Dobrý den, manželka se po 25 letech rozhodla rozvést. Bydlíme v rodinném domě, který před svatbou vlastnilka její matka a v průběhu manželství ho darovala manželce. Do SJM nespadá. Celý život jsme ho spolu zhodnocovali a jeho cena stoupla z cca 1.5 na 5 mil. Kč. Manželka dostala od svého bratra vyrovnání z domu od rodičů, který dostal. Za to se pořídila střecha a fasáda (půl částky fasády jsem dodal já). Chtěla nesporný rozvod, ale potom co jsem se s ní chtěl dohodnout o majetku, tak chce jít do sporného rozvodu. Akceptuje částku max. 500 tisíc, což mi přijde málo, protože dosud splácím úvěr 400 tis. do jejího RD. Manželka mi řekla ať si sepíšu, kolik a za co jsem investoval do RD. Samozřejmě nemám žádné účtenky. Ona říká že jiné věci platila ona (což je pravda), ale taky ty účtenky nemá.
Jaký postup bude v případě sporného rozvodu ohledně SJM s dokazováním? Můžu to chápat, že všechen majetek, kromě RD by se měl rozdělit napůl v případě, že není jak dokázat, kdo ho platil?
Dobrý den, nemovitost je ve výlučném vlastnictví Vaší manželky. Po podání žaloby na vypořádání SJM (kdy se s manželkou sami nejste na vypořádání schopni dohodnout) postupuje soud dle obecných pravidel stanovených v ust. § 742 Občanského zákoníku: (1) Nedohodnou-li se manželé nebo bývalí manželé jinak nebo neuplatní-li se ustanovení § 741, použijí se pro vypořádání tato pravidla:
a) podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
b) každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
c) každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
d) přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí,
e) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
f) přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.
(2) Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.
Tedy, v případě soudního jednání budete moci postupovat především dle výše uvedeného, a to dle písm. b) a c). Zde však bude záležet na tom, jak se postupně bude vyvíjet důkazní situace v dané záležitosti a o tom, jak bude zbyly majetek patřící do SJM rozdělen, bude rozhodovat pouze a jen soud dle svého uvážení na základě skutečností plynoucích z provedeného dokazování.
Co se týče financí plynoucích z vyrovnání domu rodičů Vaší manželky, dle mého názoru i toto je možné považovat za výlučný majetek Vaší manželky, nikoliv za majetek patřící do SJM.
O rozdělení věcí "napůl" je možné uvažovat u věcí, které jste společně nabyli již za trvání manželství.
Dobrý den, chceme s manželem požádat o nesporný rozvod. Máme v SJM byt na hypotéku, já jsem vedena jako žadatel, manžel je spolužadatel. Já bych mu ten byt chtěla nechat, ale samozřejmě nechci mít na sebe napsanou hypotéku. V bytě nebydlíme, pronajímáme ho, hypotéka je splácena z nájmů tohoto bytu, který pronajímáme. Jak lze toto vyřešit? Jaký další majetek je potřeba vyřešit v nesporném rozvodu? Děkuji za radu.
Dobrý den,
dle § 757 zákona č. 89/2012 Sb. Občanský zákoník platí: "Připojí-li se manžel k návrhu na rozvod manželství, který podá druhý z manželů, soud manželství rozvede, aniž zjišťuje příčiny rozvratu manželství, dojde-li k závěru, že shodné tvrzení manželů, pokud se jedná o rozvrat manželství a o záměr dosáhnout rozvodu, je pravdivé a pokud....manželé se dohodli na úpravě svých majetkových poměrů, svého bydlení, a popřípadě výživného pro dobu po tomto rozvodu."
Dohoda o vypořádání SJM tedy musí obsahovat úpravu majetkových poměrů po rozvodu, informaci ohledně bydlení a výživného.
Vaše dohoda by tedy měla obsahovat skutečnost, že Váš manžel se stává výlučným vlastníkem bytu a současně výlučným povinným z hypotéky. Tady však upozorňuji, že jenom banka Vás může z hypotéky odepsat. Dohoda mezi Vámi není pro banku závazná.

JUDr. Milan Ficek
advokát
Konzultace
Najděte nejlepší řešení pro Vaši situaci s profesionální právní konzultací.
Chci konzultovatPrávní zastoupení
Důvěřujte mé zkušenosti a nechte mě pomoci s Vaší právní situací.
Potřebuji zastoupitKontrola dokumentů
Chcete se ujistit, že Vaše dokumenty jsou v pořádku? Spolehněte se na moji právní expertízu a získejte jistotu v platnosti Vašich dokumentů.
Chci kontrolu