Dobrý den, poslední dva roky žiji a pracuji v Německu, mám stále Slovenské občanství. Chtěla bych se rozvést s manželem Němcem a chtěla bych vědět, jestli můžu podat žádost o rozvod na Slovensku. Děkuji.
Dobrý den.
Z důvodu toho, že manžel je jiné státní příslušnosti než jste Vy, tak ve Vašem případě vystupuje při rozvodu s cizincem tzv. cizí prvek, tj je třeba přihlížet i na mezinárodní právo.
Rozvod a mezinárodní právo
Rozvod s cizincem upravuje zákon č. 97/1963 Sb. o mezinárodním právu soukromém a procesním. Tento zákon v § 22 řeší rozvod manželství následovně:
"(1) Zrušení manželství rozvodem se řídí právním řádem státu, jehož občany jsou manželé v době zahájení řízení. Pokud jsou manželé příslušníky různých států, řídí se zrušení manželství rozvodem právním řádem Slovenské.
(2) Pokud by bylo třeba podle odstavce 1 použít cizího právního řádu, který by zrušení manželství rozvodem nedovoloval anebo jen za okolností mimořádně obtížných, avšak manželé nebo alespoň jeden z nich žije v České republice delší dobu, použije se slovenské právo.
(3) Tato ustanovení se použijí i při prohlášení manželství za neplatné nebo při zjištění, zda tu manželství je či není. "
Zároveň ve smyslu § 38 Zákona:
"V manželských věcech (řízení o zrušení manželství rozvodem, o neplatnost manželství ao určení, zda tu manželství je či není) je pravomoc Slovenská soudů dána, pokud alespoň jeden z manželů je Slovenské občanům."
Nařízení Brusel II bis
Rozhodující právní předpis, který se uplatňuje při věcech rozvodu s cizím prvkem, je i:
Nařízení Rady (ES) č. 2201/2003 ze dne 27. listopadu 2003 o příslušnosti a uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti ao zrušení nařízení (ES) č. 1347/2000 (dále jen nařízení "Brusel II bis")
Článek 1 (upravující působnost tohoto nařízení) odst. 1 písm. a):
"Toto nařízení se bez ohledu na druh soudu občanských věcech, které se vztahují na rozvod, rozluku nebo prohlášení manželství za neplatné."
Článek 3 (upravující obecnou pravomoc při rozvodu, rozluky a prohlášení manželství) odst. 1:
1. Ve věcech rozvodu, rozluky nebo prohlášení manželství za neplatné jsou příslušné soudy členského státu
a) na jehož území:
- mají manželé obvyklé bydliště, nebo
- měli manželé poslední obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí, nebo
- má odpůrce obvyklé bydliště, nebo
- v případě společného návrhu má některý z manželů obvyklé bydliště, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, kde bydlel nejméně šest měsíců bezprostředně před podáním návrhu a je buď státním příslušníkem tohoto členského státu nebo v případě Velké Británie a Irska tam má "domicil";
b) jehož státními příslušníky jsou oba manželé nebo v případě Velké Británie a Irska, pokud mají oba manželé "domicil".
Pro "obvyklé bydliště" sice není definován (jde tedy o otevřený pobyt), ale je rozhodujícím kritériem skutečný stav, tedy skutečný pobyt a ne např. trvalý pobyt, i kdyby byl nahlášen na území ČR.
Článek 17 (upravující zkoumání pravomoci)
Pokud se soudu některého členského státu ve věci, v níž podle tohoto nařízení příslušný, a která je podle tohoto nařízení příslušný soud jiného členského státu, soud i bez návrhu prohlásí, že nemá pravomoc.
Z popisu vaší otázky není zcela zřejmé, kde jste žili předtím, ale na založení pravomoci Slovenská soudů by bylo nutné aby:
1 / (v případě, že je navrhovatelem manžel a odpůrcem manželka) manželka (jako žalovaný) měla na území ČR obvyklé bydliště nebo
2 / (v případě, že je navrhovatelem manželka a odpůrcem manžel) manželka (jako žadatel) měla na území ČR obvyklé bydliště, bývala v ČR nejméně šest měsíců bezprostředně před podáním návrhu a byla státním příslušníkům SR
Žádný z účastníků řízení nemůže podat návrh na rozvod, příp. rozluku manželství na slovenském soudu nakolik slovenské soudy nemají pravomoc v daném případě jednat a rozhodovat. Pokud byste podali Vy jako Slovenka návrh na rozvod na Slovensku, museli byste tvrdit, že zde žijete minimálně 6 měsíců před podáním návrhu, tehdy by slovenský soud rozhodl. Manžela by se však ptal, zda je tato skutečnost pravdivá.
Vztahy mezi rodiči a dětmi
Zákon č. 97/1963 Sb. o mezinárodním právu soukromém a procesním upravuje v § 23 až § 27 vztahy mezi rodiči a dětmi, přičemž
1) Vztahy mezi rodiči a dětmi včetně vzniku nebo zániku práv a povinností rodičů se řídí právem státu, na jehož území má dítě obvyklé bydliště. Pokud si to vyžádá ochrana osoby nebo majetku dítěte, soud může při rozhodování výjimečně přihlédnout i na právo jiného státu, se kterým má věc podstatnou vazbu.
2) Rodičovská povinnosti, které vznikly ve státě původního obvyklého bydliště dítěte, zůstávají zachovány i po změně obvyklého bydliště dítěte. Pokud některému z rodičů nevznikly rodičovskou zodpovědnost, které přiznává rodiči slovenské právo, vzniknou mu okamžikem, kdy se území České republiky stane obvyklým pobytem dítěte.
3) Výkon rodičovské zodpovědnosti se řídí právem státu obvyklého bydliště dítěte.
4) Vyživovací povinnost rodičů k dětem se řídí právem státu, v kt Oromia má dítě obvyklé bydliště. Jiné vyživovací povinnosti se řídí právem státu, ve kterém má bydliště oprávněný na výživné.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer, mám takový problém. V cizině jsem uzavřít manželství, které jsme Následně zrušily. Máme rozhodnutí cizího orgánu o rozvodu. Nyní ode mně úřad chce, abych jim předložit doklady, který by to prokazuje. Co s tím, poraďte prosím.
Dobrý den.
ze stručného popisu Vašimi dotazy mám za to, že budete potřebovat rozhodnutí slovenského orgánu, který by "zrušení manželství" uznal. Tuto problematiku upravuje Především zák. č. 97/1963 sb. o mezinárodním právu soukromém a procesním a nařízení Brusel II bis.
S poukazem na rozhodnutí NS ČR sp. zn. NCU 208/90 jsem toho názoru, že s uznáním rozhodnutí cizího orgánu by Neměl být problém. Podle tohoto rozhodnutí:
Rozhodnutí cizího soudu, kterým bylo prohlášení manželství cizího Státního občana s čs. státní občanka, nelze pokládat za příčící se čs. veřejného pořádku pouze z důvodu, že právní řád ČSFR (nyní SR) mezi okolnostmi vylučujícími Uzavření manželství upravena právními Důvod neplatnosti, na jehož základě byla cizím soudem určena neplatnost manželství. Takové rozhodnutí lze tedy uznat na území ČSFR (nyní SR).
Vzhledem k stručný popis skutkového stavu Vám nevím s dostatečnou jistotou uvést, zda bude uvedeno rozhodnutí na Váš případ aplikovatelné. Základem je, aby se Důvod "zrušení manželství" nepříčí tzv. výhrady veřejného pořádku, upravené ve výše uvedené zákoně.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, Jsem vdaná zena za amerického obcana..chcem se s nim rozejít, ale nevím co potřebuji k tomu, jaké papíry, aby rozvod byl úspěšný ... aky je postup. nežijeme spolu od roku 2012. Dakujem za odpoved.
Dobrý den,
o rozvod s americkým obcemi (cizincům) Můžete požadovat i na území České republiky. Rozvod však často bývá o něco komplikovanější než když jde o rozvod mezi občany ČR. Zkomplikovat celý rozvod Může Zejména pasivita manžela.
V otázce nepíšete, zda máte kontakt na Svého manžela (jeho adresu), kam by soud doručoval písemnosti.
V případě rozvodu s cizincem (nejen americkým občanům), POkud jste domluveni na rozvodu je vždy jednodušeji a levnější a hlavně rychlejí, POkud by návrh na rozvod podával manžel (cizinec). Je to proto, že POkud podáte návrh Vy, soud musí všechny dokumenty přeložit do anglického (nebo jiného) jazyka. Postup je takový, že Nejdříve ustanoví překladatele usnesením. Vydání usnesení trvá někdy měsíce, Dále je třeba počkat na správoplatnenie usnesení. Následně se celý spis dostává do rukou překladatele, kterému Může překlad takové trvat různě dlouhou dobu. Někdy musí přeložit až 20 normostran (i všechny poučeni atd.). Následně prekladeť vrátí spis soudu a soud zašít návrh s překlady manželovi (cizinci), který má lhůtu k vyjádření se. Manžel se vyjádřil Nejdříve v anglickém jazyce, takže zase musí spis putovat překladatele, který ho přeložil. ... Jen tyto překlady prodlouží rozvod o několik měsíců.
POKUD by podával návrh manžel prostredníctom zástupce zde v SR, překlady by nebyly nutné. Dokonce je možné zadat, aby soud proběhl bez jeho přítomnosti (samozřejmě to závisí i na soudce).
Doporučuji proto kontaktovat manžela, zda by souhlasí s rozvodem a dohodnout se s ním o tom, aby podal Žádost o rozvod na Slovensku. POKUD bude souhlasit, půjde to mnohem jednodušeji. POKUD nebude souhlasit, nezbude Vám nic jiného, než podat návrh sama a připravit se na delšího čekání.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych se poradit ohledne rozvodu.Som Slovenka s trvalým pobytem na Slovensku, vdaná za Američana, který mě trvalý pobyt v USA a přechodný v Německu protože pracuje pro US Army.Chcem se dat rozvěsit ale manželství bylo Uzavřeno v USA (Montana ) a je platné pouze tam.Máme dvě nezletilé děti na které mi nepřispívá a kteří zadají do péče ja.Obe děti maji jen slovenské státní občanství. Protože z manželem žijeme odděleně (v USA jsme spolu nikdy nežili) a komunikujeme jen minimalne.Chcela bych se zeptat kde se dat vlastně rozvěsit s cizincem v ČR. Jak postupovat v dané věci. Děkuji za brzká odpověď.
Dobrý den,
POkud jste občanka ČR, Můžete ve Vašem prípadne požadují o rozvod manželství soud na území ČR. Soud v rozvodu s cizincem v ČR bude řešit i peče o děti, včetně výživného k nim. Důležité je Mít správné napsaný návrh na rozvod s cizincům, uvést jeho adresu, kde se zdržuje.
Soud v ČR bude rozhodovat io výživy na děti.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jsem vdaná za Srba 9 měsíců chci se s ním rozvěsit, děti nemáme a ani jsme nikdy along nežili ve společné domácnosti. Má přechodný pobyt u mé mámy, jakož i já, ale máma ho chce odhlásit z pobytu. Není veden v obci na matrice nakolik nedonesl ciz. policii doklad o infekčnosti. Jak mám postupovat jakou adresu mám dat do rozvodu? Tam kde má trvalý pobyt do Srbska, protože nevím kde se zdržuje. Děkuji pěkně.
Dobrý den, v takových případech je vhodné soudu uvést všechny adresy, o které Víte, že by se tam mohl zdržovat (POkud Víte kde pracujete, Můžete uvést i to). Na tom závisí úspěšné doručování soudních písemností a další průběh soudního řízení. Soudu je dokonce vhodné popsat i to, že Měl u Vaší mámy nahlášení přechodný pobyt, ale ten bude / byl zrušen a nemáte vědomost o tom, že by nahlásil novou adresu. Stejně soudu uveďte jeho adresu trvalého pobytu v Srbsku. POKUD se ho totiž soudu nepodaří vypátrat na Slovensku (např. Prostřednictvím Sociální pojišťovny a plátce mzdy), budou mu doručil zásilky na adresu trvalého pobytu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Rozvod s cizincem" a chcete pomoci?
Dobrý den, mam otazku, jsem Němec, žena Slovenka, svatbu jsme mele na Slovensku. Jak jí to legislativních, POkud se chci rozvěsit?
Dobrý den, POkud manželka žije na slovensku alespoň 6 měsíců před podáním návrhu na rozvod, pak je možný rozvod v ČR. POKUD by manželka v ČR nežila, tak potom alespoň Vy musíte žít v ČR minimálně ale 12 měsíců před podáním návhu na rozvod. Tehdy je možný rozvod v ČR. Soud to vůbec ale nezkoumá. Zkoumáš to pouze tehdy, POkud by to některé z Vás u soudu popřel. Přitom není Důležitý trvalý pobyt ale reálný pobyt (bydliště).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, můj velmi blízký kamarád z Tuniska si vzal za manželku Slovenku. Jejich manželství ale fungovalo pouze krátce. Manželka mého kamaráda ho dost omezovala v svobodě (kontrola v práci, přesné zúčtování výdej prodávaných celého výdělku, omezování kontaktů s jeho rodinou) a on se proto chce rozvěsit. Chtěl by však i nadále Zůstat na Slovensku. Může pozadu o naše občanství i když se rozvede? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, na zodpovězení Vaší otázky je třeba Mít k dispozici mnohem více informací, než jste nám uvedli. Z toho důvodu si Vás dovoluji odkázat na zákon č. 40/1993 Sb. o státním občanství České republiky. Tento zákon upravuje nabývání státního občanství České republiky. V ustanovení § 7 odst. 1 jsou Vyjmenovaná přisát podmínky, které musí zadáte o občanství splnit (je jich Poměrně hodně). V ustanovení § 7 odst. 2 jsou URČEN výjimky, kdy lze udělit státní občanství i aniž zadáte splňuje přísné podmínky stanovené v odst. 1. Jelikož jde o opravdu specifické a konkrétní situace není možné Vaši otázku plnohodnotně odpovídá. O udělení státní občanství Může Váš kamarád požadovat i po rozvodu, avšak výsledek řízení závisí na výše zmíněných podmínky.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer, chtěla bych vas poprosit o konzultace, jde o tom že mam česky občanstva a jsem cizinka, můj manžel mě trvalý pobyt Kvůli tomu na 5 let, mame along dieta který má slov. občanství a mě 22mesiacov, svatbu jsme Melia v Itálie, a uznávané na matriku na SK, chtěla bych poprosit jako by to bylo v mé pripade, chci pozadu o rozvodu, a jak bych postupovala co se tyče výživy pro dítě, manžel chce zneužívají že POkud se já chci rozvěsit ať platim všechno sama, myslim papírování a atd. Byl fyzické a psychicky agresivní a kromě toho mě ine vzth, které asi bude odmítá před soudem, navíc mi nic neplatí pro male, bude mít práci se smlouvou v Brat. Předem děkuji za poradu.
Dobrý den,
řízení o rozvodu je automaticky spojeno s úpravou práv a zodpovědnosti k dětem. To znamená, že soud bude rozhodovat io tom, komu dítě svěr do péče, na výši výživného apod. Vyživovací povinnost je zákonná povinnost rodiče. Rodiče jsou tedy povinné výživy dítě i bez soudního rozhodnutí, ale když to odmítají je možné podat soudu návrh na úpravu vyživovací povinnosti. POKUD je Váš manžel agresivní nebude zřejmě problém odůvodnil svěřen dítěte do Vaší péče. Při podání návrhu na rozvod navrhuje, aby bylo dítě svěřen do Vaší péče a určete částky, kterou chcete, aby otec na dítě platil. Soud Váš návrh posoudit a POkud rozhodne, že existuje Důvod, tak manželství rozvede. POKUD usoudit, že to co zadáte je v nejlepším zájmu dítěte, tak potom dítě svěr Vám. Výši výživného určí na základě odůvodněných potřeb dítěte a možnosti, schopností a majetkových poměrů rodičů.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den přeji. Jsem vdaná za cizince. Nefunguje nám to a momentálně jsem šťastná s jiným mužem se kterým planujem miminko. Prosím Vás, co všechno budou potřebovat při rozvodu? Ještě jsem se nerozvádzala a jsem bezradná. DĚKUJI za radu.
dobrý den
nepíšete podstatné informace, tedy kde bylo Uzavřeno manželství, kde jste mele poslední společný pobyt, zda je manžel ze země patřící do EU a pod. POKUD jste žili na Slovensku, Můžete podat návrh na rozvod u soudu, v jehož obvodu jste Meli poslední společné bydliště v ČR, POkud bydlí v obvodu tohoto soudu alespoň jeden z manželů. POKUD takový soud není tak Příslušným je obecný soud odpůrce a POkud ani takový není tak obecný soud navrhovateli. Návrh musí splňovat zákonem stanovené náležitosti jako označení navrhovatele, odpůrce, popis rozhodujících skutečností, označení Důkaz, čeho je navrhovatel domáhá a musí být Podepsaní a datování. K návrhu je třeba přiložit i oddací list. Soudní poplatek je ve výši 66, - Eur. Je nutné poznamenat, že rozvod s cizincem je komplikovanější a zdlouhavější, avšak vše závisí na konkrétních okolnostech (např. Zda s rozvodem souhlasí nebo ne).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Rozvod s cizincem" a chcete pomoci?
Dobry den. Chci se zeptat, POkud se slovenska obcanka chce rozvěsit s cizincem, z manželství mají společné děti, mazel (cizinec) pracuje na slovensku, ale nema este slov.obcianstvo. Návrh na rozvod podava manzelka z důvodu, že si nerozuměl je mozne, ze manzel se bude musela vrátit do jeho země nebe muze předčasně Pozadí o slovenske občanství. Muze mu sud urcit setkávání s dětmi, jako při klasickém slovenském rozvodu? dakujem
Dobrý den, rozvod s obcemi jiné země je stejný jako "slovenský" rozvod. V úpravě nejsou upraveny žádné speciální podmínky pro rozvod manželství s cizincem. V případě, že alespoň jeden z manželů je slovenský státní obcemi, je dána pravomoc Slovenská SOUDAL. Místní příslušnost se bude určovat podle posledního společného bydliště manželů na Slovensku. Rozvod manželství neznamená automaticky, že se cizinec musí vrátit do své země. Kromě toho, zda by mohl požadovat o slovenské občanství (POkud splňuje podmínky), muzea Rovněž požadují o trvalý nebo přechodný pobyt na Slovensku. Závisí na konkrétních okolnostech případu. Jak jsem již uvedl, rozvod s cizincem se žádným způsobem neliší od rozvodu manželství Slovenská obcemi, a proto bude soud rozhodovat io úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti k nezletilé dětem pro dobu po rozvodu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat. Jsem Slovenka vdaná za Čecha, ale už dlouho spolu nežijeme. Máme spolu syna o kterého se nezajímá, vlastně ani nezná. Je svěřen do mé péče. Soud tehdy proběhl na Slovensku. Nyní chci podat návrh na rozvod, ale nevím jestli na Slovensku, nebe v Čechách. Děkuji.
dobrý den
Pokud jde o rozvod s Čechem tak platí, že POkud se nacházíte (máte bydliště) dlouhodobější na území ČR (6 měsíců), Můžete podat návrh na rozvod i zde na Slovensku.
POKUD byste na Slovensku nebydleli, pak se stačí přestěhoval na Slovensko, počkat 6 měsíců a poté podala návrh. Není DŮLEŽITÉ, zda budete žít i Během soudního řízení na Slovensku, DŮLEŽITÉ zda jste žili 6 měsíců před podáním návrhu v ČR.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Naše manželství již delší dobu prochází krizí, proto uvažuji o rozvodu. Otázka zní, jak postupovat POkud já jsem Slovenka, manžel Polák a třetí rok žijeme ve Francii? Podotýkám, že sňatek byl uzavřen na Slovensku před 10 lety. Děkuji za radu.
Dobrý den, podmínkou na to, abyste mohli byt rozvedena na Slovensku je, že tu musite bydlet minimálně 6 měsíců před podáním návrhu na rozvod manželství na sud.
V case rozvodového jednání doposud nemusí bydlet na Slovensku av ani jeden krat se nestalo (behem nasi dlouholeté praxe), ze by sud zkoumáš, zda opravdu navrhovatelka zila na Slovensku tych 6 měsíců (ked to protistrana nenamítala). Pobyt na Slovensku vsadí pouze tvrdit.
POKUD se obávat, že by to manzel Namito a chcete byt rozvedena na Slovensku, musite se zde dočasně přestěhoval.
Rozvod na Slovensku se da vyřešit i bez účasti manželů (zejména POkud bývají mimo území ČR).
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Můj synovec se oženil s Ukrajinkou, manželé jsou ani ne rok a půl, chtěl by se dat rozvěsit. Manželství uzavřeno na Slovensku. Děti nemají a předpokládá, že manželka by s rozvodem souhlasila. Sňatek není ohlášena na Ukrajině, čili předpokládám, že tam je stále vedena jako svobodná. Prosím Vás o radu jak má postupovat a jaké dokumenty k tomu budou potřeba. Ještě na doplnění, momentálně spolu už nežijí v jedné domácnosti manželka se Přestěhovala a není mu známo kam. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, Pokud jde o rozvod s cizincům, vždy je lepší POkud nemají žádné děti.
POKUD bude mít zpráva vypracovaná návrh na rozvod, muzea to proběhnout docela rychle.
V první řadě bude potřebovat oddací list - originál.
V návrhu na rozvod se musí zaměřit na Důvod rozvratu manželství a dobře ho odvodnit.
POKUD má zájem, Můžeme mu s návrhem pomoci a celé odůvodnění vypracovat za něj přesně tak, jak to potřebuje soud.
Jestliže manželka spolupracuje a chce se dat rozvěsit, doporučuji toho využít a zapojit ji do celé přípravy rozvodu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Rozvod s cizincem" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem vdaná v zahraničí, já slovenka, manzel je Pákistánec a jsme sebrání v Irsku. Byl by mozny rozvod na Slovensku i když jsme tam nikdy nebyli spolu nebe jako postupovat. Dakujem.
Dobrý den,
zda má slovenský soud Příslušný o rozvodu manželství upravuje Nařízení Rady č. 2201/2003 v Účinné znění (označované jako nařízení Brusel II bis), a to v článcích 3 až 7, a Pokud není pravomoc slovenského soudu založena podle uvedeného nařízení Brusel II bis, zkoumá slovenský soud, zda má pravomoc jednat o rozvodu podle zákona č . 97/1963 Sb. o mezinárodním právu soukromém a procesním.
Vzhledem k tomu, že jste na Slovensku nikdy nežili s úmyslem žít zde Dlouhodobě, slovenský soud by měl pravomoc jednat o rozvodu uvedeného manželství podle čl. 3 Nařízení Brusel II bis pouze v případě, že byste na území České republiky bývala nejméně 6 měsíců bezprostředně před podáním návrhu, přičemž tuto skutečnost byste museli soudu prokazuje. Jinak slovenský soud nemá pravomoc o Vašem rozvodu. POKUD oba v současnosti žijete v Irsku, pravomoc jednat o rozvodu Vašeho manželství mají podle čl. 3 Nařízení Brusel II bis irské soudy.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, moje dcera se v říjnu 2015 vydala v Itálii za občana Maroka, který mě povolen pobyt v Itálii. Vzali se podle italského práva. Dcera mě trvalý pobyt na Slovensku. Už 4 měsíce pobýval doma. Děti nemají. Chtěla by se rozvěsit, ale nevíme jak. Může o rozvod Pozadí soud na Slovensku? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, zatím se Nemůže rozvěsit na Slovensku, protože zde musí žít alespoň 6 měsíců před podáním návrhu na rozvod manželství. Takže na to, aby to mohla podat na Slovensku musí počkat ještě 2 měsíce.
Druhá podmínky je, aby Měla zapsání oddací list ve Zvláštní matrice na Slovensku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, ráda bych se informovala, jak probíhá rozvod s cizincem as tím Související i peci o dvě nezletilé děti. Moje sestra je sezdána s Angličané, sňatek se uskuteční v UK. Děti mají dvojité státní občanství, ale v první řadě anglické, nakolik se narodili v UK. Sestra s dětmi už 3 roky žijí na Slovensku, manžel v Anglii, s přechodným pobytem na Slovensku (každé cca 3 měsíce jejich navštěvuje). Chci se zeptat, jak by probíha případný rozvod? Je možné se rozvěsit na Slovensku? Předpokládám, že manžel se bude chtít řídí soudy UK. Kdo mě větší právo na děti (oba budou zadat péče o děti). Co je v tomto případě podstatné? Jak by mohla získat děti sestra? Starší syn větší část života prózu v UK, mladší na Slovensku. Děkuji.
Dobrý den, vzhledem k tomu, že Vaše sestra už bývá tři roky na Slovensku s dětmi, tak je založena pravomoc Slovenská Soudal nejen pro rozvod manželství, ale i řízení o úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti (pravomoc se řídí obvyklým pobytem nezletilé dětí). Tzn. že slovenské soudy by mohly rozhodovat o rozvodu a zároveň io úpravě výkonu rodičovské odpovědnosti na dobu po rozvodu. Z Vašimi dotazy však nevyplývá, zda bylo jejich manželství Uzavřeno v UK zapsání ve Zvláštní matrice vedené MV SR. POKUD ne, bude nutné Nejprve zapsat toto manželství do zvláštní matriky. Svěřen dětí do péče se Nerida tým "kdo má na nich větší právo". Oba rodiče jsou si v právech a povinností stejný. Soud bude zkoumáš nejlepší zájem nezletilé dětí a podle toho se rozhodne komu svěr děti do péče. Vzhledem k tomu, že jedním s zajme nezletilé dětí je zachování stálosti jejich výchovného a sociálního prostředí, tak Vaše sestra má lepší výchozí situaci než její manžel. Soud však bude provádět komplexní zjišťování skutečného stavu věci a až následně podle toho se rozhodne komu svěr děti do péče.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den. Moj manzel pochází z Ukrajiny a já jsem podala Žádost na rozvod. Problem je v tom, ze nemam žádný kontakt s nim nikdo neví, kde se nacházíte, ani jeho rodina, jak mam pokracovat, abych se rozvede na slovensku. Dakujem za odpoved
Dobrý den, toto je častý problém při rozvodech s cizinci, obvykle nevedou manželé, kde se druhý manžel nacházíte. To však nebrání rozvodu. Slovenský soud Nemůže zamítnout návrh z důvodu, že není možné se s druhým manželem spojit, resp. že nechodí na jednání. Požádejte soud o ustanovení opatrovníka manželovi. Po ustanovení opatrovníka Může soud rozhodnout a budete právoplatné rozvedená i přesto, že se manžel o rozvodu nedozvěděl. Samozřejmě, muzea to trvat déle než Vás soud rozvede.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Rozvod s cizincem" a chcete pomoci?
Dobrý den, v roce 2010 jsem uzavřela manželství s obcemi Alžírska. Po dlouhém vyřizování na podzim 2011 dostal povolení k dočasnému pobytu na území ČR. Pár dní po udělení pobytu šel kterakž pracovat do Rakouska, což jsme mele dohodnuté. Od jeho odchodu jsem ho už víc neviděla, vypnul si mobil a přestal se mnou komunikovat. Hned jsem to nahlásila na cizinecké policii, následně na to mu zrušily povolení k pobytu. Od té doby o něm nic nevím. Chci manželství s ním, které vlastně nikdy ani nebylo manželství, nikdy jsme spolu nežili ve společné domácnosti rozvěsit co Nejjednodušší jak to jen půjde. Prosím o právní radu. Děkuji
Dobrý den, manžel bude nejspíše využil, aby se dostal do Evropy. O rozvod lze požadovat i slovenský soud. POKUD nevíte adresu manžela, pak soud bude musela ustanovit mu opatrovníka. Takové jednání s opatrovníkem bude trvat cca 6-9 měsíců.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobru den, chci se zeptat jak je to s Izraelem. Mam dvě male děti, manzel je zid a já křesťanka bez izraelského občanství nakolik zde byvam jen 4 roky. Chci vedet jestli mě MOHOU vyhostit bez mých dětí, které se narodily v Izraeli ...
Dobrý den, Vaše otázka by měla směřovat na advokáta v Izraeli. Naše advokátní kancelář poskytuje právní pomoc a rady pouze v rámci právního řádu České republiky. Odpověď na Vaši otázku se nacházíte v právním řádu Izraele. V případě, že budete Mít otázku týkajícím se právního řádu České republiky, popřípadě Během rozvodu na Slovensku, klidně se zeptejte.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Podle podobných příspěvků na Vaší stránce, chtěla bych ještě poprosit o odpověď ... je možné se rozvěsit iv zemi, ve které momentálně žijeme? A dopoledne si dat papíry o rozvodu "legalizovat" i na Slovensku?
Dobrý den,
ano je to možné, postup se však liší v tom, zda jde o krajinu EU nebo mimo EU. Dovoluji si Vám uvést odkaz na naši stránku, kde tento postup podrobně vysvětlil http://ficek.sk/pravna-poradna/uznanie-rozsudku-o-rozvode-14
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý večer, moc děkuji za tak brzká odpověď. Mám však ještě Doplňující otázky a to: synovec nyní vlastní potřeby jen podat Žádost o rozvod? Nebyla jsem se dočetla něco io vyjádření to však mám pocit, že píše jen žalovaný nebe ho má napsat i on? A ještě se chci zeptat kde má podávat Žádost o rozvod, nebyla v tomto se takové různé zdroje rozcházejí, ale dočetla jsem se že v Mist jejich trvalého pobytu. A poslední otázka zní kolik by stálo dat si u vás vypracovat Žádost o rozvod? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, rozvodové řízení u soudu se začne pouze na základě návrhu jednoho nebo druhého manžela. Soud Takové jednání nezačne bez návrhu, az toho důvodu musí Váš synovec podat návrh na rozvod manželství. Vyjádření musí podat druhý z manželů (ten kdo nepodal návrh na rozvod manželství). V některých případech se však manželé předem domluvte na rozvodu manželství, a tehdy se stává, že pro jednoho z manželů vypracujeme návrh na rozvod manželství a takové vyjádření k návrhu na rozvod manželství (vyjádřený musí vlastnoručně podepsal druhý manžel). Soud po takovém postupu ve většině případů rozvede manželství na první jednání, případně i bez nařízení jednání (závisí na soudce). Místní příslušnost soudu se určuje podle ustanovení § 92 CMP, které říká: Na řízení o rozvod manželství je misty Příslušný soud, v jehož obvodu Melia manželé poslední společné bydliště, POkud v obvodu tohoto soudu má bydliště alespoň jeden z nich. Jinak je Mist příslušný obecní soud toho manžela, který návrh podal. POKUD takto příslušnost soudu nelze určit, je příslušný obecní soud navrhovateli. V případě, že by měl Váš synovec zájem o vypracování návrhu na rozvod manželství, případně o zastupování v řízení, muzea nás kontaktovat prostřednictvím e-mailu na adrese uvedené na naší stránce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Rozvod s cizincem" a chcete pomoci?
Dakujem za odpoved. Takze kedze se to nemusi dokazovat, že jsem žila na Slovensku minimálně 6 měsíců tak v podstatě můžu tvrdit že jsem tam žila ně? Moj manzel žije momentálně v Irsku, ale já jsem se přestěhování do Anglie kde pracuji uz 3 roky takze v podstatě bych to mohla resi i přes anglických právníků? dakujem
Dobrý den, tak jak je uvedeno v předchozí odpovědi, soudu byste na Slovensku museli prokazuje, že jste žili na Slovensku alespoň 6 měsíců před podáním návrhu na rozvod manželství. V případě, že žijete už 3 roky v Irsku Můžete rozvod resi iv Irsku podle jejich právního řádu. Ohlédneme dalšího možného postupu rozvodu manželství v Irsku Vám doporučuji kontaktovat s advokáti prim v Irsku, který by Vám poskytly nezbytný právní pomoc.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Můj syn je už rozvedený se svou ukrajinskou manželkou (sňatek i rozvod se uskutečnilo na Ukrajině), jsou bezdětní, má rozvodový list v ukrajinském iv slovenském jazyce. Co je ještě třeba provést, aby byl rozvod platný i na Slovensku? Děkuji za radu.
Dobrý den, ve Vaší otázce jste uvedli, že má rozvodový list v slovenském jazyce. POKUD to myslíte tak, že má rozsudek o rozvodu přeloží úředním překladem do slovenského jazyka, tak bude třeba ještě toto rozhodnutí cizího státu uznat na Slovensku. Postupuje se přitom podle zákona o mezinárodním právu soukromém a procesním. Tento zákon upravuje potřebné podklady pro vydání rozsudku o uznání cizího rozhodnutí. Všechny potřebné přílohy a takové postup jako podat návrh na uznání cizího rozhodnutí najdete na stránce Ministerstva spravedlnosti ČR.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jsem Slovenka žijící v Řecku. Sňatek jsme měli v Řecku a narodili se nám tu i dvě děti. Nezletilé. Mám trvalý pobyt na SK, sňatek byl zapsán na zvláštní matrice v Bratislavě a děti mají i slovenské rodné listy. Mame vážné problémy a manželství nefunguje. Chtěla bych se odstěhovat na Slovensko i s dětmi. Manžel by eventuálně souhlasil s rozvodem, ale děti chce mít v Řecku. Kde mám řešit rozvod a jak to bude s dětmi? Děkuji.
Dobrý den,
jako první považuji za nutné přiblížit Vám právní úpravu příslušnosti soudů členských států EU při tzv. přeshraničních manželstvích, resp. rozvodech. Pro stanovení příslušnosti soudů členských států je důležité reálné bydliště (obvyklý pobyt) manželů a nezletilých dětí.
Příslušnost soudů členských států pro rozvod manželství
Příslušnost soudů členských států je upravena nařízením Rady (ES) č. 2201/2003 o příslušnosti a uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti ao zrušení nařízení (ES) č. 1347/2000.
Podle článku 3 nařízení Brusel II
1. Ve věcech rozvodu, rozluky nebo prohlášení manželství za neplatné jsou příslušné soudy členského státu
a) na jehož území:
- mají manželé obvyklé bydliště, nebo
- měli manželé poslední obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí, nebo
- má odpůrce obvyklé bydliště, nebo
- v případě společného návrhu má některý z manželů obvyklé bydliště, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu, nebo
- má navrhovatel obvyklé bydliště, kde bydlel nejméně šest měsíců bezprostředně před podáním návrhu a je buď státním příslušníkem tohoto členského státu nebo v případě Velké Británie a Irska tam má "domicil";
b) jehož státními příslušníky jsou oba manželé nebo v pří- padě Velké Británie a Irska, pokud mají oba manželé "domicil". 2. Pro účely tohoto nařízení má "domicil" stejný význam, jaký má v právních řádech Velké Británie a Irska.
Podle výše uvedeného článku nařízení Brusel II by za současné Vaší situace byla založena příslušnost soudů Řecka, jelikož oba is nezletilými dětmi bydlíte v Řecku, tedy máte v Řecku obvyklé bydliště. Pokud byste podali návrh na rozvod manželství na Slovensku, soud by řízení zastavil z důvodu nedostatku pravomoci. Soudy musí ze zákona zkoumat pravomoc.
V případě, že by jste řešili rozvod manželství přímo v Řecku (pokud to chcete mít co nejdříve za sebou a nechcete už více čekat), soudy budou rozhodovat podle právní úpravy Řecka. Vzhledem k neznalost právní úpravy Řecka ohledně rozvodu manželství (je možné, že v Řecku je jinak upravena možnost rozvést manželství a bylo by třeba splnit jejich zákonné podmínky) a také právní úpravy způsobu rozhodování soudů o úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti na dobu po rozvodu ne je možné vyjádřit se k tomu, zda je lepší se rozvádět v Řecku nebo na Slovensku.
Pokud byste chtěli, aby mohli o rozvodu vašeho manželství rozhodovat soudy České republiky, nejjednodušším by byl postup podle poslední odrážky článku 3 bodu 1 nařízení Brusel II. Podle této odrážky totiž bude založena pravomoc Slovenská soudů, pokud se s dětmi přestěhujete na Slovensku a budete tu žít nejméně 6 měsíců.
Po uplynutí této lhůty bude založena pravomoc Slovenská soudů, které budou moci o rozvodu vašeho manželství a také o úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti rozhodovat dle české právní úpravy.
Ve vztahu k úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti na dobu po rozvodu je důležité uvést a vědět, že soudy členských států mají pravomoc rozhodovat ve věcech rodičovské zodpovědnosti k dítěti podle obvyklého pobytu podle obvyklého pobytu v době zahájení řízení. Tzn. že v době zahájení soudního řízení by museli mít Vaše nezletilé děti obvyklý pobyt na Slovensku.
Podle článku 8 nařízení Brusel II
Soudy členského státu jsou příslušné ve věci rodičovské zodpovědnosti k dítěti, které má obvyklé bydliště v tomto státě v době zahájení řízení.
Pro vystěhování se s dětmi ze země jejich obvyklého bydliště do jiné země (i na Slovensko) však potřebujete souhlas otce nezletilých dětí. Pokud byste se s dětmi přestěhovali bez jeho souhlasu, vzniklo by mu právo podle Haagské úmluvy o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí domáhat se navrácení dětí do země jejich obvyklého pobytu. Jde totiž o neoprávněné přemístění nezletilých dětí do jiného státu. Návrh na nařízení návratu nezletilých dětí by však musel podat v místě jejich aktuálního bydliště, čili na Slovensku.
Shrnutí
Podle současného skutkového stavu vaší věci (místo obvyklého bydliště účastníků řízení) je možné rozvod řešit pouze v Řecku podle řeckého práva. Řecká právní úprava může pro rozvod manželství nebo úpravu výkonu rodičovské zodpovědnosti ustanovovat jiné podmínky nebo požadavky než náš právní řád. Bez znalosti obou právních úprav nelze uvést, zda je výhodnější, aby rozvod proběhl na Slovensku nebo v Řecku. Pro založení pravomoci Slovenská soudů byste se museli s Vašimi nezletilými dětmi přestěhovat na Slovensko a před podáním samotného návrhu byste tu museli žít alespoň 6 měsíců. Pokud však půjde o neoprávněné přemístění, bude moci otec nezletilých dětí podat příslušnému soudu návrh na nařízení návratu nezletilých dětí.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chci se zeptat jsem Slovenka vdaná 15 měsíců za Čecha mame spolu dítě i bydlíme v Čechách, já a můj syn máme trvalý pobyt na Slovensku. Mohu po rozvodu odejít ze synem na Slovensko, když tam máme trvalý pobyt. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud byste se chtěli natrvalo vystěhovat na Slovensko, museli byste mít písemný souhlas manžela resp. otce dítěte. Pokud by s vystěhováním natrvalo na Slovensko nesouhlasil, museli byste podat návrh k soudu, aby soud nahradil jeho souhlas k vystěhování.
V soudním řízení je třeba prokázat splnění podmínek pro život dítěte na Slovensku - bydlení, školka, zdrav. péči, Vaše zaměstnání, zajištění všech potřeb nezletilého.
V případě, že byste se odstěhovali na Slovensko bez souhlasu otce dítěte, otec dítěte v soudním řízení by se mohl domáhat návratu nezletilého do místa jeho obvyklého bydliště, tedy do Česka.
Trápi vás "Rozvod s cizincem" a chcete pomoci?
Dobrý den,
Potřeboval bych pár informací ohledně rozvodu s cizinkou, která mě na Slovensku trvalý pobyt na 5 let na základě našeho manželství. Vztah jsem ukončil, ona následně už odcestovala zpět domů (je z Koreje), její adresu v Koreji mám k dispozici pro potřeby doručování soudních písemnosti.
Pár dny po sňatku jsem podepsal smlouvu o budoucí kupní smlouvě na byt, stavba ale ještě není dokončena a tím pádem ani kupní smlouva ještě není podepsána. Moje otázka je následující, ma ona nějaký nárok na podíl v tomto bytě, nebo, protože ještě nebyl pravomocně nabytý, tak žádný nemá? Jako třeba postupovat, abych co nejrychleji docílil rozvod našeho manželství a zamezil tomu, aby jí vznikl nějaký nárok na vyplacení části bytu? Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, Vámi položená otázka sestává ze dvou okruhů právních problémů:
1. / Rozvod: Podle ust. § 38 zákona o mezinárodním právu soukr. a procesním platí:
"Příslušnost v rodinných věcech
§ 38
(1) V manželských věcech (řízení o zrušení manželství rozvodem, o neplatnost manželství ao určení, zda tu manželství je či není) je pravomoc Slovenská soudů dána, pokud alespoň jeden z manželů je slovenský občanem.
(2) Pokud žádný z manželů není slovenský občanem, pravomoc slovenského soudu je dána:
a) pokud má alespoň jeden z manželů zde pobyt a pokud lze rozhodnutí soudu uznat v domovských státech obou manželů, nebo
b) jestliže alespoň jeden z manželů má v České republice pobyt delší dobu, nebo
c) jde-li o neplatnost manželství, které se má podle slovenského práva vyslovit i bez návrhu, pokud manželé zde žijí. "
O rychlém rozvodu krok za krokem píšeme iv samostatném článku, který Vám může být nápomocný.
Z uvedeného zák. textu vyplývá, že je třeba podat návrh na rozvod na přísl. okresní soud - místo Vašeho trvalého pobytu v ČR. Vzhledem k okolnosti, že manželka odešla do Koreje, zřejmě se už nevrátí, možností pro Vás pro urychlení řízení je, abyste podali návrh na rozvod, tento následně pošlete manželce už i číslem řízení u soudu při osobním doručení k soudu, a ve svém vyjádření na soud ke konkrétnímu číslu řízení uvedla, že s návrhem na rozvod manželství souhlasí v celém rozsahu, souhlasí, aby se projednával a rozhodlo v její nepřítomnosti.
2. / Vstup vlastnictví bytu:
Nepíšete v otázce stav rozestavěnosti bytu a cca kdy by mohlo dojít k uzavření řádné kupní smlouvy. Pokud nebyla podepsána řádná kupní smlouva, není co dělit v rámci vypořádání SJM po rozvodu.
Během trvání manželství fin. prostředky patří do SJM a nelze ani dohodou manželů nabýt nemovitost do výlučného vlastnictví jednoho z manželů. Jiné by to bylo v případě, že byste koupi bytu financovali celá z prostředků získaných např. děděním.
V otázce uvádíte, že jste smlouvu o uzavření bud. smlouvy podepsali sám.
Podle judikátu NS ČSR z 15.6.1973, č. k. 4 Cz 29/73 platí:
"Pokud jsou podle smlouvy o převodu nemovitosti kupujícími oba manželé, pak musí smlouvu také oba podepsat. Nedostatek podpisu jednoho z kupujících manželů na listině smlouvy o převodu nemovitosti není zhojen tím, že věc nabytá byť jen jedním z manželů za trvání manželství ze společných finančních prostředků je předmětem společného jmění manželů. "
Podle judikátu NS SSR, 5 Cz 51/1973, R 74/1973 platí:
"S výjimkou věcí, které podle své povahy slouží osobní potřebě nebo výkonu povolání jen jednomu z manželů, nemůže žádný z manželů ze společných prostředků koupit věc do výlučného osobního vlastnictví, a to ani se souhlasem druhého manžela."
Z uvedeného vyplývá, že nemovitost během trvání manželství nemůžete nabýt do svého výlučného vlastnictví ani na základě dohody s manželkou pokud by se na její koupi měli použít fin. prostředky patřící do SJM.
Doporučujeme řešit rozvod s advokátem, aby věc byla urychleně vyřízena, který současně zajistí i komunikaci a písemnosti s Vaší manželkou včetně vypořádání SJM a nabytí bytu do Vašeho vlastnictví.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, jsem Slovenka a vydala jsem se za Makedonci. Sňatek jsme měli v Makedonii. Je možné se s ním rozvést i tady na Slovensku? Je to vůbec možné? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
ano, je to možné. Ve smyslu § 38 zákona o mezinárodním právu soukromém a procesním je pravomoc Slovenská soudů v řízení o zrušení manželství rozvodem dána, pokud alespoň jeden z manželů je slovenský občanem. Pokud jste občankou ČR, tak můžete podat návrh na rozvod manželství i na Slovensku.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Rozvod s cizincem.
Dobrý den. Dcera Slovenka měla sňatek na Slovensku s Britem. V Británii nemají sňatek zaregistrován. Nemají děti, ani žádný společný majetek. Po společných 10let žili v UK Chce se rozvést tu na Slovensku. Stále žije a pracuje v UK může se rozvést tu? Platí ten úmluva, kde píšete, že by tu musela žít 6 měsíců? Nechce odejít z UK kvůli práci.
Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den,
ano. Pokud se chce rozvést na Slovensku, příslušný podle nařízení Brusel II může založit slovenský soud pouze v tom případě, že zde bude žít nejméně 6 měsíců před podáním návrhu.
Rozvést na Slovensku, bez této podmínky by se mohla pouze v tom případě, pokud by byli oba manželé slovenského státního občanství.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Prosím Vás o informaci, můj švagr je bývalý čs. státní občan. Žil 30 let v USA. Nyní má jen americké občanství, ale žil s manželkou už 5 let na Slovensku. Manželka je slovenská št. občanka. Jelikož je třeba o švagra starat mě zdravotní problémy, poslala ho taxíkem sourozencům, ať se o něj starají. Sňatek byl uzavřen v USA. Může on podat na Slovensku žádost o rozvod? Jaké doklady k tomu potřebuje?
Děkuji Vám za každou radu.
Dobrý den,
pravomoc Slovenská soudů je dána, pokud alespoň jeden z manželů je slovenský státním občanem. V tomto případě se mohou rozvádět na Slovensku, podle Slovenské předpisů.
Pro takový postup je však třeba, aby jejich manželství bylo zaregistrováno na Zvláštní matrice vedené Ministerstvem vnitra ČR.
Základním dokladem, který k tomu bude potřebovat je oddací list.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Rozvod s cizincem" a chcete pomoci?
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak mám postupovat při podání žádosti o rozvod, manžel je z Egypta, brali jsme se před 11 lety ve UK, ale nežijeme spolu už velmi dlouho, já jsem se vrátila na Slovensko. Podle informací, které mám, můj manžel má partnerku, se kterou má už i děti.
Dobrý den,
z otázky predpokaldáme, že Vy jako manželka žijete v ČR. Jelikož manžel je občanem mimo EU, platí ust. zákona o mezinárodním právu soukromém a porcesnom, který umožňuje v totmo případě i rozvod u příslušného soudu v ČR. Bylo by dobré, kdyby jste věděli zjistit kde manžel žije, což by značně usnadnilo soudní řízení, resp. kdyby se manžel nechal zastupovat advokátem.
Podle ust. § 38 zákona o medzinárodenom právu soukromém a procesním platí:
"Příslušnost v rodinných věcech
(1) V manželských věcech (řízení o zrušení manželství rozvodem, o neplatnost manželství ao určení, zda tu manželství je či není) je pravomoc Slovenská soudů dána, pokud alespoň jeden z manželů je slovenský občanem.
(2) Pokud žádný z manželů není slovenský občanem, pravomoc slovenského soudu je dána:
a) pokud má alespoň jeden z manželů zde pobyt a pokud lze rozhodnutí soudu uznat v domovských státech obou manželů, nebo
b) jestliže alespoň jeden z manželů má v České republice pobyt delší dobu, nebo
c) jde-li o neplatnost manželství, které se má podle slovenského práva vyslovit i bez návrhu, pokud manželé zde žijí. "
Vzor žádosti o rozvodu najdete i an naší stránce, např. : Https://ficek.sk/tlacivo-na-rozvod-manzelstva-116/.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu