Chci se rozvést s manželem. máme spolu 1 nezletilé dieta věkem 11 let. Bydlím v rodinném domě ale máme na tom ještě hypotéku 3,5 let dale máme uver od první stav. spor. 4 let. vyplatit navzájem cásti z rodinného domu nevieme.Otázka po rozvodu hypotéka se rozdělí? pokud uz tam nebývá musim platit? pokud má větší výdaje mohu žádnou výživnou na dieta? kym je na dům hypotéka dá se prodat a žádat podíl? máme spoření avsak je na jeho jméno, dále auto 6 let dá se žádat vyplatit polovinu majetku nebo přepsat na jméno dítěte? dakujem
Dobrý den,
po rozvodu nastává majetkové vypořádání. Je zcela běžné, že manželé řeší po rozvodu hypotéku, kterou si vzali ještě během trvání manželství. Rozvodem nekončí povinnost kteréhokoli z manželů platit hypotéku. Vůči bance jsou obyčejně zavázáni oba manželé společně a nerozdílně. Akákoľkovek dohoda mezi manželi ohledně hypotéky (tj přenesení hypotéky pouze na jednoho z manželů nebo rozdělení hypotéky) není pro banku závazná. K tomu, aby byla pro banku závazná je třeba, aby tuto dohodu akceptovala i banka.
Pokud jde o odpovědi na Vaše otázky ohledně rozvodu a hypotéky:
- po rozvodu se hypotéka nerozdělí automaticky, musíte uzavřít dohodu s manželem a nechat si ji schválit v bance (doporučuji predrokovať si to s bankou).
- to, že nebydlíte v bytě / domě nemá žádný vliv na to, zda máte platit hypotéku. Rozvodem nekoční povinnost platit hypotéku.
- pokud jde o výživné na dítě, výška výživného bude určena v rozsudku o rozvodu,
- dům lze prodat is hypotékou, kupující vyplatí z kupní ceny nesplacenou čas hypotéky, zbytek peněz se rozdělí mezi manželů.
- pokud jde o peníze na jméno Vašeho manžela, pokud byly vydělané během manželství, tak tyto peníze patří do SJM a můžete podat návrh na to, aby se tyto peniazevyporiadali, totéž platí i s motorovým vozidlem.
- majetek, můžete přepsat i na dítě, pokud s tím oba souhlasíte.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
Děkuji za rady a ještě Vás poprosím, pokud bych chtěl aby byt zůstal mně, dalo by se přenést úvěr na mě a byt na mě pokud bychom se s manželkou dohodli? Resp. pokud by se byt prodával a vyplácela by se v bance hypotéka, tak o částku kterou jsem dal zálohu za byt, resp. i splátky které jsem platil já o to bych méně platil a žena o to víc?
Dobrý den, v dohodě o vypořádání BSM, která musí být u nemovitostí písemná, se můžete s manželkou dohodnout na tom, že byt nabudete do svého výlučného vlastnictví Vy a stejně zůstanete jediným dlužníkem na hypotéce. Při hypotéce bývá někdy problém, protože banky mají vlastní pravidla, kdy se může jeden z manželů stát výlučným dlužníkem z hypotéky. S takovou změnou musí souhlasit i banka. V tomto směru se budete muset předem informovat u Vaší banky. Pokud byste se rozhodli pro prodej bytu, tak by bylo třeba v prvním vyplatit zůstatek hypotéky. Zůstatek z výtěžku z prodeje, který Vám zůstane se následně musí rozdělit ve smyslu ustanovení § 150 občanského zákoníku. Při tomto rozdělování budete muset zohlednit uhrazenou zálohu za byt a také placení splátek. Po zohlednění těchto skutečností zjistíte, jaká částka z výtěžku prodeje zůstane Vám a jaká Vaší manželce.
Odpověď je podle slovenského práva. Pokud máte zájem o opdověď podle práva českého, napište mi na advokat@akficek.cz.
JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu