuje při rozvodu s cizincem tzv. cizí prvek:
Rozhodující právní předpis, který se uplatňuje je:
Nařízení Rady (ES) č. 2201/2003 ze dne 27. listopadu 2003 o příslušnosti a uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti ao zrušení nařízení (ES) č. 1347/2000 (dále jen nařízení "Brusel II bis")
Článek 1 (upravující působnost tohoto nařízení) odst. 1 písm. a):
Toto nařízení se bez ohledu na druh soudu občanských věcech, které se vztahují na rozvod, rozluku nebo prohlášení manželství za neplatné.
Článek 3 (upravující obecnou pravomoc při rozvodu, rozluky a prohlášení manželství)
odst. 1:
1. Ve věcech rozvodu, rozluky nebo prohlášení manželství za neplatné jsou příslušné soudy členského státu
a) na jehož území:
- mají manželé obvyklé bydliště, nebo
- měli manželé poslední obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí, nebo
- má odpůrce obvyklé bydliště, nebo
- v případě společného návrhu má některý z manželů obvyklé bydliště, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, kde bydlel nejméně šest měsíců bezprostředně před podáním návrhu a je buď státním příslušníkem tohoto členského státu nebo v případě Velké Británie a Irska tam má "domicil";
b) jehož státními příslušníky jsou oba manželé nebo v případě Velké Británie a Irska, pokud mají oba manželé "domicil".
Vzhledem k skutkový stav a zvýrazněné části uvedeného ustanovení, pravomoc k řízení o rozvodu mají italské soudy.
Pro "obvyklý pobyt" je rozhodujícím kritériem skutečný stav, tedy skutečný pobyt a ne např. trvalý pobyt, i kdyby byl nahlášen na území ČR. Pojem obvyklé bydliště sice není definován (jde tedy o otevřený pobyt), avšak ze skutkového stavu nepochybně vyplývá, že obvyklé bydliště obou manželů je v Itálii.
Článek 17 (upravující zkoumání pravomoci)
Pokud se soudu některého členského státu ve věci, v níž podle tohoto nařízení příslušný, a která je podle tohoto nařízení příslušný soud jiného členského státu, soud i bez návrhu prohlásí, že nemá pravomoc.
Uvedené ustanovení nepřímo vylučuje možnost podat žádost o rozvod na slovenský soud a stejně nepřímo vylučuje "možnost přesunout návrh na rozluku, případně na rozvod na Slovensko".
Na založení pravomoci Slovenská soudů by bylo nutné aby:
1 / (v případě, že je navrhovatelem manžel a odpůrcem manželka) manželka (jako žalovaný) měla na území ČR obvyklé bydliště nebo
2 / (v případě, že je navrhovatelem manželka a odpůrcem manžel) manželka (jako žadatel) měla na území ČR obvyklé bydliště, bývala v ČR nejméně šest měsíců bezprostředně před podáním návrhu a byla státním příslušníkům SR
Žádný z účastníků řízení nemůže podat návrh na rozvod, příp. rozluku manželství na slovenském soudu nakolik slovenské soudy nemají pravomoc v daném případě jednat a rozhodovat. Pokud byste podali Vy jako Slovenka návrh na rozvod na Slovensku, museli byste tvrdit, že zde žijete minimálně 6 měsíců před podáním návrhu, tehdy by slovenský soud rozhodl. Manžela by se však ptal, zda je tato skutečnost pravdivá.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den přeji. Chtěl bych se zeptat ohledem rozvodu, moje zena je z Thajska a vzali jsme se před 5 lety a mame syna 4 ročního. Oba jsme se dohodli, že se chceme rozvést. Sňatků se konal v Thajsku, ale mame i certifikat z České republiky Potřeboval bych poradit, jak se da udelat rozvod i bez toho, abych musel vycestovat do Thajska, nebo když mi mozte v tom pomoct Vy s rozvodem samozřejmě zaplatit. Dakujem.
Dobrý den, s rozvodm s Thajčankou Vám můžeme pomoci. Nebude to problém. Pokud máte na Slovensku zapsán oddací list, je to dobře, protože povinnost vybavit ho Vám odpadla.
Rozvod můžete řešit i zde na Slovensku, nakolik jste občanem SR. Pokud se nepodaří zjistit bydliště manželky v Thajsku, pak soud ustanoví manželce opatrovníka a bude pojednávat bez její přítomnosti. Napište, nám, domluvíme si schůzku a probereme celý postup rozvodu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat na několik souvisejících otázek V první řadě jsem vdaná za muže z Nigérie, který zde má povolení k pobytu za účelem sloučení rodiny, je pracující ma pojištění zdravotní, čili není přítěží státu, mame spolu 8 měsíčně miminko. Jelikož bych se chtěla sním dát rozvést nakolik jsem zjistila, že je tady, jen aby získal víza nechová se ke mně jako manžel jsme zcela odcizeni, nemluvíme se vůbec, začal mít agresivní výkyvy v chování, má všechno skryté přede mnou dokonce uzamčené na zámek v kufru. Jak tento rozvodový proces probíhá. Mám si podat normálně žádost na soud stým, že dítě je občan ČR a já jsem matka a chci mít dítě v péči? Mám to nahlásit i na cizinecké policii? Bude pak můj muž deportován ze země, pokud je tu za účelem sloučení rodiny? Letos mu začal běžet v pořadí 3tí rok z 5 ročního povolení k pobytu. Za Vaši odpověď Vám předem Děkuji S pozdravem.
Dobrý den, žádost o rozvod si můžete podat, rozvod bude probíhat tak, že soud mu doručí Váš návrh, aby se k němu vyjádřil. Do návrhu proto uveďte adresu, na níž se zdržuje. Pokud víte, že sňatek s vámi uskutečnil pouze z důvodu, aby získal pobyt v Evropské unii, pak jej můžete nahlásit na cizineckou policii. Takový postup v rozporu se zákonem a může být rozhodnuto o tom, že bude muset opustit území Evropské unie.
V návrhu na soud žádejte, aby bylo dítě svěřeno do vaší péče a také, aby soud určil vyživovací povinnost otce ve vztahu k dítěti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
dobrý den, chtěla bych se informovat, mám slovenské občanství, trvalý pobyt na SK, ale žiji ve Velké Británii již 8 let, jsem vdaná za občana UK / Velké Británie /. Sňatek jsme měli v roce 2012 na SK. Nyní se chceme rozvést, protože manželství nefunguje, máme 3 nezletilé děti. Chci se zeptat, jestli je možné podat návrh rozvodu k soudu na SK, nebo je to nutné ve Velké Británii, oba souhlasíme s rozvodem a zda je třeba, abychom se dostavili oba k soudu, nebo je možné nás rozvést bez přítomnosti, případně bez přítomnosti manžela / občana UK / ... Předem Děkuji za brzkou odpověď.
Dobrý den, podmínkou na to, abyste mohli rozvést v ČR je, abyste tu (Vy jako navrhovatelka) před podáním návrhu žili alespoň 6. měsíců. Jediný kdo může dělat problémy s rozvodem a namítat pravomoc slovenského soudu je obyčejně manžel.
Pokud by manžel nenamítal příslušnost soudu v ČR, pak by Vás soud rozvedl. Do návrhu je však třeba uvést skutečnosti, které zakládají pravomoc slovenského soudu.
Pro rychlý rozvod, aniž se to zbytečně prodlužovalo, pak doporučuji, aby podal návrh Váš manžel jako angličan v ČR s tím, že bude zastoupen advokátem. Zároveň on požádá, aby se projednával bez jeho přítomnosti a na soudu ho zastoupí advokát. Takto proběhne rozvod rychle, bez nutnosti překladatele nebo tlumočníka.
Pokud byste podávali návrh Vy, pak by to trvalo déle kvůli výzvám ze soudu a ustanovení tlumočníka - překladatele.
V případě, že potřebujete s rozvodem pomoci, zabezpečíme Váš rozvod zde v ČR.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, byla jsem rozvedena v Řecku loni .... bývalý manžel mi poslal rozvodový list, kde zial není apostily, mam to přeloženo do češtiny soudním znalcem. jak dále postupovat zde na slovensku? dakujem
Dobrý den, pokud jste byli rozvedená v Řecku (tedy v zemi EU), na slovensku není třeba podávat zvláštní návrh k soudu na uznání rozhodnutí, není to však ani vyloučeno a můžete to udělat. Kontaktujte matriku a oznamte to na matrice, stejně když si budete měnit doklady, tak to oznámíte i na policii.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Rozvod s cizincem EU" a chcete pomoci?
Dobrý den, vrámci velmi hloupé mládí, jsem se provdala s cizincem - Gruzíncům. Sňatek proběhl v Gruzii přibližně před čtyřmi lety. Nikdy jsem ho na Slovensku nelegalizovala - nebyla nahlásit. Tři roky jsem dotyčného neviděla, každopádně mě tato skutečnost, že někde sezdána jsem, těží. On s rozvodem více méně souhlasí, ale nechce se mu pro to nic udělat, čili se bojím, že by mohly být problémy - vždy byl problémový. Existuje nějaká možnost toto vyřešit aniž bychom museli vycestovat? Věděli byste mi poradit nějaký postup? Děkuji pěkně.
Dobrý den, samozřejmě nejjednodušší by bylo, kdyby s rozvodem souhlasil a věděli byste se na tom dohodnout.
Pokud to nebude řešit, pak budete muset vzít celou věc do vlastních rukou.
Rozvést s Gruzíncům se můžete i na Slovensku. Pokud by se soudního řízení nezúčastnil, rozvod bude určitě trvat minimálně 6 měsíců, standardně je to 9 měsíců.
Nejdříve je potřeba získat slovenský oddací list
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, seznámil jsem se s Ruskou přes FB, 6 měsíců jsme komunikovali přes skype, pak přišla na Slovensko na 2 týdny a zároveň jsme se vzali, po 2 týdny letěla zpět do Moskvy. Po 3 měsících jsem šel za ní do Moskvy, kde jsme strávili 10 dny spolu a kde nastaly problémy mezi námi, přestali jsme si rozumět a vrátil jsem se zpět na Slovensko. Od té doby co jsem se vrátil z Moskvy uplynulo více nez 6 měsíců. Oba jsme se rozhodli, že spolu nechci více byt v manzelsve. Nemáme spolu ziadne majetky ci úspory ci děti vlastně nic .... Jak postupovat v rozvodu v mém případě ...? Ona nechce přijít na Slovensko na rozvod - nema cas ani finance na to. co všechno potřebujeme na nejrychleji rozvod ... ps.co ma byt v žádosti na rozvod ... kdo hradí poplatek za rozvod .. ake dokumenty potřebuje poslat na Slovensko moje Ruska manzelka ...? dakujem předem za radu. S pozdravem ZS
Dobrý den, pokud jde o rozvod s občankou Ruska, rozvod ve Vašem případě může proběhnout na Slovensku. Pokud nemáte děti a ani majetek, nebude to žádný problém. Poplatek za rozvod platí ten, kdo podává návrh na rozvod. Poplatek za rozvod je 66, - €.
V návrhu na rozvod musíte uvést kdy jste se svalil, kde, doložit oddací list, uvést důvody rozvratu manželství a také petit návrhu (tj to, že požadujete rozvod konkrétního manželství).
Z Ruska nebudete potřebovat žádné doklady, protože jste se brali v ČR. Bude Vám stačit oddací list. V návrhu na rozvod musíte uvést i adresu kam se bude návrh doručovat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat, kde by mohl probíhat rozvod s Francouzem. Už spolu nebydlíme 2 roky a chci se dát rozvést. Bydlím na Slovensku přibližně 9 měsíců.
Dobrý den, v takovém případě je možné podat návrh na rozvod manželství na Slovensku. Pravomoc Slovenská soudů je založena ve smyslu čl. 3 odst. 1 písm. a) šesté odrážky, podle kterého má pravomoc na rozvod manželství soud členského státu, v němž má navrhovatel obvyklé bydliště, kde bydlel nejméně 6 měsíců bezprostředně před podáním návrhu a je státním občanem tohoto státu. Podle tohoto ustanovení mají slovenské soudy pravomoc rozhodovat o rozvodu Vašeho manželství. Místní příslušnost okresního soudu se určí na základě vnitrostátní úpravy (Civilní mimosporový řád). Při rozvodech s cizinci je však třeba se připravit a zdlouhavé jednání, zejména kvůli doručování písemností do zahraničí a také kvůli možnosti uplatnění práva na řízení ve vlastní řeči (v takovém případě bude přibrán tlumočník do řízení). Stejně bude muset soud každé Vaše podání přeložit do francouzštiny, až poté je posílat Vašemu manželovi do Francie.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den. S manželem momentálně žijeme v Anglii, on je Angličan s angl. občanstvím. Svatba byla na Slovensku a já mám pořád slovenské občanství. Náš 2 letý syn ma i anglické i slovenské občanství. Chtěla bych se zeptat, zda by se při rozvodu postupovalo podle Slovenské zákonů a zda bude potřebný souhlas manžela na to, abych mohla syna vzít na Slovensko. Děkuji velmi pěkně
Dobrý den, pokud byste chtěli rozvod na Slovensku, pak byste zde museli žít alespoň 6 měsíců před podáním návrhu. Soud to nezkoumá do hloubky, stačí když to tvrdí oba manželé. Pokud to však jeden z manželů popírá, pak se to zkoumá.
Ohledně dítěte, pokud žilo v Anglii, budou mít pravomoc anglické soudu. Na vystěhování se s dítětem budete muset mít souhlas otce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Rozvod s cizincem EU" a chcete pomoci?
Chtěla bych se informovat, mam manžela jiné národnosti. Vzali jsme se loni 4/2016. Par měsíců po svatbě odešel mimo ČR a od té doby se to začalo. Neoživuje se, nezujima se o mna nic. Uplne mě ignoruje a žije si mimo SR bezomna. Chtěla bych se rozvést. největší problem je že nevím kde se nachazi přesně. Moje otazka je chci se rozvést co nejdříve ale nevím jak mam postupovat protože nevím kde se zdržuje můj manžel. Naše manželství je bezdětné. Děkuji
Dobrý den, v tomto případě je možné, že jste byli obětí podvodu, zejména pokud je manžel jiné národnosti mimo zemí Evropské unie.
Stává se to často. Pokud si hned po sňatku začal vyřizovat přechodný pobyt, pak je to vysokopravdepodobné. Pokud souhlasíte, můžeme si sjednat schůzku a poradíme vám, jak postupovat při rychlém rozvodu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, s manželem (národnost grecka, trvalý pobyt Slovensko) nežijeme spolu přes roka..podala jsem zadost na rozvod, chceme se spolu dohodnout na společné výchově našeho syna (7R) a výživný, sepsat to a overit .. Jak to třeba formulovat ? Je pak možný rozvod na prvním sezení i když se ho manzel nezúčastní? dakujem
Dobrý den, pokud se umíte dohodnout s manželem na úpravě práv a povinností k synovi, pak sepište dohodu o této úpravě. V dohodě musí být přesně napsáno, komu bude dítě svěřeno, jaká bude výše výživného, zda bude upraven styk, kdo bud zastupovat a spravovat majetek dítěte.
Manžel by měl požádat o to, aby soud jednal bez jeho účasti. Obyčejně je vhodnější, aby přišel, protože soudkyně nemusí rozhodnout na prvním jednání. Nebo se může dát zastupovat advokátem, který tam bude místo něj.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych vas poprosit o zodpovězení na mou otázku. moj manzel je ital a žijeme v německu. oddávaných jsme na slovensku. musíme se ist na Slovensko rozvést nebo můžeme o to v německu požádat. dakujem
Dobrý den, rozvést se můžete v německu. Na slovensku však musíte nahlásit rozvod a předložit přeložen rozsudek do slovenského jazyka. Pokud byste se chtěli rozvést na slovensku, podmínkou je, abyste tu žili alespoň 6 měsíců před podáním návrhu. Pokud byste to u soudu tvrdili a manžel by to potvrdil, pak by Vás rozvedl i slovenský soud. Sud by nezkoumal, zda to tak opravdu je.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer. Chtěla bych se informovat jak mám postupovat ohledně rozvodu. Naše manželství jsme uzavřeli utratili rok 23.10.2014 později na to se nám narodila dcerka. Manžel pochází ze Sýrie a ten čas když jsme se brali to bylo pro jeho papíry protože byl bez papírů. Žijeme na Kypru i jsme se brali na Kypru. Já mu donucen vybavila občanství slovenské republiky. (Rodinný příslušník) Já teď žiji 6 měsíců na Slovensku a on na Kypru. Každý den se hádáme ohledně dcerky protože já jsem chtěla, aby měl Snout kontakt, ale on se mi jen vyhrožuje, že mi ji vezme a dá ji jiným lidem jen abych ji neměla já. Prosím Vás jak mám postupovat ohledně rozvodu a nechci víc, aby viděl dceru bojim se že ji unese. Napsal mi, že on si chce založit novou rodinnou a tak ... Dcerka se narodila na Slovensku a trvalou adresu mě Slovensku. Prosím vás pomozte mi, nemám peníze a nemám nikoho to by mi pomohl. Děkuji.
Dobrý den,
návrh na rozvod manželství lze podat i na slovensku. Je vysoký předpoklad, že se manžel s vámi oženil pouze z důvodu, aby získal občanství. Můžete to nahlásit na úřadech a občanství mu může být odebrány.
V návrhu na rozvod manželství žádejte, aby byla dcera svěřena Vám žádejte, aby soud určil i výživné. Zároveň podejte i předběžné opatření, ve kterém žádejte svěřit dítě do své péče. Soud o předběžném opatření rozhodne do několika dní. Pokud by pak dceru unesl, dopustil by se trestného činu. Pokud ji máte svěřenou do své péče, tak Vám ji nemůže vzít.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Trápi vás "Rozvod s cizincem EU" a chcete pomoci?
Dobry den. Chtěl bych se zeptat na otázku ohledne rozvodu. Nase situlace je trosku složitější. Svatba byla na Slovensku v roce 2012, ale už v tu dobu jsme bydleli a pracovali v Irsku. Manzelka ma trvalý pobyt na Slovensku a já v Čechách. Pul roku po svatbě se nam narodil syn, který má Irské občanství. S manželku se na rozvodu a všem okolo dokážeme shodnout. Jen nevim jak a kde podat žádost na slovensku a co bude následovat. Kolik stani, kolik peněz atd. Prosim o jakoukoli informaci. Predem dekuji.
Dobrý den, pokud jste domluveni na rozvodu, tak na Slovensku by to proběhlo velmi rychle, obvykle na prvním jednání. Je však důležité, abyste podali soudu správný návrh. Soudní poplatek je 66 eur, pokud byste chtěli i právní zastoupení, tak odměna se určuje zvlášť.
Obyčejně rozvod proběhne do 3 měsíců.
Pokud jste dohodnutí, dovolím si tvrdit, že se to dá vyřešit i bez zastupování advokátem, budou Vám stačit advokátem připraveny dokumenty a poučení, co máte mluvit u soudu.
Někdy to děláme tak, že klienty přímo zastoupíme u soudu a soud proběhne bez nich. To však také závisí na konkrétním soudce (soudkyně).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Brali jsme se před 23 lety v Řecku, na matrice. já jsem Slovenka a on Řeků. mame spolu dvě děti narozené v Řecku. maji řecké občanství. před 6 lety jsme se rozešli a já od té doby zijem is dětmi v UK. nejsme rozvedení. mozem požádat o rozvod i tady v UK? neplatí na děti, rodinně přídavky pobírá já. a přestal mat s námi kontakt. jak to tady v uk probíhá? dakujem
Dobrý den, o rozvod můžete požádat ve Vašem případě iv UK. Jak to však probíhá v UK, to Vám přesně neřekneme, protože jsme odborníci na slovenské právo.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Děkuji za odpověď. Pokud bych šla teď se synem na 6 měsíců žít na Slovensko, potřebuji i na to souhlas otce? Děkuji.
Dobrý den,
ve své podstatě ano, protože by šlo o dlouhodobé přestěhování se dítěte do ciziny. Pokud byste souhlas neměli, mohli by vzniknout komplikace, protože by otec mohl požádat úřady o návrat dítěte do země obvyklého pobytu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Děkuji velmi pěkně. Existuje nějaká výjimka nebo polehčující okolnost v případě rozvodu, pokud si manžel dlouhodobě neplní své manželské povinnosti (například v intimní oblasti)? Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den,
pokud myslíte polehčující okolnost na stěhování se s dítětem, odpovědí, je že soudy v těchto případech takový aspekt nezohledňují. Neplnění manželských povinností se však zohledňuje v samotném řízení o rozvod manželství. Bez dalšího ale absence intimního kontaktu není důvodem pro rozvod manželství.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Rozvod s cizincem EU" a chcete pomoci?
Jsem Slovák žijící v Anglii, ale trvalé bydliště mám ve ZV. S manželkou, která je občan USA, jsme se vzali na Slovensku v roce 2005. Oba máme obvyklé bydliště v Anglii. Nežijeme spolu od roku 2012. Oba se chceme rozvést. Platí Nařízení Rady (ES) č. 2201/2003 ze dne 27. Listopadu 2003, kdy UK vystupuje z ES? Soud příslušný na rozvod? Kdyby podala návrh manželka, byl by příslušný soud na Slovensku v místě mého trvalého bydliště i, kdy se obvykle zdržuji v Anglii? Můžeme se dát u soudu zastupovat jedním společným zástupcem?
Dobrý den,
formálně je Velká Británie stále členem EU. K určení pravomoci soudu se použije Nařízení Brusel 2a, a tedy ve smyslu čl. 3 tohoto nařízení bude mít pravomoc soud v Anglii. Pokud jde o společného zástupce, protože neznám anglické právo, nedokážu Vám na tuto otázku odpovědět.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jsem občanka Polské republiky. S manželem žijeme na Slovensku a také dcera se zde narodila. Manžel je samozřejmě Slovák. Manželé jsme rok, ale spolu už 3 roky. Chci se rozvést, jaké mám práva, aby získat péči nad dceru? Chci se o ní starat, jak jsem to dělala dosud. Dokonce ani bych nechtěla žádat manžela o nějaké výživné. Víte mi poradit jak soudní konané bude probíhat? Zda pokud dám návrh na rozvod mohu s dcerku se odstěhovat do Polska? Manžel mě straší, že mi ji vezme, dcerka má pouze slovenské občanství. Chci se odstěhovat, a najít si práci v Polsku, a pak ukázat soudu, že mám na to, že se umím postarat sama o dcerku. Manžel v běžném životě zůstává s dceru pouze, když musí, jinak chodí po hospodách, a tak. Stále při malé sama, ale když se vyhrožuji rozvodem buď odchodem manžel mě straší, že jelikož nejsem Slovenka mám menší práva než on, a že dcerku mi nedá. Dohoda na péči nad dítětem v našem případě nebude možná. Proto chci vědět jaké mám práva, zda soudní řízení mohu dát iv Polsku?
Dobrý den, podle zákona o rodině mají rodiče o podstatných věcech nezletilých dětí rozhodovat společně na základě dohody. Vystěhování dítěte do zahraničí natrvalo je podstatnou věcí, na které byste se měli s manželem dohodnout. Pokud byste odešli bez jeho souhlasu, vzniklo by mu právo podat v Polsku návrh na nařízení návratu nezletilého dítěte do místa obvyklého pobytu. Stejně vzhledem k tomu, že nezletilé dítě má obvyklé bydliště na Slovensku, tak sice rozvod by mohl proběhnout v Polsku, ale o nezletilá dítěti by se rozhodovalo na Slovensku (jelikož zde má obvyklé bydliště). Není pravda to, že pokud jste občankou jiného státu máte jiné nebo menší právo na Vaše dítě jako otec. Tím se Vás snaží pouze zastrašit. Pokud byste podali návrh na rozvod manželství, soud by zjišťoval skutečný stav věci, Vašeho manželství. Zjišťoval by s kým má dítě vytvořené jaké vztahy av koho péče bude dítěti nejlepší. Podle toho soud rozhodne. Pokud však soud svěří nezletilé dítě do vaší péče, i pak budete potřebovat souhlas otce nezletilého dítěte na vystěhování do Polska.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, Jsem 9 let vdaná za brita z toho rok žijeme odděleny. Sňatek byl na SK. Mame spolu 6 letou dceru. Oba jsme se shodli, že rozvod je pro oba ta správná volba. V británii jsem oslovila právnickou a ta nám tvrdí, že je nejlepší výzdobu čekat 2 roky odděleného žití a až potom rozvod. Je lepší požádat o rozvod na SK? Je to rychlejší? Levnější? / V UK jsem už uhradila cca 700 GBP a to je jen začátek / Je na slovensku možný rozvod rychleji. Musí a obě osoby rozvodu účastnit? Předem děkuji.
Dobrý den,
na určení pravomoci soudu se ve Vašem případě aplikuje nařízení Brusel 2a. Toto nařízení upravuje v čl. 3 příslušnost soudů:
1. Ve věcech rozvodu, rozluky nebo prohlášení manželství za neplatné jsou příslušné soudy členského státu
a) na jehož území:
- mají manželé obvyklé bydliště, nebo
- měli manželé poslední obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí, nebo
- má odpůrce obvyklé bydliště, nebo - v případě společného návrhu má některý z manželů obvyklé bydliště, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, kde bydlel nejméně šest měsíců bezprostředně před podáním návrhu a je buď státním příslušníkem tohoto členského státu nebo v pří- padě Velké Británie a Irska tam má "domicil";
b) jehož státními příslušníky jsou oba manželé nebo v pří- padě Velké Británie a Irska, pokud mají oba manželé "domicil".
2. Pro účely tohoto nařízení má "domicil" stejný význam, jaký má v právních řádech Velké Británie a Irska.
Pokud byste chtěli rozvod na území ČR, museli byste mít slovenské občanství a zároveň bydlet na území ČR minimálně 6 měsíců před podáním návrhu na rozvod.
To, zda bude rozvod levnější na území ČR nebo v Británii nedokážu posoudit, nakolik neznám výši nákladů na rozvod v Británii. Na Slovensku se za návrh na rozvod platí soudní poplatek ve výši 66 eur.
Ani délku samotného soudního řízení nelze předem předpokládat, protože to závisí na vytíženosti daného soudu.
Pokud jde o otázku, zda byste se museli oba zúčastnit soudního řízení, odpověď zní, že ano. Vyplývá to z ustanovení § 33 odst. 1 a 2 civilním mimosporového řádu: Soud nařídí k projednání věci samé jednání, pokud tento zákon nestanoví, že věc se může projednat bez jednání. Na jednání předvolá soud účastníků a všechny, jejichž přítomnost je nutná; předvolání se doručuje tak, aby měly dostatek času na přípravu, zpravidla nejméně pět dnů přede dnem, kdy se jednání má konat.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu