Dobrý den, chci se zeptat na rozvod manželství dohodou. Kamarádka z české republiky mi říkala, že u nich v Čechách je možný rozvod manželství dohodou. Prý pokud se manželé na rozvodu dohodnou, soud nemá jinou možnost než jejich rozvést, jmenuje se to rozvod manželství dohodou. Je něco takového možné i u nás. Rozvede soud v ČR manželů, pokud se dohodnou na rozvodu manželství dohodou. Co zkoumá soud v ČR při rozvodu?
Dobrý den,
rozvod manželství dohodou slovenský právní řád nezná.
Na Slovensku platí, že jsou i přesto, že jsou manželé domluveni na rozvodu a chtějí tzv. rozvod manželství dohodou, tak jejich nemusí rozvést.
Rozvod manželství dohodou (tj podepsání návrhu na rozvod oběma manželi) není možné. U nás je třeba, aby návrh na rozvod podal jeden manžel, následně soud doručí tento návrh druhému manželovi, který se k němu vyjádří a pak soud rozhodne. Proto je velmi důležité, aby byl návrh na rozvod manželství dobře zpracovaný, aby soud neměl pochybnosti o tom, že rozvrat manželství je dán.
Soud tedy zkoumá při rozvodu zejména to, zda je daný rozvrat manželství (tak jak to má na mysli ustanovení zákona o rodině).
Kdy soud rozvede manželů?
Podle § 23 odst. 1 zákona o rodině "Soud může manželství na návrh některého z manželů rozvést, pokud jsou vztahy mezi manžely tak vážně narušené a trvale rozvráceno, že manželství nemůže plnit svůj účel a od manželů nelze očekávat obnovení manželského soužití."
Z návrhu musí vyplývat, že se navrhovatel domáhá rozvodu manželství. Návrh také musí obsahovat popis příčin (nebo jen příčiny) a důvody jeho rozvratu. Soud musí mít za prokázané, že vztahy mezi manželi jsou tak vážně narušené a trvale rozvráceno, že manželství nemůže plnit svůj účel a od manželů nelze očekávat obnovení manželského soužití.
Rozvrat manželství musí být kvalifikovaný. Kvalifikovaným rozvratem rozumíme takový rozvrat, který se vzhledem k intenzitu a délku doby narušení vztahů mezi manžely jeví jako nenapravitelný av jeho důsledku manželství nadále nemůže plnit svůj účel. Vyžaduje si to rozbor možnosti plnění hlavních funkcí manželství (např. V bezdětném manželství zaměřeném zejména na citový a pohlavní život manželů hraje významnou roli zejména biologická funkce manželství, naopak výchovná funkce vystupuje do popředí v manželství s nezletilými dětmi; u starších manželů se přihlíží k míru potřebnosti a možnosti poskytovat si mravní, materiální a osobní pomoc).
Důvody rozvodu manželství nejsou určeny absolutně a tyto ponechává výlučně na posouzení soudu. Závěr o tom, zda jde o vážné rozvrácení vztahu mezi manželi může tak soud určit jen na základě pečlivého zkoumání a zjišťování existence příčin, které vzniklý rozvrat způsobily.
Jestliže soud po přezkoumání vztahů zjistí, že manželství je vážně a trvale rozvrácené a že náprava je nereálná, manželství rozvede. Soud přitom není vázán názorem druhého manžela o tom, že s rozvodem manželství nesouhlasí. Je běžné, že nesouhlas může prodloužit dobu trvání rozvodového řízení. Pokud by soud nařídil účastníkům řízení návštěvu manželské poradny, pak se rozvod prodlouží. Soud by měl takovému návrhu v zájmu záchrany manželství většinou vyhovět, pokud tam vidí možnost obnovy.
Při rozhodování o rozvodu se přihlíží zejména na nejlepší zájem nezletilých dětí. Pokud soud shledá, že další trvání manželství není v zájmu nezletilých dětí, může manželství rozvést, a to bez souhlasu druhého z manželů.
Pokud navrhovatel vezme návrh na rozvod zpět, soud řízení nezastaví, pokud druhý manžel se zpětvzetím návrhu nesouhlasí. Souhlas druhého manžela se nevyžaduje pouze tehdy, pokud mu návrh na rozvod manželství nebyl doručen. Pokud by došlo ke zpětvzetí návrhu před prvním jednáním, vrátí se uhrazený soudní poplatek v plné výši. Pokud došlo ke zpětvzetí po prvním jednání, vrací se polovina všech zaplacených poplatků.
Podle civilního soudního řádu důvodem k zastavení řízení je také skutečnost, že navrhovatel se nedostaví k jednání a svou neúčast neomluví včas a vážnými důvody. Pokud však druhý z manželů, který se na jednání dostavil, prohlásí, že na projednání věci trvá, soud řízení nezastaví.
Dalším novým důvodem k zastavení řízení bude i skutečnost, že jeden z manželů ztratil procesní subjektivitu dříve, než řízení pravomocně skončilo. Pokud již byl vydán rozsudek, soud jej usnesením zruší a řízení zastaví.
Kromě zastavení smí soud řízení o rozvod manželství přerušit, pokud to účastníci shodně navrhnou, s tím, že v řízení na návrh po uplynutí tří měsíců pokračuje. Pokud by návrh na pokračování v řízení nebyl podán do jednoho roku, soud řízení zastaví.
Spolu s návrhem je nutné uhradit soudní poplatek ve výši stanovené zákonem č. Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, mám dotaz ohledně rozvodu dohodou. Je možný rozvod dohodou? Jak to probíhá? S manželem jsme domluveni na rozvodu, dohodli jsme se i Ohlédneme dětí, chceme, aby soud proběhl rychle a bez zbytečného natahování.
Dobrý den,
Rozvod dohodou náš právní řád zatím nezná. Rozvod dohodou je možné například v České republice nebo ve Spojených STATECH amerických, kdy manželé along podepisuje dokument o rozvodu a nech ho schválit soudem. Dokonce v některých případech při rozvodu dohodou není ani nutná osobní účast u soudu.
U nás (v ČR) to zatím funguje tak, že POkud jsou manželé domluveni na rozvodu, jeden z nich musí podat návrh k soudu a druhý se k návrhu vyjádří. Jelikož spolu s rozvodem se řeší i úprava práv a povinností k nezletilé dětem pro dobu po rozvodu, manželé MOHOU uzavřít dohodu o TÉTO úpravě práva a povinností k dětem. Nepůjdu tedy o klasický rozvod dohodou, i když manželé uzavřou dohodu o dětech. Tato dohoda o dětech velmi urychlí celé řízení o rozvod. Dohoda nesmí být v rozporu se zájmy dětí, které v případě rozvodu chrání kolizních opatrovník úřadu práce, sociálních věcí a rodiny.
Řízení o rozvod je možné urychlit nejen tím, že manželé sepíší dohodu o dětech ale takové tým, že manžel, který podává návrh zaplatí soudní poplatek už spolu s návrhem na rozvod, druhý manžel se vyjádří k návrhu bez zbytečného odkladu, oba manželé se radno stanoví na soudní jednání ... atd.
Rozvod dohodou zatím u nás v ČR není možný.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, chtěl bych podat návrh o rozvod dohodou, nevím to sam sepsat a hlavně nechci, aby to bylo špatně vypsány a zbytečně zamítnuty, kolik stoji vypsání takového návrhu? Mame jedno nezletilé dítě, o které by se po rozvodu starala ona, ale budu si ji samozřejmě Bravo ik sobě domů. Na výše výživného jsme se samozřejmě také dohodli. Zena se vším suhlasi.Dakujem. Martin z Prahy
Dobrý den, pokud chcete rozvod a jste domluveni, pak by bylo dobré předložit kromě návrhu i dohodu o úpravě práv a povinností k nezletilým dětem a také hned i vyjádření manželky.
Cena za pomoc závisí od toho, co všechno byste chtěli. Můžete využít naše 15 min. bezplatné konzultace v kanceláři, na kterých Vám sdělíme cenu. Objednat se můžete přímo ze stránky ficek.sk (vpravo nahoře). Vysvětlíme Vám postup a celý proces.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobry den přeji. Měl bych na Vas prosbu ohledem vypracování žádosti o rozvod manželství dohodou. S manželkou jsme se seznámili v srpnu 2000.Postupne se nas vztah prohloubil a po troj rocnej znamosti zm se rozhodli se oddat a založit si rodinu, v tom samém roce 2003 se nam narodila dcerka av roce 2007 syn. Manzelka mi v březnu 2011 po 8rokoch manzelstvi oznámila že se chce rozvést, protože navázala Dover známost v nové robotu s kolegou. Se zřetelem nasich Nezletilé děti jsem měl zájem udržet nase manželství, za předpokladu, že manželka ukončí svou známost v robotu, jelikož manželka nadále udržovala důvěru známost s uvedeným mužem mé city k ní velmi ochladly (fungovaly zm pouze na bazi lží) K manželce jsem ztratil , jakýkoliv citovy vztah a nevidim naději na jeho obnovu, nemam zajem na dalsi trvání našeho manzelstvi, ktere já tak velmi rozvráceno. Mame výše dvou letech děleno týden péči o dětičky a děleno finance na domácnost (v tomto směru se nemame problem dohodnout) ..... tak asi ve zkratce. Velmi pěkně Vam dakujem za Vas cas a odpoved a přeji příjemný zbytek dna.
Dobrý den, rozvod dohodou - něco takového u nás neexistuje. Můžete se dohodnout na rozvodu ale i tak vždy jeden z manželů podá návrh a druhý podává vyjádření k návrhu. Pokud máte nezletilé děti, tak můžete sepsat dohodu o tom, komu budou svěřeny, jaké bude výživné, jaký bude styk s dětmi atd. Rozvod pak proběhne rychleji. Zavolejte mi a probereme podrobnosti, zároveň Vám sdělíme, co budeme potřebovat k vypracování návrhu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Dobrý den, dovoluji si požádat Vás o odpověď na otázku zda už je možný iv SR rozvod manželství dohodou. Rozvede místně příslušný soud v ČR manželů, pokud se dohodnou na rozvodu manželství dohodou. Na co je třeba dát pozor a co zkoumá soud v ČR při rozvodu manželů, kteří mají zletilé děti a dohodli se i na vypořádání BSM, žijí a hospodaří odděleně? Děkuji Vám za odpověď na uvedenou email adresu.
Dobrý den, podle současné právní úpravy rozvod dohodou není možný. Manželé se však mohou dohodnout, že se rozvedou. Postupuje se však stejně, jako kdyby dohodnutí nebyly: To znamená, že jeden podává návrh a druhý se k němu vyjadřuje.
Věřím, že jednou přijde ik nám "rozvod dohodou"
Rozvod se však dá velmi urychlit. Přečtěte si informace na této naší stránce. Najdete tam množství informací jak postupovat, aby rozvod proběhl bez problémů a rychle.
Majetkové vypořádání se řeší až po rozvodu a můžete to vyřešit písemnou dohodou. Pokud je předmětem nemovitost, tak se zapisuje do katastru.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.Trápi vás "Rozvod manželství dohodou" a chcete pomoci?
Dobrý den. Nemám potvrzení o posledním společném bydlení s odpůrcem, protože on si nechal starý trvalý pobyt v domě odkud jsme spolu odešli, a já mám trvalý v bytě kde bydlíme teď. Prosím jak bych to mohla vyřešit? DĚKUJI.
Dobrý den, k návrhu na rozvod manželství a za účelem založení místní příslušnosti soudu podle ustanovení § 92 civilním mimosporového pořádku není nutné předkládat potvrzení o společném trvalém pobytu. Ustanovení § 92 CMP nevyžaduje, abyste měli s manželem na jedné adrese nahlášen trvalý pobyt, ale abyste měli na této adrese společné bydliště. Adresa bydliště může být odlišná než adresa trvalého pobytu. Adresa bydliště se nikde oficiálně neeviduje. Stačí když budete v návrhu na rozvod manželství tvrdit, že jste naposledy spolu bydleli na adrese ...., kde Vy máte nadále nahlášen trvalý pobyt a kde nadále bydlíte. Tím bude splněna podmínka pro založení místní příslušnosti soudu podle první věty ustanovení § 92 CMP, tj podle místa posledního společného bydliště manželů, pokud alespoň jeden z nich bývá nadále v obvodu takto příslušného soudu.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
dobrý den
Chtěla bych poradit. Jelikož s manželem u déle nežijeme v jedné domácnosti, protože já pracuji v zahraničí a jsem minimum na Slovensku jsme se oba shodli na tom, že se chceme rozvést. Je možnost napsat společný návrh na rozvod nebo to musí udělat jeden z nás.
Za Vaši odpověď předem děkuji.
Dobrý den,
problematice návrhu na rozvod manželství dohodou se zabýváme v mnoha našich článcích a odpovědích, kde uvádíme podrobně otázky rozvodu krok za krokem.
Slovenský právní řád nezná rozvod manželství dohodou manželů, a ani to, aby podali společný návrh na rozvod.
Postup je takový, že jeden z manželů podá návrh na rozvod a druhý na základě výzvy soudu se k němu vyjádří a uvede, že nemá námitky proti návrhu na rozvod as návrhem manželství souhlasí a že souhlasíte, aby se rozhodlo bez Vaší přítomnosti. Vhodné pro Vás by proto bylo, abyste na sepsání návrhu na rozvod manželství kontaktovali advokáta, aby návrh an rozvod byl sepsán tak, aby řízení bylo co nejrychleji.
Důležité je i to, zda máte nezletilé děti a zda jste se dohodli io této otázce, tedy komu budou po rozvodu dětí svěřeno do péče a jak bude dohodnuto o výživném.
Podle ust. zákona o rodině platí:
"§ 23
(1) Soud může manželství na návrh některého z manželů rozvést, pokud jsou vztahy mezi manžely tak vážně narušené a trvale rozvráceno, že manželství nemůže plnit svůj účel a od manželů nelze očekávat obnovení manželského soužití.
(2) Soud zjišťuje příčiny, které vedly k vážnému rozvratu vztahů mezi manžely, a při rozhodování o rozvodu na ně přihlíží. Soud při rozhodování o rozvodu vždy přihlédne na zájem nezletilých dětí.
(3) Soud při posuzování míry rozvratu vztahů mezi manžely přihlíží k porušení povinností manželů podle § 18 a 19.
§ 24
(1) V rozhodnutí, kterým se rozvádí manželství rodičů nezletilého dítěte, soud upraví výkon jejich rodičovské zodpovědnosti k nezletilému dítěti pro dobu po rozvodu, zejména určí, komu nezletilé dítě svěří do péče, kdo ho bude zastupovat a spravovat jeho majetek. Současně určí, jak má rodič, kterému nebylo nezletilé dítě svěřeno do péče, přispívat na jeho výživu, nebo schválí dohodu rodičů o výši výživného.
(2) Jestliže jsou oba rodiče způsobilí dítě vychovávat a mají-li o osobní péči o dítě oba rodiče zájem, tak soud může svěřit dítě do střídavé osobní péče obou rodičů, pokud je to v zájmu dítěte a budou-li takto lépe zajištěny potřeby dítěte. Pokud se střídavou osobní péčí souhlasí alespoň jeden z rodičů dítěte, tak soud musí zkoumat, zda bude střídavá osobní péči v zájmu dítěte.
(3) Rozhodnutí o úpravě výkonu rodičovské zodpovědnosti může být nahrazeno dohodou rodičů. Dohoda musí být schválena soudem, jinak je nevymahatelná. "
V případě potřeby kontaktujte naši advokátní kancelář.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Prosím Vás pěkně ještě o jednu odpověď týkající se movitého majetku. Jedna se např. o auto, které užívám já. Manžel mě auto své, i já své ale psané jsou oba na něj, podobně např. čtyřkolka, motorka apod. On může auto, které používám já, klidně prodat, ať už před rozvodem nebo i po něm. Jak si zajistit, že manžel neprodá auto a já z toho nebudu mít nic, ani auto ani peníze. Mám si udělat kopii faktury? Pomůže mi to třeba během majetkového vypořádání u soudu? Jak dokážu, že mi nedal z auta popř. jiných movitých věci, které by mohl prodat, žádné peníze? Děkuji.
Dobrý den,
podle ust. Obč. zákoníku platí:
"§ 144: Věci ve společném jmění užívají oba manželé společně; společně hradí též náklady vynaložené na věci nebo spojené s jejich užíváním a udržováním.
§ 145
(1) Běžné věci týkající se společných věcí může vyřizovat každý z manželů. V ostatních věcech je třeba souhlasu obou manželů; jinak je právní úkon neplatný.
(2) Z právních úkonů týkajících se společných věcí jsou oprávněni a povinni oba manželé společně a nerozdílně.
§ 146
(1) Jestliže dojde mezi manžely k neshodě o právech a povinnostech vyplývajících z bezpodílového spoluvlastnictví, rozhodne na návrh některého z nich soud. "
Z uvedených zák. ustanovení vyplývá, že pokud jste MV nabyli během trvání manželství z prostředků patřících do SJM, pak tyto patří tyto MV do SJM; manžel tedy není oprávněn uvedeno MV prodat bez Vašeho souhlasu. Takový úkon - kupní smlouva by byl relativně neplatný, mohli byste se tedy cestou soudu domáhat toho, že prodej MV bez Vašeho souhlasu je neplatný a prostředky nabyté jejich prodejem patří do SJM, kde na podání žaloby k soudu platí obecná tříletá promlčecí doba.
Nevíme v jakém stádiu řešení je nyní věc mezi vámi. Možností je dohodnout se s manželem na spravedlivém přepisu MV mezi Vás a manžela, čím byste předešli tomu, aby neprodal auto, které užíváte Vy.
Pro Vás v případě rozvodu za této situace je vhodné zajistit si kopie dokumentace od MV včetně fotodokumentace všech MV, abyste věděli prokázat jejich stav alespoň touto formou.
Pokud jde o převod fin. prostředků za prodej MV tyto patří do SJM, tedy patří i Vám.
Pokud by manžel prodal MV převod peněz by musel být realizován cestou banky případně pošty, tedy bezhotovostně, jen v případě pokud by šlo o převod nad 15000 € v každém jednotlivém případě v případě prodej fyzické osobě - nepodnikatelů.
Pokud by MV prodával podnikateli, platba v hotovosti je omezena na částku 5000 €. Uvedené vyplývá z ust. zákona o omezení plateb v hotovosti.
Otázka jak dokážete, že Vám nedal peníze není zcela správně položena; platí zde, že manžel musí v případě sporu prokázat, že Vám peníze za prodej MV Vám odevzdal ať už na Váš účet nebo v hotovosti.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu