Dobrý den, Chci se zeptat a hlavně poradit sem Slovák žijící v Čechách manželku, manželka je slovenka a sňatek máme uzavřen na Slovensku. Můžem se rozvést v Čechách? Chci se dát rozvést z hlediska toho, že si už nerozumíme a mám firmu, kterou sem musel dát do insolvence kvůli dluhům. Chci aby manželka byla mých dluhů uchráněna. Spolu máme synka 7 letech a chci aby zůstal s mámou. Bydlíme v družstevním bytě, kde činí nájem s hypotékou 15 000 Kč. Potřeboval bych poradit, jak by to bylo nejlepší, abych jim mohl pomoct. Manželka vydělává 15 000 měsíčně a po zaplacení nájmu by jim nic nezůstalo, tak bych chtěl, že bych jim platil nájem a zbytek by si musela manželka vyřešit sama. Já pracuji v Německu, vydělávám kolem 2200 eur měsíčně, ale ještě nevím, kolik budu muset posílat insolvenčnímu správci. Ještě to nemám uzavřené. Dluh je kolem 2 300 000 Kč, nevím, jak to dopadne. Poradite mi prosím? Kolik si účtujete za zastupování v celém rozsahu?
Dobrý den,
dle nařízení Rady (ES) č. 2201/2003 o příslušnosti a uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech rodičovské zodpovědnosti a o zrušení nařízení (ES) č. 1347/2000 dle článku 3 nařízení Brusel II je příslušný soud:
- v zemi kde mají manželé poslední společné bydliště
- v zemi, kde jste spolu naposledy žili, pokud tam jeden z vás žije i nadále
- v zemi, kde žije jeden z vás – pokud podáváte společnou žádost
- v zemi, kde žije váš partner
- v zemi, kde žijete vy, pokud tak žijete 6 měsíců před podáním návrhu na rozvod
- v zemi, jejímiž občany oba dva jste.
Dle výše uvedených kritérií si můžete příslušnost soudu k rozvodu manželství vybrat. Dle Vašeho dotazu mám za to, že rozvod v ČR je možný.
Ideální je se s manželkou na rozvodu domluvit. V podmínkách ČR je možný tzv. nesporný rozvod. K nespornému rozvodu potřebujete uzavřít s manželkou 3 dohody: dohodu o úpravě výchovy a výživy k nezl. dítěti, dohodu o rozvodu a dohodu o vypořádání společného majetku. V rámci dohody o vypořádání společného majetku se můžete domluvit i na příspěvku pro rozvedenou manželku a takto manželce pomoct.
Ohledně zastupování v celém rozsahu nás kontaktujte na advokat@akficek.cz, kde Vám poskytnu konkrétní informace.
Dobrý den. S přítelem hledáme řešení. On v České republice žije 10 let. Manželka zůstala na Slovensku. Přítel to dřív neřešil. Ale teď to chce vyřešit. Svatbu měli na Slovensku. Děti žádné nejsou. Jaké jsou možnosti?
Dobrý den,
v případě, kdy má manželství mezinárodní charakter, soud se nejprve zabývá otázkou příslušnosti k rozhodování o rozvodu. Avšak mezinárodní prvek musí být dostatečně významný. Typicky se jedná o situace, kdy jsou manželé občany různých států nebo kdy žijí (oba nebo alespoň jeden z nich) mimo území svého domovského státu. Soud musí posoudit, zda je příslušný k projednávání rozvodu a zda mu mezinárodní prvek přiznává pravomoc rozhodnout o rozvodu manželství. K tomu jsou příslušná především evropská nařízení jako je Brusel I bis, dále Brusel II ter, z vnitrostátního práva je pak důležitý zákon o mezinárodním právu soukromém (takzvaný ZMPS). Je důležité, aby soud přezkoumal mezinárodní prvek a rozhodl o příslušnosti k rozhodování o rozvodu manželství.
Podle článku 3 nařízení Brusel II ter jsou ve věcech týkajících se rozvodu, rozluky nebo prohlášení manželství za neplatné příslušné soudy toho členského státu na jehož území mají manželé obvyklé bydliště, nebo měli manželé poslední společné obvyklé bydliště, pokud zde jeden z nich ještě bydlí, nebo má odpůrce bydliště, nebo v případě společného návrhu na zahájení řízení má alespoň jeden z manželů obvyklé bydliště, nebo má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně jeden rok bezprostředně před podáním návrhu na zahájení řízení, nebo má navrhovatel obvyklé bydliště, v němž bydlel nejméně šest měsíců bezprostředně před podáním návrhu na zahájení řízení, a zároveň je buď státním příslušníkem tohoto členského státu.
Váš přítel tedy může podat žádost o rozvod u českého nebo slovenského soudu. Pokud soud po podání žádosti o rozvod dojde k tomu, že je příslušný, zvolí rozhodné právo (v tomto případě právo slovenské) a začne běžet samotný proces rozvodu.
Návrh na rozvod musí mít vždy písemnou podobu. V České republice se žádost podává k okresnímu soudu podle místa bydliště. Na internetu je ke stažení vzorový rozvodový formulář podle § 757 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, a najdete v něm kolonky pro zapsání všech povinných údajů: název a adresa soudu, u kterého je návrh podáván, základní informace o osobě, která návrh podává, jména, příjmení a bydliště manželů a informace o jejich právních zástupcích, místo a datum svatby, důvody vedoucí k žádosti o rozvod, důkazy, o které se navrhovatel opírá, datum a podpisy obou manželů. Návrh na rozvod se k soudu podává ve dvou kopiích.
Tedy, pokud přítel má zájem na rozvodu manželství, pak musí u soudu podat dle výše uvedených pravidel žádost o rozvod manželství.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu